Latvijā septembrī būvniecības izmaksu pieaugums – 3,6%

Būvniecības izmaksu līmenis Latvijā 2019.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada septembri, pieaudzis par 3,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Strādnieku darba samaksa pieauga par 5,6%, būvmateriālu cenas – par 3,9%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,8%.

2019.gada septembrī, salīdzinot ar augustu, būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 0,2%. Būvmateriālu cenas palielinājās par 0,3%, strādnieku darba samaksa – par 0,2%, savukārt mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas samazinājās par 0,1%.

Septembrī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums ceļu būves materiāliem (lielākā ietekme dolomīta šķembām, kā arī asfaltbetonam).

2019.gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,5%. Strādnieku darba samaksa pieauga par 0,9%, būvmateriālu cenas, kā arī mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,4%.

2019.gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2018. gada 3. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 3,8%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 6,4%, būvmateriālu cenas – par 3,6%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 2,3%.

2019.gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2018.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 87% no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 36% uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas