Latvijā jūnijs bija vēsākais pēdējo četru gadu laikā

Jūnija beigās Latvijā valdīja karstuma vilnis, kā laikā tika pārspēti 48 maksimālās gaisa temperatūras rekordi un novērotas vairākas tropiskās naktis.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) ir apkopojis, ka tā ietekmē jūnija vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +16,9 grādi (pēc Celsija), kas ir 1,7 grādi virs mēneša normas, lai gan jūnija pirmajās divās dekādēs gaisa temperatūra bija ap normu.

Līdzīgi kā pēdējos gados Latvijā jūnijā bija vērojams karstuma vilnis, tomēr šogad pirmo reizi kopš 2018.gada jūnija vidējā gaisa temperatūra nepārsniedza +18 grādu. Tamdēļ pēc trim rekordsiltajiem jūnijiem, 2022.gada jūnijs kopā ar 1995.gada jūniju bija 8.siltākais novērojumu vēsturē (kopš 1924.gada).

Mēneša minimālā gaisa temperatūra +4,3 grādu tika novērota 3.jūnijā Daugavpilī, bet maksimālā gaisa temperatūra +33,1 grāds tika novērota 28.jūnijā Ventspilī, kas arī ir jauns Ventspils 28.jūnija rekords un atkārtots Ventspils jūnija maksimālās gaisa temperatūras rekords.

Jūnijā tika pārspēti 48 diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi, no kuriem viens bija Latvijas diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekords, viens atkārtots dekādes maksimālās gaisa temperatūras rekords un viens atkārtots mēneša maksimālās gaisa temperatūras rekords.

Atkārtoti tika arī trīs diennakts maksimālās gaisa temperatūras rekordi.

karstuma rekordi, temperatūra, jūnijs, mitrums, LVĢMC, karstums,
Avots: LVĢMC

Kopējais nokrišņu daudzums vidēji Latvijā jūnijā bija ap normu – ar 73,1 mm bija 4% virs mēneša normas (70,1 mm), tomēr bija krasas atšķirības starp dažādiem valsts reģioniem. Kurzemē un Vidzemes rietumos jūnijs bija ievērojami sausāks par normu, Ainažos un Kolkā kopējam nokrišņu daudzumam nesasniedzot pat pusi no normas.

Valsts austrumos jūnija vidū bija ekstremāli stipras lietusgāzes, kā laikā vietām nokrišņu daudzums pārsniedza mēneša normu. Lietusgāžu ietekmē daudzviet applūda zemākās vietas un upēs strauji ceļoties ūdenslīmenim applūda palienes. Vislielākais mēneša nokrišņu daudzums (175,4 mm) reģistrēts Gulbenē, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz jūnija normu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas