Latvija pretendēs kļūt par ES naudas atmazgāšanas apkarošanas iestādes mājvietu

Par tiesībām savā teritorijā izvietot jauno Eiropas Savienības aģentūru, kuras uzdevums būs pārraudzīt naudas atmazgāšanu, cīņā gatavojas iesaistīties pusducis bloka dalībvalstu, tostarp arī Latvija, pamatojoties uz vietējo amatpersonu sacīto, ziņo izdevums Politico.

Līdz ar tādām ES lielvarām kā Francija, Vācija un Itālija pretendentu vidū ir arī Austrija, Latvija un Lietuva.

Par nolūkiem uzņemt savā teritorijā aģentūru, kuru plānots izveidot nākamo trīs gadu laikā un kurai darbība jāuzsāk līdz 2026.gadam, publiski pagaidām paziņojusi vienīgi Vācija, taču šādas ieceres Politico apstiprinājušas arī pārējo piecu valstu amatpersonas.

Pagājušajā nedēļā uzstājoties ar banku darbību saistītā konferencē, Vācijas finanšu ministrs Olafs Šolcs norādīja, ka Frankfurtei kā Eiropas finanšu centram ir lielas priekšrocības, lai jauno aģentūru izvietotu tur.

Tomēr zīmīgi, ka Šolcs ar savu paziņojumu nāca klajā īsi pirms tam, kad policija sāka kratīšanas Finanšu un Tieslietu ministrijās, pamatojoties uz aizdomām, ka tās slēpušas no tiesībsargāšanas iestādēm pierādījumus par naudas atmazgāšanu, norāda Politico.

Izdevums atgādina, ka arī Latviju un Austriju pēdējos gados skāruši skandāli, kas saistīti ar korupciju un naudas atmazgāšanu.

Politico raksta, ka cīņa par netīrās naudas apkarošanas aģentūras izvietošanu var izvērsties par tādu pašu savstarpēju apkarošanos, kāda izcēlās pēc Brexit, kad nācās atrast mājvietu divām līdz šim Lielbritānijā bāzētajām ES aģentūrām.

Pirms četriem gadiem notikusī asā aizkulišu cīņa atstājusi daudziem, īpaši Austrumeiropā, nepatīkamu pēcgaršu. Galu galā Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) jauno mājvietu atrada Amsterdamā, bet Eiropas Banku iestāde (EBI) tika pārcelta uz Parīzi.

Kā ziņots, Eiropas Komisija (EK) jūlijā ierosināja izveidot jaunu iestādi naudas atmazgāšanas apkarošanai (AMLA).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas