Latvijā pagaidām nesteidzas ar solījumiem ātri ieviest drošās ceļošanas sertifikātu

Veselības ministrija (VM) kopā ar Nacionālo veselības dienestu ir sākusi darbu pie risinājumiem drošās ceļošanas Eiropas Savienībā zaļā sertifikāta ieviešanai, tomēr Eiropas Komisijas (EK) nosprausto mērķi – ieviest šo risinājumu līdz vasarai – ministrija uzskata par ambiciozu, ziņo VM.

Savu nostāju VM skaidro ar to, ka ieviešanas procesā katrai dalībvalstij būs jārod atbilstoši risinājumi nacionālā mēroga informācijas tehnoloģiju sistēmās, lai varētu nodrošināt atbilstošu datu apmaiņu.

Līdzīgi jau iepriekš paustajam, ka Latvija atbalsta kopīga ES risinājuma rašanu attiecībā uz vakcinācijas sertifikāta digitalizēšanu, VM atbalsta EK priekšlikumu ieviest digitālo zaļo sertifikātu.

Pagājušajā nedēļā EK nāca klajā ar regulu priekšlikumu, kas paredz izveidot digitālo zaļo sertifikātu, kas plānots kā apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, ir saņēmusi negatīvu testa rezultātu vai pārslimojusi Covid-19. Mērķis šim sertifikātam ir atvieglot iedzīvotāju brīvu un drošu pārvietošanos ES Covid-19 pandēmijas laikā.

Arī Iekšlietu ministrija (IeM) piedalās starpinstitūciju konsultācijās par iespējamo digitālā zaļā sertifikāta drošai ceļošanai ES Covid-19 pandēmijas apstākļos, taču ministrijai patlaban ir neatbildēts jautājums par finansiālo atbalstu šī sertifikāta kontrolei.

Izskatīšanai valdībā iesniegtie Operatīvās vadības grupas izstrādātie četri soļi pakāpeniskai ierobežojumu mīkstināšana nevienā no posmiem neparedz konkrētu laiku «zaļo sertifikātu» ieviešanai Latvijā, tomēr vadības grupa atzīst, ka par šī principa ieviešanu varētu lemt pie zemas saslimstības ar Covid-19.

IeM valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs apstiprināja, ka IeM eksperti piedalās VM organizētajās konsultācijās par šī sertifikāta iespējamo ieviešanu Latvijā. VM ir galvenā koordinējošā loma šī iespējamā projekta ieviešanā.

IeM ir sniegusi sākotnējos komentārus VM, proti, IeM patlaban nav atbildes uz jautājumiem par to, kādā veidā plānots nodrošināt šī sertifikāta pārbaudes funkciju uz valsts robežām un valsts teritorijā. «Lai šādu sertifikāta lietošanu kontrolētu un nepieļautu viltojumu izmantošanu, IeM būtu nepieciešams papildus finansējums aprīkojuma un programmatūras iegādei,» uzsvēra Trofimovs.

ES mēroga Covid-19 vakcinācijas apliecības varētu sākt aktīvi darboties tikai augustā, uzsvēra Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Andris Ameriks (GKL).

Viņa ieskatā, digitālā zaļā sertifikāta ieviešana ir neizbēgama, lai nākotnē varētu fiksēt informāciju par tiem cilvēkiem, kuri ir saņēmuši Covid-19 vakcīnu vai izslimojuši koronavīrusa izraisīto slimību. Ameriks uzsvēra, ka lielā mērā šīs apliecības ieviešana ir saistīta ar sabiedrības drošību un arī ar ceļošanas vai braukšanas nosacījumiem. Vienlaikus gan viņš norādīja, ka patlaban saistībā ar digitālā zaļā sertifikāta ieviešanu karstas debates ir par diskrimināciju, jo patlaban pilnā apjomā Covid-19 vakcīnas nav pieejamas un šāds lēmumus diskriminē vienu daļu cilvēku, kas varbūt būtu gatavi vakcinēties, bet nevar to izdarīt, jo trūkst vakcīnu.

Ameriks paredz, ka diskusijas par vakcīnu pieejamību turpmāko divu, trīs mēnešu laikā būs ļoti aktīvas. Tāpat viņš pauda, ka digitālo zaļo sertifikātu, visticamāk, neieviesīs turpmākās nedēļas vai mēneša laikā.

Savukārt intervijā Latvijas Radio raidījumam Krustpunktā eksperti mudināja nesteigties ar minētā drošās ceļošanas sertifikāta ieviešanu.

Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle (NA) pauda skepsi par EK piedāvājumu, piebilstot, patlaban būtu pāragri runāt par ceļošanas atļaušanu pa ES jau šovasar, ņemot vērā zemo vakcinēto pret Covid-19 personu skaitu ES. Viņš piebilda, ka pēc esošajām prognozēm uz jūniju ES būs vakcinēti 25–30% iedzīvotāju, kas ne tuvu nav vēlamais skaitlis – 70%.

Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV) piebilda, ka šis būtu īstais laiks savlaicīgi gatavoties digitālo zaļo sertifikātu ieviešanai, lai šo sistēmu varētu sākt lietot tajā brīdī, kad ES būs vakcinēti 70% iedzīvotāju.

Viņa arī uzsvēra, ka patlaban vēl nav panāktas nekādas vienošanās par digitālo zaļo sertifikātu drošai ceļošanai ieviešanas laiku, jo par to vēl ir jāvienojas Eiropas Parlamentam un ES dalībvalstu valdībām.

Kalniņa-Lukaševica prognozēja, ka smagākās diskusijas sagaidāmas tieši par šī priekšlikuma spēkā stāšanās laiku.

Tikmēr Tiesībsarga biroja sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska norādīja uz EK priekšlikuma diskriminējošiem aspektiem, piemēram, ES dalībvalstīs atšķirīgo vakcinēšanas pret Covid-19 gaitu. Kalniņa-Lukaševica pievienojās paustajam, ka ar EK piedāvāto risinājumu lielāka rīcības brīvība būtu to valstu iedzīvotājiem, kurās ir vairāk vakcinēto.

LETA jau rakstīja, ka Eiropas Parlamenta deputāti ceturtdien lems, vai vakcinācijas apliecības apstiprināšanai izmantot steidzamības procedūru. Trofimovs norādīja, ka jāsagaida ES skaidrojums par to, kādā veidā dalībvalstīm tiks nodrošināts finansējums šī sertifikāta darbībai.

Tikmēr Igaunija ir jau paziņojusi, ka zaļo sertifikātu cer ieviest aprīlī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas