Latvija piedzīvo straujāko patenta pieteikumu kāpumu gada laikā

Pērn no Latvijas tika iesniegti 22 Eiropas patentu pieteikumi, gada laikā piedzīvojot straujāko kāpumu salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, informē Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra pārstāve Santa Darģe.

Komentējot kopējo situāciju Latvijā, Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis atzīmē, ka Latvijas pieteicēji paliek arvien drošāki, lai aizsargātu savu izgudrojumu ārvalstīs. Pēc viņa teiktā, bieži vien vietējie izgudrotāji un uzņēmēji aprobežojas ar savu tiesību nostiprināšanu tikai Latvijā, uzskatot, ka to darīt ārvalstīs ir ļoti dārgi un sarežģīti. Savukārt tagad, līdz ar jauna Patentu valdes atbalsta ieviešanu Latvijas pieteicējiem patentmeklējuma pilotprojekta ietvaros, arvien vairāk izgudrojumu patentu tiekot pieteikti aizsardzībai ne tikai vietējā, bet arī starptautiskā mērogā.

No šā gada sākuma Patentu valdes pilotprojekta ietvaros Latvijas izgudrotājiem, pētniekiem un uzņēmējiem tiek nodrošināta iespēja pārbaudīt sava izgudrojuma patentspēju Eiropas Patentu iestādē, kā arī vēlāk saņemt atbalstu patentēšanai ārvalstīs.

Darģe norāda, ka nacionālā patenta pieteicējiem papildus bezmaksas patentmeklējuma un rakstiskā atzinuma saņemšanai no EPI, ir ieviesti divi atbalsta mehānismi – iespēja saņemt atbalstu Starptautiskā patenta pieteikuma (PCT) iesniegšanai, kā arī atbalsts Eiropas patenta pieteikuma ekspertīzei.

Skatot patentu pieteikumus Eiropas līmenī pērn  Eiropas patentu iestādes eksperti, atzīmē, ka kopumā 2019.gadā EPI tika iesniegts lielākais pieteikumus skaits, sasniedzot kopumā 181 000 pieteikumu.

Eiropā, straujš patentu pieprasījums esot novērojams tādās jomās kā 5G un mākslīgais intelekts.

TOP 5 iesniedzēju valstu vidū ir Amerikas Savienotās Valstis, kurām seko Vācija, Japāna, Ķīna un Francija, savukārt straujāko kāpumu piedzīvoja tādas valstis kā Ķīna un Dienvidkoreja, kopējo situāciju Eiropā atspoguļo Darģe.

Lielākā daļa pieteikumu nāk no Eiropas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī individuāliem izgudrotājiem. TOP 5 iesniedzēju valstu vidū ir Amerikas Savienotās Valstis, kurām seko Vācija, Japāna, Ķīna un Francija, savukārt straujāko kāpumu piedzīvoja tādas valstis kā Ķīna un Dienvidkoreja. Jau otro reizi Ķīnas uzņēmums Huawei ierindojās pirmajā vietā, apsteidzot Siemens, LG, United Technologies un Samsung.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas