bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 22.09.2018 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris
LatviaLatvija

Lauksaimnieki: Graudaugu sējumu situācija sausuma dēļ ik dienu kļūst kritiskāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Graudaugu sējumu situācija lielā karstuma dēļ ik dienu kļūst kritiskāka, un nākas arvien vairāk bažīties par gaidāmās ražas apmēru un kvalitāti, saka lauksaimniecības nozares pārstāvji.

Biedrības Zemnieku saeima pārstāvis Mārtiņš Trons teica, ka sausums negatīvi ietekmē graudaugu sējumus, un graudu raža jau patlaban lēšama mazāka nekā pērn. Taču esot pāragri izdarīt prognozes par konkrētu ražas samazinājuma apmēru. Lielākais sausums Latvijā ir Kurzemē, kur augsnei izteikti trūkst mitruma. «Patlaban ir ļoti sauss, un šādi laika apstākļi nav novēroti pēdējos 18–19 gadus. Sausums negatīvi ietekmē ziemāju, vasarāju attīstību, kā arī zālāju attīstību un pārējos lauksaimniecības procesus,» skaidro Trons.

Viņš piebilda, ka arī sinoptiķu šonedēļ solītais lietus būtiski situāciju neuzlabos, jo tik stipru nokrišņu, lai zemei dotu pietiekamu veldzi, nav gaidāmi. «Labākajā gadījumā nokrišņi «apsitīs» putekļu masu, bet zemē nekas neaizies. Nākamnedēļ sola lielāku lietu, bet nav zināms, vai prognozes piepildīsies. Ir liela nepieciešamība pēc nokrišņiem,» viņš sprieda, piebilstot, ka pārlieku sausos laika apstākļos sējumi nepilnvērtīgi attīstās, jo tiem trūkst nepieciešamo barības vielu.

Pēc Trona teiktā, zemnieki patlaban sākuši gatavot lopbarību, taču arī tās kvalitāte nav diez cik spoža. «Lauksaimnieki gatavo pirmo pļāvumu, zāles masa ir krietni mazāka nekā tai vajadzētu būt jūnija sākumā. Tomēr lauksaimniekiem nav īpašu variantu, lopbarība jāgatavo. Atliek cerēt uz otro un trešo pļāvumu, varbūt kāds paspēs zāli nopļaut arī ceturto reizi. Viss ir atkarīgs no laika apstākļiem vasarā un rudenī, kā arī no tā, cik agru vai vēlu iestāsies rudens. Līdz šim arī kukurūza ir švaki attīstījusies,» teica Trons.

Liepājas rajona Otaņķu pagasta zemnieku saimniecības Gudriķi īpašnieks Guntis Silenieks norādīja, ka Nīcas novadā lietus nav bijis jau ļoti sen un kultūraugiem izteikti trūkst mitruma. «27, 28 un 30 grādu karstumā un vējā augi bija kā uz pannas, tāpēc nokrišņi iepriekšējās dienas diez cik nelīdzēja. Situācija kļūst arvien sliktāka,» sacīja Silenieks, norādot, ka ilgstošā sausuma dēļ vasarāju potenciālais ražas apmērs ir samazinājies.

Pēc viņa teiktā, pirmajiem sētajiem vasarājiem sakņu sistēma ir spēcīgāka, taču vēlāk sētie vasarāji no sausuma cieš vairāk. «Šāda situācija izveidojusies dēļ slapjā rudens dēļ pagājušajā gadā. Lielajās lietusgāzēs un slapjajā laikā pērn uz laukiem veidojās peļķes, kurš šopavasar ilgi nežuva. Varējām rušināt zemi apkārt peļķēm, cik nu vien gribējām, bet pagājušā gada ūdens bija uzkrājies un vēl jūtams šopavasar. Tāpēc šajā pavasarī lauksaimnieki ar tehniku nevarēja laicīgi tikt virsū uz laukiem, sējas darbi atsevišķos laukos aizkavējās divas nedēļas,» teica Silenieks.

Viņš piebilda, ka vēlāk sētajiem vasarāju sējumiem mitruma šobrīd kritiski trūkst, kamdēļ sarūk potenciālās ražas apmērs un kvalitāte. Augi sāk nīkuļot. Nokrišņi vasarāju situāciju varētu uzlabot, taču Nīcas pusē lietus nav gaidāms. Nevar viennozīmīgi prognozēt, cik lieli būs ražas zaudējumi, jo vēl ir priekšā gandrīz divi mēneši, kuru laikā vasarājiem attīstīties. «Ir slikti, bet ražu neprognozēju. Vasarāji attīstīties vēl gandrīz divus mēnešus. Ir cerība, ka būs lietus, lai gan patlaban to nesola,» norādīja Silenieks. Vienlaikus viņš piebilda, ka ziemāji Nīcas novadā pagaidām izskatoties cerīgi.

VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons teica, ka Vidzemē pēdējo reizi lietus bija maija otrajā pusē. Taču reģionos tuvāk Igaunijas robežai nav lijis vairāk nekā mēnesi, un sējumi ir ļoti bēdīgā situācijā. Lai arī Latgalē vietām bijis lietus, sausums ir problēma arī tur. «Sējumi šobrīd cieš no tā, ka nav mitruma. Ik dienu kopš nav bijis lietus situācija tikai pasliktinās. To, kurā dienā situācija būs tik kritiska, ka varēs vairs ražu negaidīt, var «tikai zīlēt». Gan vasarāju, gan kaut kādā mērā arī ziemāju ražas potenciāls ik dienu samazinās, jo mitrums ražas veidošanās laikā ir izšķirošs,» teica Jansons, piebilstot, ka arī graudu kvalitāte lielā sausuma dēļ cieš. Līdz ar to daļa graudu jebkurā gadījumā derēs vienīgi lopbarībai.

Viņa atzina, ka tuvākajā laikā sinoptiķi nesola būtiskus nokrišņus, tāpēc prognozes par turpmāko sējumu attīstību ir bēdīgas. Tomēr ir pāragri rēķināt graudu ražas apmēra samazinājumu, jo vēl ir jāaizvada jūnijs un jūlijs. «Uz rekordražu noteikti nevar cerēt, bet, ja tuvākajā nedēļā līs, var cerēt, ka augi saņemas un mēs varētu novākt vidēju ražu. Ja tas nenotiek, situācija tikai pasliktināsies,» teica Jansons, piebilstot, ka ik nedēļu situācija pasliktinās un pēc trim nedēļām sējumus neglābs arī liels lietus.


Pievienot komentāru

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima. 

Eksperti: Laika apstākļi reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, neuzmanība gan

Analizējot kopējos ceļu satiksmes negadījumu iemeslus Rīgas reģionā 2016.gadā, konstatēts, ka lielākā daļa jeb 65% ceļu satiksmes negadījumu notiek pilsētās, vairumā – tieši skaidros vai saulainā laikā (43%). Tomēr laika apstākļi ļoti reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, lielākajā daļā gadījumu vainojama ir autovadītāja neuzmanība vai nevērība.

Tiesa noraida LDz lūgumu mainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Iesalnieku 

Tiesas procesā starp VAS Latvijas dzelzceļš un Valsts dzelzceļa administrāciju par Ventspils depo ēkas izmantošanu Administratīvā rajona tiesa noraidījusi LDz lūgumu nomainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Juri Iesalnieku, kurš vienlaikus ir arī administrācijas direktors, liecina tiesas lēmums.

Pieņem grozījumus pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā, kas nepieciešami jaunā izglītības satura pakāpeniskai ieviešanai – pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu.

Brexit: finiša taisnē, bet bez finiša līnijas

Līdz Lielbritānijas oficiālas izstāšanās no Eiropas Savienības ir palikušas nedaudz mazāk nekā 200 dienas. Statuss, kurā šobrīd atrodas vienošanās gan starp Lielbritāniju un ES, gan pašā Lielbritānijas valdībā, rada aizvien lielāku starptautisko haosu, kurā ieguvēji nav ne Lielbritānija, ne ES, ne Latvija.