Latvija lūgusi ES 120 mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas

Lai palielinātu slimnīcu kapacitāti ārstēt Covid-19 pacientus, kuru skaits atbilstoši prognozēm turpinās pieaugt, Latvija ir lūgusi Eiropas Savienības atbalstu un starptautisko palīdzību dažāda medicīnas aprīkojuma un ierīču nodrošināšanai.

Veselības ministrija (VM) ir izveidojusi sarakstu ar dažādām ierīcēm un aprīkojumu, kas šobrīd Latvijā ir nepieciešams. To vidū tiek lūgtas 120 mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, 12 transporta mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas lietošanai Neatliekamā medicīnas palīdzības dienesta (NMPD) autotransportā vai pārvietojot pacientu, 363 pacienta vitālo parametru monitorus, kā arī 32 vitālo parametru monitora stacijas. Tāpat šajā sarakstā minētas 30 mehāniskās augšējo elpceļu atsūkšanas ierīces, kā arī desmit atsūkšanas ierīces lietošanai NMPD transportā.

Kā valdības sēdē skaidroja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga, gadījumos, kad katastrofu izraisītās sekas pārsniedz cietušās valsts reaģēšanas spējas, valstīm ir iespēja izmantot ES civilās aizsardzības mehānismu, kas ļauj nodrošināt citu ES dalībvalstu civilās aizsardzības resursu iesaisti katastrofu seku likvidēšanā. Saskaņā ar Heibergas sacīto, Latvija 21.oktobrī izvietoja paziņojumu šajā sistēmā, ka «Latvijā, ņemot vērā ļoti straujo saslimstības pieaugu, ir prognozējams veselības aprūpes sistēmas kolapss».

Lasiet arī: Ieskats vakcinēto un nevakcinēto mirstībā

Pēc Heibergas paustā, lai to novērstu, Latvija jau pieprasījusi palīdzību ne tikai iepriekš minēto ierīču nodrošināšanai, bet arī ultrasonogrāfijas un rentgena, kā arī citu medicīnisku ierīču saņemšanai, kas būs nepieciešamas, lai aprīkotu līdz šim izvērstās gultas.

Starptautiskajā atbalstā iespējams lūgt arī cilvēkresursus un, kā atklāja NMPD centra vadītāja, patlaban viena slimnīca esot izteikusi šādu vēlmi.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) valdības sēdē sacīja, ka šī palīdzība nav bezmaksas, taču valstis var arī sniegt bezmaksas starptautisko palīdzību.

Kā atzīmē ministrijā, esošā epidemioloģiskā situācija rada būtisku risku stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai. Neizvēršot papildu gultas, pēc VM paustā, nākotnē var pieaugt iepriekš novēršamo nāves gadījumu skaits. Tāpat ministrija norāda, – ja steidzami netiks izvērstas Covid-19 gultas, ar laiku var tikt ierobežota visu stacionāro un neatliekamo veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, kas kopumā veselības aprūpes pakalpojumu valstī padarīs nepieejamus un ietekmēs slimnīcu, jo īpaši uzņemšanas nodaļu noslodzi. Tādējādi potenciāli pieaugšot arī mirušo iedzīvotāju skaits.

Pēc 25.oktobra Nacionālā veselības dienesta datiem, stacionāros ārstējas 1 444 pacienti – 160 pacienti ar smagu slimības gaitu, 1 284 – ar vidēju. Šobrīd visās valsts slimnīcās tiek nodrošināta Covid-19 pacientu aprūpe – Covid-19 pacientu aprūpei esot atvēlētas 1 382 slimnīcu gultas. Covid-19 gultas, pēc ministrijā paustā, tiek izvērstas, pārplānojot terapijas gultas, tomēr arī terapijas gultu noslodze ir ļoti liela.

VM skaidro, ka ir veikti nepieciešamie ieguldījumi, lai slimnīcās izveidotu papildu kapacitāti, lai uzlabotu infrastruktūru pacientu plūsmu nodalīšanai, iegādātos Covid-19 diagnostikas iekārtas, plānotu skābekļa terapijas pieejamību, kā arī pārprofilētu un aprīkotu gultas ar Covid-19 pacientu ārstēšanai nepieciešamo aprīkojumu.

Tā rezultātā veselības aprūpes pakalpojumus varētu saņemt aptuveni 1 500 papildu Covid-19 pacientu.

Tomēr VM prognozes liecina, ka līdz 31.oktobrim varētu hospitalizēt 130 līdz 200 Covid-19 pacientus dienā un aptuveni 2 000 Covid-19 pacientiem būtu jāsaņem stacionārie veselības aprūpes pakalpojumi.

Jau ziņots, ka 19.oktobra valdības sēdē VM valsts sekretāre Indra Dreika izteica prognozi, ka pēc nedēļas, 26.oktobrī, Latvijai būs jālūdz starptautiska palīdzība Covid-19 pacientu ārstēšanai.

24.oktobrī veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) TV3 raidījumā Nekā personīga atzina, ka ekstremālā gadījumā intensīvās terapijas pacientus varētu būt nepieciešams pārvietot uz ārzemēm.

Ministrs atteicās atklāt konkrētu stacionēto skaitu, pie kura būtu jāsāk sasirgušo cilvēku šķirošana. Pavļuts atgādināja, ka iepriekš «svītra» kritiskai situācijai vilkta pie apmēram 1 500 stacionētajiem, savukārt tagad Covid-19 pacienti tiek ārstēti visur, kur vien var, atzina Pavļuts, piebilstot, ka pašlaik intensīvajā terapijā ir divreiz vairāk Covid-19 pacientu nekā ziemā.

Politiķis skaidroja, ka VM ik dienu strādā pie scenārijiem, ja stacionēto Covid-19 pacietu skaits pārsniegs 3 000. Šajā situācijā būtu nepieciešams piesaistīt starptautisko palīdzību. Tas, vai Latvijas slimnīcu piepildījums sasniegs 3 000, Pavļuta ieskatā, atkarīgs no tā, cik labi sabiedrība ievēros mājsēdi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas