Latvijas vēstnieks ASV: Baltijas drošība ir augsta Amerikas prioritāte

Andris Razāns

Baltijas valstu drošība un demokrātija ir augsta Amerikas Savienoto valstu stratēģiskā prioritāte. Ja tā nebūtu, Baltijas valstu vadītāju tikšanās Baltajā namā gluži vienkārši nenotiktu, uzskata Latvijas vēstnieks ASV Andris Razāns.

Šī būs unikāla iespēja Baltijai vienoties par to, kā sadarboties ar ASV prezidentu Baraku Obamu nākamos trīs gadus, tā, vērtējot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas prezidentu vizīti Baltajā namā, intervijā Latvijas Radio norāda Razāns. ASV pēdējos divdesmit gadus bija nozīmīgs stratēģiskais partneris,- gan iepriekš neatzīstot Latvijas iekļaušanu PSRS, gan vēlāk sniedzot atbalstu demokrātijas un ekonomikas attīstībā. Taču arī šodien ir jomas, kur ar ASV sadarbību joprojām var uzlabot.

Vairāk nekā stundu ilgajā sarunā Baltajā namā, valstu vadītājiem ar Obamu būs jāpagūst izrunāt ļoti daudz svarīgu jautājumu – par ekonomiku, drošību, tirdzniecību un attiecībām ar kaimiņvalstīm un citiem svarīgiem punktiem. Latvijas prezidentam Andrim Bērziņam būs iespējams uzrunāt Obamu arī par ciešāku sadarbību ekonomikas jomā, jo Latvijā līdz šim nonāk salīdzinoši maz ASV tiešo investīciju un tās piesaistīt būtu Latvijas interesēs, uzsver vēstnieks.

Vizīte notiek izdevīgā laikā arī tādēļ, ka Obamam vēl priekšā trīs valdīšanas gadi, saka Razāns. Un tas dod cerības, ka sarunās dīgušajām idejām būs arī turpinājums. «Prezidents Obama ir uzsācis savu otro termiņu prezidenta amatā, viņam vēl ir ļoti daudz laika kā Amerikas prezidentam šajā svarīgajā postenī. Un būtībā mums ir ļoti laba iespēja runāt par to, kā nākamos trīs gadus ar šo prezidentu, administrāciju Baltijas valstis varēs sadarboties,» norāda vēstnieks.

Baltijas valstu prezidentu vizīte notiek laikā, kad pasaules ziņu kanālu pirmajās rindās ir vēstis par Sīriju un ASV iespējamo militāro iejaukšanos, lai izbeigtu ieilgušo konfliktu. No ASV valdības puses dzirdams, ka tai nav šaubu, ka Sīrijas vara ir izmantojusi ķīmiskos ieročus pret civiliedzīvotājiem, un tā ir galējā līnija, pēc kuras ASV ir gatava rīkoties.

No šīs ziņas nebūs iespējams izvairīties arī Baltijas valstu prezidentiem sarunās ar Obamu, uzskata vēstnieks Razāns, taču ir pārliecināts, ka tas nemazinās Baltijas vizītes svaru. «Ir svarīgi, ka par jautājumu tiek diskutēts. Vai tas aizēnos Baltijas valstu dienu, prezidentu vizīti, domāju, ka nē, gluži pretēji – tas dos papildus sarunu punktu un pievērsīs papildus uzmanību tam, par ko tiek diskutēts Vašingtonā,» spriež Razāns.

Vai fakts, ka Baltijas valstu līderi satiks Obamu Vašingtonā izslēdz iespēju, ka ASV prezidents jebkad savas prezidentūras laikā varētu atbraukt līdz Baltijai, līdzīgi kā to darījuši viņa priekšgājēji Bils Klintons un Džordžs Bušs, stingri apgalvot nevar, saka vēstnieks.

Kā zināms, visu triju Baltijas valstu prezidenti ar ASV līderi Baraku Obamu tiksies piektdien, 30.augustā. Iepriekš Baltijas un ASV līderi kopīgā samitā tikās pirms astoņiem gadiem Rīgā.

102.000.102.5196

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas