Latvija provizoriski būtu gatava atbalstīt breksita atlikšanu

Latvija provizoriski ir gatava atbalstīt breksita atlikšanu, lai novērstu nesakārtotu izstāšanos, ar preses sekretāra Mārtiņa Drēģera starpniecību pavēsta ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Latvija atzinīgi novērtē, ka ir saņemts rakstisks Lielbritānijas juridiskā teksta priekšlikums. Ministrs norādīja, ka iesniegtie dokumenti par tā sauktā Ziemeļīrijas-Īrijas galējā noregulējuma risinājumu aizvietošanu nav publiski un Eiropas Savienības (ES) sarunu vedēji turpina dokumentu analīzi. Paralēli ES un Lielbritānijas pārstāvji turpina sarunas. Ministrs gan atzina, ka vairs nav palicis daudz laika līdz gala lēmuma pieņemšanai.

Attiecīgi Rinkēvičs norādīja, ka ES ir gatava jaunam risinājumam, ja Lielbritānija attīstītu savus priekšlikumus saskaņā ar galējā noregulējuma risinājuma principiem – juridiski operacionāls risinājums, kas ļautu izvairīties no fiziskas robežas uz Īrijas salas un pasargātu ES Vienotā tirgus integritāti.

Ministrs uzsvēra, ka esošais Lielbritānijas priekšlikums šiem principiem neatbilst, tāpēc nav ES pieņemams.

Ja vienošanās netiks panākta, Lielbritānijas likums uzliek par pienākumu tai lūgt 50.panta pagarinājumu līdz 2020.gada 31.janvārim. Šī gada 17. – 18.oktobra Eiropadomē par to būs jālemj vienbalsīgi. Latvija ir provizoriski gatava to atbalstīt, lai novērstu nesakārtotu izstāšanos. Ja vien netiek panākta vienošanās par līgumu vai netiek apstiprināts 50. panta pagarinājums, šī gada 1.novembrī ir iespējams bezvienošanās breksits. Tādējādi joprojām jāgatavojas visiem scenārijiem, atgādināja ministrs.

Lasiet arī: Džonsons plāno lūgt Brexit pārcelšanu, negūstot vienošanos ar ES līdz 19.oktobrim

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons (Boris Johnson) ir akceptējis, ka viņam būs jānosūta vēstule, lūdzot atlikt breksitu, ja netiks panākta vienošanās ar ES, vēstīja ziņu aģentūra Press Association, atsaucoties uz tiesas dokumentiem.

Kā to paredz likums, kas tika pieņemts pagājušajā mēnesī, Džonsonam ir jālūdz atlikt Lielbritānijas izstāšanās no ES, ja vienošanās ar Briseli netiks panākta līdz 19.oktobrim.

Brisele šobrīd izvērtē jaunos Londonas priekšlikumus attiecībā uz Ziemeļīrijas robežu, kas ir galvenais klupšanas akmens breksita sarunās.

Kā norādījis Džonsons, Lielbritānija nākusi klajā ar «konstruktīviem un saprātīgiem ierosinājumiem» attiecībā uz vienošanās nosacījumiem par izstāšanos no ES 31.oktobrī, vienlaikus norādot, ka valsts izstāsies šajā datumā, «lai arī kas notiktu».

Septembra sākumā premjers sacīja, ka «drīzāk mirs tranšejās», bet nelūgs atlikt breksitu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas