Latvijas uzņēmēji, kurus ekonomiski ietekmē karš Ukrainā, varēs saņemt atbalstu

Valdība atbalsta finansējuma piešķiršanas programmu uzņēmējiem, kuri ekonomiski cietuši no Krievijas izraisītā kara Ukrainā.

Ministru kabineta 14.jūnija sēdē apstiprināta jauna Ekonomikas ministrijas izstrādātā atbalsta programma uzņēmējiem Aizdevumu programmas Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku uz ekonomiku mazināšanai īstenošanas noteikumi.

Vienlaikus valdība precizēja eksporta kredītu garantiju saņemšanas nosacījumus un pagarināja garantiju sniegšanas termiņu līdz 2022.gada beigām, lai turpinātu atbalstu eksportējošiem uzņēmējiem, norāda Ekonomikas ministrijā.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA): «Ģeopolitiskā situācija ir pēkšņi mainījusi daudzu uzņēmēju izaugsmes plānus. Ir pārtraukti esošie sadarbības līgumi, traucētas piegādes ķēdes, cenu pieaugums radījis ierobežojumus turpmākajām investīcijām. Tāpēc piedāvājam atbalsta instrumentus.»

Aizdevumu programmas ietvaros uz atbalstu varēs pretendēt saimnieciskās darbības veicēji, kurus ietekmējušas kara Ukrainā sekas, kas izpaužas

kā pieprasījuma samazināšanās, esošo līgumu darbības pārtraukšana, apgrozījuma samazināšanās, traucējumi piegādes ķēdēs, cenu pieaugums un ierobežojums turpmākām investīcijām.

Atbalsta programmu ieviesīs finanšu institūcija Altum. Atbalsta programmas kopējais finansējums ir 39 miljoni eiro, kuru ietvaros varēs izsniegt aptuveni 500 aizdevumus. Atbalsts komersantiem tiks sniegts līdz šā gada 31.decembrim.

Aizdevumi būs pieejami visām saimnieciskās darbības veicēju kategorijām (sīkie, mazie, vidējie, lielie saimnieciskās darbības veicēji), kā arī attieksies uz lauksaimniecības, zvejniecības un akvakultūras nozaru saimnieciskās darbības veicējiem. Vienlaikus MK noteikumos minētas arī vairākas neatbalstāmās nozares, piemēram, tabakas izstrādājumu ražošana un tirdzniecība, finanšu un apdrošināšanas darbība u.c.

Komersantiem pieejamā maksimālā aizdevuma summa būs līdz trim miljoniem eiro. Maksimālā aizdevuma summa tiks noteikta, ievērojot vienu no šiem rādītājiem:

  • 15% no saimnieciskās darbības veicēja iepriekšējo trīs noslēgto finanšu gadu vidējā apgrozījuma vai
  • 50% no saimnieciskās darbības veicēja kopējām enerģijas izmaksām 12 mēnešu laikā pirms aizdevuma pieteikuma iesniegšanas dienas.

Aizdevumu komersantam piešķirs, ja tam nepieciešams mazināt negatīvo ietekmi uz saimniecisko darbību un ja tas ir ekonomiski dzīvotspējīgs. Vienlaikus noteikts, ka šo aizdevumu nedrīkstēs apvienot ar Covid-19 seku mazināšanas atbalstu, kuru sniedz sabiedrība Altum.

Vienlaikus saimnieciskās darbības veicējs varēs gūt atbalstu no vairākiem subsidētiem aizdevumiem šo noteikumu ietvaros, kā arī saimnieciskās darbības veicējs vienlaikus varēs gūt atbalstu no citām atbalsta programmām, ievērojot šīs programmas nosacījumus un finansējuma robežvērtības šo noteikumu ietvaros.

Apgrozāmo līdzekļu aizdevuma termiņš varēs būt līdz trim gadiem, savukārt investīciju aizdevumam – līdz sešiem gadiem.

Lai sniegtu valsts atbalstu uzņēmumiem, kuri cietuši no Krievijas militārās agresijas Ukrainā sekām, Saeima 2.jūnija sēdē pieņēma jaunu likumu Pret Ukrainu vērstās Krievijas militārās agresijas dēļ piemēroto sankciju un pretpasākumu izraisīto ekonomisko seku pārvarēšanas atbalsta likums, kurā noteikts, ka atbalsts uzņēmumiem tiks sniegts vairāku finanšu instrumentu veidā – aizdevumi apgrozāmajiem līdzekļiem un investīcijām, garantijas, eksporta kredīta garantijas, un pašu kapitāla fonda vēl neizlietotais finansējums investīcijām uzņēmumos to biznesa modeļa pielāgošanai, eksporta spējas uzlabošanai, jaunu tirgu iekarošanai, jaunām tehnoloģijām un procesu optimizācijai, kā arī produktu izstrādei Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu krīzes apstākļos, piesaistot privātos finansētājus, tādējādi veicinot finansējuma pieejamību tirgū.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas