bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija
LatviaLatvija

Latvenergo: izmantojot sašķidrināto gāzi, TEC elektrība kļūtu konkurētspējīgāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(0 vērtējums, 2 balsojumi)

Uzbūvējot sašķidrinātās dabasgāzes termināli, var būt laika periodi, kad AS Latvenergo ir iespēja iegūt zemāku gāzes cenu, nekā piedāvā Krievijas puse, tādējādi elektroenerģijas izstrāde termoelektrostacijās (TEC) zināmos laika periodos varētu kļūt konkurētspējīgāka, Latvenergo izdevumā Energoforums raksta uzņēmuma Attīstības daļas vadītājs Oļegs Linkevičs.

Viņš skaidro, ka, izbūvējot termināli, Latvenergo un citiem gāzes patērētājiem varētu parādīties iespēja saņemt dabasgāzi no alternatīviem avotiem un samazināt dabasgāzes iegādes izmaksas vasaras periodā, kad Rīgas TEC-2 jākonkurē brīvajā elektroenerģijas tirgū ar kondensācijas režīmā ražoto elektroenerģiju. Patlaban šādā režīmā elektroenerģiju ražot nav izdevīgi, to nebūtu iespējams pārdot elektroenerģijas biržā Nord Pool, norāda Linkevičs.

Savukārt izdevuma Argus Global veiktā datu analīze rāda, ka ir bijuši periodi, kad Krievijas dabasgāzes cena, iespējams, ir bijusi augstāka nekā iespējamās sašķidrinātās dabasgāzes piegādes Eiropā. «Tomēr jāņem vērā, ka sašķidrinātās gāzes gadījumā izmaksām klāt vajadzētu pielikt vēl piegādi Baltijā/Rīgā un tās regazifikāciju,» piebilst Latvenergo pārstāvis.

Viņš vērtē: ja dabasgāzes cenas būtu konkurētspējīgas un kaut daļēji saistītas ar elektroenerģijas tirgus cenām biržā, Latvenergo varētu palielināt dabasgāzes patēriņu pat līdz 1,27-1,45 miljardiem kubikmetru.

Linkevičs Energoforumā norāda, ka Latvenergo ir viens no lielākajiem dabasgāzes patērētājiem Baltijas reģionā. Pēdējo gadu laikā Latvenergo piederošās Rīgas TEC gadā vidēji patērēja 500 miljonus kubikmetru dabasgāzes, bet 2010.gadā – gandrīz 650 miljonus kubikmetru. Viņa vērtējumā, Rīgas TEC ir arī starp modernākajām un efektīvākajām gāzes elektrostacijām Baltijas valstīs, tās izmanto augsti efektīvu kombinētā tvaikagāzes cikla tehnoloģiju, kas nodrošina kurināmā izmantošanas koeficientu līdz 90% koģenerācijas režīmā un līdz 58% kondensācijas režīmā.

Viņš piebilst, ka Rīgas TEC attīstībā ieguldīti ievērojami līdzekļi. 2005.gadā tika pabeigta Rīgas TEC-1 rekonstrukcija. Koģenerācijas energobloka ar uzstādīto elektrisko jaudu 144 megavati (MW) un siltuma jaudu 145 MW, kā arī trīs ūdenssildāmo katlu celtniecībā ieguldīti 114 miljoni eiro (80 miljoni latu).

2008.gadā noslēdzās Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas pirmā kārta, kuras rezultātā ir uzbūvēts lielākais šāda tipa energobloks Baltijā. Energobloka uzstādītā elektriskā jauda koģenerācijas režīmā ir 403 MW, bet siltuma jauda – 274 MW, norāda Linkevičs un piebilst, ka, strādājot kondensācijas režīmā, elektriskā jauda varētu būt vēl lielāka – līdz 430 MW. Šajā projektā Latvenergo ieguldījis gandrīz 180 miljonus eiro (126 miljonus latu).

«Šis bija ļoti veiksmīgs ieguldījums, jo periodā no 2006. līdz 2008.gadam līdzīgu elektrostaciju celtniecības izmaksas ir pieaugušas gandrīz divreiz,» norāda kompānijas pārstāvis.

Patlaban turpinās Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas otrā kārta, kuru paredzēts pabeigt līdz 2013.gada jūlijam. Noslēdzoties tai, paredzēts apturēt visus vecos energoblokus un darbināt divus jaunus kombinētā cikla energoblokus un ūdenssildāmos katlus. Tādējādi pēc rekonstrukcijas Rīgas TEC-2 energobloku kopējā elektriskā jauda koģenerācijas režīmā būs 811 MW, bet kondensācijas režīmā – 857 MW. Siltuma jauda būs 1124 MW, tajā skaitā 544 MW energobloku jauda un 580 MW – piecu ūdenssildāmo katlu jauda.

Patlaban TEC darbība ir plānota tikai koģenerācijas režīmā, abās stacijās saražojot ap 2,6-3,1 teravatstundu (TWh) elektroenerģijas un 2,5-2,9 TWh siltumenerģijas, patērējot 630-730 miljonus kubikmetru dabasgāzes.

«Daļēji strādājot kondensācijas, daļēji koģenerācijas režīmā, Rīgas TEC teorētiski ir iespējams saražot 6-7 TWh elektroenerģijas un minēto siltumenerģijas daudzumu, patērējot 1,27-1,45 miljardus kubikmetru dabasgāzes. Faktiski Latvenergo ir potenciāls divkāršot savu dabasgāzes patēriņu. Viens no galvenajiem šķēršļiem dabasgāzes patēriņa paaugstināšanai ir augstā dabasgāzes cena,» piebilst Linkevičs.

