Latvijas Bankas padomes loceklis: Latvijai nav izlēmības lieliem lēmumiem darbaspēka nodokļu izmaiņu jomā

Latvijai nav izlēmības attiecībā uz lieliem lēmumiem darbaspēka nodokļu izmaiņu jomā, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Bankas padomes loceklis Andris Vilks.

«Manuprāt, vienmēr var sūdzēties un meklēt labāko brīdi, bet šis gads noteikti būs salīdzinoši labvēlīgs, lai šo jautājumu risinātu, un risinātu ar lielāku pakāpi,» teica Vilks, piebilstot, ka sociālā joma nekad nav bijusi pietiekami pievilcīga, dalot amatus, tādējādi gan nodarbinātības, gan arī sociālās lietas līdz šim ir palikušas salīdzinoši aizmugurē.

Vilkts arī atzīmēja, ka Latvijā spertie soļi attiecībā uz darbaspēka nodokļa sloga mazināšanu līdz šim ir bijuši «mazi», taču valdība ir apliecinājusi, ka spēj samērā ātri panākt vienošanos, piemēram, kad runa bija par «helikopteru naudu» pandēmijas krīzes laikā. «Tad, kad bija jāizšķiras par atbalstu ģimenēm un atbalstu bērniem, vairāki simti miljoni tika īsā brīdī piešķirti, valdībā īpaši nediskutējot. Šeit ir runa tieši par tiem pašiem dažiem simtiem miljonu. Tāpēc iespēja vienoties ir,» teica Latvijas Bankas padomes loceklis.

Tāpat viņš atzīmēja, ka, runājot par darbaspēka nodokļu sloga mazināšanu, Latvijā būtu jādomā par izmaiņām attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), nevis iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo VSAOI tiek aprēķinātas no pirmā eiro un tās skar pilnīgi visus. 

«Mums sistēma ir salīdzinoši sarežģīta un joprojām ir daudz dažādu izņēmumu. Vajadzētu pēc iespējas plašāk aptvert nodokļu maksātājus, lai režīmi ir vienkāršāki un, iespējams, summa, kuru katrs maksā, ir mazāka, bet kopējais aptvērums ir krietni lielāks,» sacīja Vilks, piebilstot, ka nepieciešamības gadījumā, lai kompensētu iztrūkumu, nākamais solis būtu pievienotās vērtības nodokļa palielināšana.

«Soļi Latvijā ir nepamanāmi, mokoši. Vajag veikt lielākas pārmaiņas,» pauda Vilks.

Tāpat viņš atzīmēja, ka Latvijā zem sociālā budžeta ir «savilktas daudzas dažādas lietas», no kurām daļu noteikti vajadzētu pārnest uz pamatbudžetu. «Tas ir tāds pamatīgāks revidēšanas pasākums, kuru būtu grūti izdarīt gada laikā, bet katrā ziņā tam ir beidzot jāpievēršas,» teica Vilks.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas