Latvijas IKP palielinājies par 2,1%

Šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada 4. ceturksni, Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) salīdzināmajās cenās pēc precizētiem datiem sezonāli izlīdzināti palielinājies par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. Šā gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada 1. ceturksni, IKP pieauga par 1,5% pēc sezonāli izlīdzinātajiem un par 2,1% pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem.

Šā gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2015.gada 1.ceturksni, apstrādes rūpniecības nozare pieaugusi par 0,5%. Lielākie pieaugumi bija vērojami tekstilizstrādājumu ražošanā – par 12%, koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 9%, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 8%. Samazinājumu uzrāda pārtikas produktu ražošanas nozare – par 1,5%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozare – par 4%, apģērbu ražošanas nozare – par 6%.

Būvniecības produkcijas apjoms samazinājās par 19%. Lielākie kritumi vērojami dzīvojamo ēku būvniecībā par 25%, autoceļu, šoseju, ielu, ceļu un dzelzceļu līniju būvniecībā – par 26%. Pieaugums bija vietējās nozīmes cauruļvadu un kabeļu būvniecībā – par 49% un viesnīcu būvē – par 107%.

Mazumtirdzniecība palielinājās par 1%, tai skaitā par 2% pieauga pārtikas un par 1% – nepārtikas preču tirdzniecība. Vairumtirdzniecība šajā laika periodā pieaugusi par 6%.

Šā gada 1.ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada 1.ceturksni transporta nozare palielinājusies par 2%, tostarp pasažieru pārvadājumi – par 6% un kravu apgrozība – par 1%.

Izklaides un atpūtas pakalpojumu apjoms palielinājies par 6%, tostarp azartspēļu nozarē pieaugums par 9%.

IKP pieaugumu veicināja arī produktu nodokļi (pievienotās vērtības, akcīzes un muitas nodokļi), kas 2016.gada 1.ceturksnī pieauga par 6%.

Šā gada 1.ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada 1.ceturksni privātais galapatēriņš pieauga par 4%. Privātajā galapatēriņā mājsaimniecību izdevumi pārtikai pieauga par 5%, transportam (izdevumi sabiedriskajam transportam, transporta līdzekļu iegāde un ekspluatācija) – par 9%, atpūtai un kultūrai – par 3%, bet izdevumi mājokļa uzturēšanai saglabājās iepriekšējā gada līmenī. Mājsaimniecību galapatēriņu ietekmēja patēriņa cenu kritums un mājsaimniecību ienākumu palielināšanās.

Valdības galapatēriņš palielinājies par 2%.

Bruto pamatkapitāla veidošana kritusies par 16%. Ieguldījumi iekārtās un mašīnās samazinājušies par 10%, intelektuālajā īpašumā – par 15%, mājokļos un citās ēkās un būvēs – par 24%.

Eksports samazinājies par 3%, bet importa apjomi palielinājušies par 5%.

Ref: 102.000.102.12857

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas