bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis
LatviaLatvija

Nebanku kreditēšanas iestādēm rodas strīds ar PTAC par uzlikto 211 000 eiro sodu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemērojis astoņām patērētāju kreditēšanas kompānijām naudas sodu ar kopējo vērtību 211 000 eiro. Pret šādu lēmumu iebilst Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA). 

PTAC ziņo, ka astoņām patērētāju kreditēšanas kompānijām piemērots sods par Patērētāju tiesību aizsardzības likumā noteikto kreditēšanas kopējo izmaksu ierobežojumu neievērošanu. Proti, laika posmā no 2016.gada 1.janvāra līdz rudenim saistībā ar kredītu pagarinājumu maksām patērētājiem radīti zaudējumi vismaz 5,23 miljonu eiro apmērā.

«2016.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi PTAC, kuri noteica kreditēšanas kopējo izmaksu ierobežojumus – 0,55% dienā no 1-7 dienai, 0,25% no 8-14 dienai, 0,2% sākot ar 15.kredīta līguma dienu, savukārt 0,25% dienā visā kredīta līguma termiņā, ja termiņš pārsniedz 30 dienas,» uzsver PTAC pārstāvji. 

Tikmēr Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) pauž asu kritiku šim lēmumam. Asociācija uzskata, ka piemērojot nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumiem sodus par kopējo summu, kas lielāka par 200 tūkstošiem eiro, PTAC parāda nespēju veidot nozares politiku, kā arī Latvijas tiesiskās vides nenoteiktību.

LAFPA norāda, ka ir izveidojusies absurda situācija. «Lai gan pēc  PTAC likuma izmaiņu stāšanās spēkā PTAC divas reizes ir nomainījis savu viedokli par to, kā piemērojamas likuma normas, nozares uzņēmumiem šobrīd tiek uzlikti neadekvāti lieli sodi. Par nespēju veidot dialogu un risināt šo jautājumu asociācija jau aizvadītā gada pirmajā pusē vērsa gan Ministru prezidenta, gan Ekonomikas ministra uzmanību,» uzsver LAFPA vadītājs Gints Āboltiņš, BNN norādot, ka, iespējams, ir jāmeklē cits modelis nozares pārraudzībai, jo esošā forma nestrādā.

Asociācija prognozē, ka pēc iepazīšanās ar PTAC lēmumiem uzņēmumi varētu pārsūdzēt piemērotos sodus. Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas biedri atkārtoti uzsver, ka pareizi ir piemērojuši likuma izmaiņas, kas stājās spēkā 2016.gada 1.janvārī.  

PTAC uzsver, ka kreditēšanas kopējo izmaksu ierobežojumi ir attiecināmi arī uz kredītu pagarināšanas maksām, jo pagarināšanas līguma noslēgšanas brīdī šīs izmaksas kredīta devējam ir zināmas. PTAC 2016.gada vasarā un rudenī, veicot pārbaudes, konstatēja, ka 12 nebanku kredītdevēji piedāvā neatbilstošas kredītu pagarināšanas maksas, kas pat vairākas reizes pārsniedza noteiktos ierobežojumus. Pagarinot kredītu, patērētājs vidēji pārmaksāja no 2,78 līdz 16,51 eiro.

PTAC aprēķināja patērētājiem nodarītos zaudējumus, ņemot vērā vidējo kredīta summu, datus par kredītu pagarinājumu skaitu un faktiski piemērotās kredīta kopējās izmaksas patērētājiem.

Sabiedrībām, kuru rīcībā tika konstatēti kredīta kopējo izmaksu ierobežojumu pārkāpumi, PTAC ierosināja rakstveidā apņemties novērst konstatētos pārkāpumus.

Četri kredītdevēji iesniedza rakstveida apņemšanās, tādejādi atzīstot pārkāpumu (SIA e-lats, SIA Ozerings Grupa, AS Dagne, SIA Ātrais kredīts).  Astoņas kredītdevēji apņemšanās neiesniedza, tomēr 2016.gada rudenī pārkāpumus novērsa.

PTAC kopumā astoņiem nebanku patērētāju kreditētājiem ir piemērojis soda naudu 211 000 eiro apmērā.

4finance  – 80 000 00 eiro, Ondo –  56 000 00, Soho Group 25 000 00, ExpressCredit 6 000 00, Finanza 3 000 00, Greencredit 15 000 00, OC Finance 17 000 00, VIA SMS 9 000 00.

Sodu apmērs PTAC uzsver, ka noteikts individuāli, ņemot vērā pārkāpuma smagumu, uzņēmumu apgrozījumu, to, ka pārkāpums tika novērsts, kā arī patērētājiem nodarītos zaudējumus. Maksimālais soda naudas apmērs ir 100 000.00. eiro

«Strīds ir tikai par vienu niansi – vai pagarinājuma maksa ir iekļaujama procentu aprēķināšanas kārtībā. Šis ir juridiska rakstura strīds. Asociācijas biedri ir konsultējušies ar vairākiem tiesību zinātņu ekspertiem, kas ir norādījuši, ka veids, kā nozares uzņēmumi 2016.gada pirmajā pusgadā piemēroja jaunās likuma normas, ir korekts un atbilst pieņemtajam regulējumam,» BNN uzsver Gints Āboltiņš.

Lai noslēgtu diskusiju, kas saistīta ar nemitīgajām izmaiņām normatīvajā regulējumā nebanku kreditēšanas nozarē, asociācijas biedri 2016.gada augustā vienojās ar Ekonomikas ministriju un PTAC, ka ņems vērā PTAC interpretāciju par likuma normām, tādējādi rodot kompromisu ar uzraugošo iestādi.

