Latvijā janvārī būtiski mazinājusies elektroenerģijas cena

Latvijā 2020.gads iesācies ar būtisku elektroenerģijas cenas samazinājumu. Vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 30,82 Eur/MWh, kas ir par 46% mazāk nekā pērn, šajā pašā laika periodā, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS Augstsprieguma tīkls (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Pieaugot importam no Eiropas Savienības valstīm un samazinoties no Krievijas, kā arī attiecībā pret decembri par 12% palielinoties saražotās elektroenerģijas apjomam Latvijā, Baltijā pirmo reizi bija vērojama pilnīga cenu izlīdzināšanās visās tirdzniecības zonās (cena vienāda 100% no mēneša stundām), norāda uzņēmumā.

AST atzīmē, ka cenu tuvināšanās Baltijā ir vērojama jau kopš 2018.gada decembra un šajā laikā atšķirības starp tirdzniecības zonām bija nebūtiskas, taču pilnīga cenu izlīdzināšanās vērojama pirmo reizi kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas Baltijā.

Janvārī pieaug elektroenerģijas ražošana ar atjaunojamajiem resursiem, salīdzinot ar šo pašu laika periodu pagājušā gadā Daugavas HES ģenerācija augusi par 372%, mazo HES – par 218%, vēja elektrostacijās par 80%.

Latvijā saražotas 629 077 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas, kas ir par 5% vairāk nekā pērn, savukārt elektroenerģijas patēriņš bija 660 916 MWh, kas ir par 6,5% mazāk nekā pirms gada. Tādējādi janvārī Latvijas elektroenerģijas patēriņš tika nosegts 95% apmērā, kas ir par 9,4 procentpunktiem vairāk nekā decembrī un 10,4 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gada janvārī, liecina AST elektroenerģijas tirgus apskats.

Ražošanas pieaugums ar atjaunojamajiem energoresursiem, gan arī patēriņa kritums attiecībā pret iepriekšējā gada janvārī ir skaidrojams ar salīdzinoši siltajiem laika apstākļiem, kā rezultātā jau janvārī būtiski palielinājās ūdens pieplūde Latvijas upēs un mazāk elektroenerģijas tika izmantots apkurei nekā salīdzinoši aukstajā 2019.gada janvārī.

Attiecībā pret 2019.gada decembri Latvijas elektroenerģijas patēriņš ir gandrīz nemainīgs – vērojams palielinājums par 0,01%.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas