Lai jūra čum un mudž – Pasaules Dabas fonds aicina saudzēt Baltijas jūru

Pasaules Dabas fonds (PDF) uzsācis kustību Lai jūra čum un mudž, lai veicinātu sabiedrības izpratni par atbildīgu un ilgtspējīgu zivju resursu patēriņu. Kampaņas ietvaros vairāki restorāni apņemas piedāvāt videi draudzīgas izvēles zivju un jūras velšu ēdieniem, kā arī atteikties no Baltijas jūras mencas un Eiropas zuša patēriņa, stāsta PDF pārstāve Laura Treimane.

Baltijas jūra ir viena no piesārņotākajām jūrām pasaulē. Baltijas jūras stāvokli būtiski ietekmējusi nozveja, lauksaimniecība, rūpniecība, kā arī neattīrīti notekūdeņi no mājsaimniecībām, skaidro Treimane.

«Sadarbībā ar Kantar TNS esam veikuši aptauju par patērētāju paradumiem. Rezultāti liecina, ka visbiežāk, veicot zivju un citu jūras produktu maltītes izvēli, vides aspekti (piemēram, zivju un jūras produktu izcelsme, zvejas veids un reģions) ir otršķirīgi,» stāsta Pasaules Dabas fonda projektu vadītāja Elza Ozoliņa.

«Mūsu jūras resursi nav neizsmeļami, bet ne vienmēr regulas un liegumi spēj kontrolēt zivju daudzveidību. Ja kāda no zivīm būs pieprasīta, tad zvejnieki atradīs veidu, kā to nozvejot, nedomājot par ilgtspējīgu zivju saglabāšanu. Ja mums kā patērētājiem un sabiedriskā ēdināšanas sektora vadītājiem ir iespēja izvēlēties ilgtspējīgu produktu, tad te nav divu domu. Vai tiešām cenas aspekts var ietekmēt pirkšanas lēmumu par labu sliktākas kvalitātes produktam? Tik un tā sanāks pēc tam maksāt vai nu ar savu veselību vai arī ar savas planētas zivju un jūras produktu daudzveidību,» pauž Renārs Purmalis no restorāna Buržujs.

Māris Jansons no restorāna Kest aicina: «Mēs iesakām ikvienam pavāram nepirkt tos produktus, kas ir zvejoti lieguma vai nesezonas laikā, un saudzēt zemes resursus, lai ļautu tiem atjaunoties. Iesakām nepirkt apdraudētās zivju sugas, piemēram, zušus un mencas. Aicinām varas iestādes aktīvāk cīnīties pret maluzvejniecību un nepievērt acis, būt drosmīgākiem.»

«Ja nebūs pieprasījuma, tad nebūs piedāvājuma.»

Pasaules Dabas Fonda Baltijas jūras un saldūdens programmas ietvaros tiek īstenotas dažādas aktivitātes ar mērķi veicināt videi draudzīgas zivju un jūras produktu izvēles, kā arī izpratni par Baltijas jūras stāvokli kopumā. Pasaules Dabas fonds aicina arī citus uzņēmumus pievienoties kustībai Lai jūra čum un mudž, kā arī mudina katru no mums veikt atbildīgu izvēli, ieturot ikdienas maltīti.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas