Latvijas vēstnieks NATO: Situācija pēc Irānas ģenerāļa nogalināšanas ir bīstama un konflikts var attīstīties tālāk

Situācija ir bīstama un konflikts var attīstīties tālāk, komentējot norises pēc ASV raķešu trieciena Irākā, kurā tika nogalināts Irānas ģenerālis Kasems Soleimani un vēl deviņi cilvēki, intervijā telekanāla TV3 raidījumā 900 sekundes norāda Latvijas vēstnieks NATO Edgars Skuja.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka tiek darīts viss, lai konflikts neeskalētos tālāk. Tagad ir svarīgi, lai reģiona valstis paustu savu nostāju un nekādā mērā neiesaistītos, kā arī, lai starptautiskā sabiedrība aktīvi paustu savu pozīciju, norādīja vēstnieks.

«Jāapzinās, ka dzīvojam sarežģītā starptautiskā vidē, kurā pastāv riski, apdraudējumi, militārās aktivitātes, reģionālie konflikti, daudz un dažādi drošības izaicinājumi,» uzsvēra Skuja.

Komentējot situāciju Irākā, viņš atgādināja, ka pērnā gada beigās notika uzbrukums ASV vēstniecībai Bagdādē. «Tas ir viens no kritiskiem punktiem, jo vēstniecības ir neaizkaramas (..). Šāda situācija ir nepieļaujama. Tas ir viens aspekts, ar ko aizsākās tā situācija, lai arī cēloņi ir dziļāki,» atzina vēstnieks.

Skuja arī uzsvēra, ka nav pamata apšaubīt mūsu sabiedrotā teikto, par to, ka uzbrukums Soleimani notika, lai novērstu lielāku traģēdiju, kas bija sagaidāma no Irānas kaujinieku puses attiecībā uz ASV bāzēm.

Lūgts komentēt situāciju attiecībā uz Irākā esošajiem Latvijas karavīriem, vēstnieks vien norādīja, ka Latvijas Aizsardzības ministrija ir paziņojusi, ka mūsu karavīri tur paliek un turpina misiju.

Lasiet arī: Irānas ģenerāļa nogalināšana izraisa krasu naftas cenu kāpumu

Skuja piebilda, ka pirmdien, 6.janvārī, gaidāma NATO padomes sēde, lai apspriestu situāciju Irākā pēc šīs valsts parlamenta paziņojuma.

Jau vēstīts, ka piektdien, 3.janvārī, ASV raķešu triecienā pie Bagdādes lidostas tika nogalināti desmit cilvēki – pieci irākieši un pieci irāņi, arī Irānas Revolucionārās gvardes vienības Kudsas spēki komandieris ģenerālis Soleimani un Irākas militārā grupējuma Hashed al Shaabi (Tautas mobilizācijas spēki) vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss. 

Šis trieciens bija vērsts pret Soleimani un tika īstenots pēc ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) rīkojuma. Pēc trieciena Pentagons paziņoja, ka «Soleimani aktīvi izstrādāja plānus uzbrukt amerikāņu diplomātiem un karavīriem Irākā», kā arī, ka Kudsas spēki ir «atbildīgi par simtiem amerikāņu un koalīcijas karavīru nāvi un vēl tūkstošiem ievainošanu». Tostarp Savienotās Valstis vaino Soleimani, ka viņš apstiprinājis 31.decembrī notikušo proirānisko protestētāju uzbrukumu ASV vēstniecībai Bagdādē.

Irāna ir draudējusi atriebties par Soleimani nāvi.

Tikmēr, reaģējot uz minēto uzbrukumu, Irākas parlaments  pieprasīja izvest no valsts ASV vadītās starptautiskās koalīcijas spēkus. 

«Parlaments ir nobalsojis uzdot Irākas valdībai atsaukt lūgumu starptautiskajai koalīcijai palīdzēt cīnīties pret Islāma valsti,» pēc balsojuma paziņoja parlamenta spīkers Mohammeds Halbusi.

Irākas valdība 2014.gadā lūdza ASV palīdzību cīņā pret teroristu grupējumu Islāma valsts, un, atsaucoties uz šo lūgumu, Irākā ir izvietoti apmēram 5 200 ASV karavīri.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas