Latvijas grādīgo alkoholisko dzērienu iekšējais tirgus ar katru gadu samazinās

Pēc Igaunijas alkohola nozares datiem pierobežas veikalos šī gada pirmajos deviņos mēnešos tika pārdoti vairāk nekā 2,1 miljoni litru grādīgo alkoholisko dzērienu, tādējādi 2017.gada pirmajos deviņos mēnešos Latvijas grādīgo alkoholisko dzērienu iekšējais tirgus ir samazinājies par 1,5% un turpina pēdējo gadu tendenci – alkohola patēriņš Latvijā ar katru gadu samazinās, liecina Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) aprēķini.

«Lai gan Latvijā reģistrētais alkohola patēriņš, salīdzinot ar 2016.gadu, grādīgo alkoholisko dzērienu kategorijā palielinājies par 14%, pieaugums veidojies, pateicoties minēto dzērienu pircējiem no Igaunijas un Somijas mūsu valsts ziemeļu pierobežas esošajos veikalos,» norāda asociācjā,

Tāpat jaunākie nozares datu analīze liecina, ka pastāv riski ieņēmumiem no akcīzes nodokļa samazināties jau 2018.gadā, lai gan nākamgad akcīzes nodokļa pieauguma temps būs gandrīz piecas reizes lielāks – no +3,5% 2017. gadā uz +15,2% 2018.gadā. «Akcīzes nodokļa nozīmīgā kāpuma dēļ nākamgad cena par vienu grādīgo alkoholisko dzērienu litru gala patērētājiem būs par gandrīz 1,5 eiro lielāka, tātad – būtiski palielināsies grādīgo alkoholisko dzērienu cena. Tas var nozīmīgi ietekmēt arī nozares kopējo sadalījumu starp legālo un nelegālo alkoholu, daļai sabiedrībai liekot pievērsties nelegālajam alkoholam.»

LANA uzsver, ka Latvijas alkohola nozare ir izaugusi, tikai pateicoties tirdzniecības pieaugumam Latvijas-Igaunijas pierobežā, no kuras valsts budžets šogad saņems papildus 40 milj. eiro.

«Igaunija nākamgad samazina akcīzes nodokļa iepriekš plānoto pieaugumu uz pusi, kas nozīmē, ka pierobežas tirdzniecība nākamgad var samazināties, jo akcīzes nodokļu atšķirība valstu starpā mazināsies. Ņemot vērā esošo situāciju un 2009.gada pieredzi, kad arī tika strauji celti nodokļi, nākamgad Latvija varētu iekasēt mazāku nodokļu (akcīzes un PVN) apjomu nekā šogad. LANA aicina lēmuma pieņēmējus un budžeta, nodokļu politikas plānotājus nopietnāk izskatīt riskus straujā akcīzes nodokļa alkoholiskajiem dzērieniem pieaugumam nekā tas ir akceptēts nodokļu reformas ietvaros. LANA aicina pārskatīt pieņemto akcīzes nodokļu palielinājumu pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem 2019. un 2020.gadā,» turpina asociācijā.

Ref:224.000.103.2960

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas