Latvijā kopumā uzņemti 15 afgāņi, un ĀM izrādījusi gatavību uzņemt vēl astoņas ģimenes

Latvija līdz šim ir uzņēmusi divus Eiropas Civilās aizsardzības un humānās palīdzības operāciju ģenerāldirektorāta (ECHO) Afganistānas biroja vietējos līgumdarbiniekus un viņu ģimenes, kas kopskaitā ir 15 personas, informē Ārlietu ministrijā (ĀM).

Ministrijā norādīja, ka Latvija to darījusi, atsaucoties uz Eiropas Savienības augstā pārstāvja Žuzepa Borela lūgumu glābt ECHO Afganistānas biroja vietējos līgumdarbiniekus.

Minētās 15 personas šobrīd uzturas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Patvēruma meklētāju centrā Mucenieki.

Vienlaikus ĀM ir izrādījusi gatavību uzņemt vēl trīs ES struktūru darbiniekus ar ģimenēm, kā arī līdz pieciem afgāņu darbiniekiem, kas strādājuši NATO starptautiskajās struktūrās, kopā ar viņu ģimenēm.

Ministrijā klāstīja, ka tā sadarbībā ar Iekšlietu ministrijas dienestiem, Aizsardzības ministriju (AM) un starptautiskajiem partneriem strādā, lai palīdzētu vairākām pilsoņu kategorijām Afganistānā, kas savulaik palīdzējuši Latvijai un kas pēc Taliban ierašanās Kabulā ir apdraudēti. Šie afgāņi sadarbojās ar starptautiskajiem atbalsta sniedzējiem, lai nodrošinātu starptautisko drošību un veicinātu Afganistānas izaugsmi par pārvaldāmu valsti, kurā pastāv miers, drošība, likuma vara un kurā visiem iedzīvotājiem ir dotas vienādas iespējas, skaidroja ĀM.

Pirmkārt, tie esot Latvijas AM identificētie afgāņi, kas savulaik sadarbojušies ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kontingentu Afganistānā.

Tāpat tie ir afgāņi, kas strādājuši ES struktūrās Afganistānā. ĀM izrādījusi arī gatavību uzņemt afgāņus, kas strādājuši NATO starptautiskajās misijās.

Pēc ĀM sniegtās informācijas, ņemot vērā saspringto situāciju Afganistānā un Kabulas lidostā, šo cilvēku evakuācija ir ārkārtīgi sarežģīts process.

Vēl par šo tematu: Pēc Kabulas traģiskā terorakta ASV sola atriebties un turpināt evakuācijas operāciju

No AM identificētajiem afgāņu partneriem šobrīd ir izdevies palīdzēt diviem Afganistānas pilsoņiem ar ģimenēm, kam tika nodrošināta evakuācija no Kabulas. No turpmākas palīdzības šīs personas atteicās un uz Latviju doties neplāno.

ĀM informēja, ka ar ES un NATO partneriem tiek meklētas iespējas arī citiem afgāņu partneriem palīdzēt iekļūt Kabulas lidostā un ar kādu no lidmašīnām atstāt Kabulu vai arī citā ceļā pamest valsti, nepieciešamības gadījumā uzņemot tās Latvijā.

BNN jau rakstīja, ka 15.augustā islāmistu grupējuma Taliban kaujinieki bez cīņām ienāca Afganistānas galvaspilsētā Kabulā. Kopš augusta vidus talibi pārņēmuši savā kontrolē lielāko daļu valsts teritorijas, sakaujot Afganistānas drošības spēkus, pārvelkot tos savā pusē vai liekot tiem bēgt, neraugoties pat uz zināmu ASV aviācijas atbalstu.

Neskaidrās drošības situācijas dēļ Afganistānu steigā pameta dažādu Rietumu valstu diplomāti un darbinieki.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas