bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 18.08.2019 | Vārda dienas: Elena, Ellena, Helēna, Liena, Liene
LatviaLatvija

Latvija saņēmusi «mājienu ar mietu» no ASV par banku sektora uzraudzīšanu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Latvija ir saņēmusi ļoti nopietnu «mājienu ar mietu» no ASV finanšu uzraugiem par to, ka daļā no banku sektora ir nopietnas problēmas ar nerezidentu klientu apkalpošanu,» atzīst Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne (Par!/V). Viņa piebildusi: «Eiropas banku savienībā valda ļoti liela savstarpēja uzticība attiecībā uz to, kā valstis kontrolē, iespējams, nelikumīgi iegūto līdzekļu plūsmas savās bankās. Latvija ir atbildīga ne tikai par valsts finanšu sektoru, bet arī par eirozonas reputāciju kopumā.»

«Šajā ziņā komisija konstatējusi, ka attiecīgā kontrole nav darbojusies kā ļoti labs mehānisms un komisijas sēdes laikā aktuāls kļuva jautājums par Ģenerālprokuratūras atbildībā esošo kontroles dienestu un tā spēju efektīvi reaģēt uz iespējamiem naudas atmazgāšana gadījumiem,» teic komisijas priekšsēdētāja.

Pēc viņas domām, lai nostiprinātu un atgūtu Latvijas reputāciju, ir nopietni jāpārdomā, ar kādiem klientiem no kādām izcelsmes valstīm Latvija vēlas strādāt, kā arī, ja tomēr tiek uzņemti šādi riski finanšu sektorā, tad ir nopietni jāstiprina kontroles spējas un spēja reaģēt uz aizdomīgiem gadījumiem. «Spējā kontrolēt bankas ir nepieciešama daudz labāka sadarbība starp dienestiem un operatīvā spēja. Šī spēja šobrīd atrodas Ģenerālprokuratūrā un mums tā ir jāstiprina,» piebildusi Čigāne.

Komisijas priekšsēdētāja uzsver – ja Latvija vēlas turpināt nerezidentu operāciju apkalpošanu, būs vajadzīgs ārkārtīgi liels pastiprinājums tiesībsargājošajām iestādēm. Pastiprinājums būs vajadzīgs gan kapacitātes ziņā, gan arī jāļauj spēcīgi, ātri un efektīvi rīkoties, teica Čigāne, piebilstot, ka nepieciešama ļoti nopietna izšķiršanās. «Ja turpinām apkalpot nerezidentu, bet nepastiprinām savas kontroles, izpētes un ieviešanas funkcijas tiesībsargājošajās iestādēs, tad mēs to nedrīkstam darīt,» skaidro politiķe.

Viņa atzīst, ka, ja ielūkojas publiskos avotos, tad informācija par to, ka Latvijai ir nopietnas problēmas ar naudas atmazgāšanu banku sektorā, ir atrodama. Uzmanība uz to, ka šis sektors ir jākontrolē daudz vairāk, ir bijusi vērsta daudzos gadījumos. Čigāne arī skaidro, ka apzinās: «Esam saņēmuši ļoti nopietnu mājienu, ka ar nerezidentu uzraudzību īsti galā tikuši neesam.»

Savukārt Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka pēc komisijas sēdes klātesošajiem ūrnālistiem norādījusi, ka, pārstāvot EK, nevar iejaukties Eiropas Centrālās bankas (ECB) darbībā attiecībā uz ABLV Bank un to komentēt. «Viss, kas attiecas uz nelegālu līdzekļu legalizācijas novēršanu ir nacionāla valsts kompetence, tātad – Latvijas kompetence. Līdz ar to šeit ne ECB, ne EK nav nekādas darīšanas,» viņa teica, vienlaikus norādot, ka nelegālu iegūtu līdzekļu novēršanai valstī EK bija pievērsusi uzmanību jau pirms Latvija iestājusies eirozonā.

«ES Padomes rekomendācijā jau tad bija skaidri teikts, ka liela nerezidentu naudas apkalpošana Latvijas finanšu sektorā var radīt lielas problēmas nākotnē. Pēc tam katru gadu EK bija ikgadējie ziņojumi par situāciju valstī, kuros bija izanalizētas problēmas sakarā ar naudas nelegālu līdzekļu apkalpošanu Latvijā un tika norādīti arī attiecīgi riski,» skaidroja Šteinbuka.

EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja neslēpa, ka šī brīža situācija banku sektorā neapšaubāmi apdraud Latvijas reputāciju, taču EK pilnībā uzticas tiesībsargājošajām institūcijām. «Tas, ko visi vēlas, lai lēmumu pieņemšanas process tiesībsargājošajās institūcijās būtu ātrs un nevilktos gadiem. Tādējādi tiktu mazināts reputācijas risks un Latviju varētu uzskatīt par pilnvērtīgu un cienījamu partneri,» uzsvēra Šteinbuka.

Komentējot nerezidentu apkalpošanu, EK pārstāve atzīmēja, ka valstij pašai jādomā, vai tā var izvērtēt, kuri ir labi un kuri – slikti nerezidentu ieguldījumi. «Ja valsts to var izdarīt, viss kārtībā, bet, ja secina, ka tas ir ļoti grūti, jāpieņem lēmums par to, vai vispār nepieciešams to attīstīt tālāk,» piebilda pārstāvniecības vadītāja.

Jau vēstīts, ka maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā ECB lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, ABLV Bank akcionāri ārkārtas sapulcē pirmdien nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. ABLV Bank norāda, ka šādā veidā vislabāk spēšot nodrošināt bankas aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem.


Pievienot komentāru

Nemiro: Saprotamas Lietuvas bažas par Astravjecas AES, bet elektrības iegāde no trešajām valstīm ir Latvijas interesēs

Latvijas valdības lēmums par elektroenerģijas tirdzniecības organizēšanu ar trešajām valstīm tika pieņemts, ņemot vērā valsts intereses,pauda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

VID daļas vadītāja, kuras vīrs darbojās PVN izkrāpēju grupējumā, aizgājusi no darba

Valsts ieņēmumu dienesta darbiniece, kuras vīrs darbojās pievienotās vērtības nodokļa izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējumā, izbeigusi darba attiecības ar dienestu.

PNB banka: Lēmums par bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams

Lēmums par PNB bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams, atzina bankā.

Krēsls paliek tukšs – pirmajā SIF padomes sēde neizdodas ievēlēt priekšsēdētāju

Sabiedrības integrācijas fonda jaunās padomes pirmajā sēdē neizdodas ievēlēt SIF priekšsēdētāju. Uz amatu izvirzīja divus pretendentus – Kultūras ministru Nauri Puntuli un Kurzemes NVO atbalsta centrs valdes priekšsēdētāju Inesi Siliņu.

Mūžībā devies diplomāts Aivars Baumanis

81 gada vecumā mūžībā devies Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, žurnālists un diplomāts Aivars Baumanis, informē Ārlietu ministrijā.

Cilvēktiesību komisijā spriedīs par NEPLP kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti pirmdien, 19.augustā, spriedīs par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā.

EK eksperte: Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama

Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama, taču šādai rīcībai jābūt stratēģiskam plānam.

Astoņu gadu laikā bērnu skaits Latvijā ir sarucis par 4,3%

Šī gada sākumā 359 tūkstoši jeb 18,7% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem. Tas ir par 4,3% mazāk nekā 2010.gadā, kad Latvijā bija 375 tūkstoši bērnu šajā vecuma grupā.

Lietuvā rosina recepšu medikamentus tirgot internetā

Lietuvas Veselības ministrija ierosinājusi ieviest valsts kontrolētu sistēmu, kurā pacienti recepšu medikamentus varētu iegādāties tiešsaistē.

Daugavpils var zaudēt 1,34 miljonus PNB bankas slēgšanas dēļ

PNB bankas darbības apturēšanas dēļ Daugavpils pilsētas un tās kapitālsabiedrību budžeti var zaudēt 1,34 miljonus eiro, norāda Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

OIK izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto licenci

Obligātā iepirkuma komponentes sistēmas izvērtēšanai izveidotā parlamentārā izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto OIK licenci un amatpersonu lēmumiem, norāda komisijas pārstāve Ilze Vanaga.

Šogad greiderēti jau 64 tūkstoši kilometru

VAS Latvijas autoceļu uzturētājs šogad greiderēšanas darbus veicis gandrīz 64 tūkstošu km garumā.

PNB bankas klientiem garantēto atlīdzību izmaksu veiks Citadele

Vienas divu darbadienu laikā vēl tiks precizēts izmaksu mehānisms un FKTK cer, ka garantēto atlīdzību izmaksa sāksies ātrāk nekā 27.augustā.

Radevičai piespriesta divu gadu diskvalifikācija

Bijusī Latvijas tāllēcēja Ineta Radeviča saņēmusi divu gadu diskvalifikāciju, kas stājusies spēkā ar 2012.gada 8.augustu, ziņo Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas Vieglatlētikas integritātes vienība.

Pensiju indeksēšanai šogad tērēs 41,6 miljonus eiro

Labklājības ministrija informē, ka 1.oktobrī notiks pensiju un atlīdzību indeksācija, kam šogad varētu tikt iztērēti 41,6 miljoni eiro, bet nākamgad jau ap 166 miljoniem eiro.

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu beidzies bez rezultāta

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu izbeidzies bez rezultāta, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.

Reģionālajos maršrutos ieviesīs vienotu biļešu tirdzniecības sistēmu

No 2021.gada reģionālajā sabiedriskajā transportā tiks ieviesta vienota biļešu tirdzniecības sistēma, informē Autotransporta direkcijā.

Igaunijā jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā ieguldīs 22 miljonus

Igaunijas valdība ieguldīs 22 miljonus eiro jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR. Ar jauno projektu sabiedriskie mediji atradīsies vienotā ēku kompleksā.

Sasauc Olainfarm akcionāru sapulci; spriedīs par padomes atlaišanu

AS Olainfarm valde sasaukusi akcionāru sapulci, kura notiks 1.novembrī pulksten 11.00, liecina informācija biržā Nasdaq Riga.

Reirs: Naudas atmaksai PNB bankas klientiem netērēs ne centu no valsts budžeta

Ar Noguldījumu garantiju fondā uzkrāto ir gana, lai izmaksātu PNB bankas klientiem atlīdzības, līdz ar to šim mērķim netiks tērēts ne cents no valsts budžeta, apliecina finanšu ministrs Jānis Reirs.

Latvijas robežas tuvumā identificēta Krievijas armijas lidmašīna un korvete

Patruļlidmašīnas virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem pie Latvijas teritorijas jūras robežas identificēja Krievijas bruņoto spēku lidmašīnu An-26.

FKTK: PNB bankas klientiem garantētajās atlīdzības jāizmaksā 297 miljoni eiro

PNB Bankas klientiem garantētajās atlīdzībās būs jāizmaksā aptuveni 297 miljoni eiro, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale.

Bažās par tirdzniecības karu akciju cenas Eiropā krītas, Volstrītā pārsvarā pieaug

Eiropas akciju tirgos turpinājās kritums, investoriem tikpat kā atmetot cerību uz ASV-Ķīnas tirdzniecības kara drīzām beigām, bet Volstrītā akciju cenas lielākoties pieauga, pateicoties solīdiem ekonomikas datiem.

Vēl viens kritušais – FKTK aptur PNB bankas darbību

Apturēta PNB bankas darbība, informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.


-->