Latvijā jūlijā bijusi par 17,7% zemāka elektrības cena nekā jūnijā

Šogad jūlijā vidējā elektroenerģijas cena Nord Pool biržas Latvijas cenu zonā bija 31,80 Eur/MWh. Salīdzinājumā ar jūniju tā ir par 17,7% zemāka, un vienlaikus tā ir vēsturiski zemākā biržas cena jūlija mēnesī, kopš Nord Pool biržas darbības uzsākšanas 2013.gadā, ziņo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Tikmēr vidējā elektroenerģijas cena mājsaimniecībām šogad 1.ceturksnī sasniedza 56,25 Eur/MWh, kas, ir par 43,5% jeb 24,45 Eur/MWh dārgāka nekā šobrīd esošā biržas cena. Vidējā cena mājsaimniecībām ir ievērojami augstāka par biržas cenu, jo lielākā daļa mājsaimniecību (aptuveni 55,21%) ar elektroenerģijas tirgotājiem ir noslēgušas fiksētas cenas līgumus vai pērk elektroenerģiju par universālā pakalpojuma cenu (32,98%).

Līdzvērtīga situācija bija vērojama arī kaimiņvalstīs. Lietuvā elektroenerģijas biržas cena jūlijā samazinājās līdz 31,70 Eur/MWh, kamēr Igaunijā – 30,10 Eur/MWh. Salīdzinot ar pērnā gada jūliju, šogad jūlijā Latvijas un Lietuvas elektroenerģijas patērētājiem cena bija par aptuveni 35% zemāka, bet Igaunijas elektroenerģijas patērētājiem pat –38% zemāka.

«Lielāko daļu no mājsaimniecību budžeta par komunālajiem pakalpojumiem veido maksa par elektroenerģiju un siltumenerģiju. No kopējā elektroenerģijas pakalpojumu rēķina, kurā ietilpst arī maksājumi par sistēmas pakalpojumiem un OIK, vidēji 35% sastāda maksa par pašu elektroenerģiju, kas ir atkarīga no līgumā iekļautās cenas. Šo izmaksu daļu lietotājs var ietekmēt un attiecīgi ietaupīt, veicot pārdomātu izvēli par tirgū esošajiem piedāvājumiem,» stāsta SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

SPRK atgādina – mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus tā ir iespēja ietaupīt gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa paradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā parasti ir lētāka.

Savukārt fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tai skaitā nakts stundās un brīvdienās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas