bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 13.11.2019 | Vārda dienas: Eižens, Jevgeņija, Jevgeņijs
EstoniaIgaunija

Latvija un Lietuva: Vai baltiešu māsas, kas neatmet pārākuma sajūtu?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuviešu cīkstone Danute Domikaite (Danute Domikaityte) pa labi un latviešu cīkstone Anastasija Grigorjeva

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvu un Latviju to nesaraujami kopīgās vēstures dēļ Lietuvā sauc par «baltiešu māsām», tomēr ģimeniskās saiknes arvien vairāk pārbauda abu valstu sāncensība. Jāatzīst, ka mēs, lietuvieši, jūtamies daudzējādā ziņā pārāki, gudrāki par latviešiem, taču vai varam nosaukt jomas, kur Latvija ir sasniegusi vairāk? BNN vērsās gan pie ekspertiem, gan ikdienas cilvēkiem, lai uzklausītu lietuviešu viedokli un spriestu bez aizspriedumiem.

Par vadošu ekspertu Lietuvas-Latvijas attiecībās uzskata Arvīdu Jozaiti (Arvydas Juozaitis), kurš savulaik bijis vēstnieks Rīgā, sarakstījis grāmatu «Rīga – cita civilizācija» un arī kandidējis vēlēšanās uz Lietuvas prezidenta amatu.

Latviešiem stiprāka nacionālā identitāte

«Ko es apskaužu, ir ārkārtīgi stiprā nacionālā doma, kas Latvijā ir jūtama daudzos līmeņos, arī politiskajā vidē. Redz, viņiem ir ļoti stipra nacionālā partija, Nacionālā Apvienība, kas ir ieguvusi taustāmu politisko ietekmi – tā darbojas valdošajā koalīcijā! Turpretim es vienkārši nevaru iedomāties situāciju, kur Lietuvā nacionālai partijai tiktu ļauts strādāt valdībā. Konservatīvā «Tēvzemes savienība», kas Lietuvā bija uz popularitātes viļņa 1990.gadu sākumā, ir pārgājusi pie lielo kapitālistu interešu pārstāvēšas,» sarunā ar BNN uzsvēra Jozaitis.

Izdarot mazu, bet zīmīgu atkāpi vēsturē, diplomāts arī norāda, ka Lietuvai jābūt «bezgalīgi pateicīgai» Latvijai par Palangas pilsētas atdošanu un to, ka Lietuvas robeža šobrīd stiepjas līdz Būtiņģei, apdzīvotai vietai pie Latvijas robežas.

Latvieši vadās pēc ekonomikas, ne politikas

Atzītajam enerģētikas ekspertam Vidmantam Jankauskam (Vidmantas Jankauskas) vajadzēja mirkli padomāt, lai pateiktu, kurā jomā latvieši pārspēj lietuviešus.

«Vairumā gadījumu, ja runājam tieši par enerģētiku, latvieši mums iepaliek. Mani pārsteidz tas, ka ar visu zaļās jeb ekoloģiskās enerģijas potenciālu, kāds viņiem ir, Latvijas sasniegumi saules un vēja enerģijas izmantošanā ne tuvu nav iespaidīgi. Vienlaikus latvieši enerģētikā ir gudrāki – strādājot ar viņiem, redzam, ka tie vadās pēc ekonomikas, ne pēc politikas, kā darām mēs. Man prātā ir viņu lēmums –atšķirībā no Lietuvas – pirkt baltkrievu elektrību [no topošās Astravjecas atomelektrostacijas – L. J.]. Beigu beigās viņiem būs pieejams vairāk enerģijas avotu,» pozitīvo saskata enerģētikas speciālists.

Modernāks, piesaistošāks skatījums uz tautas vērtībām

Tikmēr vadoša Lietuvas kultūras jomas ierēdne Vita Petrauskiene (Vita Petrauskiene) nešauboties izceļ, viņas vērtējumā, «stipras nacionālās identitātes izpausmes» latviešu etniskajā kultūrā.

«Man šķiet, ka latvieši vairāk lepojas ar saviem tautas tērpiem un kopumā kultūras mantojumu. Ne tā kā Lietuvā, kur tas viss bieži tiek uzskatīts par vēstures paliekām, kuras nav vērts turēt godā. Viņu nacionālie dziesmu svētki ir milzīgi, tajos iesaista ikvienu. Turklāt latvieši mūs pārspēj arī kultūras pasākumu reklāmā. Viņi šajā ziņā izmanto dažādas platformas: gan tradicionālās, gan digitālās. Tad arī nepārsteidz, ka viņu kultūras pasākumu apmeklētība ir lielāka, nekā vairumā Lietuvas kultūras notikumu,» tā portālam BNN sacīja Vita Petrauskiene, kultūras ierēdne.

Rīgas kafejnīcās lielākas porcijas

Ernests Doržinkevičs (Ernestas Doržinkevičius) ir labi pazīstams sambo un brīvās cīņas treneris, kurš strādā Lietuvas piejūras pilsētā Palangā.

Arī viņam bija brīdi jāpadomā, lai pateiktu, kur latvieši pārspēj viņa tautiešus. Doržinkeviča atbilde pārsteidza ziņu portālu BNN. Treneris novērojis, ka Rīgas kafejnīcās un restorānos ir jūtami dāsnākas ēdiena porcijas.

«Par naudu, ko es samaksāju Viļņā, Rīgā es saņemu ievērojami vairāk,» ar smaidu sejā akcentē cīņas sporta treneris.


Pievienot komentāru

Turcijas izraidīts iespējamais džihādists iestrēgst starp robežām

ASV pilsonis, kuru Turcija tur aizdomās par līdzdalību teroristiskajā grupējumā «Islāma valsts» un izraidījusi no valsts, ir iestrēdzis starp Turcijas un Grieķijas robežām.

Latvijā būtiski pieaudzis graudaugu un elektroierīču eksports

Eksporta pieaugumu Latvijā septembrī būtiski ietekmēja graudaugu kultūru, elektroierīču un iekārtu, dzelzs un tērauda izstrādājumu, kā arī eļļas augu sēklu eksporta vērtības pieaugums.

Atbalsta stingrākas prasības ģenētiski modificēto organismu kontrolei

Saeimas komisija galīgajā lasījumā atbalstījusi par steidzamiem atzītos grozījumus Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā, kas paredz noteikt stingrākas prasības ĢMO uzraudzībai un kontrolei.

Pie Baltijas robežām pārtverta Krievijas kara lidmašīna

NATO iznīcinātājiem Lietuvā pagājušajā nedēļā bijis jāizlido vienu reizi, atsaucoties uz trauksmi par Krievijas militārās lidmašīnas klātbūtni.

Nemiro: Latvijai ir jāpiedalās izstādē Expo 2020 Dubai; lēmums vēl jāpieņem valdībai

Latvijai ir jāpiedalās nākamgad Dubaijā gaidāmajā starptautiskajā izstādē Expo 2020 Dubai, tomēr gala lēmumu par to decembrī pieņems Ministru kabinets.

Mediķi: VM piedāvātais medicīnas darbinieku algu palielināšanas modelis nav godīgs

VM piedāvātais mediķu atalgojuma palielināšanas modelis nav godīgs un iet pretrunā ar iepriekš izteikto vēlmi mediķu atalgojumu celt visiem medicīnas darbiniekiem vienlīdzīgā apjomā, paudušas nozares asociācijas.

Igaunijā ceļ ciematu pieaugušajiem ar autismu

Igaunijā sākts būvēt ciematu pieaugušajiem ar autiskā spektra traucējumiem un dažādiem intelekta traucējumiem. Ciematu pabeigt plānots jau 2020.gadā.

Eurostat: Latvijas iedzīvotāji pērn saņēmuši par 141 miljonu eiro vairāk nekā pārskaitījuši uz ārzemēm

Latvijas iedzīvotāji 2018.gadā no ārvalstīs dzīvojošām personām personīgos pārskaitījumos saņēma par 141 miljoniem eiro vairāk nekā pārskaitīja citās valstīs dzīvojošajiem.

Uz trešo lasījumu virza priekšlikumu par FKTK pievienošanu Latvijas Bankai

Saeimas Budžeta un finanšu komisija nolēmusi virzīt Saeimā izskatīšanai trešajā lasījumā grozījumus likumā par Latvijas Banku, kas tostarp paredz FKTK pievienot Latvijas Bankai.

Lukašenko viesojas Austrijā, meklē ciešāku saikni ar ES

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, kuram nav tuvu partnervalstu apkārtējā reģionā, izņemot Krieviju, otrdien, 12.novembrī, devies vizītē uz Austriju. Šī ir viņa pirmā došanās uz kādu Eiropas Savienības dalībvalsti pēdējos trijos gados.

Septembrī Latvijas eksportēto preču vērtība par 2,5% lielāka nekā pirms gada

Latvijas eksports jeb ārējās tirdzniecības apgrozījums septembrī veidojis 2,44 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 1,6% mazāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība pieauga par 2,5%, bet importa vērtība samazinājās par 4,6%.

2020.gadā iecerēts paplašināt atbalstu mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem

Mājokļu atbalsta programmai šogad un 2020.gadā būs pieejami septiņi miljoni eiro, informē Ekonomikas ministrijā.

Tiesa kosmētikas ražotāju Dzintars pasludina par maksātnespējīgu

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa pasludinājusi kosmētikas ražotāju AS Dzintars par maksātnespējīgu un par maksātnespējas procesa administratoru iecēla Jāni Ozoliņu.

«Bērni ierodas traumēti». Lietuvā mācās 500 skolēni no Ukrainas, Donbasa

Lietuvas skolās pašlaik mācās vairāk nekā 500 ukraiņu skolēni, no kuriem daudzi ir no Ukrainas karadarbības zonas Donbasa reģionā.

Veselības ministrija rosina rezidentiem atalgojumu palielināt par 20%

Veselības ministrija rosina rezidentu darba samaksu palielināt par 20%, bet pārējām ārstniecības personām zemāko darba samaksu palielināt par 10%.

Delna: 13.Saeimas deputāti «atturējušies» mazāk nekā 12.Saeimas

Šī Saeimas sasaukuma deputāti daudz retāk balsojumos izvēlējušies atturēties, secinājusi Sabiedrība par atklātību – Delna, apkopojot 13.Saeimas deputātu balsojumus no pērnā gada 6.novembra līdz šī gada 30.septembrim.

No 19.novembra mainīsies pasta sūtījumu deklarēšanas kārtība

No 19.novembra Valsts ieņēmumu dienests maina muitojamo sūtījumu apstrādes kārtību.

Ukrainas bankas eksprezidente uzbrukumos saredz oligarha atriebību par PrivatBank

Par vardarbīgu vēršanos pret Ukrainas centrālās bankas eksprezidentes ģimeni pati Valērija Gontareva vaino ukraiņu oligarhu, kuram viņa atņēmusi Ukrainas lielāko banku PrivatBank.

Līdz šim notiesāta 41 persona. IDB izmeklējumi nenorāda uz situācijas uzlabošanos iekšlietu dienestos

Iekšējās drošības biroja pirmstiesas izmeklēšanas rezultāti nenorāda uz situācijas uzlabošanos iekšlietu dienestos, kuros joprojām nemazinās vairāku kategoriju noziegumi.

Policija pie kāda vīrieša atrod gandrīz 38 tūkstošus cigaretes

Pie kāda vīrieša automašīnā un īpašumā atrastas un konfiscētas 37 800 nelegālo cigarešu, informē Valsts policijā.

Austrālija cieš katastrofālos krūmāju ugunsgrēkos

Austrālijas austrumos, tostarp Sidnejā, izsludināts ārkārtas stāvoklis saistībā ar plašiem krūmāju ugunsgrēkiem, ko pastiprina karstums un stiprs vējš.

Bondars: Ir grūti balsot pret populārām lietām

«Ir ļoti grūti balsot pret populārām lietām. Politikā vienmēr būs situācija, ka ieceres būs lielākas par iespējām,» skaidrojot 2020.gada budžeta pieņemšanas procesu, teicis Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars.

Cērps oficiāli piesakās kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu

Bijušais Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Uldis Cērps oficiāli ir pieteicies kandidēt uz Latvijas Bankas prezidenta amatu.

Prasa izmaiņas konkursā par tiesībām sniegt sabiedriskā transporta pakalpojumus nākamos desmit gadus

IUB aizliedzis VSIA Autotransporta direkcija bez grozījumu veikšanas nolikumā turpināt iepirkuma procedūru un slēgt līgumu par reģionālajiem sabiedriskā autotransporta pakalpojumiem no 2021. līdz 2030.gadam.

Turcija sāk deportēt Rietumvalstu džihādistus

Turcija pirmdien, 11.novembrī, pavēstījusi, ka sākusi sūtīt ārvalstu radikālo musulmaņu kaujiniekus atpakaļ uz to izcelsmes valstīm ASV un Eiropā. Kopumā Turcijas ieslodzījuma vietās ir vairāk nekā tūkstotis grupējuma «Islāma valsts» kaujinieku.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!