bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 22.07.2019 | Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Latvijas eiroparlamentārieši sašutuši par «vadošā kandidāta» sistēmas graušanu EK prezidenta izvēles procesā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Daļa Latviju pārstāvošo eiroparlamentārieši pauž sašutumu par tā dēvētā «Spitzenkandidat» (vadošā kandidāta) sistēmas graušanu, kas paredz, ka Eiropas Komisijas prezidenta amatam tiek virzīts kandidāts no frakcijas, kas Eiropas Parlamenta vēlēšanās ieguvusi lielāko balsu skaitu, turklāt ir šīs frakcijas vadošais kandidāts.

Eiropadome, ko veido Eiropas Savienības dalībvalstu līderi, uz EK prezidenta amatu oficiāli izvirzījusi Vācijas aizsardzības ministri Urzulu fon der Leienu (Ursula von der Leyen), kura pārstāv Eiropas Tautas partiju (EPP), lai gan no partijas uz šo amatu tika izvirzīts Vācijas politiķis Manfrēds Vēbers (Manfred Weber).

Deputāts Ivars Ijabs (AP) norādīja, ka Leiena ir cienījama ministre, pret kuras kandidatūru iebildumu nav. Tomēr viņas izvirzīšanas procedūra, viņaprāt, ir necaurskatāma un nedemokrātiska. Neraugoties uz to, viņš prognozēja, ka Leienu «par sešdesmit procentiem» amatā apstiprinās.

Lai pēc nākamajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kas notiks 2024. gadā, nenotiktu līdzīga situācija, ir jāveic institucionāla reforma, kas nosaka Eiropadomes pilnvaras, uzskata Ijabs. Viņš arī atgādināja, ka vadošā kandidāta sistēma nav ierakstīta līgumos un tā īstenota tikai vienreiz – 2014. gadā, kad pēc vēlēšanām par EK prezidentu tika izraudzīts bijušais Luksemburgas premjerministrs Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker), kurš pārstāvēja EPP frakciju.

Eiroparlamentāriete Sandra Kalniete (JV) pauda nožēlu, ka vadošā kandidāta sistēmas vietā Eiropadome atgriezusies pie necaurspīdīgas izvēles procedūras.

«Tas ir nepieņemami, ka vadošā kandidāta sistēma tika sagrauta un par to liela atbildība jāuzņemas Emanuelam Makronam (Emmanuel Macron) un Ungārijas premjeram Viktoram Orbānam (Viktor Orbán). Es neapšaubu Leienas profesionalitāti, bet neskaidros izvēles kritērijus. Tik pat labi viņas vietā padome varēja nosaukt kādu citu kandidātu, jo Eiropā izcilu politiķu pietiek,» uzsvēra Kalniete.

Politiķe gan atzina, ka Vācijas aizsardzības ministre labi orientējas Baltijas valstīm aktuālos ekonomikas un drošības jautājumos. Baltijas valstīm viņas nominēšana esot veiksmīgs iznākums.

Arī Eiroparlamentāriete Inese Vaidere (JV) sacīja, ka Leiena ir spēcīga un piemērota kandidāte, tomēr viņa neatbalsta Leienas izvirzīšanas procesu, kas viņas ieskatā nav demokrātisks.

Savukārt eiroparlamentāriete Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) uzskata, ka ar Leienas izvirzīšanu EK prezidenta amatam tiek ievērots dzimumu līdzsvars vadošajos amatos. Tāpat bijusī Kultūras ministre atzinīgi novērtēja Leienas pieredzi drošības un aizsardzības jautājumos, kā arī kandidātes apņemšanos pievērst lielāku uzmanību klimata pārmaiņu jautājumiem.

«Vienīgi nav skaidra Leienas pozīcija ES federalizācijas jautājumā, kāda būs ES nākotne. Tikšanās laikā ar Eiropas Konservatīvo un reformistu grupu viņa sacīja, ka redz tādu ES, ko veido neatkarīgas valstis,» norādīja Melbārde.

Arī deputāts Nils Ušakovs (S) sacīja, ka Leienas kandidatūra Baltijas valstīm nav sliktākais variants. Tomēr arī, viņaprāt, viņas virzīšana amatam atklāj sistemātiska rakstura problēmu, kas grauj vadošā kandidāta sistēmu.

«Varbūtība, ka pēc nākamajām EP vēlēšanām Eiropadome atgriezīsies pie vadošā kandidāta sistēmas, ir nulle,» uzskata Ušakovs. Viņaprāt, balsojums būtu jāatliek līdz rudenim, lai dotu signālu ES valstu līderiem negraut sistēmu un izvēlēties vienu no frakciju oficiāli izvirzītajiem kandidātiem. «Tas būtu pareizākais ceļš,» pārliecināts Ušakovs.

Tikmēr politiķis Andris Ameriks (S) pauda, ka vairāk nekā puse parlamenta ir neapmierināta ar radušos situāciju. Viņš neizslēdza iespēju, ka balsojumu par Leienu varētu izgāzt protesta dēļ. Ameriks norādīja, ka būtu vairāk jārunā par nākotni, kas notiks pēc nākamajām EP vēlēšanām, jo pašreizējā situācija parādot, ka vadošā kandidāta sistēma ir izgāzusies.

Visbeidzot deputāte Tajana Ždanoka (LKS) domā, ka gaidāmajā balsošanā Leiena negūs vairākuma atbalstu. Viņasprāt, jautājuma lemšana jāatliek līdz septembrim.

«Leienai nav programmas, kā mainīt ES. Uz visiem jautājumiem viņa atbild izvairīgi. Vēlētāji rēķinājās, ka par EK prezidentu tiks virzīts kandidāts no frakcijas, kas vēlēšanās guva balsu vairākumu,» uzsvēra Ždanoka.

Kā ziņots, dalībvalstu līderi uz EK prezidenta amatu oficiāli izvirzījuši pašreizējo Vācijas aizsardzības ministri Leienu, kura pārstāv centriski labējo EPP.

Lai Leiena kļūtu par EK prezidenti, viņas kandidatūra vēl ar balsu vairākumu jāapstiprina parlamentā. Taču lielākā daļa EP frakciju līdz šim ir uzstājusi, ka deputāti šajā amatā apstiprinās vienīgi pretendentu, kurš EP vēlēšanās startēja kā kādas partijas vadošais kandidāts, bet Leiena šim kritērijam neatbilst.

Atslēgvārdi: Secondary Tile


Pievienot komentāru

Dati: Ceļu satiksmes negadījumos ar neapdrošinātiem auto visvairāk pie vainas spēkrati vecumā no 11 līdz 15 gadiem

Pērn ceļu satiksmes negadījumos, kuri izraisīti ar neapdrošinātu auto, visbiežāk pie vainas bijuši auto vecumā no 11 līdz 15 gadiem, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja statistika.

Igaunijas prezidente nobrauc 135 kilometrus amatieru Tour de France

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, rādīdama sportiska dzīvesveida piemēru, piedalījusies Francijas velobrauciena Tour de France amatieru braucienā.

Lai atbalstītu cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem, izmēģinās individuālā budžeta modeli

Labklājības ministrija izmēģinās jaunu pieeju sociālo pakalpojumu nodrošināšanā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kas ārvalstīs pazīstams arī kā «individuālā budžeta modelis».

Estonia upuru radiniekiem vilšanās par Francijas tiesas lēmumu

Francijas tiesas lēmums lietā par kompensāciju prāmja Estonia upuru radiniekiem ir liela vilšanās, tā vērtējis advokāts, kurš pārstāv 1994.gada katastrofas upuru tuviniekus.

Revīzija: Trūkst atklātas un atbildīgas pieejas ZM fondu finansējuma izlietojumā

Biedrībām pietuvinātas personas, kas, esot padomē, izvērtē naudas sadalījumu pašām biedrībām, braucieni uz Spāniju un Itāliju bez skaidra mērķa –Valsts kontrole vērtē līdzekļu izlietojumu Zemkopības ministrijas fondos.

Lai finansētu ceļus, Linkaits neizslēdz akcīzes nodokļa celšanu dīzeļdegvielai

Lai gūtu finansējumu ceļu remontam, nav izslēgta arī akcīzes nodokļa celšana dīzeļdegvielai, izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Sākas remontdarbi uz Ventspils šosejas – jārēķinās ar papildu 45 minūtēm braukšanai

Sākas pārbūves darbi uz autoceļa Ventspils–Kuldīga–Saldus posmā no Ventspils līdz pagriezienam uz Zirām.

Vēlēšanās Ukrainā gaidāma Zelenska Tautas kalpa uzvara

Ukrainā aizvadītajās parlamenta ārkārtas vēlēšanās ir uzvarējusi jaunā prezidenta Volodimira Zelenska partija, iegūstot rekordlielu balsu vairākumu, tā liecina rezultāti aptaujām pie vēlēšanu iecirkņiem.

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais

Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais, teikts Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Nedēļas sākumā gaidāms spēcīgs lietus, taču nogalē pat +29 grādi

Nedēļas sākumā laikapstākļus noteiks zema spiediena ieplaka un pāri Latvijas teritorijai virzīsies  mākoņu un lietus zonas.

VK: Lauksaimniecības sektorā «slēgts NVO klubiņš» gadiem ilgi bauda privilēģijas

Lauksaimniecības nozares ietekmīgākās nevalstiskās organizācijas finansējuma saņemšanā no valsts budžeta bauda īpašas privilēģijas, kas nav raksturīgas nevalstiskajam sektoram valstī kopumā, secināts Valsts kontroles veiktajā revīzijā.

Nedēļa Lietuvā: Noliedz Swedbank Sīrijas saiknes, Skvernelis mainīs dažus ministrus

Pagājušajā nedēļā Lietuvā noliegtas ziņas par Swedbank Lietuvas atzara saistību ar Sīrijas ķīmiskiem ieročiem. Tikmēr kaimiņiem ir plāni Rīgā ieguldīt 200 miljonus eiro, bet lietuviešu izsūtījumu vietu meklētājiem nākas doties uz Kazahstānu.

BNN nedēļas apkopojums: Pīraga dalīšana. Minimālā alga. Bīstamās spēlītes

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Kauna traips, Minimālā alga, Pīrāga dalīšana, Bīstamās spēlītes, Kāzu zvani, Lielās cerības un Finansējums.

Starp pārkāpumiem Muižnieka vēlēšanās uzsver dalībnieku skaita neprecizitātes

IKVD veiktās pārbaudes ziņojumā par konstatētajiem pārkāpumiem LU rektora vēlēšanās lielāks akcents tiek likts uz neprecizitātēm par reģistrēto dalībnieku skaitu pirms un pēc vēlēšanām.

Latvijai starp Baltijas valstīm pirmajā ceturksnī lielākais budžeta deficīts

Latvijā pirmajā ceturksnī vispārējās valdības budžeta deficīts attiecībā pret IKP bijis lielāks nekā ES vidēji, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati, kas apkopoti par 22 ES dalībvalstīm.

Augstākā tiesa negroza lēmumu neizmaksāt pensiju personai, kura nedzīvo Latvijā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments lēmis negrozīt tiesas spriedumu, ar kuru atteikts piešķirt vecuma pensiju tādēļ, ka viņa nedzīvo Latvijā.

Rīgas satiksmes padomi vadīs Normunds Narvaišs

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāju piektdien, 19.jūlijā, ievēlēts Normunds Narvaišs, bet viņa vietnieks būs Ainārs Ozols, informē uzņēmumā.

Ušakovs samaksā tiesas piespriesto sodu – Ķirsis atgūst 1 000 eiro

Šī gada jūnijā spēkā stājies bijušajam Rīgas mēram Nilam Ušakovam nelabvēlīgais tiesas spriedums strīdā ar Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija godu un cieņu aizskaroši, liecina publiski pieejamā informācija.

Igauņu jaunuzņēmums Transferwise piesaista Netflix finanšu direktoru

Igauņu uzņēmēju dibinātais finanšu pakalpojumu jaunuzņēmums Transferwise tā vadībai piesaistījis speciālistu, kurš iepriekš bijis finanšu direktors amerikāņu kinofilmu un televīzijas seriālu straumēšanas pakalpojumā Netflix.

Bērziņa karjeras līkloči. No Kuģniecības afērām uz silto krēslu LDz valdē

Kas īsti slēpjas aiz Latvijas dzelzceļa šefa «nevainojamās» reputācijas?

Aizdomas par kukuļņemšanu – KNAB aizturējis Dobeles pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju

KNAB aizdomās par kukuļņemšanu no būvfirmas īpašnieka Madara Radžeļa aizturējis Dobeles novada pašvaldības iepirkumu komisijas priekšsēdētāju Lailu Šereiko.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,4%

Salīdzinot ar maiju, 2019.gada jūnijā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,4%, liecina CSP dati.

Tēva krēslā – pēc LU kukuļu skandāla Skonto grupa vadību uzņemas Rāvja dēls

Skonto grupas uzņēmumu vadību pārņēmis Rihards Rāvis. Tāpat viņš kļuvis arī par grupas uzņēmumu kapitāla daļu turētāju.

Nausēda grib, lai Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju atbild īpašs ES koordinators

Lietuvas prezidents ierosinājis iecelt īpašu Eiropas Savienības koordinatoru, kas rūpētos par Baltijas valstu elektrotīklu atslēgšanu no postpadomju sistēmas un sinhronizēšanu ar Eiropas elektrotīkliem.

Ukraina pēc Putina pasu piedāvājuma gatavo reformu pilsonības piešķiršanā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis licis pārveidot Ukrainas pilsonības piešķiršanas kārtību, tā reaģējot uz Kremļa rīkojumu, ar ko Krievija paplašina to ukraiņu loku, kuri var pieteikties Krievijas pasu saņemšanai paātrinātā kārtībā.


-->