bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 20.02.2020 | Vārda dienas: Smuidra, Smuidris, Vitauts
LatviaLatvija

Latvijas Banka: Pagaidām nav pamata mainīt šā gada IKP prognozi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-ABLV Bank darbības apturēšanas dēļ pagaidām nav pamata mainīt Latvijas šā gada iekšzemes kopprodukta (IKP) prognozi, atzīst Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Viņš norāda, ka ABLV Bank ir zema loma iekšzemes kredītportfelī un noguldījumos, kā arī garantēto depozītu izmaksas paredzamas ātras, jo bankai ir pietiekami daudz līdzekļu šo depozītu izmaksai. Tādēļ nav paredzami nozīmīgi pārrāvumi naudas plūsmā tautsaimniecībā. «Protams, pašas bankas radītā pievienotā vērtība un ap to cieši saistīto projektu nākotne kļuvusi neskaidra, bet kopumā tie tomēr neveido nozīmīgu apmēru tautsaimniecībā,» komentē Rutkaste.

Tāpat Latvijas Bankā atzīmē, ka šobrīd redzējums par nākotni nav būtiski mainījies, un IKP prognozes aktualizētais novērtējums sakrīt ar decembrī publicētajām prognozēm – 4,1% pieaugums, pēc neizlīdzinātiem datiem.

«Latvijas ārējā pieprasījuma kāpums tiek prognozēts noturīgs, turpinot labvēlīgi ietekmēt eksportu. Patēriņu turpinās veicināt stabils atalgojuma pieaugums. Neskatoties uz to, ka parādījusies lielāka neskaidrība finanšu sektora problēmu iespaidā, kas ir risks uz finanšu nozares darbību, vienlaikus netiek prognozēta būtiska ietekme uz 2018.gada investīciju novērtējumu. Daudzi apjomīgi projekti ir iesākti un to īstenošanas lēmumu pamatā ir bijuši uzņēmēju tālākās attīstības plāni, ņemot vērā tirgus lielumu un patēriņa paradumus. Vairāki projekti saistīti ar Latvijas simtgades pasākumu norisi. Tādējādi redzējums par nākotni nav būtiski mainījies, un IKP prognozes aktualizētais novērtējums ir 4,1% pieaugums,» pauda Latvijas Bankā.

Savukārt Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks sacīja, lai arī līdz šim finanšu tirgos tiešas un ciparos redzamas ietekmes pagājušās nedēļas reputācijas riska dēļ nav, proti, Latvijas valsts vērtspapīru ienesīgums nav pēkšņi kļuvis krietni augstāks nekā, piemēram, Lietuvā, kā arī reitingu aģentūra S&P Global pagājušajā nedēļā saglabāja Latvijas līdzšinējo reitingu, turklāt ar pozitīvu nākotnes prognozi, nevajadzētu cerēt, ka nav nekādu risku un šie incidenti Latvijai būs kā pīlei ūdens.

«Nekas vēl nav beidzies – neviena no tiesvedībām vēl nav beigusies, komunikācija vēl var gan uzlaboties, gan var pieļaut kļūdas. Reputācijas risks var gan pieaugt, gan mazināties – tas ir atkarīgs no tā, cik saprotami šis konflikts tiks vadīts un kāds būs rezultāts. Reputācija ir ļoti svarīga un tai var būt izšķiroša nozīme, investoriem pieņemot lēmumu, kurā valstī investēt. Tajā pašā laikā nevajag arī šo gadījumu uztvert kā pasaules galu – līdzīgas problēmas ir redzētas arī citur. Par reputāciju lielā mērā spriedīs, no tā, kā Latvija sakārtos esošās problēmas, vai situācija uzlabosies un vai vide Latvijā kļūs kvalitatīvāka,» pauda Kazāks.

Viņš arī norādīja, ka nerezidentu sektors Latvijā ir diezgan nodalīts no rezidentu banku sektora un no ABLV Bank problēmām lielas ietekmes uz Latvijas IKP izaugsmi nebūs. «Samazināsies finanšu pakalpojumu eksports, cietīs atsevišķi būvniecības segmenti, atlaižot darbiniekus mazliet pieaugs bezdarbs, bet kopumā bez lielas ietekmes uz ekonomikas izaugsmi. Par dažām procentpunktu desmitdaļām IKP izaugsmes prognozi varbūt var pavilkt uz leju, bet pašlaik tas būtu tikai parastas IKP prognozes kļūdas ietvaros. Ietekme būs lielāka, ja līdzīgas problēmas skars arī citas nerezidentu bankas. Tomēr pasaules ekonomika aug, tas velk līdzi arī Latvijas ekonomiku un kritumu nerezidentu banku sektorā nosedz kāpums citos segmentos. Latvijas ekonomika turpina augt strauji un lielākie negatīvie riski saistās nevis ar nerezidentu bankām, bet ar straujas sabremzēšanās risku pasaules ekonomikā,» teic Kazāks.

Arī SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis minēja – tas, ka šogad negatīvas tendences finanšu sektorā, kas fokusējas uz nerezidentu apkalpošanu, turpināsies, tika sagaidīts jau iepriekš. «Lai arī notikumi ir izvērtušies nopietnāki, nekā prognozēts, pagaidām pārskatīt prognozes nav pamata. Protams, sarežģījumi ir nozīmīgi, tomēr to ietekme uz kopējo ekonomikas izaugsmes tempu pagaidām nav kritiski. Ārējie un iekšzemes nosacījumi izaugsmei joprojām ir labvēlīgi, lai sasniegtu noteiktās izaugsmes prognozes. Vēl pastāv nenoteiktība, kas saistās ar pārējiem šī sektora dalībnieku un pārējo iesaistīto pušu – Eiropas Centrālās bankas (ECB), ASV turpmāko rīcību,» viņš sacīja.

Gašpuitis uzsvēra, ka aktuālākais jautājums ir par to, cik prasmīgi valdība, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šo krīzi risinās un novadīs, jo īpaši, kā tā tiks komunicēta sabiedrībai un starptautiski. «Prasmīgi īstenojot un pareizi pasniedzot, var izvairīties no zaudējumiem, vai pat panākt ieguvumus reputācijai,» viņš teica.

Jau ziņots, ka FKTK, izpildot ECB instrukciju, kopš 19.februāra uz laiku ir noteikusi ABLV Bank maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā. Savukārt uz sestdienu, 24.februāri, FKTK nolēma, ka ABLV Bank ir iestājusies noguldījumu nepieejamība.

Garantēto atlīdzību izmaksai Latvijas ABLV Bank mklientiem pēc pašreizējiem aprēķiniem, ir nepieciešami apmēram 470 miljoni eiro, kurus ABLV Bank varot nodrošināt.

Vienlaikus ABLV Bank paudusi uzskatu, ka tā izpildīja visas regulatora prasības, lai atjaunotu darbību. Četru darba dienu laikā banka likviditātes stiprināšanai akumulējusi vairāk nekā 1,36 miljardus eiro, nodrošinot 86% no visiem pieprasījuma depozītiem.

ABLV Bank problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija (FinCEN) februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas ABLV Bank par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. FinCEN publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka ABLV Bank vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

ASV finanšu ministra vietniece terorisma un finanšu izlūkošanas jautājumos Sigala Mandelkere iepriekš atzīmēja, ka ABLV Bank ir padarījusi naudas atmazgāšanu par bankas uzņēmējdarbības pamatu. «Turklāt ABLV Bank ir veikusi pārskaitījumus korumpētām, politiski ietekmīgām personām un novirzījusi miljardiem dolāru publiskā korupcijā un aktīvu izvešanā ar fasādes kompānijas kontiem,» viņa sacīja.

Pēc aktīvu apmēra ABLV Bank 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem – Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei – uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas akciju.

Rfe:224.000.103.38


Pievienot komentāru

Rīgas zoodārzam iecelta pagaidu valde

Tajā darbosies bijušais zoodārza vadītājs Rolands Greiziņš un VARAM Valsts sekretāra vietnieks attīstības instrumentu jautājumos Sandris Cakuls.

Dānija atceļ lēmumu par Misānes izdošanu DĀR un izdos Latvijai

Sagaidāms, ka Misāne tiks izdota Latvijai, kur viņa atzīta par aizdomās turēto par izvairīšanos no tiesas vai bāriņtiesas nolēmuma, par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu un par dokumenta viltošanu.

Igaunijā izstrādā elektrisko skrejriteņu kustības noteikumus

Atļaut elektrisko skrejriteņu kustību tikai uz gājēju ietvēm un veloceliņiem ar ātrumu līdz 25 kilometriem stundā, tā paredz vieglo elektrisko transportlīdzekļu regulējums, ko izstrādājusi Igaunijas Ekonomisko lietu un sakaru ministrija, ziņo ERR.

Saeimas komisija vērtēs iniciatīvu par parka izveidi bijušā velotreka Marss vietā

Kolektīvais iesniegums, ko parakstījuši 11 189 pilsoņi, Saeimā iesniegts šī gada janvārī.

ECT atsaka Latvijai noteikt liegumu Dānijai izdot Misāni DĀR

Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir atteikusi Latvijai noteikt pagaidu noregulējumu saistībā ar tiesā iesniegto sūdzību Latvijas pilsones Kristīnes Misānes lietā.

Rosina Lembergam liegt iekļūt Saeimā

Rosina ASV sankciju sarakstā iekļautajam Aivaram Lembergam liegt iekļūt Saeimā, kā arī piedalīties Saeimas rīkotajos pasākumos, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

NATO Parlamentārajā asamblejā notiek Igaunijas rīkota kiberapmācība

NATO Parlamentārajā asamblejā Briselē notikušas kiberdrošības apmācības, ko rīkojuši igauņu speciālisti ar mērķi inscenēt kiberdrošības apdraudējumu un likt likumdevējiem atrast tā risinājumus, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

OIK parlamentārās izmeklēšanas komisija pieņem galaziņojumu

Obligātās iepirkumu komponentes parlamentārās izmeklēšanas komisija pieņēmusi galaziņojumu, secinot, ka nepieciešams nekavējoties atcelt obligātās iepirkuma komponentes sistēmu,

Likvidēta viltus ziņu lapa www.aumytests.net. Darbonis aizturēts

Interneta vietnē www.aumytests.net tika publicētas vairākas viltus ziņas, kas satur acīmredzamu necieņu pret sabiedrību, kā rezultātā nepamatoti tika traucēts cilvēku miers un valsts un pašvaldību iestāžu darbs.

Turcija sola militāru operāciju Sīrijā ar mērķi apturēt Krievijas un al Asada spēkus

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans paziņojis, ka tas ir tikai laika jautājums, pirms Turcija uzsāk militāru operāciju kaimiņvalstī Sīrijā, lai apturētu Sīrijas valdības un Krievijas spēku uzbrukumu sīriešu opozīcijas kontrolētai teritorijai, ziņo BBC.

Atlaisti Rīgas zoodārza vadītāji Līdaka un Morozovs

No darba pašvaldības SIA Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs valdē atlaists gan tās priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka, gan valdes loceklis Andris Morozovs, apstiprināja Līdaka.

Pārsūdzēs spriedumu Maxima traģēdijas krimināllietā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas spriedums Maximas traģēdijas krimināllietā noteikti tiks pārsūdzēts, norāda Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta virsprokurors Aivars Ostapko.

Vācijā sarīko šaušanas bāros; iespējamo uzbrucēju atrod mirušu

Vācijas policija atradusi mirušu personu, kuru tur aizdomās par šaušanas uzbrukumiem Hānavas pilsētā. Divos uzbrukumos pilsētas bāros ir nogalināti astoņi cilvēki un vēl pieci ievainoti, vēsta vācu raidsabiedrība DW.

CVK aptiprina: Nav savākti nepieciešamie paraksti referenduma ierosināšanai par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu

Līdz ar to tautas nobalsošanas ierosinājumu parakstījusi mazāk nekā viena desmitā daļa vēlētāju, un apturētie likumi nav nododami tautas nobalsošanai.

Uzņēmumu reģistrs lemj, ka KPV LV februāra sapulce nebija lemttiesīga

Uzņēmumu reģistrs noteicis, ka partijas KPV LV 8.februāra atkārtotā biedru sapulce nebija lemttiesīga, tāpēc UR noteicis termiņu trūkumu novēršanai jeb jaunas sapulces sasaukšanai.

ANO: Klimata pārmaiņas apdraud bērnu nākotni visās valstīs

Neviena valsts pasaulē nedara gana, lai pasargātu tās bērnus no klimata pārmaiņu ietekmes – ar šādu skarbu secinājumu nākts klajā pētījumā, ko kopīgi veidojušas ANO organizācijas Pasaules Veselības organizācija, Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds un medicīnas žurnāls The Lancet, vēsta DW.

Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām varētu palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Ķuža draudzība ar padomju VDK darboni Savicki netraucē JV kopā ar viņu startēt Rīgas domes vēlēšanās

Bijušais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis pievienojies partiju apvienībai Jaunā Vienotība un grasās startēt gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Misānes pārstāvji paziņo, ka viņas izdošana ir īslaicīgi apturēta

Par sava bērna nolaupīšanu Dienvidāfrikas Republikā apsūdzētās Kristīnes Misānes izdošana ir īslaicīgi apturēta.

Igaunijā vēja ģeneratoru parka zemi pārdod par 51,4 miljoniem eiro

Igauņu energokoncerns Eesti Energia sīvā izsolē uzvarējis cīņā par vēja ģeneratoru parka zemes gabalu, nosaucot augstāko cenu 51,5 miljonus eiro, ziņo ERR.

Saeimas komisija atbalsta lēmumu atteikties no atturēšanās iespējas balsojumos

«Šāda kārtība maldina sabiedrību par deputāta patieso nostāju pret balsojamo priekšlikumu» grozījumu nepieciešamību pamatoja Kaimiņš.

Putins atsakās no kaimiņvalstu destabilizēšanas polittehnologa Surkova

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir atbrīvojis no amata savu palīgu Vladislavu Surkovu, kurš vadījis Kremļa sadarbību ar Maskavas atbalstīto separātistu reģioniem Gruzijā un Ukrainā, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Citskovskis: Trīs gadu laikā valsts pārvaldes štats samazināts par 3 000 cilvēku

2017.gadā valdībā apstiprinātais valsts pārvaldes reformu plāns paredzēja tuvāko gadu laikā valsts pārvaldes štatu samazināt par 6%. 

Eiropas Centrālā banka anulē AS PNB Banka licenci

FKTK pērn 12.septembrī iesniedza šādu priekšlikumu ECB izskatīšanai, ņemot vērā  Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 12.septembra lēmumu pasludināt PNB Banku par maksātnespējīgu.

Latvijā janvārī par 5% vairāk jaundzimušo nekā pērn

Pēdējos četrus gadus dzimstība samazinās, tomēr gada ietvaros ir atsevišķi mēneši, kad dzimušie reģistrēti vairāk. 2020.gada janvārī reģistrēti 1,6 tūkstoši  jaundzimušo, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!