Latvijā pirmoreiz vēsturē novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena

Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena. Tas noticis pirmdien, 6.jūlijā, laikā no plkst. 5.00 līdz 6.00 rītā.

Elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu zonā bija –0,09 Eur/MWh. Šāda netipiska situācija ir novērota pirmo reizi, atzīmē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Sākot jau no 6.jūlija pusnakts tika novērots pakāpenisks elektroenerģijas cenu samazinājums.

Naktī plkst. 3.00–4.00 elektroenerģijas cena bija 0 Eur/MWh, sasniedzot tās rekordzemo līmeni plkst. 5.00 rītā.

«Tiem lietotājiem, kuri izvēlējušies mainīgas biržas cenas līgumus, nulles cena un negatīva elektroenerģijas cena biržā sniedz būtiskus ieguvumus. Nulles cenas gadījumā minētie lietotāji nemaksā par elektroenerģijas ražošanu. Tomēr šī cena biržā neatstāj iespaidu uz tirdzniecības uzcenojumu un sistēmas pakalpojumu izmaksām. Tas nozīmē, ka lietotājam par šiem minētajiem pakalpojumiem joprojām ir jānorēķinās,» skaidro SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.

«Vislielāko ieguvumu lietotājs jūt, ja cena biržā ir negatīva. Ražotājiem, kompensējot elektroenerģijas patēriņu, lietotāji to izjūt kā sistēmas pakalpojumu izmaksu kompensāciju, vēl jo vairāk samazinot lietotāju elektroenerģijas rēķinu.»

Šogad pirmajā pusgadā elektroenerģijas vidējā cena biržā bija 28,24 Eur/MWh, kas salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu (46,07 Eur/MWh) ir par 39% zemāka. Turklāt SPRK tirgus dati apstiprina – šogad ir būtiski pieaugusi interese par biržas cenas līgumiem, tostarp arī mājsaimniecību vidū.

Lasiet arī: SPRK: Elektroenerģijas piegādes kvalitāte pērn Latvijā saglabājās laba

SPRK atgādina – mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus tā ir iespēja ietaupīt, gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa ieradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā visbiežāk ir lētāka, atzīmē SPRK.

Tāpat regulators norāda, ka fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tajā skaitā nakts stundās un brīvdienās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas