bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 13.11.2019 | Vārda dienas: Eižens, Jevgeņija, Jevgeņijs
LatviaLatvija

Latviešu nacionālists 9.maijā: Vēlos pateikt labus vārdus draugiem krieviem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Esmu latviešu nacionālists, un ar to lepojos. Esmu nodzīvojis daudzus gadus Krievijā, man ir mīļa krievu valoda un krievu kultūra. Īpaši krievu mūzika. Dziesmu vārdus netulkošu– lai man piedod tie, kas krievu valodu nesaprot. Pateikt to, kas pateikts šajās dziesmās latviski būtu spējis tikai Ojārs Vācietis. Arī Pūt, vējiņi! taču ir neiespējami pārtulkot krieviski, vismaz korekti ne,» portālam BNN norāda Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.

“Dīvaini– tos divus dižos krievu dziedātājus, ko man dzīvē bijis lemts iepazīt personiski– Bulatu Okudžavu un Aleksandru Roznebaumu kā krievus ir jāuztver plašākā nozīmē– kā krieviskās kultūras pārstāvjus.

Bulatam Okudžavam šodien paliktu 90 gadu. Nepilnus trīsdesmit gadus atpakaļ pēc dziesminieka koncerta Sibīrijas ziemeļos man bija lemts ar viņu sēdēt pie viena galda, tolaik mēs tikai divi vien nepārdzērām. Viņš aizgāja no mums tālajā 1997. gadā, atstājot fantastiskas dziesmas. Nevienam citam krievu dziesminiekam nav bijis pa spēkam tā piespiest mīlēt Krieviju un krievus kā viņam. Es šodien vēlos uzrakstīt labus vārdus visiem maniem draugiem krieviem, un pateikt, ka es lepojos ar to, ka viņus pazīstu. Un es nezinu nevienas citas iespējas, kā to izteikt Bulata Okudžavas vārdiem https://www.youtube.com/watch?v=YZAt9Zf5Ibc:

Давайте восклицать, друг другом восхищаться

Высокопарных слов не стоит опасаться

Давайте говорить друг другу комплименты

Ведь это все любви счастливые моменты

 

Давайте горевать и плакать откровенно

То вместе, то поврозь, а то попеременно

Не надо придавать значения злословью

Поскольку грусть всегда соседствует с любовью

 

Давайте понимать друг друга с полуслова

Чтоб, ошибившись раз, не ошибиться снова

Давайте жить во всем друг другу потакая

Тем более что жизнь короткая такая

Un tomēr– šodien mums ir ne tikai Bulata Okudžavas 90. dzimšanas diena, bet arī Uzvaras diena. 9. maija svētkiem krievu tradīcijās liela nozīme ir ne tikai nacionālajā identitātē, kas ļauj svinēt vispārnacionālus svētkus, bet caur kara upuriem Krievijā leģitimizēt vertikālu valsts vadību, komandējošu vadības hierarhiju, mistifitētu sociālo struktūru. Otrais pasaules karš un uzvara tajā ir pamatojums centralizētai varai, nesamērīgi lieliem Krievijas bruņotiem spēkiem un Krievijas specdienestiem, pēdējie tiek izmantoti galvenokārt esošās varas stiprināšanai. Bez tam Krievijā Uzvaras svētki ir ne tikai būtiski varai, lai varas vertikāli stiprinātu, bet arī tautai, lai gūtu attaisnojumu šādai nedemokrātiskai struktūrai. Savukārt aiz Krievijas robežām Uzvaras svētki ir būtiskākais tradicionālais vienojošais elements ar etnisko dzimteni. Man kā latvietim tas ir savādāk– mans krusttēvs latviešu divīzijā karoja padomju pusē, bet trīs viņa brālēni– leģionā. Man karš ir traģēdija, kas nostādīja latvieti pret latvieti, kas vienkārši nogalināja cilvēkus. Vienīgais kara attaisnojums ir nepieļaut jaunus karus. Un ja nu man dzīvē ir bijis lemts pazīt Bulatu Okudžavu, tad šodien– 9. maijā es visus lūdzu ieklausīties vārdos https://www.youtube.com/watch?v=Z5kQUYG1Vg8&feature=kp , ko viņš– frontinieks, Soldžeņicina domubiedrs un vienkārši godīgs cilvēks teica par kara noslēgumu– karš ir beidzies, ņem šineli, ejam mājās:

А мы с тобой, брат, из пехоты,

А летом лучше, чем зимой.

С войной покончили мы счеты…

Бери шинель – пошли домой.

 

Война нас гнула и косила.

Пришел конец и ей самой.

Четыре года мать без сына…

Бери шинель – пошли домой.

 

К золе и пеплу наших улиц

Опять, опять, товарищ мой,

Скворцы пропавшие вернулись…

Бери шинель – пошли домой.

 

А ты с закрытыми очами

Спишь под фанерною звездой.

Вставай, вставай, однополчанин,

Бери шинель – пошли домой.

 

Что я скажу твоим домашним,

Как встану я перед вдовой?

Неужто клясться днем вчерашним?

Бери шинель – пошли домой.

 

Мы все – войны шальные дети,

И генерал, и рядовой

Опять весна на белом свете…

Бери шинель – пошли домой.

Es šo dziesmu esmu gatavs dziedāt kopā ar tiem tūkstošiem krievu, kas nāk pie Uzvaras pieminekļa 9.maijā. Atkal pavasaris baltajā pasaulē, ņem šineli, ejam mājās. Uzvaras diena ir kļuvusi par vienīgajiem Krievijas leģitimizācijas svētkiem, jo Krievijas Neatkarības dienu (12. jūnijs) atcerēties spēj mazāk par 5% iedzīvotāju, bet Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas gadadienas atzīmēšanai pieklusuši pat visrūdītākie komunisti.

Krievu tradīcijā 9. maijā apvienojās meteņi (Масленница), Lieldienas (Пасха) un Vasarassvētki (Пятидесятница троица), nācās dzert pa trim, nest uz kapiņiem olas, maizi, sāli un šņabi (īpaši jau uz Otrā pasaules kara brāļu kapiem), labi ģērbties un greznoties (kaut ar lentītēm) un iet tautas staigāšanā (Народное гуляние) uz ciema (pilsētas) nozīmīgāko ielu vai laukumu. Tiesa, šai teorijai ir oponenti, kas apgalvo, ka meteņu tradīcijas pārmantotas 8. marta svinībās. Bet tieši 8. martā šogad citos kara laukos 83 gadu vecumā devās Krievijas Tautas aktieris Anatolijs Kuzņecovs, kurš pazīstams kā sarkanarmieša Suhova atveidotājs filmā «Baltā tuksneša saule» (režisors Vladimirs Motiļs), filmā, kas kļuva par šedevru, kas ir visu laiku skatītākā Krievijas kara filma un pat atzīta par krievu mīļāko filmu. Vairākas frāzes no filmas nokļuvušas krievu valodas izteicienu zelta fondā: «Восток — дело тонкое» (Austrumi ir smalka lieta) un «Мне за державу обидно!» (Man par lielvalsti žēl!) Bet 9. maija svētkiem visvairāk atbilst I. Švarca un B. Okudžavas dziesma no šīs filmas «Ваше благородие, госпожа удача» https://www.youtube.com/watch?v=rwWEMl8RGkI

Ваше благородие, госпожа Разлука,

Мы с тобой родня давно – вот какая штука.

Письмецо в конверте погоди, не рви!

Hе везет мне в смерти – повезет в любви.

 

Ваше благородие, госпожа Чужбина,

Жарко обнимала ты, да только не любила.

В ласковые сети постой, не лови.

Hе везет мне в смерти – повезет в любви.

 

Ваше благородие, госпожа Удача,

Для кого ты добрая, а кому – иначе.

Девять граммов в сердце – постой, не зови.

Hе везет мне в смерти – повезет в любви.

 

Ваше благородие, госпожа Победа!

Значит, моя песенка до конца не спета.

Перестаньте, черти, клясться на крови! H

е везет мне в смерти – повезет в любви.

9. maijā man gribas palielīties ar faktu, ka pazīstu vēl kādu krievu dziesminieku– Pēterburgas ārstu Aleksandru Rozenbaumu, kas jau gadiem koncertē uz Krievijas un visas pasaules skatuvēm, pakļaujot publiku ar atraisītību uz skatuves un balss tembru, kas dažbrīd sit pāri pašu Vladimiru Visocki. Savulaik viņam uzstājoties Rīgā uz Kongresu nama skatuves biju nosēdies vienā rindā ar toreizējo Krievijas vēstnieku, rabīnu, «biznesmeni» Haritonovu, kā arī dažiem šobrīd ietekmīgiem Latvijas baņķieriem. Ansamblis visvairāk atgādina bigbenda modifikāciju– līdz ar ansambļa līderi profesionāli dzied un spēlē 6 veci vīri. Šo ansambli varētu uzskatīt par Pēterburgas vai Krievijas kvintesenci, jo pēc uzvārdiem spriežot ansambli veido cilvēki, kuri varētu būt krievi, ebreji, ukraiņi, čigāni, tatāri. Viņi veido to savdabīgo toņkārtu, ko mēs ar nostalģiskām izjūtām varam saukt par krievu romantismu. Grūti identificēt Rozenbauma mūziku– viņš ir bards, kas laiku pa laikam kļūst nostalģiski rokenrollisks, brīžiem noslīd līdz kantri, bet parasti dzied to, ko pasaule uzskata par emigrantu mūziku– cilvēkiem ar nostalģiju. Šobrīd– cilvēkiem ar nostalģiju pēc savas jaunības, jo Rozenbauma klausītāji galvenokārt ir cilvēki pusmūžā, kuri visai labprāt atceras savus komjaunatnes gadus, tusiņus, diskotēkas, klaudzošus vilcienus un ģitāras skaņas.

Mazliet fascinēja tas, ka atrados publikā, ko mēs godājam par krievvalodīgajiem– dažādu tautību cilvēki, kuri gājuši krievu skolās un līdz ar Padomju gadiem iesūkuši sevī ilgas pēc kaut kā netverama– tieši tā, ko apdzied Aleksandrs Rozenbaums. Asociācija– man dažreiz kļūst žēl, ka līdz ar Eiropas savienību mums tā kā nedaudz aizvērusies robeža ar Krieviju, jo lielais bērns Krievija paliks viens, niķīgs un neaizsargāts. Nevis mums ir jāraud, ka mēs nodalamies, bet viņiem– Latvija jau ekonomiskajos rādītājos pakāpusies līdz 37. vietai pasaulē, bet Krievija nokritusi līdz 60.vietai. Latvija izmirst vai prombrauc– mums iedzīvotāju skaits ikgadus samazinās, bet Krievijā tas samazinās par trim procentiem gadā. ANO uztraucošāko pasaules prognožu vidū Krievijas izmiršana ievietota otrajā vietā. Un šodien es vēlos, lai latvieši, kas vēl saprot krievu valodu un muziku, ieklausās manā kolēģī Aleksandrā Rozenbaumā https://www.youtube.com/watch?v=0vYMas7AIXs

Šeit ir stāsts– kāpēc nākt pie Uzvaras pieminekļa. Vēl vismaz piecus gadus atpakaļ es mēdzu rakstīt– «latvietis dzer kā krievs». Mums ir savi šabloni. Par krieviem mēs nedomājam kā par Puškina vai Čaikovska tautu, bet gan par tiem, kam Vladimirs Putins ar likumu ir aizliedzis lamāties, līdz ar to saīsinājis krievu valodu par trešdaļu. Es pieļauju, ka šabloniski krievi neko labu nedomā par mums latviešiem. Bet tā kā rakstu es, tad es protams labprāt rakstu zīmēs iztēlotos piedzērušus, ar ordeņiem nokārtus Uzvaras dienas svinētājus, kuru kultūras līmenis prasītos labāku. Patiesībā šodien pie Uzvaras pieminekļa krievi vairāk dzer lētu alu no plastmasas kausiņa vai pudeles (Apinītis), nevis šnabi vai kvasu, ēd no Eiropas tradīcijām aizlienēto fāstfūdu, nevis pelmeņus. Romances nedzied, skan diezgan asa, roķīga vai pat hiphopa mūzika. Un neviens pēc mītiņa nealkst nākamajā dienā braukt uz lielo Dzimteni, bet dodas atpakaļ uz darbu, kur vairāk vai mazāk labi lieto latviešu valodu. Un man nākas atzīt, ka krievu bērni nereti mācās čaklāk, ir vairāk motivēti izaugsmei, un katrā ziņā šobrīd latviešu valodu pārvalda labāk nekā latviešu bērni– krievu. Un kas jāatzīst pēc dažādu skolēnu olimpiāžu rezultātiem– arī angļu valodu krievu bērni zin labāk nekā latvieši. Un tomēr– kādēļ tāda nostalģija– dzied Aleksandrs Rozenbaums.

Это было хорошее время,

Хоть и мало платили врачам…

Я, к несчастью, родился евреем,

К счастью, этого не замечал.

 

Ни по блату я рос, ни задаром,

Вырастал из советских штиблет,

Попросил раз, и папа гитару

Прикупил аж за девять рублей.

 

Сушки с маком – весь кайф, до копейки –

Никаких там колес и шприцов,

Подросли – оттянулись портвейном…

Участкового знали в лицо.

 

Улетал рано утром Гагарин,

Чтоб к обеду легендою стать.

Подтвердил, что Земля наша- шарик,

И сказал, что не видел Христа.

 

Холод лёд ковал, тепло рожало рыжики,

Строил города один большой завод,

Все подметки рвал, куражился да пыжился,

Только вот, не знаю, для чего.

 

Шелестели под окнами липы,

Здесь пятно для застройки теперь…

Ни тебе сериалов, ни клипов,

Домофон не уродовал дверь.

 

Ключ под ковриком- милости просим,

Все воры были наперечет,

Маньякóв останавливал Мосин,

А дураков – комсомольский значок.

 

На каникулы ездил в столицу,

Прогуляться по ВДНХ…

Перья чистили важные птицы,

А в брюках- ни одного петуха!

 

Телки сено жевали в загонах,

У быков цепи были в ноздрях,

Всесоюзных лугов чемпионы

Вас поили, кормили, но зря!

 

Холод лёд ковал, тепло рожало рыжики,

Строил города один большой завод,

Все подметки рвал, куражился да пыжился,

Только вот, не знаю, для чего.

 

За железной большой занавеской

Мы сидели за общим столом

Было мало свободного места,

Но было много толковых голов.

 

Устный счет – это так примитивно,

Примитивно с любой стороны,

А калькуляторам альтернативы

Нет сегодня на рынках страны.

 

В джинсы мир, как в доспехи закован,

Их носил каждый нужный пацан,

«Levi Strauss» – волшебное слово –

Открывало девчонок сердца.

 

Я так думаю- это неплохо –

Слушать «Леди Мадонна – remix»,

Ведь дипломатия- это эпоха,

А Перестройка- истории миг!

 

Перестроили все, что возможно,

Заодно, все, что было нельзя,

Меч вложили мы в ржавые ножны,

И кулаками теперь нам грозят.

 

Руки мастерски чистят креветки,

Разучившись держать булаву,

Но покуда есть Саня Поветкин,

Я с надеждой на счастье живу.

 

Но покуда есть Саня Поветкин,

Я с надеждой на счастье живу!

Es kaut kā nejauši salīdzināju Aleksandru Rozenbaumu ar Vladimiru Visocki. Patiesībā Vladimiru Visocki nedrīkst salīdzināt ne ar vienu uz šīs zemeslodes. Ja Tu vēlies saprast sarkani iekrāsoto 1/6 daļu no zemeslodes, tad Tev jāsaprot Visocka mūzika un dzeja. Arī 9. maijā es vēlos dzirdēt Visocki kā piemiņu tiem, kas no kara nepārnāca https://www.youtube.com/watch?v=8UjopzSha5g

No bezjēdzīga kara. No kara, ko izraisīja maniaki. No kara, kurā mira vienkārši puiši, kurā tika sagrautas pilsētas, dzīvi sadedzināti bērni, kurā tika veidotas koncentrācijas un Гулаг nometnes.

На братских могилах не ставят крестов

И вдовы на них не рыдают

К ним кто-то приносит букеты цветов

И вечный огонь зажигают

Здесь раньше вставала земля на дыбы

А нынче гранитные плиты

Здесь нет ни одной персональной судьбы

Все судьбы в единую слиты

А в вечном огне виден вспыхнувший танк

Горящие русские хаты

Горящий Смоленск и горящий рейхстаг

Горящее сердце солдата

На братских могилах нет плачущих вдов

Сюда ходят люди покрепче

На братских могилах не ставят крестов

Но разве от этого легче

На братских могилах не ставят крестов

Но разве от этого легче

Es jau pats zinu, ka šis teksts lasītājam un klausītājam ir pārlieku garš. Bet šī gada 9. maijs ir savāds– mēs taču nezinam, kas šajā zemeslodes pusē notiks rīt. Mēs nezinam vai Dievs dos mums mieru vai atkal kaut kur Dienvideiropā sāks rūkt tanki un aurot ieroči. Ir taču vienalga– kādā vārdā tiks nosaukts kara iegansts– fašisti, teroristi, revizionisti, nacionālisti. Atkal mirs cilvēki, galvenokārt jauni puiši. Pasaules lielais ieroču bizness triumfēs. Ģenerāļi smaidīs. Kaut kur Tatarstānā radīta Jurija Ševčuka grupa DDT dziedās par karu– «Dievs kungs mūs ciena» https://www.youtube.com/watch?v=m9VG7AF_xKA

Нас с ним в аду война свела, она друзей не спишет,

Я был герой, рвал удила, он был на много тише,

Сырое небо рвал закат, смерть рядом что-то ела,

Моя душа рвалась в набат, его тихонько пела,

Моя душа рвалась в набат, его тихонько пела.

 

Мы были разные во всем, цитата, лед да пламень,

Шмелем кипел я под огнем, а он чернел, как камень,

Молчал и только иногда, когда я наезжаю,

Бросал мне: «Парень, ерунда, Господь на уважает»,

Бросал мне: «Юра, ерунда, Господь на уважает».

 

Сидим в горах, вокруг зима, храпит в грязи пехота,

Нам как-то было не до сна и тошно от чего-то,

И разговор мы завели в час злобного затишья,

Куда нас черти завели в конце времен братишка?

Куда нас бесы завели в конце времен братишка?

 

Ему кричал я: «Посмотри на эти сучьи рожи,

Им все до фанаря, гори, страна в придачу тоже,

Нас завтра снова продадут, пойдем на урожаи…»,

А он в ответ: «Брось баламут, Господь нас уважает»,

А он в ответ: «Брось баламут, Господь нас уважает».

 

Все по нулям, уже видна, дыра большого срама,

Живет подачками страна, продавшего все хама,

Их либеральные зады просрали наши флаги,

Ни баб, ни водки, ни еды, лишь темные овраги,

Ни баб, ни водки, не еды, лишь темные овраги.

 

Я слов уже не нахожу и сильно раздражает,

Меня, его «Терпи, браток, Господь нас уважет»,

На кой-такой Господь нам всем, где светлые дороги,

Тут оторвал нас от проблем тяжелый крик тревоги,

Тут оторвал нас от проблем тяжелый крик тревоги.

 

Очнулись с ним опять вдвоем, мы в белой медсанчасти,

Я помню лишь дверной проем, как нас рвало на части,

Он долго молча умирал, сошел как свет с аллеи,

Я что-то помню он не врал, но рассказать не смею,

Я что-то помню он не врал, но выразить не смею

 

С тех пор, когда нет на глаток и сильно обижают

Я говорю: «Не ссы браток, Господь нас уважает»,

Я говорю: «Не держись браток, Господь нас уважает»,

Я говорю: «Пробьемся брат, Господь нас уважает»,

Я говорю: «Мы победим, Господь нас уважает»

Un tomēr stāsts par Krieviju, par karu, par uzvaru un par vienkāršu cilvēku nav iedomājams bez Aleksandra Maļiņina dziedātā poručika Gaļicina stāsta http://tekstove.info/browse.php?id=5518

Šodien, 9.maijā, 69 gadus pēc otrā pasaules kara un jauna kara vēsmās, es vēlos, lai mēs visi ieklausītos šīs dziesmas noslēgumā:

Мелькают Арбата знакомые лица

Хмельные цыганки приходят во снах

За что же мы дрались поручик Голицын

И что теперь толку в моих орденах

За что же мы дрались поручик Голицын

И что теперь толку в моих орденах

А утром как прежде забрезжило солнце

Корабль Император застыл как стрела

Поручик Голицын быть может вернемся

К чему нам поручик чужая земля

Поручик Голицын быть может вернемся

К чему нам поручик чужая земля

Ref: 102.000.102.7253


Pievienot komentāru

 1. arī viedoklis teica:

  sāku lasīt ar skepsi, un tomēr – viedoklis interesants un kaut kādā mērā pat aizkustinošs, uz pārdomām rosinošs! katrā ziņā man agresiju pret 9.maija pasākumu Apiņa kunga domas mazināja. Taču gribētos, lai arī no otras puses ir lielāka pietāte un cieņa pret mums. Izlasīju šo viedokli un šķita – jā, labi, jāmācās iecietība, taču, kad pēc minūtes citur izlasīju, ka Rīgas burti pie Daugavpils šosejas apķēpāti ar 9.maija apsveikumu, šī iecietība atkal gribot negribot saruka!

 2. Viss bija forshi teica:

  liidz sh fraazei: “Un man nākas atzīt, ka krievu bērni nereti mācās čaklāk, ir vairāk motivēti izaugsmei, un katrā ziņā šobrīd latviešu valodu pārvalda labāk nekā latviešu bērni – krievu. Un kas jāatzīst pēc dažādu skolēnu olimpiāžu rezultātiem – arī angļu valodu krievu bērni zina labāk nekā latvieši.”

  Un par sho “un katrā ziņā šobrīd latviešu valodu pārvalda labāk nekā latviešu bērni – krievu” – paldies Dievam, taa arii ir jaabuut

 3. rasa teica:

  Neviens jau nenoliedz,ka krievu tauta ir tie sliktie un nejēdzīgie…Krievijā dzīvo ‘īstā krievu tauta,bet Latviju piesārņo klaidoņi un laimes meklētāji(tā man pirms vairākiem gadiem teica krievu sieviete kuras jau daudzās paaudzēs dzīvo Latvijā un savus tautiešus savādāk nesauca kā sovetskiji).
  Tiem vecajiem ordeņotajiem vīriem varētu būt ap 90 gadiem,jo tikko dzimis jau karā negāja neviens.(Man ir73 gadi un 1945.gadā man bija tikai 4gadi).
  No cilvēciskā viedokļa jau viss ir saprotams.Katrs gaidīja mājās savējos-vienalga kura armijā bija cīnījušies.Biju maza meitene,bet labi atceros 1945.gada 9.maija rītu.Saulains,silts,kluss,viss sazaļojis.Mamma mani un māsu sapucēja.
  Atgriežoties no bēgļu gaitām ,mūsu mājā vēl bija krievu armijas karavīri .Bija arī četras jaunas sievietes.Viena no šīm sievietēm pacēla mani uz augšu raudāja un bučoja.Tas bija brīdis ,kas paliek atmiņā uz mūžu!Prieka asarām un smiekliem nebija gala.Katrs no viņiem bija izbaudījis kara šausmas,katrs gribēja pēc iespējas ātrāk atgriezties savā Dzimtenē,savās ģimenēs.Bieži esmu domājusi par šiem jaunajiem cilvēkiem,kas varas dzīti izpostīja dzīves skaistākos gadus.
  Lai Dievs dod prātu vājprātīgajiem un nedzen postā nevainīgus cilvēkus!

Baraņņiks neizprot, par kādiem «grēkiem» Saskaņa pieprasa viņa atstādināšanu

Neatkarīgo deputātu frakciju pārstāvošais Rīgas domes vicemērs Vadims Baraņņiks neizprot, kādēļ Saskaņa tieši šobrīd pieprasījusi viņa atstādināšanu no amata.

Vairākas personas nelikumīgi izgatavojušas apsardzes sertifikātus. Lieta nodota tiesai

Valsts policijas Galvenās Kārtības policijas pārvaldē vairākām personām tika nelikumīgi izgatavoti un izsniegti apsardzes sertifikāti.

Latvijas Bankas prezidenta amata kandidātus aicina izvirzīt līdz 29.novembrim

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome trešdien, 13.novembrī, nolēma, ka kandidatūras Latvijas Bankas prezidenta amatam jāizvirza no 22. līdz 29.novembrim.

Nelegalizēsim. Igaunijā noraida priekšlikumu marihuānas tirgu pārņemt valsts rokās

Vairāk nekā 1 000 aktīvistu Igaunijā parakstījuši ierosinājumu valstij pārņemt savās rokās nelikumīgo marihuānas tirdzniecību un tās apriti. Likumdevēji priekšlikumu noraidījuši, uzsverot šādas rīcības potenciālo kaitējumu sabiedrības veselībai.

Neapstiprina atkritumu apsaimniekošanu Rīgā regulējošos noteikumus

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nav apstiprinājusi Rīgas domes saistošos noteikumus par atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā, kas vienlaikus liedz domei izsludināt arī plānoto jauno iepirkumu.

No nākamā gada pieaugs minimālās pensijas apmērs

Saeima trešdien, 13.novembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus valsts pensiju likumā, kas paredz no 2020.gada palielināt minimālo vecuma pensiju.

Saskaņa Rīgas domē ir ar mieru turpināt darbu koalīcijā, ja GKR pārtrauks sadarbību ar Neatkarīgo deputātu frakciju

Partija Saskaņa piekrīt turpināt darbu Rīgas domes koalīcijā pie nosacījuma, ja Gods kalpot Rīgai pārtrauks sadarbību ar Neatkarīgo deputātu frakciju.

Igaunijas ministra darbības jāizmeklē, tā premjers Ratass

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass norādījis, ka tiks sākta izmeklēšana par Igaunijas lauku lietu ministra rīcību interešu konfliktā par krāpšanos ar lauksaimniecības subsīdijām.

Mudina ministrijas izstrādāt īpašu programmu lībiešu valodas attīstībai

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija aicinās Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Kultūras ministriju izstrādāt programmu lībiešu kultūras un valodas saglabāšanai, aizsardzībai un attīstībai.

Urbanovičs vēlas pārliecināties par Saskaņas Rīgas domes frakcijas spēju strādāt, solot nemitīgu kontroli pār to

Partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs sola nemitīgi kontrolēt politiskā spēka frakciju Rīgas domē, un vēlas pārliecināties, ka tā spēj strādāt.

Elenger sācis dabasgāzes piegādes Latvijai no Klaipēdas termināļa

Igaunijas Eesti Gaas meitasuzņēmums SIA EG Energija, kas strādā ar zīmolu Elenger, sācis dabasgāzes piegādes Latvijai no Klaipēdas peldošā sašķidrinātās dabasgāzes termināļa.

Tesla Eiropas elektroauto rūpnīcu cels Vācijā, paziņo Masks

Amerikāņu elekroautoražotājs Tesla Vācijā būvēs rūpnīcu, kur tiks veidotas baterijas, jaudas piedziņas mehānismi un transportlīdzekļi, tā paziņojis uzņēmuma izpilddirektors Īlons Masks.

Sāk kriminālprocesu par Krievijas pilsoņa iespējamu 2,3 miljonu eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju

Valsts ieņēmumu dienests sācis kriminālprocesu par kāda Krievijas pilsoņa iespējamu 2,3 miljonu eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Pirmajās četrās Čeku loterijas izlozēs – 216 naudas balvas un 219 citas papildu balvas

Valsts ieņēmumu dienesta rīkotajās pirmajās četrās izlozēs izlozētas 216 naudas balvas un 219 citas papildu balvas.

Akciju cenas pieaug, neraugoties uz neskaidrību par tirdzniecības konfliktiem

Akciju cenas pasaulē augušas, neraugoties uz vilšanos par to, ka ASV prezidents Donalds Tramps nav nodrošinājis jaunas pozitīvas pazīmes par tirdzniecības konfliktu risināšanu.

Nīderlandē, lai samazinātu piesārņojumu, būs jābrauc lēnāk

Nīderlandē, lai cīnītos ar slāpekļa oksīda piesārņojumu, maksimālais ātruma ierobežojums uz autoceļiem dienas laikā tiks pazemināts no 130 uz 100 kilometriem stundā, tā liecina nopludināti valdības plāni.

Saistībā ar strādnieka bojāeju FM ēkas jumta nomaiņā VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica atkāpjas no amata

Saistībā ar strādnieka bojāeju Finanšu ministrijas ēkas jumta nomaiņā VAS Valsts nekustamie īpašumi valdes locekle Kitija Gruškevica atkāpjas no amata.

Lielais Kristaps. Labākie aktieri – Reinis un Nevarauska, labākā spēlfilma – Oļegs

Īpašā žūrijas atzinība par oriģinālas vēsturiskās atmosfēras radīšanu uz ekrāna tika piešķirta filmai 1906, kuras režisors ir Gatis Šmits.

Turcijas izraidīts iespējamais džihādists iestrēgst starp robežām

ASV pilsonis, kuru Turcija tur aizdomās par līdzdalību teroristiskajā grupējumā «Islāma valsts» un izraidījusi no valsts, ir iestrēdzis starp Turcijas un Grieķijas robežām.

Latvijā būtiski pieaudzis graudaugu un elektroierīču eksports

Eksporta pieaugumu Latvijā septembrī būtiski ietekmēja graudaugu kultūru, elektroierīču un iekārtu, dzelzs un tērauda izstrādājumu, kā arī eļļas augu sēklu eksporta vērtības pieaugums.

Atbalsta stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu kontrolei

Saeimas komisija galīgajā lasījumā atbalstījusi par steidzamiem atzītos grozījumus Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā, kas paredz noteikt stingrākas prasības ĢMO uzraudzībai un kontrolei.

Pie Baltijas robežām pārtverta Krievijas kara lidmašīna

NATO iznīcinātājiem Lietuvā pagājušajā nedēļā bijis jāizlido vienu reizi, atsaucoties uz trauksmi par Krievijas militārās lidmašīnas klātbūtni.

Nemiro: Latvijai ir jāpiedalās izstādē Expo 2020 Dubai; lēmums vēl jāpieņem valdībai

Latvijai ir jāpiedalās nākamgad Dubaijā gaidāmajā starptautiskajā izstādē Expo 2020 Dubai, tomēr gala lēmumu par to decembrī pieņems Ministru kabinets.

Mediķi: VM piedāvātais medicīnas darbinieku algu palielināšanas modelis nav godīgs

VM piedāvātais mediķu atalgojuma palielināšanas modelis nav godīgs un iet pretrunā ar iepriekš izteikto vēlmi mediķu atalgojumu celt visiem medicīnas darbiniekiem vienlīdzīgā apjomā, paudušas nozares asociācijas.

Igaunijā ceļ ciematu pieaugušajiem ar autismu

Igaunijā sākts būvēt ciematu pieaugušajiem ar autiskā spektra traucējumiem un dažādiem intelekta traucējumiem. Ciematu pabeigt plānots jau 2020.gadā.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!