Latvijā maijā būvniecības izmaksas aug par 1,4%; strādnieku algas – par 7,4%

Latvijā būvniecības izmaksas šī gada maijā, salīdzinot ar 2019.gada maiju, palielinājušās par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. 

Strādnieku darba samaksa palielinājās par 7,4%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,5%, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 0,8%.

2020.gada maijā, salīdzinot ar aprīlī, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,1%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 1,4%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,1%, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 0,5%.

Maijā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums ceļa būves un mākslīgo būvju palīgstrādniekiem.

Pazeminoša ietekme bija asfaltbetona un dolomīta šķembu cenu samazinājumam.

2020.gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2019.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 90% no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 36% uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas