Latvijas TV skatītāji kļūst godīgāki – pērn nelegāli televīziju skatījušies par 19,5% mazāk cilvēku

Maksas TV nelegālo pieslēgumu mājsaimniecību skaits Latvijā pagājušajā gadā samazinājies par 19,5%, salīdzinājumā ar situāciju gadu iepriekš, atklāj profesora Arņa Saukas un biedrības Par legālu saturu! veiktais jaunākais pētījums Maksas TV nelegālās apraides apjoms Latvijā.

Attiecīgi par 19,8 % jeb 37 000 samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri izmanto TV nelegālā pieslēguma pakalpojumus, no 187 000 iedzīvotājiem 2017.gadā līdz 150 000 pagājušajā gadā.

Kopumā trīs gadu laikā, kopš biedrība Par legālu saturu! veic TV nelegālo pieslēgumu pētījumus, maksas TV nelegālo pieslēgumu mājsaimniecību skaits Latvijā samazinājies par 36% jeb 38 000 mājsaimniecību no turpat 100 000 mājsaimniecību, kuras lietoja TV nelegālos pieslēgumus 2015.gadā līdz 62 000 mājsaimniecību pagājušajā gadā.

Atbilstoši Saukas veiktajam pētījuma aprēķinam, TV nelegālo pieslēgumu apjoms valstij tiešos zaudējumos, neiekasēto nodokļu ziņā, mērojams 6,2 miljonu eiro apmērā. Salīdzinoši ar attiecīgo laika periodu iepriekš, samazinājies arī valstij radīto tiešo zaudējumu apjoms, proti, par 3,7 miljoniem eiro, bet kopš 2015. gada par 5,8 miljoniem eiro.

«Kaut arī TV nelegālo pieslēgumu skaits joprojām Latvijā ir augsts, pirmo reizi Pasaules Intelektuālā īpašuma aizsardzības dienu kā biedrības, kura iestājas par legālu satura izmantošanu, vadītāja sagaidu ar zināmu gandarījumu, ka Latvija ir gatava atdot pirātisma lielvalsts statusu kādai citai valstij. Sabiedrības tiesiskās kultūras apziņa aug, protams, vienmēr var vēlēties vēl vairāk, taču, manuprāt, ir ļoti būtiski saskatīt pozitīvās tendences, jo ticu, ka satura legāla lietošana Latvijā būs norma, nevis izņēmums,» tā biedrības Par legālu saturu! izpilddirektore Dace Kotzeva, uzsverot, ka TV nelegālo pieslēgumu mājsaimniecību skaita samazinājums bijis iespējams, pateicoties Valsts policijas (VP) izpratnei par problemātiku un darba efektivitātei, kura palielinās ar katru gadu.

VP darba rezultātā 2018.gadā uzsākti 11 kriminālprocesi par nelegālu audiovizuālā satura piegādi, trīs kriminālprocesi nodoti kriminālvajāšanai, un viena persona sodīta par nelikumīgu TV satura retranslāciju. Pirmo reizi Latvijas vēsturē ticis piespriests notiesājošs spriedums un sods par nelikumīgu televīzijas satura retranslāciju un TV pirātam piespriests kriminālsods un 200 stundas piespiedu darba. Administratīvajā jomā pagājušajā gadā veiktas 135 pārbaudes un uzsāktas 48 administratīvo pārkāpumu lietas, pārtrauktas Latvijā divu lielāko filmu straumēšanas nelegālo vietņu darbības, kur katrā tika nelicencēti publiskotas aptuveni 2 000 filmas. Kopumā vietnēs bija reģistrēti aptuveni 42 000 pastāvīgie lietotāji. Viena no tīmekļa vietnēm mēneša laikā bija saņēmusi vairāk nekā miljonu filmu skatīšanās pieprasījumu.

Biedrības Par legālu saturu! mērķis ir vērsties pret TV un filmu izplatīšanu bez ražotāja vai piegādātāja atļaujas, kā arī sekmēt TV tiesisku (legālu) pārraidi telekomunikāciju tirgū. Biedrība dibināta 2015.gada 7.oktobrī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas