bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 24.09.2018 | Vārda dienas: Agris, Agrita
LatviaLatvija

Latvijas iedzīvotājiem zaļās enerģijas izmantošana šķiet arvien vilinošāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAttīstoties tehnoloģijām, zaļās enerģijas izmantošana Latvijas iedzīvotājiem šķiet arvien vilinošāka. Vairums aptaujāto norāda, ka tuvāko desmit gadu laikā viņi varētu sākt izmantot biomasu (23%), saules baterijas (22%) un pat vēja turbīnas (13%), liecina Jaunākais Baltic International Latvijas barometra pētījuma dati.

Savukārt, vērtējot, kurš atjaunojamās enerģijas veids viņiem šķiet visperspektīvākais Latvijas tautsaimniecībai, 18% par tādu uzskata saules enerģijas ieguves tehnoloģijas, 17% – vēja turbīnas un ģeneratorus, bet 13% – bioenerģiju, biomasas izmantošanu.

Rūpes par enerģijas gala produktu cenām esot pamatotas

Aicināti nosaukt trīs svarīgākās ar enerģētiku saistītās problēmas Latvijā, lielākā daļa aptaujāto atzīmējuši enerģijas galaproduktu cenas (76%). Tiesa, salīdzinot ar 2016.gadu, šī problēma šogad par galveno tika atzīta nedaudz retāk (2016.: 80%, 2018.: 76%).

Ekonomikas ministrija uzskata, ka iedzīvotāju rūpes par enerģijas gala produktu cenām ir pamatotas, ņemot vērā, ka tās tiešā veidā ietekmē iedzīvotāju maksātnespēju. «Izvērtējot iedzīvotāju un arī uzņēmēju maksātspēju (konkurētspēju), Ekonomikas ministrija pastāvīgi jau kopš 2012.gada veic pasākumus, lai novērstu tautsaimniecības attīstību kavējošu elektroenerģijas cenu pieaugumu, tai skaitā obligātā iepirkuma komponentes noturēšanu un pat samazināšanu no šā gada. Savukārt nule darbu sākusi augsta līmeņa darba grupa elektroenerģijas obligātā iepirkuma maksājumu sistēmas atcelšanai,» skaidro ministrijas pārstāvji.

Vairums aptaujāto uzskata, ka viena no svarīgākajām problēmām ir arī tā, ka enerģija tiek nelietderīgi izmantota, netiek taupīta (36%), kā arī minēta atkarība no enerģijas resursu piegādātājiem citās valstīs (35%). Tikai 5% aptaujāto uzskata, ka enerģētikas jomā īpašu problēmu nav.

Aizvien mazāk pievēršas enerģijas resursu taupīšanai

Jautāti, ko no minētā aptaujātie ir darījuši pēdējo trīs gadu laikā, lai taupītu enerģijas resursus, visbiežāk respondenti atbildēja, ka ir pievērsuši lielāku uzmanību tam, lai tiek izslēgtas tobrīd neizmantotās elektroierīces (59%) un parastās spuldzes ir aizvietotas ar ekonomiskajām spuldzēm (57%). Salīdzinoši bieži respondenti minēja arī, ka iegādājas sadzīves tehniku, kas mazāk patērē resursus (33%). Jāmin, ka 17% respondentu atzina, ka pēdējo trīs gadu laikā enerģijas resursu taupīšanas nolūkos nav darījuši neko.

AS Latvijas Gāze vairumtirdzniecības un produktu attīstības departamenta vadītājs Jānis Kalējs uzskata, ka, lai arī virziens «zaļā domāšana» Latvijas iedzīvotāju starpā strauji attīstās, mēs vēl joprojām esam sākuma punktā, raugoties uz attīstību Rietumeiropā.

«Lielā mērā tas ir saistīts ar novecojošu infrastruktūru – daudzdzīvokļu ēkām, privātmājām, ēku inženierkomunikācijām. Eiropas Savienība «zaļo domāšanu» un virzību uz enerģijas patēriņa samazināšanu ir izvirzījusi kā vienu no galvenajām prioritātēm. Šajā sakarā ir pieejami dažādi fondi un cita veida finansējums, ar kura palīdzību var uzlabot ēku energoefektivitāti, un ir patīkami redzēt, ka vairākus gadu desmitus atpakaļ celtās daudzdzīvokļu ēkas tiek siltinātas, mainītas to inženierkomunikācijas, tās tiek uzlabotas gan tehniski, gan vizuāli,» skaidro Kalējs.

Savukārt, salīdzinot 2016. un 2018.gada aptauju datus, vērojams, ka šogad respondenti retāk nekā pirms diviem gadiem norādīja, ka enerģijas resursu taupīšanas nolūkos veikuši darbus, kas ļauj taupīt enerģiju mājas apkurei, piemēram, ārsienu siltināšanu vai modernu radiatoru uzstādīšanu (2016.: 20%, 2018.: 14%). Ja pirms diviem gadiem 12% aptaujāto atzina, ka neko nav darījuši enerģijas resursu taupīšanas nolūkos, tad šogad tie ir jau 17% iedzīvotāju.


Pievienot komentāru

Foto: Pāvests Francisks vada ekumenisko dievkalpojumu Rīgas Domā

Pāvests Francisks viesojas gan Rīgas pilī, gan Rīgas Doma baznīcā, kur vadīja ekumenisko dievkalpojumu, klātesot dažādām Latvijas amatpersonām.

Pāvests Francisks ierodas vizītē Latvijā

Latvijā pirmdien, 24.septembrī, ieradās katoļu pāvests Francisks. Pāvestu Rīgas lidostā sagaidīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas katoļu arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un citas personas.

Nedēļa Lietuvā. Vēlas «apcirpt» tiesu izpildītāju atlīdzību

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite aizvadītajā nedēļā sagatavojusi likumdošanas priekšlikumus, lai ierobežotu tiesu izpildītāju atalgojumu līdz 15% no to piedzītās summas.

BNN nedēļas apkopojums: Priekšvēlēšanu karstumā. Tiesiskums Latvijā. Baltijas valstu gatavošanās pāvestam

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme; Nākotne; Cīņa; Saeimas vēlēšanas; Stagnācija; Pārmaiņas.

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima. 

Jaunākie komentāri