Latvija ir 3.vietā Eiropā pēc mobilā interneta patēriņa apjoma, maksājot relatīvi zemu cenu

Latvijā pēdējo gadu laikā mobilā interneta patēriņš pieaudzis par 57%. Savukārt pērn viens Latvijas lietotājs par 2GB mobilā interneta patēriņa apjomu maksājis 8,50 eiro mēnesī, kamēr Grieķijā par tādu pat pakalpojumu jāmaksā 18,54 eiro, apkopojusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Ņemot vērā Eiropas Komisijas pētījuma rezultātus, SPRK konstatējusi, ka Latvijas mobilo sakaru lietotāji vidēji mēnesī pērn par 2GB mobilā interneta patēriņu maksājuši 8,50 eiro, kamēr citviet Eiropā maksa ir bijusi būtiski augstāka. Piemēram, Grieķijā par tādu pat pakalpojumu mēnesī lietotājs maksā 18,54 eiro, Īrijā – 15,48 eiro, bet Lietuvā – 8,93 eiro.

Salīdzinājumā ar ES valstu vidējo rādītāju Latvijā izmaksas vienam lietotājam par šo patēriņa apjomu bijušas par 17% zemākas.

Starp ES 27 dalībvalstīm Latvija atrodas 10.vietā ar zemāko mēneša maksu, savukārt augstākā tiek piemērota Grieķijā, bet viszemākā ir Polijā – 2,05 eiro.

Izvēloties atšķirīgus tarifu plānus, maksa atšķiras, piemēram, maksa par neierobežotu minūšu un zvanu skaitu un mobilā interneta apjomu – 5GB, pērn Latvijas lietotājs vidēji maksājis 20,57 eiro mēnesī, kas ir par 47% mazāk, salīdzinot ar Eiropas vidējo rādītāju.

Eiropas Komisijas dati liecina, ka mobilā interneta patēriņš Latvijā kopš 2016.gada ir pieaudzis par 57%. 2016.gadā viens lietotājs Latvijā patērējis mēnesī vidēji 7,22 GB, savukārt jau 2019.gadā tas sasniedza 16,85 GB. Latvija ir trešajā vietā Eiropā, kur novērts visaugstākais patēriņa datu apjoms.

Vislielākais mobilā interneta patēriņš pagājušajā gadā novērots Somijā – 23,48 GB, savukārt Austrijā – 19,10 GB. Izteikti zems mobilā interneta patēriņš 1GB līdz 2GB mēnesī bijis mobilo sakaru lietotājiem Slovākijā, Čehijā, Grieķijā.

«Izvērtējot Eiropas Komisijas gūtos rezultātus, pozitīvi novērtējam situāciju par lietotājiem nodrošināto pakalpojuma pieejamību. Eiropas komisijas publicētie dati liecina, ka vidēji katram Latvijas iedzīvotājam ir vismaz viens mobilā interneta pieslēgums. Tas nozīmē, ka pakalpojuma pieejamība un ekonomiski pamatota cena iet roku rokā. Savukārt augstās maksas dēļ tādās valstīs, kā Ungārijā, Portugālē ne katram lietotājam ir iespēja nodrošināt mobilo sakaru pieslēgumu,» stāsta SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktors Andris Virtmanis.

SPRK salīdzināja arī lejupielādes vidējo ātrumu vērtības starp dažādām Eiropas valstīm.

Latvijā lietotājiem vidējais lejupielādes ātrums pērn bija 36,4 Mbiti/s, kamēr augstākais lejupielādes ātrums novērots Igaunijā – 69,1 Mbiti/s, Beļģijā – 62,9 Mbiti/s, bet zemākais Portugālē – 19,7 Mbiti/s.

Jāņem vērā, ka gan interneta kvalitātes novērtēšanas pieeja, gan mērījumu vietu izvēle un kopējais mērījumu skaits, gan periods, par kuru dati ir apkopoti, dažādās Eiropas valstīs atšķiras. Šie un citi faktori var ievērojami ietekmēt lejupielādes ātruma vidējos rezultātus, norāda SPRK. Lai iegūtu savā starpā salīdzināmus rādītājus, mērījumi būtu jāveic ar līdzvērtīgu mērīšanas sistēmu un mērījumu metodoloģiju.

«Latvijā pakāpeniski lejupielādes ātrums pieaug, ko apliecina arī mūsu pašu veiktie interneta mērījuma rezultāti. Vidējais lejupielādes ātrums, kāds ir nepieciešams ļoti augstas kvalitātes (UHD/4K) video straumēšanai ir aptuveni 25 Mbiti/s, kas šajā gadījumā pat pārsniedz nepieciešamo ātrumu,» stāsta SPRK pārstāvis.

Salīdzinot ar ikmēneša izmaksām citās Eiropas valstīs, Eiropas Komisija ir atzinusi, ka Latvijā lietotājiem maksa par mobilo sakaru sniegtajiem pakalpojumiem ir relatīvi zema. «SPRK ieskatā, maksa par sniegto interneta pakalpojuma kvalitāti, nodrošinot augstu lejupielādes ātrumu, ir atbilstoša. Sniegtais pakalpojums lietotājiem ir pieejams par ekonomiski pamatotu cenu,» stāsta SPRK pārstāvis.

SPRK ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs saskaņā ar likumu Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem un regulējamo nozaru normatīvajiem aktiem. SPRK patstāvīgi pilda tam ar likumu nodotās funkcijas un savas kompetences ietvaros patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Tas nav daudz 200 GB mēnesī. Man viena piekdaļa stipendijas jau tiek iztērēta par internetu vien. Tātad stipendiju maksā tikai lai varētu par internetu samaksāt.
    4G ir ļoti mainīgs ar lēnu savienjumu. vidējais ir 1-2 megabaits sekunē. Tā knapi ir viena necila fotogrāfija sekundē.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas