LANA: Būtiski ceļot akcīzes likmi alkoholam tiek pavērtas durvis nelegālajiem darboņiem

Pēc Finanšu ministrijas (FM) piedāvātās nodokļu reformas cenas veikala plauktā viena litra 40% alkoholiskajam dzērienam nākamgad pieaugs par 1,10 eiro. Turpretī 0,5 litru 5% alus pudelei cena pieaugs par 0,04 eiro, uzsver  Latvijas alkohola nozares asociācijā (LANA).

Asociācija uzsver, ka alum šobrīd akcīzes likme par 0,5 litru 5% pudeli ir 0,11 eiro, turpretī tāda paša tilpuma sidram akcīzes likme ir 0,32 eiro. Tādejādi alus likmi vajadzētu kāpināt ievērojami straujāk, lai alus likme reformas laikā izlīdzinātos vai tuvinātos sidra likmei. Grādīgajiem dzērieniem un citiem alkoholiskajiem dzērieniem būtu nepieciešams ievērojami mazāks likmes pieaugums.

LANA brīdina, ka reformas ietvaros piedāvātais akcīzes nodokļa pieaugums par 15,2% pret esošo grādīgā alkohola kategorijai ir pārāk straujš – tam draud iekšējā patēriņa samazinājums 10-12% apmērā, kas noved arī pie mazākiem akcīzes nodokļa ieņēmumiem un vēl mazākiem Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumiem.

Pēc asociācijas aprēķiniem, paliekot pie iepriekš plānotā akcīzes pieauguma grādīgajam alkoholam +3,5% par 100 litriem absolūtā alkohola, 2018.gadā valsts varētu ieņemt par 28 miljoniem eiro vairāk, nekā tad, ja nodoklis tiks palielināts par 15,2% – kā to paredz nodokļu reformas iedvesmotais FM priekšlikums. Par pamatu šādai prognozei kalpo asociācijas veiktie aprēķini un Igaunijas situācijas analīze. «Pie kam, akcīzes nodokļa stabilitātes rezultātā Latvijas pierobežā jau šogad tika radītas 200 jaunas darba vietas,» uzsver LANA.

«Latvijā joprojām ir ievērojams nelegālā alkohola apjoms, pēc pēdējiem pētījumiem grādīgā alkohola segmentā tas sasniedz 25% no tirgus. Būtiski ceļot akcīzes likmi grādīgajam alkoholam tiek plašāk pavērtas durvis nelegālajiem darboņiem izvērst savu rūpalu,» uzsver asociācijas pārstāvji.

LANA aicina FM būtiski samazināt akcīzes nodokļa pieaugumu grādīgajam alkoholam un kompensēt ieņēmumus ar akcīzes nodokļa palielināšanu alkoholiskajiem dzērieniem ar mazāku grādu saturu, kā arī būtiskus papildus ieņēmumus dos pierobežas tirdzniecība. «Tikai pagājušo gadu Igaunijas pierobeža Latvijas budžetam ienesa ap 15-20miljonus eiro.

Ref:224.000.103.1215

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas