bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 17.09.2019 | Vārda dienas: Vaira, Vairis, Vera

Latvijas eiroparlamentārieši sašutuši par «vadošā kandidāta» sistēmas graušanu EK prezidenta izvēles procesā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Daļa Latviju pārstāvošo eiroparlamentārieši pauž sašutumu par tā dēvētā «Spitzenkandidat» (vadošā kandidāta) sistēmas graušanu, kas paredz, ka Eiropas Komisijas prezidenta amatam tiek virzīts kandidāts no frakcijas, kas Eiropas Parlamenta vēlēšanās ieguvusi lielāko balsu skaitu, turklāt ir šīs frakcijas vadošais kandidāts.

Eiropadome, ko veido Eiropas Savienības dalībvalstu līderi, uz EK prezidenta amatu oficiāli izvirzījusi Vācijas aizsardzības ministri Urzulu fon der Leienu (Ursula von der Leyen), kura pārstāv Eiropas Tautas partiju (EPP), lai gan no partijas uz šo amatu tika izvirzīts Vācijas politiķis Manfrēds Vēbers (Manfred Weber).

Deputāts Ivars Ijabs (AP) norādīja, ka Leiena ir cienījama ministre, pret kuras kandidatūru iebildumu nav. Tomēr viņas izvirzīšanas procedūra, viņaprāt, ir necaurskatāma un nedemokrātiska. Neraugoties uz to, viņš prognozēja, ka Leienu «par sešdesmit procentiem» amatā apstiprinās.

Lai pēc nākamajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kas notiks 2024. gadā, nenotiktu līdzīga situācija, ir jāveic institucionāla reforma, kas nosaka Eiropadomes pilnvaras, uzskata Ijabs. Viņš arī atgādināja, ka vadošā kandidāta sistēma nav ierakstīta līgumos un tā īstenota tikai vienreiz – 2014. gadā, kad pēc vēlēšanām par EK prezidentu tika izraudzīts bijušais Luksemburgas premjerministrs Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker), kurš pārstāvēja EPP frakciju.

Eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (JV) pauda nožēlu, ka vadošā kandidāta sistēmas vietā Eiropadome atgriezusies pie necaurspīdīgas izvēles procedūras.

«Tas ir nepieņemami, ka vadošā kandidāta sistēma tika sagrauta un par to liela atbildība jāuzņemas Emanuelam Makronam (Emmanuel Macron) un Ungārijas premjeram Viktoram Orbānam (Viktor Orbán). Es neapšaubu Leienas profesionalitāti, bet neskaidros izvēles kritērijus. Tik pat labi viņas vietā padome varēja nosaukt kādu citu kandidātu, jo Eiropā izcilu politiķu pietiek,» uzsvēra Kalniete.

Politiķe gan atzina, ka Vācijas aizsardzības ministre labi orientējas Baltijas valstīm aktuālos ekonomikas un drošības jautājumos. Baltijas valstīm viņas nominēšana esot veiksmīgs iznākums.

Arī Eiroparlamentāriete Inese Vaidere (JV) sacīja, ka Leiena ir spēcīga un piemērota kandidāte, tomēr viņa neatbalsta Leienas izvirzīšanas procesu, kas viņas ieskatā nav demokrātisks.

Savukārt eiroparlamentāriete Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) uzskata, ka ar Leienas izvirzīšanu EK prezidenta amatam tiek ievērots dzimumu līdzsvars vadošajos amatos. Tāpat bijusī Kultūras ministre atzinīgi novērtēja Leienas pieredzi drošības un aizsardzības jautājumos, kā arī kandidātes apņemšanos pievērst lielāku uzmanību klimata pārmaiņu jautājumiem.

«Vienīgi nav skaidra Leienas pozīcija ES federalizācijas jautājumā, kāda būs ES nākotne. Tikšanās laikā ar Eiropas Konservatīvo un reformistu grupu viņa sacīja, ka redz tādu ES, ko veido neatkarīgas valstis,» norādīja Melbārde.

Arī deputāts Nils Ušakovs (S) sacīja, ka Leienas kandidatūra Baltijas valstīm nav sliktākais variants. Tomēr arī, viņaprāt, viņas virzīšana amatam atklāj sistemātiska rakstura problēmu, kas grauj vadošā kandidāta sistēmu.

«Varbūtība, ka pēc nākamajām EP vēlēšanām Eiropadome atgriezīsies pie vadošā kandidāta sistēmas, ir nulle,» uzskata Ušakovs. Viņaprāt, balsojums būtu jāatliek līdz rudenim, lai dotu signālu ES valstu līderiem negraut sistēmu un izvēlēties vienu no frakciju oficiāli izvirzītajiem kandidātiem. «Tas būtu pareizākais ceļš,» pārliecināts Ušakovs.

Tikmēr politiķis Andris Ameriks (S) pauda, ka vairāk nekā puse parlamenta ir neapmierināta ar radušos situāciju. Viņš neizslēdza iespēju, ka balsojumu par Leienu varētu izgāzt protesta dēļ. Ameriks norādīja, ka būtu vairāk jārunā par nākotni, kas notiks pēc nākamajām EP vēlēšanām, jo pašreizējā situācija parādot, ka vadošā kandidāta sistēma ir izgāzusies.

Visbeidzot deputāte Tajana Ždanoka (LKS) domā, ka gaidāmajā balsošanā Leiena negūs vairākuma atbalstu. Viņasprāt, jautājuma lemšana jāatliek līdz septembrim.

«Leienai nav programmas, kā mainīt ES. Uz visiem jautājumiem viņa atbild izvairīgi. Vēlētāji rēķinājās, ka par EK prezidentu tiks virzīts kandidāts no frakcijas, kas vēlēšanās guva balsu vairākumu,» uzsvēra Ždanoka.

Kā ziņots, dalībvalstu līderi uz EK prezidenta amatu oficiāli izvirzījuši pašreizējo Vācijas aizsardzības ministri Leienu, kura pārstāv centriski labējo EPP.

Lai Leiena kļūtu par EK prezidenti, viņas kandidatūra vēl ar balsu vairākumu jāapstiprina parlamentā. Taču lielākā daļa EP frakciju līdz šim ir uzstājusi, ka deputāti šajā amatā apstiprinās vienīgi pretendentu, kurš EP vēlēšanās startēja kā kādas partijas vadošais kandidāts, bet Leiena šim kritērijam neatbilst.

Atslēgvārdi: Aktuāli


Pievienot komentāru

Pagājušajā nedēļā Latvijā un Lietuvā vidējā elektroenerģijas cena kritusies par 9%

Latvijas tirdzniecības apgabala vidējā elektroenerģijas cena bija 46,29 eiro par megavatstundu un Lietuvā – 46,31 eiro par megavatstundu.

Ukraina gatavo 16% kāpumu aizsardzības budžetam

Kijevai gatavojoties sarunām ar Krieviju, Vāciju un Franciju par Donbasa karu, Ukrainas valdība nākusi klajā ar valsts budžeta projektu, kas 2020.gadā paredz aizsardzības tēriņu kāpumu 16% apmērā.

Igaunija: Atlaides Krievijai liecina par Rietumu bezspēcību

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka nav pieļaujama atkāpšanos no Eiropas Savienības principiem attiecībā uz Krieviju, jo Rietumu bezspēcība ļautu Maskavai īstenot trešo iejaukšanās avantūru.

Latvijā otrajā ceturksnī vairāk vakanču nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā vakanču līmenis otrajā ceturksnī bija 3,2%. Lielāks nekā mūsu valstī šogad aprīlī–jūnijā vakanču līmenis bijis Čehijā, Beļģijā un Nīderlandē, kā arī Vācijā.

Pirmajā Ierēdnis ēno uzņēmēju iniciatīvā piedalās 99 ierēdņi

Iniciatīvas Ierēdnis ēno uzņēmēju dienā – 16.septembrī – 35 uzņēmumu ikdienas darbu iepazīst 99 ierēdņi no 30 valsts pārvaldes iestādēm.

Par divām nedēļām pagarināta pārbaude par ģenerālprokurora Kalnmeiera darbu

Līdz 1.oktobrim pagarināts termiņš, līdz kuram Augstākās tiesas tiesnesei Marikai Senkānei jābeidz pārbaude par ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbu, informē AT pārstāve Rasma Zvejniece.

Latvijā brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 5,9 tūkstošiem jeb 23,8%

Brīvo darbvietu skaits Latvijā šī gada 2.ceturksnī bijis 30,5 tūkst. un, salīdzinot ar 2018.gada 2.ceturksni, to skaits ir pieaudzis par 5,9 tūkst. jeb 23,8%.

Maxima Tartu cīnās pret jauno konkurentu Lidl

Lietuviešu lielveikalu ķēde Maxima Igaunijas pilsētā Tartu ir neapmierināta ar zonējuma plānu, kas pieļauj pilsētas pirmā Lidl lielveikala atvēršanu blakus Maxima īpašumam.

Pievienojoties Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas iespējas

Pēc Baltijas valstu pievienošanās Eiropas elektroenerģijas tīklam, būtiski pieaugs enerģijas apmaiņas un tirdzniecības iespējas, norāda AS Augstsprieguma tīkls valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Transporta piesārņojums: Parīzē plāno 500 eiro dotācijas e-velo iegādei

Francijā ar mērķi samazināt gaisa piesārņojumu tiek apsvērta 500 eiro dotācija miljoniem Parīzes iedzīvotāju, lai tie varētu iegādāties elektrisko divriteni. Līdz 2020.gada februārim Parīzē tiks īstenota arī elektrisko divriteņu īres programma.

Iedzīvotāju sniegtā informācija paplašina Valsts kontroles revīzijas apjomus

Iedzīvotāju iesaiste ir ļoti nozīmīga, jo tā pastarpināti tiek nodrošināta kontrole pār publisko resursu izmantošanu.

Bezdarbnieku pabalstu turpmāk izmaksās astoņus, nevis deviņus mēnešus

Bezdarbnieku pabalsts tiks izmaksāts nevis deviņus, bet gan astoņus mēnešus, samazinot kopējo izmaksājamo summu, tādējādi ietaupot 12 miljonus.

ES noraida Lielbritānijas apgalvojumu par lieliem panākumiem Brexit sarunās

«Milzīgi panākumi» – šādi Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pirms došanās uz Briseli raksturojis saspringto Brexit sarunu gaitu. Eiropas Komisijas vadība norādījusi, ka joprojām gaida priekšlikumus Ziemeļīrijas robežas jautājumam.

Raidījums: Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no reģistriem, nereti atbrīvojot būvniekus no pienākuma attīrīt zemi

Rīgā piesārņotās teritorijas pazūd no piesārņoto teritoriju reģistriem, tādējādi atbrīvojot būvniekus no ierobežojumiem celtniecībai un prasībām attīrīt zemi, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga.

Zarnu infekcijas simptomi fiksēti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem

Līdz 15.septembrim zarnu infekcijas simptomi konstatēti 23 cilvēkiem, tostarp 19 bērniem un četriem pirmsskolas izglītības iestāžu darbiniekiem no Siguldas un tās apkārtnes.

Naftas cenu lēciens pēc uzbrukuma Saūda Arābijas infrastruktūrai

Naftas cenas pasaulē sasniegušas augstāko līmeni pēdējos četros mēnešos pēc tam, kad pret Saūda Arābijas naftas infrastruktūru tikuši vērsti militāri uzbrukumi.

No valsts īpašuma Jūrmalā gadiem ilgi neizdodas izlikt bijušo VID vadītāju Sončiku

Bijušo VID vadītāju Andreju Sončiku jau gadiem neizdodas izlikt no valstij piederošās mājas Jūrmalā, turklāt kādreizējais ierēdnis pat pamanījies ar to piepelnīties, izīrējot īpašumā esošo viesu māju internetā, informē raidījums de facto.

Šogad plāno pabeigt darbu pie jauna valsts pārvaldes atlīdzības regulējuma

Šogad plānots pabeigt jauna valsts pārvaldes atlīdzības regulējuma izstrādi, paredz izskatīšanai Ministru kabinetā iesniegtais Valsts kancelejas informatīvais ziņojums par valsts pārvaldes reformu plāna izpildi.

Šonedēļ jāvelk siltāks apģērbs. Gaidāms auksts un vējains laiks

Pirmdien Latvijā teritorijas lielākajā daļā līs lietus, vairāk nokrišņu būs valsts austrumu daļā, kur arī gaidāmas pērkona lietusgāzes ar krusu.

Nedēļa Lietuvā: Korupcijas lietā atstādina tiesnešus, cilvēktiesību tiesa atzīst partizānu genocīda spriedumu

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi bijuši divu augsta ranga tiesnešu atstādināšana, Eiropas Cilvēktiesību tiesas piekrišana tam, ka Padomju represijas pret partizāniem vērtējamas kā genocīds, kā arī jaunas frakcijas izveidošanās Seimā.

BNN nedēļas apkopojums: Ārkārtas situācija Rīgā. Amats Dombrovskim. Politiskais krējums būvnieku kartelī

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Ārkārtas situācija, Portfelis, Politikas krējums, Lielos vilcienos, Nauda atrodas, Pensijas kaimiņos, Lēmums, Veselības problēmas un Vasaras beigas.

Latvijā krietni straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Lielāks darbaspēka izmaksu pieaugums otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Rumānijā, Bulgārijā, Slovākijā, Ungārijā, Igaunijā, Čehijā un Polijā.

Pilsētvides serviss līdzšinējos klientus Rīgā apkalpos Clean R un Eco Baltia vide

Atkritumu apsaimniekotāja Pilsētvides serviss līdz šim apsaimniekotos 4% Rīgas teritorijas turpmāk apkalpos uzņēmumi Clean R un Eco Baltia vide.

Levits: Namībija ir viens no Latvijas tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā

«Namībija ir viens no mūsu tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā, kas sasniegusi iespaidīgus rezultātus gan ekonomiskajā attīstībā, gan biznesa vides uzlabošanā.»

Latvijā janvārī-jūlijā bijis mazākais eksporta kāpums ES

Latvijā šogad janvārī–jūlijā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis mazākais eksporta pieaugums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->