bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 15.12.2019 | Vārda dienas: Hanna, Jana, Johanna
LatviaLatvija

Latvija saņēmusi «mājienu ar mietu» no ASV par banku sektora uzraudzīšanu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Latvija ir saņēmusi ļoti nopietnu «mājienu ar mietu» no ASV finanšu uzraugiem par to, ka daļā no banku sektora ir nopietnas problēmas ar nerezidentu klientu apkalpošanu,» atzīst Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne (Par!/V). Viņa piebildusi: «Eiropas banku savienībā valda ļoti liela savstarpēja uzticība attiecībā uz to, kā valstis kontrolē, iespējams, nelikumīgi iegūto līdzekļu plūsmas savās bankās. Latvija ir atbildīga ne tikai par valsts finanšu sektoru, bet arī par eirozonas reputāciju kopumā.»

«Šajā ziņā komisija konstatējusi, ka attiecīgā kontrole nav darbojusies kā ļoti labs mehānisms un komisijas sēdes laikā aktuāls kļuva jautājums par Ģenerālprokuratūras atbildībā esošo kontroles dienestu un tā spēju efektīvi reaģēt uz iespējamiem naudas atmazgāšana gadījumiem,» teic komisijas priekšsēdētāja.

Pēc viņas domām, lai nostiprinātu un atgūtu Latvijas reputāciju, ir nopietni jāpārdomā, ar kādiem klientiem no kādām izcelsmes valstīm Latvija vēlas strādāt, kā arī, ja tomēr tiek uzņemti šādi riski finanšu sektorā, tad ir nopietni jāstiprina kontroles spējas un spēja reaģēt uz aizdomīgiem gadījumiem. «Spējā kontrolēt bankas ir nepieciešama daudz labāka sadarbība starp dienestiem un operatīvā spēja. Šī spēja šobrīd atrodas Ģenerālprokuratūrā un mums tā ir jāstiprina,» piebildusi Čigāne.

Komisijas priekšsēdētāja uzsver – ja Latvija vēlas turpināt nerezidentu operāciju apkalpošanu, būs vajadzīgs ārkārtīgi liels pastiprinājums tiesībsargājošajām iestādēm. Pastiprinājums būs vajadzīgs gan kapacitātes ziņā, gan arī jāļauj spēcīgi, ātri un efektīvi rīkoties, teica Čigāne, piebilstot, ka nepieciešama ļoti nopietna izšķiršanās. «Ja turpinām apkalpot nerezidentu, bet nepastiprinām savas kontroles, izpētes un ieviešanas funkcijas tiesībsargājošajās iestādēs, tad mēs to nedrīkstam darīt,» skaidro politiķe.

Viņa atzīst, ka, ja ielūkojas publiskos avotos, tad informācija par to, ka Latvijai ir nopietnas problēmas ar naudas atmazgāšanu banku sektorā, ir atrodama. Uzmanība uz to, ka šis sektors ir jākontrolē daudz vairāk, ir bijusi vērsta daudzos gadījumos. Čigāne arī skaidro, ka apzinās: «Esam saņēmuši ļoti nopietnu mājienu, ka ar nerezidentu uzraudzību īsti galā tikuši neesam.»

Savukārt Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka pēc komisijas sēdes klātesošajiem ūrnālistiem norādījusi, ka, pārstāvot EK, nevar iejaukties Eiropas Centrālās bankas (ECB) darbībā attiecībā uz ABLV Bank un to komentēt. «Viss, kas attiecas uz nelegālu līdzekļu legalizācijas novēršanu ir nacionāla valsts kompetence, tātad – Latvijas kompetence. Līdz ar to šeit ne ECB, ne EK nav nekādas darīšanas,» viņa teica, vienlaikus norādot, ka nelegālu iegūtu līdzekļu novēršanai valstī EK bija pievērsusi uzmanību jau pirms Latvija iestājusies eirozonā.

«ES Padomes rekomendācijā jau tad bija skaidri teikts, ka liela nerezidentu naudas apkalpošana Latvijas finanšu sektorā var radīt lielas problēmas nākotnē. Pēc tam katru gadu EK bija ikgadējie ziņojumi par situāciju valstī, kuros bija izanalizētas problēmas sakarā ar naudas nelegālu līdzekļu apkalpošanu Latvijā un tika norādīti arī attiecīgi riski,» skaidroja Šteinbuka.

EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja neslēpa, ka šī brīža situācija banku sektorā neapšaubāmi apdraud Latvijas reputāciju, taču EK pilnībā uzticas tiesībsargājošajām institūcijām. «Tas, ko visi vēlas, lai lēmumu pieņemšanas process tiesībsargājošajās institūcijās būtu ātrs un nevilktos gadiem. Tādējādi tiktu mazināts reputācijas risks un Latviju varētu uzskatīt par pilnvērtīgu un cienījamu partneri,» uzsvēra Šteinbuka.

Komentējot nerezidentu apkalpošanu, EK pārstāve atzīmēja, ka valstij pašai jādomā, vai tā var izvērtēt, kuri ir labi un kuri – slikti nerezidentu ieguldījumi. «Ja valsts to var izdarīt, viss kārtībā, bet, ja secina, ka tas ir ļoti grūti, jāpieņem lēmums par to, vai vispār nepieciešams to attīstīt tālāk,» piebilda pārstāvniecības vadītāja.

Jau vēstīts, ka maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā ECB lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, ABLV Bank akcionāri ārkārtas sapulcē pirmdien nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. ABLV Bank norāda, ka šādā veidā vislabāk spēšot nodrošināt bankas aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Dienestā iesauks jaunākus, attīstīs Klaipēdas ostu, mazumtirdzniecības nodoklis kavēsies

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija iesaukuma vecuma pazemināšana nacionālā militārā dienestā, Klaipēdas ostas attīstības plāna apstiprināšana un mazumtirdzniecības nodokļa ieviešanas atlikšana.

BK Ventspils Lemberga dēļ varētu būt problēmas ar finansējuma saņemšanu

ASV sankcijām pakļautā Aivara Lemberga atrašanās basketbola kluba Ventspils prezidenta amatā varētu būt šķērslis turpmākai finansējuma saņemšanai.

Lembergs aptur savu darbību Latvijas Olimpiskajā komitejā

Latvijas Olimpiskās komitejas Individuālais biedrs un Izpildkomitejas loceklis Aivars Lembergs piektdien, 13.decembrī, LOK Valdei paziņojis, ka aptur savu darbību organizācijā.

Domnīca: Pret Krievijas rīcību jācīnās, sodot Facebook, ķerot spiegus un atbalstot pilsonisko pretošanos

Domnīca Eiropas Vērtību centrs drošības politikai ir izstrādājusi vadlīnijas valstu cīņai pret Krievijas centieniem tās ietekmēt. Padomu vidū ir Krievijas spiegu izgaismošana, interneta lieluzņēmumu sodīšana un pilsoniskās pretošanās veicināšana.

ASV noteiktās sankcijas neskars uzņēmumus, kur Lembergam atņemtas kontroles tiesības

ASV noteiktās sankcijas neskars tos uzņēmumus, kuros ar tiesas lēmumu Aivaram Lembergam atņemtas jebkādas kontroles, ietekmes tiesības.

Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdi atstājuši Ralfs Kļaviņš un Edvīns Bērziņš

Darbu Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas valdē pārtraukuši SIA Rīgas tirdzniecības osta valdes priekšsēdētājs Ralfs Kļaviņš un bijušais Latvijas dzelzceļa valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš.

Igaunijā līdzsvarojas Tallinas reģiona IKP ar valsts vidējo rādītāju

2018.gadā iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju Tallinas reģionā bija 167% no Igaunijas vidējā.

Eurostat: Latvijā mājsaimniecību labklājība pērn bijusi viena no zemākajām ES

Reālais individuālais patēriņš uz vienu iedzīvotāju, kas raksturo mājsaimniecību labklājību, Latvijā pērn bijis viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.

Likvidējot braukšanas atlaides vēl vairākos RMS maršrutos, Rīgas satiksme cer ietaupīt 1,75 miljonus eiro gadā

Likvidējot braukšanas maksas atlaides vēl vairākos SIA Rīgas mikroautobusu satiksme maršrutos, SIA Rīgas satiksme cer ietaupīt aptuveni 1,75 miljonus eiro gadā.

Vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu

Pēdējo dienu laikā vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu, liecina  informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv incidentu analīze.

Ārkārtas vēlēšanu gadījumā Rīgas domi varētu ievēlēt uz pieciem gadiem

Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka domes atlaišanas gadījumā, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši vairāk nekā 24 mēneši, rīko jaunas vēlēšanas un jauno domi ievēlē uz atlaistās domes pilnvaru termiņu.

ES pagarina sankcijas pret Krievijas nozarēm par Ukrainu

Eiropas Savienība ir paildzinājusi termiņu tās sankcijām pret Krievijas finanšu, enerģētikas un aizsardzības nozari līdz 2020.gada vidum. Maskava šādi tiek sodīta par agresiju, ko izvērsusi pret kaimiņvalsti Ukrainu.

Rīgas un Ventspils ostā vairs nestrādās vietvaru pārstāvji

Rīgas ostas valdē un Ventspils ostas valdē turpmāk būs četri valdes locekļi – ekonomikas ministra, finanšu ministra, satiksmes ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra izvirzīti pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo MK.

CSDD uzsāks starptautiskā parauga vadītāja apliecību izsniegšanu

«Šo jauninājumu īpaši novērtēts tie Latvijas iedzīvotāji, kas plāno apmeklēt kādu eksotiskāku valsti, jo tieši šajās valstīs ir bijuši gadījumi, kad netika atzītas Latvijā izsniegtās apliecības.»

Kopējie nodokļu parādi Latvijā decembra sākumā – 869,4 miljoni eiro

Latvijā šogad decembra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 869,367 miljonu eiro apmērā, kas ir par 1,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Briti Brexit vēlēšanās izvēlas Džonsona konservatīvos

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās uzvaru ir pieteikusi valdošā Konservatīvā partija. Tās solījums īstenot valsts izstāšanos no Eiropas Savienības tai atnesis drošu vienpartijas vairākumu, liecina nepilnīgi vēlēšanu rezultāti.

Autovadītājiem: Kurzemē apledojuši ceļi

Kurzemē 13.decembra rītā apledojums vietām apgrūtina braukšanu par valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem.

ES dalībvalstis atbalsta kursu uz klimatneitralitāti 2050.gadā, Polija ne

Eiropas Savienības dalībvalstis, tostarp Latvija, ir atbalstījušas Eiropas Komisijas piedāvāto politisko kursu, kas paredz konkrētu rīcību, lai bloks līdz 2050.gadam kļūtu klimatneitrāls. Polija atteikusies tam piekrist savas akmeņoģļu enerģētikas dēļ.

Eigimu rosina apsūdzēt par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu

KNAB rosina Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālvajāšanu divās lietās pret Rihardu Eigimu par 10 000 eiro kukuļa pieprasīšanu un nelikumīgi glabātu šaujamieroča munīciju.

Rīgas domes pagaidu vadību plāno uzticēt VARAM valsts sekretāram Balševicam

Ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics.

Nedēļas izskaņā un nākamās nedēļas sākumā silts laiks un bieži gaidāmi nokrišņi

Laika apstākļus nākamajā nedēļā noteiks ciklonu darbība. Debesis lielākoties klās mākoņi un bieži gaidāmi nokrišņi.

No ANO klimata konferences izraida vides aktīvistus, novērotājus

Madridē no ANO Klimata pārmaiņu konferences ceturtdien izraidīti vides aktīvisti un novērotāji pēc tam, kad konferences telpās sarīkota trokšņaina protesta akcija.

Rīgā 40.autobusa maršrutu Jugla–Ziepniekkalns aizstās 4.trolejbusa maršruts

Maršruta izmaiņas tiks īstenotas, sākot ar 2020.gada 2.janvāri, ziņo uzņēmumā Rīgas satiksme.

Ko Lietuvai nozīmēs zemāks vēlēšanu slieksnis – demokrātijas kvalitāti vai ķīviņus Seimā?

Lietuvas likumdevēji šonedēļ atbalstījuši vēlēšanu sliekšņa pazemināšanu politiskajām partijām līdz 3%, bet partiju apvienībām – līdz 5%. Ieceres atbalstītāji to raksturo kā valsts demokrātijas briedumu, taču pretinieki sauc to par kaitējumu Seima darbam, jo partiju sadalījums varētu kļūt vēl sadrumstalotāks.

Latvijas nepilsonim Skripņikam piecu gadu cietumsods par karošanu Austrumukrainā

Atstāts negrozīts spriedums, ar kuru daugavpilietim Artjomam Skripņikam par piedalīšanos bruņotajā konfliktā Austrumukrainā, apmācot jaunos karavīrus, piespriests piecu gadu cietumsods.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!