Latvijas iedzīvotāji kritiski par valsts politiku sabiedrības veselības jomā

Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka Latvijas valdības īstenotā sabiedrības veselības politika raksturojama drīzāk kā neefektīva. 83% no Kantar TNS aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem norādījuši, ka atbildīgajām valsts iestādēm būtu jāinformē sabiedrība par dažādu nikotīnu saturošo produktu ietekmi uz cilvēku veselību, tai skaitā, par tādiem, kuri no tiem ir mazāk kaitīgi nekā cigaretes.

Kantar TNS sadarbībā ar Bezdūmu Nozares Asociācijas (BNA) pārstāvjiem ceturtdien, 22.februārī, iepazīstināja ar pētījumu par bezdūmu tabakas produktu perspektīvām Latvijā, kā arī rīkoja diskusiju ar dažādu institūciju pārstāvjiem par alternatīvām tabakas kaitējumu mazināšanai Latvijā.

Bezdūmu Nozares Asociācijas valdes locekle Olga Silakaktiņa norāda: «Mūsu asociācija atbalsta valsts politiku, lai mazinātu smēķēšanu. Pasaules pieredze uzskatāmi rāda, ka, lai cik lielus un kādus resursus un paņēmienus valsts izmantotu, lai samazinātu smēķēšanu, sasniegt 100 – procentīgu rezultātu neizdosies. Tāpēc ir otrs ceļš – atkarīgiem smēķētājiem piedāvāt aizvietotāj produktus, kas būtiski samazina kaitējumu pašu smēķētāju un apkārtējās sabiedrības veselībai.»

Statistika vēsta, ka Latvijā ceturtā daļa iedzīvotāju vecumā no 18 – 60 gadiem ir smēķētāju, bet pasaulē smēķētāju skaits sasniedz 1,1 miljardus.

Lai arī smēķēšana ir kaitīga veselībai, tomēr mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi un zinātniskie pētījumi ļauj ieviest inovatīvus produktus tirgū, kuri rada mazāku kaitējumu gan pašam smēķētājam, gan apkārtējai sabiedrībai.

Kantar TNS Pētījuma rezultāti liecina, ka 44% aptaujāto ļoti labi vai vismaz ir labi informēti par elektroniskajām cigaretēm, kamēr tikai salīdzinoši neliels skaits respondentu skaits, jeb 14% no tiem, ir informēti par karsējamo tabaku. Attiecīgi lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nav vispār vai ir slikti informēti par bezdūmu tabaku un nikotīnu saturošajiem produktiem, vēsta pētījums.

Piemēram, elektroniskās cigaretes un karsējamā tabaka. «Atšķirībā no parastajām cigaretēm tās netiek aizdedzinātas, lai izdalītos cigarešu galvenais kaitīgo vielu avots», uzsver Olga Silakaktiņa, Bezdūmu Nozares Asociācijas izpilddirektore.

Nozares speciālisti uzskata, ka ir būtiski jāpaaugstina pilngadīgo tabakas un nikotīna saturošo produktu lietotāju informētības līmenis, lai informētu par bezdūmu tabakas produktu esamību tirgū, kā arī radītu padziļinātu priekšstatu par šiem produktiem. Aptaujas dalībnieki informāciju par bezdūmu tabakas produktiem iegūst no neformāliem kanāliem – draugiem un paziņām, kā arī interneta vidē, vēsta pētījums.

«Mūsu mērķis nav popularizēt karsējamo tabaku vai elektroniskās cigaretes. Mēs uzskatām, ka cilvēkiem, kuri diemžēl nespēj pavisam atteikties no smēķēšanas, ir jābūt mazāk kaitīgai alternatīvai,» piebilst Olga Silaktiņa.

Ref:224.000.103.3

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas