bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 18.07.2019 | Vārda dienas: Rozālija, Roze

Latvijas eiroparlamentārieši sašutuši par «vadošā kandidāta» sistēmas graušanu EK prezidenta izvēles procesā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Daļa Latviju pārstāvošo eiroparlamentārieši pauž sašutumu par tā dēvētā «Spitzenkandidat» (vadošā kandidāta) sistēmas graušanu, kas paredz, ka Eiropas Komisijas prezidenta amatam tiek virzīts kandidāts no frakcijas, kas Eiropas Parlamenta vēlēšanās ieguvusi lielāko balsu skaitu, turklāt ir šīs frakcijas vadošais kandidāts.

Eiropadome, ko veido Eiropas Savienības dalībvalstu līderi, uz EK prezidenta amatu oficiāli izvirzījusi Vācijas aizsardzības ministri Urzulu fon der Leienu (Ursula von der Leyen), kura pārstāv Eiropas Tautas partiju (EPP), lai gan no partijas uz šo amatu tika izvirzīts Vācijas politiķis Manfrēds Vēbers (Manfred Weber).

Deputāts Ivars Ijabs (AP) norādīja, ka Leiena ir cienījama ministre, pret kuras kandidatūru iebildumu nav. Tomēr viņas izvirzīšanas procedūra, viņaprāt, ir necaurskatāma un nedemokrātiska. Neraugoties uz to, viņš prognozēja, ka Leienu «par sešdesmit procentiem» amatā apstiprinās.

Lai pēc nākamajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kas notiks 2024. gadā, nenotiktu līdzīga situācija, ir jāveic institucionāla reforma, kas nosaka Eiropadomes pilnvaras, uzskata Ijabs. Viņš arī atgādināja, ka vadošā kandidāta sistēma nav ierakstīta līgumos un tā īstenota tikai vienreiz – 2014. gadā, kad pēc vēlēšanām par EK prezidentu tika izraudzīts bijušais Luksemburgas premjerministrs Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker), kurš pārstāvēja EPP frakciju.

Eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (JV) pauda nožēlu, ka vadošā kandidāta sistēmas vietā Eiropadome atgriezusies pie necaurspīdīgas izvēles procedūras.

«Tas ir nepieņemami, ka vadošā kandidāta sistēma tika sagrauta un par to liela atbildība jāuzņemas Emanuelam Makronam (Emmanuel Macron) un Ungārijas premjeram Viktoram Orbānam (Viktor Orbán). Es neapšaubu Leienas profesionalitāti, bet neskaidros izvēles kritērijus. Tik pat labi viņas vietā padome varēja nosaukt kādu citu kandidātu, jo Eiropā izcilu politiķu pietiek,» uzsvēra Kalniete.

Politiķe gan atzina, ka Vācijas aizsardzības ministre labi orientējas Baltijas valstīm aktuālos ekonomikas un drošības jautājumos. Baltijas valstīm viņas nominēšana esot veiksmīgs iznākums.

Arī Eiroparlamentāriete Inese Vaidere (JV) sacīja, ka Leiena ir spēcīga un piemērota kandidāte, tomēr viņa neatbalsta Leienas izvirzīšanas procesu, kas viņas ieskatā nav demokrātisks.

Savukārt eiroparlamentāriete Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) uzskata, ka ar Leienas izvirzīšanu EK prezidenta amatam tiek ievērots dzimumu līdzsvars vadošajos amatos. Tāpat bijusī Kultūras ministre atzinīgi novērtēja Leienas pieredzi drošības un aizsardzības jautājumos, kā arī kandidātes apņemšanos pievērst lielāku uzmanību klimata pārmaiņu jautājumiem.

«Vienīgi nav skaidra Leienas pozīcija ES federalizācijas jautājumā, kāda būs ES nākotne. Tikšanās laikā ar Eiropas Konservatīvo un reformistu grupu viņa sacīja, ka redz tādu ES, ko veido neatkarīgas valstis,» norādīja Melbārde.

Arī deputāts Nils Ušakovs (S) sacīja, ka Leienas kandidatūra Baltijas valstīm nav sliktākais variants. Tomēr arī, viņaprāt, viņas virzīšana amatam atklāj sistemātiska rakstura problēmu, kas grauj vadošā kandidāta sistēmu.

«Varbūtība, ka pēc nākamajām EP vēlēšanām Eiropadome atgriezīsies pie vadošā kandidāta sistēmas, ir nulle,» uzskata Ušakovs. Viņaprāt, balsojums būtu jāatliek līdz rudenim, lai dotu signālu ES valstu līderiem negraut sistēmu un izvēlēties vienu no frakciju oficiāli izvirzītajiem kandidātiem. «Tas būtu pareizākais ceļš,» pārliecināts Ušakovs.

Tikmēr politiķis Andris Ameriks (S) pauda, ka vairāk nekā puse parlamenta ir neapmierināta ar radušos situāciju. Viņš neizslēdza iespēju, ka balsojumu par Leienu varētu izgāzt protesta dēļ. Ameriks norādīja, ka būtu vairāk jārunā par nākotni, kas notiks pēc nākamajām EP vēlēšanām, jo pašreizējā situācija parādot, ka vadošā kandidāta sistēma ir izgāzusies.

Visbeidzot deputāte Tajana Ždanoka (LKS) domā, ka gaidāmajā balsošanā Leiena negūs vairākuma atbalstu. Viņasprāt, jautājuma lemšana jāatliek līdz septembrim.

«Leienai nav programmas, kā mainīt ES. Uz visiem jautājumiem viņa atbild izvairīgi. Vēlētāji rēķinājās, ka par EK prezidentu tiks virzīts kandidāts no frakcijas, kas vēlēšanās guva balsu vairākumu,» uzsvēra Ždanoka.

Kā ziņots, dalībvalstu līderi uz EK prezidenta amatu oficiāli izvirzījuši pašreizējo Vācijas aizsardzības ministri Leienu, kura pārstāv centriski labējo EPP.

Lai Leiena kļūtu par EK prezidenti, viņas kandidatūra vēl ar balsu vairākumu jāapstiprina parlamentā. Taču lielākā daļa EP frakciju līdz šim ir uzstājusi, ka deputāti šajā amatā apstiprinās vienīgi pretendentu, kurš EP vēlēšanās startēja kā kādas partijas vadošais kandidāts, bet Leiena šim kritērijam neatbilst.

Atslēgvārdi: Secondary Tile


Pievienot komentāru

Irākas Kurdistānā ziņo par nošautiem turku diplomātiem

Irākas kurdu reģionā nošauti trīs diplomāti no Turcijas, kas iepriekš vērsusies pret kurdu neatkarības iegūšanas centieniem, ziņo raidsabiedrība BBC.

Lietuvas dzelzceļš nelauzīs līgumu ar bijušā VDK virsnieka uzņēmumu Sigmen

Lietuvas dzelzceļš nelauzīs līgumu ar Latvijas uzņēmumu Sigmen, lai gan to kontrolē bijušais VDK virsnieks Jurijs Simoņenkovs, kas ar bijušo VDK virsnieku un aģentu starpniecību saistīts ar Krievijas politiskajiem līderiem.

Latvijas Radio krīzes risināšanai piesaistīs mediatoru

Lai risinātu krīzi Latvijas Radio, medija valde piesaistīs mediatoru, informē sabiedriskie mediji.

Viņķele: Izrakstot zāļu vispārīgos nosaukumus, varētu ietaupīt ap 20 miljoniem

Kompensējamo medikamentu vispārīgo nosaukumu izmantošana, izrakstot receptes, varētu ietaupīt veselības aprūpes budžetā apmēram 20 miljonus eiro, apgalvo veselības ministre Ilze Viņķele.

Latvijā jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad jūnijā bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Francija atjaunos Parīzes dievmātes katedrāli par 850 milj. eiro

Francijas parlaments ir apstiprinājis Parīzes Dievmātes katedrāles restaurācijas darbus, lai atjaunotu vēsturisko ēku, kuras jumts nopostīts ugunsgrēkā aprīlī. Darbus paredzēts veikt par 850 miljoniem eiro, un tie varētu noslēgties ar viduslaiku katedrāles modernizāciju.

IZM neatbalsta iespēju reemigrantu bērniem pārejās periodā skolās nelikt atzīmes

Adaptācijas laiku reemigrējušo ģimeņu bērniem izglītības iestāde noteikti var paredzēt, tomēr nav iespējams, ka skolēns nesaņem vērtējumu vienu mācību gadu, kā piedāvā eksperte Ieva Reine, komentē IZM eksperte Olita Arkle.

ABLV Bank jūnijā atguvusi aktīvus desmit miljonu eiro apmērā

Likvidējamā ABLV Bank šā gada jūnijā atguvusi aktīvus desmit miljonu eiro apmērā, liecina bankas sagatavotais pārskats par darbību jūnijā.

Policija izmeklē septiņas lietas par iespējamām nelikumībām saistībā ar OIK

Valsts policija patlaban izmeklē septiņus kriminālprocesus par iespējamām nelikumībām ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti.

Lietuvieši VEF apkaimē tuvākajos gados plāno celt birojus un dzīvojamās ēkas

Lietuvā dibināts uzņēmums iegādājies zemes gabalus VEF rajonā pie tirdzniecības centra Elkor un tuvāko gadu laikā šajā rajonā plāno uzbūvēt biroju ēkas un dzīvojamās mājas.

Igaunis vadīs ES Kiberdrošības aģentūru

Eiropas Savienības Kiberdrošības aģentūra par savu izpilddirektoru izvēlējusies igauņu Briseles funkcionāru Juhanu Lepasāru.

Kariņš: Tā vietā, lai celtu minimālo algu, jāpārskata neapliekamo minimumu

Tā vietā, lai celtu minimālo algu, labāk būtu paaugstināt nepaliekamo minimumu, uzskata Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Latvija pirmajā pusgadā starp 12 Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī-jūnijā jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 4,6%, tai esot starp 12 Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Lagarda atstāj Starptautisko Valūtas fondu ceļā uz ECB vadību

Franču politiķe Kristīne Lagarda, kura pretendē uz Eiropas Centrālās bankas prezidenta amatu, ir paziņojusi, ka plāno atkāpties no Starptautiskā Valūtas Fonda rīkotājdirektores krēsla.

Fon der Leienas vietu Vācijas valdībā ieņems iespējamā Merkeles pēctece

Pēc Vācijas aizsardzības ministres Urzulas fon der Leienas ievēlēšanas par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju viņas krēslu Vācijas valdībā ieņems politiķe, kuru par savu pēcteci izvēlējusies kanclere Angela Merkele.

ATD: Reģionālajos maršrutos pasažieru skaits samazinājies tikai Latgalē

Šā gada pirmajā pusgadā reģionālo maršrutu autobusos pārvadāti vairāk nekā 14,6 miljoni pasažieru, kas ir par 1% vairāk, salīdzinot ar analogu periodu pērn, un pasažieru skaits palielinājies visos reģionos, izņemot Latgali.

Ar 29 jaunām mantojuma vietām papildināts UNESCO Pasaules mantojuma saraksts

Paplašinot UNESCO Pasaules mantojuma vietu sarakstu, tajā iekļautas 29 jaunas nominācijas kā dabas, tā kultūras mantojuma saglabāšanai, informē UNESCO pārstāve Kitija Balcare.

No 2021.gada elektroenerģijas ražošanas atbalstu apmaksās tikai no valsts budžeta

Ministru kabinets lēmis atbalstīt priekšlikumu no 2021.gada elektroenerģijas valsts atbalsta izmaksu segšanu nodrošināt tikai no valsts budžeta.

Premjers: Puntulim jāpiedāvā risinājums Latvijas Radio finansējuma jautājumā

Kultūras ministram Naurim Puntulim ir jāpiedāvā risinājums Latvijas Radio finansējuma jautājumā, norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Pirmā sieviete amatā – par EK priekšsēdētāju ievēlēta Urzula for der Leiena

Eiropas Parlamenta deputāti aizklātā balsojumā ar 383 balsīm Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amatā ievēlējuši Vācijas politiķi Urzulu fon der Leienu.

Krievijas opozīcijai liedz piedalīties Maskavas pašvaldības vēlēšanās

Krievijas amatpersonas atteikušas 27 kandidātu reģistrāciju Maskavas pilsētas Domes vēlēšanām. Starp noraidītajiem ir populāri opozīcijas politiķi, un vēlēšanu amatpersonu rīcība tiek nopelta ieilgušā protesta akcijā.

Znotiņas vadībā vērtēs paveikto ar Moneyval ziņojumu

Lai pārstāvētu Latvijas intereses Moneyval veiktajos novērtēšanas procesos, valdība izveidojusi Latvijas delegāciju, kuru vadīs Ilze Znotiņa.

Kuldīgas novadā, iespējams, aizdedzināta prokurora automašīna

Kuldīgas novadā pagājušajā naktī, iespējams, aizdedzināta Kuldīgas rajona prokuratūras prokurora, bijušā Kuldīgas policijas iecirkņa priekšnieka Ginta Mežiņa automašīna.

Grīva: Nākamgad sabiedriskajiem medijiem un NEPLP vajadzīgi vairāk nekā seši miljoni

Nākamgad Nacionāli elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes, Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vajadzībām papildus nepieciešami vairāk nekā seši miljoni eiro, paudis NEPLP loceklis Patriks Grīva.

JKP pārmet centienus paslepus Mežvietu pārapstiprināt VDD vadītāja amatā

Jaunā konservatīvā partija «pauž sašutumu» par to, ka Normunda Mežvieta atkārtota apstiprināšana Valsts drošības dienesta vadītāja amatā esot iecerēta paslepus un prasa no viņa atskaiti par paveikto VDD atbildības sfērās viņa darbības laikā.

Mēs iesakām