bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 16.10.2019 | Vārda dienas: Daiga, Dinārs, Dinija
LatviaLatvija

Latvieši biznesā: pašnovērtējums augsts, ārējie apstākļi – bremzējoši

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUNovērtējot uzņēmējdarbības vidi, vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī nav paredzamas nodokļu sistēmas, skaidras likumdošanas vides un labvēlīgas ekonomiskās situācijas biznesa uzsākšanai, atklāts astotajā Amway globālajā uzņēmējdarbības pētījumā (AGER)*. Tajā pašā laikā līdz 50 punktiem (+3) pieaudzis AESI indekss**, kas rāda cilvēku vēlmi, gatavību un sociālo noturību sākt savu biznesu.

«Interesanti, ka, pretēji salīdzinoši zemam ārējās vides novērtējumam, Latvijas iedzīvotāji Eiropas Savienības (ES) valstu un pasaules kontekstā izceļas ar augstu pašnovērtējumu. Vairums uzskata, ka spēj radīt biznesa ideju (Latvijā 72%, ES 47%, pasaulē 52%), būtu gatavi riskēt (Latvijā 69%, ES 41%, pasaulē 47%), kā arī prastu piesaistīt finanses savai biznesa idejai (Latvijā 51%, ES 31%, pasaulē 38%),»  stāsta Amway pārstāvji.

Tikmēr lielākā daļa ir pārliecināti, ka ģimene un draugi atbalstītu viņus uzņēmējdarbības sākšanā (Latvijā 86%, ES 62%, pasaulē 64%), un apliecina gatavību ziedot savu brīvo laiku tā attīstīšanai (Latvijā 85%, ES 53%, pasaulē 57%), liecina pētījuma dati.

Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, Latvijā AESI indekss audzis, sasniedzot 50 punktus (no 100 punktiem) un apliecinot, ka iedzīvotājos uzņēmēja gars nostiprinās (2016.g.: 47; 2015.g.: 45). Latvijā šis rādītājs ir nedaudz augstāks nekā pasaulē (47) un ievērojami pārsniedz Eiropas Savienības valstu vidējo līmeni (42).

«Kopējais uzņēmējdarbības gars saglabā augstu līmeni un pozitīvu attīstības tendenci, tomēr mūsu iedzīvotāji nav gatavi upurēt drošību un šī brīža labklājību. Tādēļ novērojam šķietami pretrunīgu situāciju – kopumā ekonomika attīstās pietiekami strauji, bet respondenti tomēr vidi novērtē kā nelabvēlīgu. Tirgū pieprasījums pēc darbaspēka ir liels un algas – augošas: šiem kārdinājumiem lielākā daļa nespēj turēties pretī,» uzskata Rīgas Ekonomikas augstskolas zinātniskais līdzstrādnieks un pētnieks Aivars Timofejevs.

Viņš norāda, ka pašnovērtējums Latvijā vienmēr ir bijis augstā līmenī, bet reālie darbi – uzņēmējdarbības uzsākšana – vienmēr ir atpalikuši. «Lai sevi attaisnotu, tiek meklēti iemesli, un ārējā vide ir pietiekami pateicīgs iegansts. Jo īpaši ņemot vērā pagājušajā gadā plānoto un šogad ieviesto nodokļu reformu,» turpina Timofejevs.

Palīdzība nepieciešama uzņēmējdarbības administrēšanā

Amway pārstāvji norāda, ka pētījums liecina, ka Latvijā tikai aptuveni katram piektajam būtu vajadzīga palīdzība finanšu (19%) un personāla (21%) piesaistē vai mārketinga plānošanā (16%). Tajā pašā laikā katrs trešais atzīst, ka būtu nepieciešams atbalsts uzņēmuma administrēšanā (35%) – dažādu formalitāšu, grāmatvedības kārtošanā un likumdošanas normu izpildē. Šis rādītājs mūsu valstī ir ievērojami augstāks nekā vidēji pasaulē (20%) un Eiropas Savienības valstīs (24%).

SIA Benefits Latvija izpilddirektors Juris Zalāns atzīmē, ka viņ pieredze liecina, ka, uzsākot uzņēmējdarbību, ļoti būtisks ir atbalsts uzņēmuma administrēšanā – grāmatvedībā, atskaišu sagatavošanā, nodokļu aprēķināšanā.

«Biznesa sākuma posmā reti kuram uzņēmumam ir resursi administratīvo darbinieku algošanai, tāpēc pārsvarā šo darbu dara paši uzņēmumu vadītāji vai mēģina izmantot ārpakalpojumu. Būtisks ir arī personāla piesaistes jautājums – ierobežoto resursu dēļ mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ir grūti konkurēt ar lielajiem un stabilajiem, kas darbiniekiem spēj piedāvāt ekskluzīvas motivācijas un atalgojuma sistēmas. Līdz ar paaudžu maiņu tas kļūst vēl aktuālāk, jo jauniešiem darba izvēlē būtiski ir papildu labumi, ko uzņēmums spēj piedāvāt,» atzīst Zalāns.

Tāpat Timofejevs stāsta, ka «kopumā Latvijā pieejams pietiekami daudzveidīgs un piemērots atbalsts, tomēr ir viena joma, kurā to būtu iespējams uzlabot: nodrošināt uzņēmējdarbības uzsācējiem iespēju saņemt zināmu sociālo nodrošinājumu, piemēram, saglabāt noteiktu ienākumu līmeni, uzsākot uzņēmējdarbību. Otrs virziens ir vienkāršotāka administrēšana un mazāks risks sodiem par nodokļu nomaksas kļūdām.»

 Pozitīvi ārējie faktori – tehnoloģiju pieejamība un izglītība

«Vērts pieminēt, ka, novērtējot ārējos faktorus, ir arī pozitīvas iezīmes. Ievērojami augstāk nekā vidēji Eiropas Savienības valstīs esam novērtējuši tehnoloģiju pieejamību (Latvijā 55%, ES 44%) un biznesa uzsākšanu atbalstošu izglītības sistēmu (Latvijā 51%, ES 36%). Lai arī salīdzinoši zemu, tomēr arī nodokļu sistēmu un likumdošanas vidi Latvijā vērtējam augstāk nekā vidēji respondenti Eiropas Savienībā. Te gan būtu jāizceļ kaimiņvalsts Igaunija, kurā ārējā vide kopumā ir novērtēta ievērojami augstāk nekā pārējās Baltijas valstīs, Eiropas Savienībā un arī vidēji pasaulē,» norāda Amway pārstāvji.

Tāpat uzņēmumā atzīmē, ka puse igauņu atzīst, ka viņu nodokļu sistēma ir gana paredzama un ekonomiskā situācija labvēlīga biznesa uzsākšanai, savukārt vairākums kā atbalstošu novērtē tehnoloģiju pieejamību (68%), izglītību (62%) un skaidru likumdošanas vidi (59%).

Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētāja Diāna Kalēja uzskata: «Vide uzņēmējdarbības uzsākšanai un vadīšanai Latvijā ir ievērojami uzlabojusies. Sākot ar mazkapitāla sabiedrības ar ierobežotu atbildību reģistrēšanu, inkubatoru un dažāda finansiālā atbalsta izmantošanu un beidzot ar Valsts ieņēmumu dienesta attieksmi un saziņu, kas ir kļuvusi informējoša un izglītojoša, nevis tikai uzraugoša un sodus piešķiroša. Ja vien spētu samazināt neefektīvo formalitāšu nepieciešamību, mēs  valstiski sasniegtu vēl labākus rezultātus, kas sekmētu uzņēmumu izaugsmi nacionālā un starptautiskā līmenī.»

*AGER (Amway Global Entrepreneurship Report 2018) astotais pētījums veikts, aptaujājot katrā valstī (tajā skaitā Latvijā) vidēji 1 000 iedzīvotāju vecumā no 14 gadiem klātienē un telefonintervijās. Kopā pasaulē aptaujāti 48 998 cilvēki. Pētījums veikts 44 valstīs.

** Trešo reizi globālajā pētījumā iekļauts AESI indekss (Amway Entrepreneurial Spirit Index), kas iekļauj trīs dimensijas: 1) vai respondenti vēlas uzsākt biznesu; 2) kāda ir gatavība sākt uzņēmējdarbību; 3) noturība pret sociālo spiedienu.


Pievienot komentāru

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība lemj: Latvijā būs 39 pašvaldības

Ministru kabinets otrdien, 15.oktobrī, atbalstījis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Mediķi rīkos plašu protestu saistībā ar finansējuma samazinājumu nozarei

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi rīkot protesta akcijas saistībā veselības finansējuma samazinājumu.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->