Jau ziņots, ka par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecībai atbilstošāko vietu atzīta Rīga. Termināļa būvniecība bez pieslēguma Inčukalna pazemes gāzes krātuvei izmaksātu no 300 līdz 400 miljoniem eiro (210 līdz 280 miljonus latu), savukārt pēc projekta realizācijas mājsaimniecībai un rūpniecībai gāzes cenas samazinātos aptuveni no 5% līdz 15%.

Eksperti Baltijas reģiona kontekstā analizēja 22 iespējamās termināļa dislokācijas vietas, tai skaitā Liepājā, Ventspilī, Rīgā, Lilastē un Rīgas jūras līcī. Termināļa kopējais pārkraušanas apjoms būtu 2,5 miljardi kubikmetru dabasgāzes gadā.

 


Pievienot komentāru

  1. krkt teica:

    Un tas,ka elektrība kļūs LE lētāka mums ne silts ne auksts, jo iepirksim un maksāsim par biržas cenām. Vēl pievienosimies skandināvijas tirgum,lai nospekulētu augstākas cenas.

  2. sol teica:

    būtībā problēma nav kā lētāk dabūt gāzi, bet kā izdabūt to mantrausību no latviešu gēniem

Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret diviem policistiem par krāpšanos ar azartspēlēm

Iekšējās drošības birojs lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret vairākām personām par datorkrāpšanu spēļu automātos, tostarp pret diviem policistiem.

Kanādā traģiska apšaude Toronto pilsētā

Kanādas lielākajā pilsētā Toronto noticis uzbrukums civiliedzīvotājiem ar šaujamieroci. Divi cilvēki nonāvēti, un vēl 13 cilvēki tikuši ievainoti.

Latvijā teju 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši

Latvija šobrīd ieņem līderpozīciju jaunatklāto HIV gadījumu skaitā Eiropas Savienībā – turklāt gandrīz 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši, norāda sabiedrības veselības speciāliste, Baltijas HIV asociācijas biedre Anda Ķīvīte.

Igaunijas zemnieki aktīvi piedalās Atvērto saimiecību dienā

Zemnieki Igaunijā aizvadījuši ceturto Atvērto saimniecību dienu, kad vairāk nekā 250 zemnieku saimniecības uzņēmušas savā sētā katru, kurš vēlas apskatīt klātienē, kā tiek audzēta un apstrādāta lauksaimniecības produkcija.

OCTA Garantijas fonda apmērs strauji samazinājies, tā apdrošinātāji

Neskatoties uz to, ka apdrošināšanas sabiedrības kopš 2016.gada oktobra atsāka iemaksu veikšanu OCTA Garantijas fondā, šobrīd tas samazinājies līdz vēsturiski zemākajam slieksnim kopš 2008.gada aprīļa, kad tas pārsniedza likumā noteiktos 20 miljonu eiro un iemaksas vairs nebija jāveic.

Valdgales ugunsgrēku notur iekšpus izveidotā perimetra; sasaukta Krīzes vadības padomes sēdē

Glābējiem nakts laikā izdevies noturēt Valdgales pagastā izcēlušos ugunsgrēku iekšpus izveidotā perimetra, uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Lursoft: Ēdināšanas joma Latvijā – cik apgroza, nopelna un nodokļos samaksā nozares līderi

Vai ēdināšanas nozares uzņēmumi Latvijā patiesi strādā ar zaudējumiem un kāds ir to nodokļu pienesums, pētījumā centies noskaidrot Lursoft, apkopojot datus par nozares uzņēmumu darbību pēdējo trīs gadu laikā.

Polijas Seims steidz nomainīt nepiekāpīgo Augstākās tiesas priekšsēdētāju

Polijā turpinoties reformām tiesu varā, ko asi nopēlusi daļa sabiedrības un Eiropas Komisija, likumdevēji nolēmši paātrināt Augstākās tiesas priekšsēdētājas, skaļas reformu pretinieces nomaiņu.

Olaines cietuma teritorijā plāno būvēt IeVP un VPD personāla mācību centru

Lai nodrošinātu visām Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta personāla grupām atbilstošu apmācību infrastruktūru un iespējas, Olaines cietuma teritorijā iecerēts izbūvēt ieslodzījuma vietas paraugkorpusu, kā arī mācību centru, liecina Tieslietu ministrijas sagatavotais Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas Korekcijas dienesti koncepcijas projekts.

Pēc žurnālistu materiāliem policija sākusi pārbaudi par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Valsts policija sākusi pārbaudi pēc žurnālistu publicētajiem materiāliem par pienākumu pildīšanas atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu.

Bulgārija noraida migrantu atpakaļuzņemšanu no Rietumeiropas

Bulgārijas parlaments pieņēmis tiesību normu, kas valdībai liedz parakstīt divpusējus nolīgumus ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par tādu ieceļotāju atpakaļuzņemšanu, kuri bloka teritorijā iekļuvuši caur Bulgāriju, bet pēcāk valsti pametuši.

Karstuma vilnis Latvijā turpināsies, vietām gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes

Šajā nedēļā karstums Latvijā neatkāpsies – dienas būs sutīgas un arī naktīs gaiss vietām neatdzisīs vairāk par +20 grādiem. Gandrīz katru dienu kādā no reģioniem varēs novērot lietu un pērkonu.

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Jaunākie komentāri