«Izmaiņu ieviešana ir nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumu apliecinājums vēlmei konstruktīvi strādāt ar valsti,» uzsver asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš, aicinot arī valsts pusi nodrošināt tiesiskās vides noteiktību.  

«Šādi sodi ir nesamērīgi un nepamatoti, jo konkrētajā gadījumā bija atšķirīga interpretācija par pagarināšanas komisiju apmēru. Vērtējot piemērotos sodus, jāņem vērā vairāki aspekti,» BNN skaidro Zab Cobalt zvērināts advokāts Edgars Pastars.

Viņš uzsver, ka pirmkārt, pats tiesiskais regulējums bija atšķirīgi interpretējams – viens termins likumā lietots divās dažādās nozīmēs gada un dienas procentu likmju aprēķinā, ko apliecina arī neatkarīgu ekspertu atzinumi, turklāt pats PTAC lēmumā piedāvā divas atšķirīgas attiecīgo komisijas maksu aprēķinu metodes, pēc kurām nonāk pie dažādiem secinājumiem.

«Otrkārt, likuma izstrādes laikā bija pavisam citādāka likuma interpretācija, un nozare paļāvās uz panākto kompromisu. PTAC lēmumi apliecina tiesiskās vides nenoteiktību Latvijā – strīdīgam, bet gada otrajā pusē jau atrisinātam jautājumam vēl pievieno būtisku sodu. Līdz ar to sods piemērots nevis tādēļ, lai sasniegtu svarīgu mērķi, bet gan tikai tāpēc, lai sodītu, lai gan strīdīgā situācija jau vairākus mēnešus kā novērsta. Turklāt PTAC atsevišķos gadījumos izmantojis atšķirīgu metodiku sodu aprēķināšanā, kam trūkst loģiska pamatojuma,» BNN uzsver Pastars.

Pastars norāda, ka sods piemērots arī tādiem nozares uzņēmumiem, kuri par strīdīgo interpretāciju vērsušies tiesā, kas nav pamatoti. «Soda pamatojumā norādīts arī tas, ka sodu piemēro, jo nozares uzņēmumi nav parakstījuši rakstveida apņemšanos novērst trūkumus. Šādu apņemšanos uzņēmumi neparakstīja, jo PTAC pārmetumus jau bija novērsuši un daži no tiem papildus vērsušies tiesā.»

Advokāts BNN komentē, ka nozares uzņēmumi mēģināja risināt šo jautājumu visu pagājušo gadu, lai atrastu sabiedrības interesēm atbilstoši risinājumu attiecībā uz pretrunīgu un tikko spēkā stājušos jaunu mehānismu, jo arī pats PTAC tikai pēc grozījumu stāšanās spēkā noformulēja savu viedokli. Šādos apstākļos sods nebija pareizais risinājums.

Ref:224.000.103.466


Pievienot komentāru

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemniekus savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas«mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.

Putniņš: Banku likvidācijas gadījumā FKTK kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu

Banku likvidācijas vai maksātnespējas gadījumā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas kompetencei būtu jābeidzas ar licences atsaukšanu un tai nebūtu jānominē vēl arī administrators, stāsta komisijas priekšsēdētājs Pēters Putniņš.

Aptauja: Latvijā biežāk parādnieka statusā nonāk vīrieši

Gandrīz katram trīspadsmitajam jeb 8% Latvijas iedzīvotāju ir bijusi saskare ar zvērinātu tiesu izpildītāju parādnieka statusā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes veiktā iedzīvotāju aptauja.

Ašeradens: Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu atteikties no OIK

Latvija tuvāko triju gadu laikā varētu pilnībā atteikties no obligātā iepirkuma komponentes, pirmdien, 16.jūlijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Helsinkos tiekas Krievijas un ASV prezidenti

Somijas galvaspilsētā Helsinkos pirmdien ieradies Amerikas Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps, lai tiktos ar savu Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu.

Konstatēts vēl viens Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām Tērvetes novadā

Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījums konstatēts pirmdien, 16.jūlijā, piemājas saimniecībā Tērvetes novada Bukaišu pagastā. Slimības dēļ tiks likvidētas 16 mājas cūkas, ziņo Pārtikas un veterinārais dienests.

Attīstībai/Par! premjera kandidāts būs Pabriks

Apvienības Attīstībai/Par! vēlēšanu apgabalu līderi būs Daniels Pavļuts, Juris Pūce, Ilze Viņķele, Artis Pabriks un Mārtiņš Bondars, savukārt apvienības premjerministra kandidāts 13.Saeimas vēlēšanās būs Eiropas Parlamenta deputāts Pabriks.

Šonedēļ gaidāms karstums līdz pat +30 grādiem

Šajā nedēļā gaidāms silts, daudzviet pat karsts laiks, gaisa temperatūrai paaugstinoties līdz pat +30 grādiem, kā arī Latvijā tiks novērotas tropiskās naktis, kad termometra stabiņš nenoslīdēs zemāk par +20 grādiem. Tuvāk nedēļas vidum daudzviet gaidāmas pērkona lietusgāzes.

BNN nedēļas apkopojums: IKP atvēlēšana aizsardzībai. ABLV Bank anulētā licence. Iedzīvotāju skaita kritums Latvijā

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Turpinājums.

Vairāk saules kopā ar LTRK aicinās Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā

Restorānu tīkls Vairāk saules kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru plāno aicināt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski izvērtēt policijas darbu izmeklēšanas gaitā par iejaukšanos uzņēmuma kases aparātu sistēmā.