Latvijas Tiesnešu biedrībai, kas ir viena no senākajām Eiropā, aprit 90

Latvijas Tiesnešu biedrība dibināta 1929.gada 2.aprīlī un tā ir viena no senākajām tiesnešu biedrībām Eiropā. Pirmais biedrības vadītājs bija Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājs Jēkabs Stumbergs. Jau pirmajos biedrības pastāvēšanas gados tajā bija iestājies 251 tiesnesis no 300. Tiesnešu biedrība izstrādāja un pieņēma dažādus memorandus, kurus iesniedza Ministru kabinetam un Saeimai. Biedrības pārstāvji aktīvi piedalījās Saeimas Juridiskās komisijas darbā, stāsta biedrības vadītājs, Zemgales apgabaltiesas tiesnesis Juris Siliņš.

Biedrības statūti noteica, ka par biedriem var būt senatori, tiesneši, virsprokurori, prokurori, vecākie notāri un to palīgi, Zemesgrāmatu nodaļu priekšnieki.

Latvijas Tiesnešu biedrība visā tās pastāvēšanas laikā aktīvi darbojusies jautājumos, kas attiecas uz tiesu varu. Biedrība sniegusi viedokļus Tieslietu ministrijai, Saeimai, kā arī, paužot savu nostāju, piedalījusies Satversmes tiesas sēdēs. Biedrība piedalās tiesnešu pašpārvaldes institūciju darbā, sadarbojas ar Tieslietu padomi, iesaistījusies tiesnešu Ētikas kodeksa izstādē, kā arī ir viena no Latvijas Tiesnešu mācību centra dibinātājām, stāsta Siliņš.

Tiesnešu biedrība apvieno Latvijas tiesnešus kopīgā saimē, lai veicinātu viņu garīgo, profesionālo, sociāli materiālo tiesību aizsardzību, tiesu prestiža un tiesu varas nostiprināšanu valstī. Biedrība iesaistās tiesību aktu pilnveidošanā, izmantojot starptautisko tiesību normas un piemērošanas praksi, rūpējas par Latvijas valsts vēsturiski tiesisko tradīciju, tiesu vēstures apzināšanu un saglabāšanu. Šobrīd biedrībā ir 204 biedri.

Biedrība darbojās līdz Latvijas republikas okupācijai 1940.gadā. Darbs pie Tiesnešu biedrības atjaunošanas tika uzsākts pēc neatkarības atgūšanas. 1991.gadā tiesnešu konferencē tiesneši nobalsoja par nepieciešamību atjaunot Latvijas Tiesnešu biedrību, bet 1996.gadā Romā biedrība tika uzņemta Starptautiskajā tiesnešu asociācijā.

Kopš 2014.gada biedrību vada Zemgales apgabaltiesas tiesnesis Juris Siliņš.

Atzīmējot Latvijas Tiesnešu biedrības 90. gadadienu, 2019.gada 5.aprīlī notiks konference Tiesu varas neatkarība – valstisks mērķis vai šaurs pašmērķis.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas