bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 24.05.2019 | Vārda dienas: Ilvija, Marlēna, Ziedone
LatviaLatvija

Bažas par tirgus kropļošanu kravu pārvadātāju vidū; sankcijas var būt Latvijai graujošas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts dzelzceļa administrācijas direktors Juris Iesalnieks

Valsts dzelzceļa administrācija pašlaik pārbauda uzņēmuma Baltijas Ekspresis iesniegto sūdzību par iespējamo tirgus kropļošanu, kad vienam kravu pārvadātajam ir atļauts tas, kas citiem nav. «Rodas absurda situācija, kad privātie pārvadātāji, lai transportētu kravas, ir spiesti zināmu pakalpojuma daļu ņemt no sava niknākā konkurenta – Latvijas dzelzceļa meitasuzņēmuma Ldz Cargo. Nenovēršot sekas ilgstošajai tirgus kropļošanai Latvijas mērogā, sankcijas no Eiropas Komisijas (EK) valstij var būt graujošas,» intervijā BNN stāsta Valsts dzelzceļa administrācijas direktors Juris Iesalnieks.

«Ja Latvijas dzelzceļš turpinās ierasto manieri un mēģinās problēmu nevis risināt, bet vērsties pret mums [Valsts dzelzceļa administrāciju] kā uzraugošo iestādi tiesā ar nepamatotām apsūdzībām, var gadīties, ka šī iemesla dēļ mums nebūs iespējas atrisināt šo jautājumu uz vietas [Latvijā], bet nāksies to darīt jau Eiropas Komisijas mērogā,» turpina Iesalnieks.

«Konkurences tiesību spektrā tā Latvijā ir nepieredzēta lieta. Kā uzraugošā iestāde esam spiesti novērst šo ilgo un rupjo kravu pārvadājumu tirgus kropļošanu,» uzsver Valsts dzelzceļa administrācijas direktors.

Viņš atzīmē, ka vienlaicīgi izmeklēšanu par tirgus iespējamo kropļošanu kravu pārvadājuma tirgū pārbauda arī Eiropas Komisija. «Viņi sadarbojas arī ar mums – ņem informāciju. Mēs mēģinām viņus pārliecināt, ka paši varam atrisināt radušos problēmu ar savu lēmumu – ka nav vajadzīgs uzlikt soda sankcijas, kādas bijušas gan Spānijā, gan Holandē daudzu desmitu miljonu apmērā.»

«Šobrīd mēs meklējam juridisku argumentāciju, lai panāktu šīs situācijas novēršanu. Mūsu mērķis nav sodīt Latvijas dzelzceļu, kas būtu pēc Konkurences likuma. Tā kā Latvijas dzelzceļš no 2019.gada ir valsts subsidējamais uzņēmums, tad loģiski, ka soda sankcijas būtu jāmaksā no valsts budžeta, un tas nekādā veidā  nav mūsu kā valsts iestādes interesēs,» intervijā BNN stāsta Iesalnieks.

Viņš atzīmē, ka, lai Latvija nesaņemtu sodu, daudz kas atkarīgs no tā, kā rīkosies Latvijas dzelzceļš. «Ja uzņēmums sapratīs, ka strauji jāmaina esošā attieksme, ka šī rīcība – vērsties tiesā pret uzraugošo iestādi – bija pilnībā neatbilstoša gan Latvijas, gan Eiropas likumiem, tad, bez šaubām, vēl ir iespēja pārliecināt Eiropas Komisiju, ka mēs paši varam situāciju atrisināt,» stāsta Iesalnieks.

Pēc Iesalnieka domām, šis ir viens no iemesliem, kāpēc Latvijas dzelzceļš vēlas viņu atstādināt no Valsts dzelzceļa administrācijas direktora amata, jo lēmumi nav uzņēmumam tīkami.

Kopējo situāciju – ka tiesas process notiek starp uzraugošo valsts iestādi un uzraugāmo uzņēmumu – Iesalnieks dēvē par «murgu». «Latvijas dzelzceļš, kas ir valstij 100% piederošs uzņēmums, izmantojot valsts budžeta subsīdijas, cīnās pret pašu valsti. Vai no nodokļu maksātāju viedokļa kaut kas vēl murgaināks ir iespējams?» tā par radušos tiesas procesu, kurā Latvijas dzelzceļš lūdza nomainīt Valsts dzelzceļa administrācijas direktoru, komentē Iesalnieks.

Jau ziņots, ka tiesas procesā starp VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) un Valsts dzelzceļa administrāciju par Ventspils depo ēkas izmantošanu Administratīvā rajona tiesa noraidījusi LDz lūgumu nomainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Juri Iesalnieku, kurš vienlaikus ir arī administrācijas direktors, liecina tiesas lēmums.

Tiesas procesā LDz apstrīd Valsts dzelzceļa administrācijas 2017.gada 5.decembra administratīvo aktu, ar kuru Valsts dzelzceļa administrācija aizliegusi LDz pārveidot Ventspils depo ēku par neizmantotās tehnikas noliktavu.

Iesalnieks norādījis, ka depo ēkas īpašnieks ir LDz, ar kuru SIA Baltijas Ekspresis noslēgusi līgumu uz 12 gadiem par depo ēkas izmantošanu lokomotīvju tehniskās apkopes darbiem. Aptuveni gadu pēc līgumu noslēgšanas LDz vēlējies to lauzt un pārveidot depo ēku par neizmantotās tehnikas noliktavu.

Valsts dzelzceļa administrācija ar administratīvo lēmumu aizliegusi LDz to darīt, jo, kā skaidroja Iesalnieks, kopš 2016.gada spēkā esošā Dzelzceļa likuma redakcija neļauj depo ēkas pārbūvēt tam neparedzētām funkcijām. «To drīkst darīt vienīgi tad, ja ēka divus gadus netiek izmantota tai paredzētajām funkcijām, taču šajā gadījumā bija spēkā esošs līgums, kas paredzēja depo ēku izmantot tieši tam, kam tā ir paredzēta,» skaidroja Iesalnieks.

LDz šajā tiesas procesā lūdza nomainīt Iesalnieku, jo apšaubīja viņa objektivitāti, norādot, ka Iesalnieks vienpersoniski vada Valsts dzelzceļa administrāciju un lēmumi netiek pieņemt koleģiāli. Tāpat LDz lūgumā tiesai norādījis, ka Iesalniekam esot principiāli negatīvs viedoklis par LDz, jo Iesalnieks uzskatot, ka LDz veic konkurenci ierobežojošas darbības.

Savukārt Iesalnieks norādīja, ka LDz mēģina atstādināt no tiesas procesa uzraugošās iestādes vadītāju, izmantojot sagrozītus faktus, atklātus apmelojumus un dokumentus, kas neattiecas uz šo tiesas procesu.

«Manuprāt LDz mēģina mani diskreditēt un tas nav saistīts ar šo tiesas procesu, tā ir kāda dziļāka spēle. Uzskatu, ka tas saistīts ar Valsts dzelzceļa administrācijas nostāju jautājumā par LDz izmaksām, kur iespējams milzīgs ietaupījums un arī valsts budžeta līdzekļu ekonomija,» sacīja Iesalnieks.

Nākamā Administratīvās rajona tiesas sēde procesā starp LDz un Valsts dzelzceļa administrāciju paredzēta šā gada 9.novembrī.


Pievienot komentāru

Saņemti pirmie signāli par iespējamiem pārkāpumiem EP vēlēšanu norisē

Valsts drošības dienests ir saņēmis pirmos signālus par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisē.

Pārtikas ražotāji neredz problēmas ES direktīvas ieviešanā ar mērķi ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses

Latvijas pārtikas ražotāji nesaredz problēmas sekmīgi Latvijā pārņemt prasības, ko nosaka Eiropas Savienības direktīva pret negodīgu tirdzniecības praksi starpuzņēmumu attiecībās pārtikas piegādes ķēdē, stāsta Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnijā

Dzelzceļa posma Mažeiķi-Reņģe atjaunošana sāksies jūnija sākumā, un to plānots pabeigt līdz gada beigām, paziņoja konkursā par atjaunošanas darbiem uzvarējušās Lietuvas kompānijas Vitras-S vadītājs Mihails Ļipkins.

VNĪ sāks ieviest koncepciju Nākotnes birojs

Arī valsts pārvalde saskaras ar tiem pašiem izaicinājumiem kā privātais sektors: kā efektīvāk izlietot līdzekļus, kā nodrošināt darba vidi, kas palīdz sasniegt organizācijas mērķus.

Statistika: Jo vecāks, jo vientuļāks

2018.gadā 17% iedzīvotāju vecumā no 75 gadiem atzīmējuši, ka pēdējā mēneša laikā ir jutušies vientuļi visu laiku vai lielākoties, savukārt gados jaunāki cilvēki šādu atbildi sniedza desmit reizes retāk.

Daļa vēlētāju joprojām nesekmīgi mēģina nobalsot ārpus saviem vēlēšanu iecirkņiem

Turpinoties iepriekšējai balsošanai Eiropas Parlamenta vēlēšanās, daļa vēlētāju Rīgā nav informēti, ka piektdien, 24.maijā, iespējams nobalsot tikai tajā iecirknī, kurā viņi ir reģistrēti, un viņi neveiksmīgi centušies nobalsot citā balsošanas vietā.

RTAB «jauna» valde – par priekšsēdētāju iecelts tās līdzšinējais loceklis Grīnvalds

Par Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāju ievēlēts Guntars Grīnvalds, kurš līdz šim RTAB darbojās kā valdes loceklis.

Video: Britu premejere Meja paziņo par atkāpšanos emocionālā uzrunā

Par demisiju paziņojusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja, atzīstot, ka viņas valdībai nav izdevies atrisināt Brexit strupceļu. Atvadu uzrunā viņa to nosaukusi par britu valdību «lielāko izaicinājumu miera laikos».

Viedoklis: Oligarhu maks šoreiz nenostrādās – pirmās atklātās prezidenta vēlēšanas

Latvijas Valsts prezidents varētu būt smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga iespēja uz apžēlošanu gadījumā, ja tiesa pēc vairākiem gadiem pasludina notiesājošu spriedumu viņa lietā. Tomēr, lai arī cik biezs būtu oligarhu maks, ZZS virzītais prezidenta kandidāts tiesībsargs Juris Jansons, visticamāk, netiks ievēlēts par nākamo Latvijas Valsts prezidentu – atklātais balsojums šo procesu apgrūtinās.

Igaunijas elektrotīklu operators apzīmogo pievienošanos Eiropas tīklam

Igaunijas elektrotīklu pārvaldes uzņēmums Elering ir parakstījis līgumu par pievienošanos sinhronizētajam kontinentālās Eiropas elektrotīklam, kas plānota kopā ar Latviju un Lietuvu.

Apsūdzēti divi vīrieši par cigarešu kontrabandu vairāk nekā miljona vērtībā

Abi apsūdzētie kāda uzņēmuma legālā cigarešu ražotnē nelikumīgi saražoja un glabāja 7 110 380 cigaretes Richman bez akcīzes nodokļa markām 1 137 660 eiro apmērā.

Pēc kopīgas alkohola lietošanas vīrietis sadur sievieti

Sievietei konstatēta durta brūce kājas augšstilbā un viņa nogādāta medicīnas iestādē.

EP vēlēšanās Lielbritānijā liedz balsot daudziem ES pilsoņiem

Lielbritānijā nepatīkamu pārsteigumu piedzīvojuši daudzi Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuriem Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā liegta iespēja balsot formalitāšu problēmu dēļ.

Tirgi ir iekļuvuši Brexit kņadas, ASV-Ķīnas tirdzniecības kara un Eiropas ekonomiskā vājuma perfektā vētrā

Pasaules biržu indeksi un naftas cenas ceturtdien, 23.maijā, kritās.

Par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācijā Koļegovu soda ar 3 010 eiro

Tiesa bijušo Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektori Ingu Koļegovu atzina par vainīgu nepatiesu ziņu norādīšanā valsts amatpersonas deklarācijā un piesprieda viņai naudas sodu 3 010 eiro apmērā.

Pierīgā un Jelgavas apkārtnē var būt palēnināta satiksme

Valsts autoceļu tīklā rit aktīva ceļu būvdarbu sezona, remontdarbi notiek vairāk nekā 20 reģionālo autoceļu posmos.

Pirmajās divās vēlēšanu dienās Latvijā nobalsojuši 4,34% balsstiesīgo

Pirmajās divās vēlēšanu dienās Latvijā nobalsojuši 4,34% jeb 61 305 balsstiesīgo, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija.

Baltijas privātie dzelzceļa pārvadātāji iestājas par atvērtu tirgu brīvai konkurencei; gaidāma tikšanās ar Eiropas Komisiju

«Mēģinājumi uzsākt pārrobežu pārvadājumus sadarbībā ar citiem Baltijas kaimiņvalstu privātajiem pārvadātājiem tiek dažādos veidos traucēti ar mērķi saglabāt atkarību no vēsturiski izveidojušos valsts dzelzceļa uzņēmumu pakalpojumiem.»

NATO brīdina Krieviju par visaptverošu atbildi uz kiberuzbrukumiem

NATO ģenerālsekretārs brīdinājis Krieviju un citus iespējamos pretiniekus, ka militārā alianse ir gatava atbildēt uz kiberuzbrukumiem ar visiem līdzekļiem, kas ir tās rīcībā.

Bordāns: Bez JKP šī valdība nepastāvēs

Bez JKP Krišjāņa Kariņa valdība nepastāvēs, piektdien, paziņojis JKP līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, komentējēt koalīcijas partneru mazo entuziasmu atbalstīt viņa ierosinājumu vērtēt ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam.

Bērziņš un Strakšas diskreditē Valsts dzelzceļa administrācijas darbu, tā Iesalnieks

Iesalnieks atzīmē, ka diskreditējoša kampaņa rīkota arī iepriekš – 2017.gadā, kad VDzA uzsāka administratīvā pārkāpuma lietvedību pret LDz par to, ka uzņēmums slēpis finanšu datus.

Par komunisma slavināšanu deputātam Pimenovam izteikts brīdinājums

13.Saeimas deputātam Igoram Pimenovam par deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu izteikts rakstveida brīdinājums, par viņa izteikumiem Saeimas 28.marta un 4.aprīļa sēdēs.

Latvijā kļūs vēsāks; maija pēdējās dienās laikapstākļi uzlabosies

Piektdien, 24.maijā, Latvijai pāri virzīsies atmosfēras fronte, tādēļ saule mīsies ar mākoņiem un austrumos gaidāms īslaicīgs lietus, pērkona negaiss.

Piektdien varēs nobalsot tikai savā vēlēšanu iecirknī

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējās balsošanas trešajā dienā – piektdien, 24.maijā – vēlētāji varēs balsot tikai iecirknī, kurā ir reģistrēti.

Maršruts nedēļas nogalei: Aspazijas kaķi un 55 stundu pārgājiens

Klāt maija pēdējā nedēļas nogale, kurā droši vien reti kurš gribēs sēdēt mājās, jo ārā taču ir maijs, kas jābauda, esot dabā, uz divriteņa, pilsētas svētkos un pasākumos.