Latviešiem hipotekāro kredītu atmaksāt grūtāk nekā igauņiem un lietuviešiem

Vidējais atalgojums Latvijā krietni atpaliek no Igaunijas un ir līdzīgs kā Lietuvā, taču hipotekārā kredīta vidējās likmes Latvijā ir augstākās starp Baltijas valstīm, liecina Igaunijas uzņēmuma RIA.com Marketplaces apkopotā informācija. Algu un hipotekārā kredīta likmju attiecība norāda uz to, ka Latvijas iedzīvotājiem kredītu par mājokli atmaksāt ir grūtāk, nekā kaimiņiem Lietuvā un Igaunijā.

Latvijā vidējā alga 2019.gada otrajā ceturksnī sasniedza 806 eiro pēc nodokļu nomaksas, Lietuvā – 818 eiro un Igaunijā – 1 187 eiro. Tikmēr hipotekāro kredītu vidējā likme Latvijā svārstās ap 2,9%, Igaunijā vidēji no 2,5–2,7%, bet Lietuvā – 2,3%. Aizdevumu procentu likmes Baltijā līdzinās tām, kādas tās ir Vācijā, Dānijā, Zviedrijā un Somijā, taču atalgojuma līmenis krietni atpaliek.

Kā norāda RIA.com Marketplaces, šajā ziņā Baltijas valstis ir krietni priekšā Baltkrievijai, Krievijai un Ukrainai. Piemēram, hipotekāro kredītu aizdevumu likme Baltkrievijā svārstās ap 13%, neskatoties uz to, ka vidējā alga ir tikai 403 eiro. Krievijā aizdevumu likme svārstās ap 9,8%, taču saskaņā ar jaunākajiem datiem bankas to pakāpeniski pazemina līdz 9%. Īpaši dārgi hipotekārie kredīti ir Ukrainas iedzīvotājiem, kur hipotekāro kredītu likme sasniedz pat 21%, kamēr vidējā alga ir tikai 322 eiro.

Lai ar vidējo atalgojumu, kāds šobrīd ir Latvijā, iegādātos dzīvokli 50 000 eiro vērtībā, neskaitot visus citus ikmēneša izdevumus un nodokļus, Latvijas iedzīvotājam vidēji nauda jākrāj 62 mēnešus jeb aptuveni piecus gadus, lietuvietim – vidēji 61 mēnesi, bet igaunim – 42 mēnešus. Tikmēr atalgojuma apmērs Somijā un Zviedrijā 50 000 eiro vērtu dzīvokli, ja visi ikmēneša ienākumi tiktu krāti tikai šim mērķim, ļauj iegādāties par vidēji 19 algām jeb par to norēķināties aptuveni 1,5 gada laikā.

Ukrainis ar šī brīža vidējiem ienākumiem pie šāda dzīvokļa varētu tikt tikai pēc apmēram 155 mēnešiem jeb 13 gadiem, Baltkrievijā – 125 mēnešiem jeb desmit gadiem.

Visātrāk pie dzīvokļa 50 000 eiro vērtībā var tikt vidējais Dānijas iedzīvotājs – jau pēc 15 mēnešiem.

Tomēr vidējā hipotekārā kredīta likme nav vienīgais rādītājs, kas svarīgs iegādājoties mājokli – maksājuma apmēru ietekmē arī banku kredītu apkalpošanas maksa, īpašuma apdrošināšana izmaksas un citi izdevumi. «Mājokļa kredīta ikmēneša maksājumu nosaka ne vien aizdevuma procentu likme, bet arī bankas noteikt kredīta apkalpošanas maksa. Daudzās attīstītajās valstīs, piemēram, Dānijā bankas, mājokli iegādājoties, tam nosaka pat negatīvu aizdevuma likmi, tai pat laikā prasa ievērojamu kredīta apkalpošanas maksu, kas izdevumus izlīdzina par labu bankai. Tāpat jāņem vērā nodokļu apmērs, apdrošināšana un citi ar kredītu saistīti izdevumi, kas Eiropas valstīs ievērojami atšķiras,» norāda RIA.com Marketplaces valdes loceklis Artjoms Umanets.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas