Latvieši izvēlas vārdus debess ķermeņiem – vislielākais atbalsts Liesmai un Staburagam

Ilustratīvs attēls

Latvijas iedzīvotāji, izmantojot iespēju dot vārdu zvaigznei HD 118203 un ap to riņķojošajai planētai, vislielāko atbalstu pauduši vārdam Liesma un Staburags, informē Latvijas Astronomijas biedrībā (LAB).

Visvairāk balsu saņēmis priekšlikums zvaigzni nosaukt par Liesmu, Austru vai Laimu, bet citplanētu – Staburags, Laima un Māra. Kopumā balsošanas laikā tika saņemtas 2 040 balsis.

Vārdu komplekts «Liesma un Staburags» iesniegts, godinot latviešu skolotāja un dzejnieka Frīdriha Mālberģa (1824-1907) poēmu Staburags un Liesma.

Latvijai ir iespēja dot vārdus debesu objektiem Starptautiskās Astronomijas savienības (IAU) organizētās kampaņas NameExoWorlds ietvaros. Tas laikā vairāk nekā simts valstis izvēlas vārdus vienai citplanētai jeb eksoplanētai un zvaigznei, ap kuru tā riņķo.

Latvijas Universitātes portālā divu mēnešu garumā tika pieņemti vārdu ierosinājumi, bet no 6.septembra līdz 7.oktobrim ikviens varēja balsot par vārdu došanas komisijas 10 atlasītiem vārdu komplektiem, skaidro LAB.

Saskaņā ar IAU noteikumiem ne vēlāk kā līdz novembra sākumam valstīm ir jāinformē IAU par valstī veiktajām izvēlēm – par trim visvairāk balsis ieguvušiem komplektiem. Zvaigznei un citplanētai jābūt nosauktai atbilstoši visvairāk balsis ieguvušajam komplektam, tomēr IAU iebildumu (piemēram, ja tiek secināts, ka vārdi sakrīt ar citu valstu piedāvājumu, neatbilst politiskajai vai komerciālajai neitralitātei u.tml.) rezultātā var tik apstiprināts nākamais priekšlikums atbilstoši iegūto balsu skaitam.

IAU oficiālu apstiprinājumu par vārdu oficiālo statusu plāno sniegt 2019.gada decembra beigās.

Lasiet arī: Nobelu fizikā piešķir par atklājumiem kosmoloģijā un pirmās eksoplanētas atklāšanu

Zvaigzne HD 118203 ir novērojama Latvijā visu gadu viegli atpazīstamajos Lielajos Greizajos Ratos, kas ir daļa no Lielā Lāča zvaigznāja, informē biedrībā, bet piekodina – lai saskatītu zvaigzni nepieciešamas skaidras debesis un binoklis vai neliels teleskops

Planētu pie zvaigznes HD 118203 2006. gadā atklāja astronomu grupa Ronaldu da Silvas (Ronaldo da Silva) vadībā, veicot novērojumus Augšprovansas observatorijā, Francijā

Pēc savām fizikālajām īpašībām zvaigzne HD 118203 pieder pie submilžu kategorijas. Tā ir oranža, nedaudz lielāka par Sauli, bet ap to riņķojošā planēta ir tā saucamais karstais jupiters – tā ir divreiz masīvāka par Saules sistēmas lielāko planētu Jupiteru un atrodas tuvu pie zvaigznes, skaidro LAB.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas