bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 19.01.2020 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

LB: kredītņēmēji būs ieguvēji, ieviešot eiro

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Latvijai ieviešot eiro, kredītņēmējiem, kas aizņēmušies latos ar mainīgo procentu likmi, samazināsies ikmēneša kredīta maksājumi, norāda Latvijas Bankas ekonomiste Vija Mičūne.

«Pēc Latvijas iestāšanās eirozonā, visiem kredītiem ar mainīgo procentu likmi, kas piesaistīta RIGIBOR indeksam, ierasti augstākais RIGIBOR indekss tiks automātiski aizstāts ar zemāko EURIBOR. Turklāt Euro ieviešanas likums aizliedz aizdevējam naudas tirgus indeksa nomaiņas gadījumā palielināt latu naudas tirgus indeksam pievienoto procentu likmi vai pasliktināt citus aizņēmuma nosacījumus. Tādējādi, Latvijai iestājoties eirozonā, tie kredītņēmēji, kas aizņēmušies latos ar mainīgo procentu likmi, baudīs kredītu procentu likmes samazinājumu. Zemāka kredīta procentu likme savukārt nozīmē mazākus kredīta ikmēneša maksājumus,» skaidro bankas eksperte.

Vienlaikus viņa atzīmē, ka bankas RIGIBOR indeksa nomaiņu neveiks uzreiz brīdī, kad Latvija pievienosies eirozonai, bet gan pakāpeniski, ievērojot katra kredītņēmēja ierasto kredīta procentu likmes pārskatīšanas grafiku.

«Pēc eiro ieviešanas kredītņēmēji, kas aizņēmušies latos ar mainīgo procentu likmi, ne tikai ietaupīs uz zemāku ikmēneša kredītu maksājumu rēķina, bet arī varēs justies drošāk par to, ka ikmēneša kredītu maksājumu apmērs saglabāsies salīdzinoši stabils – arī EURIBOR indeksi mēdz svārstīties, taču to svārstības vēsturiski ir bijušas krietni mazākas nekā RIGIBOR indeksiem. Latu likmes tautsaimniecības satricinājumu brīžos uzkāpj debesīs, krasi palielinot latu kredītņēmēja ikmēneša kredīta maksājumu. Šādos kritiskos brīžos latu kredītņēmēja ikmēneša maksājums var pieaugt pat 3-4 reizes,» uzsver ekonomiste.

Tā, piemēram, 2007.gada februārī izplatoties nepatiesām baumām par iespējamo lata vērtības samazināšanos, trīs mēnešu RIGIBOR naudas tirgus indeksi nedēļas laikā pieauga no 4,9% līdz 9,0%. Savukārt maksimālo vērtību RIGIBOR indekss sasniedza 2009.gada vasarā, kad nebija skaidrs, vai valdība spēs samazināt budžeta izdevumus un palielināt ieņēmumus, un daudzi starptautiski atzīti ekonomisti piesauca iespējamo lata vērtības kritumu.

Tajā pašā laikā EURIBOR indeksi kopš eiro ieviešanas 1999.gadā ir bijuši zemi un salīdzinoši stabili. Pat Eiropas un visam pasaules finanšu tirgum kritiskos brīžos EURIBOR indeksi pakāpās tikai nedaudz. Piemēram, 2008.gada rudenī pēc Lehman&Brother’s maksātnespējas, kad visas pasaulē lielākās bankas, plašumā izvēršoties savstarpējai neuzticībai, izvairījās no aizdošanas viena otrai, EURIBOR trīs mēnešu indeksa svārstību intervāls bija 0,4–0,5 procentpunkti.

«Latvijai ieviešot eiro, ieguvēji būs arī eiro kredītu ņēmēji, jo vairāk nevajadzēs uztraukties par valūtas svārstību risku – ienākumi tiks gūti tādā pašā valūtā, kādā veicami ikmēneša kredīta maksājumi. Lai gan pašlaik lata kurss ir stabils un nav pamata bažām par tā svārstībām, nav skaidrs, vai gadījumā, ja kādu iemeslu dēļ ar nākamo gadu Latvijā netiks ieviests eiro, tāda pati situācija saglabāsies pēc diviem, trim vai četriem gadiem. Latvijā ieviešot eiro jau ar nākamo gadu, jebkādas spekulācijas par valūtas kursa krasām pārmaiņām ir izslēgtas,» skaidro Mičūne.

Tāpat eiro kredītņēmējiem vairs nevajadzēs konvertēt ikmēneša maksājumam nepieciešamo naudas summu no latiem uz eiro, tādējādi tiks ietaupīts uz konvertācijas rēķina. Bankas parasti nosaka valūtas pārdošanas kursu nedaudz augstāku par centrālo lata un eiro paritātes kursu (0,702804 lati par eiro), kā arī nereti par valūtas konvertāciju iekasē komisijas maksu. Ja Latvija iestāsies eirozonā, eiro kredītņēmējiem, veicot ikmēneša maksājumus, vairs nevajadzēs pārmaksāt bankām par saņemtajiem valūtas konvertācijas pakalpojumiem.

«Ja, Latvijai ieviešot eiro, iegūs kredītņēmēji, iegūs arī citas ekonomiski aktīvās sabiedrības grupas. Kredītņēmēji ietaupīto varēs tērēt, pērkot vairāk produktu un pakalpojumu. Ja kredītņēmējiem būs vieglāk veikt ikmēneša maksājumus un tie būs vieglāk prognozējami, arī bankām samazināsies risks, ka kredīta maksājumi netiks veikti laicīgi vai netiks atmaksāti vispār. Rezumējot – no eiro ieviešanas tūlītēji un taustāmi labumi būs kredītņēmējiem, bet vidējā termiņā ieguvēji būs arī gandrīz visi pārējie. Varbūt izņemot valūtas mijējus,» tā eksperte.

Jāpiebilst, ka kopumā pagājušā gada rudenī Latvijā mājsaimniecībām un uzņēmumiem bija izsniegts vairāk nekā miljons kredītu 10,1 miljarda latu apmērā (no tiem latos 1,3 miljardi un eiro 8,4 miljardi). Tostarp uzņēmumiem izsniegti gandrīz 50 tūkstoši kredītu, mājsaimniecībām mājokļu iegādei – vairāk nekā 130 tūkstoši, mājsaimniecībām patēriņa preču iegādei – vairāk nekā 215 tūkstoši kredītu, bet norēķinu karšu un kontu kredītu skaits pārsniedz 535 tūkstošus.

102.000.102.3637


Pievienot komentāru

 1. lol teica:

  Paiders http://www.parlatu.lv aprēķinājis, ka ieguvums ir ap 3 santiimi mēnesī. LB murgi ir atmaskoti.

 2. gf teica:

  Cik kredītu ir izsniegts latos,
  un cik eiro?
  Atbildiet uz šo elementāro jautājumu,
  un saceriet jaunu demogoģisku argumentu.
  Veiksmi!

Nedēļa Lietuvā. Publicē iesaukuma sarakstus, policija meklē bērna nolaupītāju, cietumsods Krievijas spiegam paliek

Lietuvā aizvadītās nedēļas svarīgākie notikumi ziņas bija policijas rīcība iespējama bērna nolaupītāja atrašanai, obligātā dienesta jauniesaucamo saraksta publicēšana, septiņu gadu soda saglabāšana Krievijas spiegam un Baltkrievijas vēršanās ar lūgumu pēc naftas Lietuvā.

FKTK nosaka izņēmumus, kuros bankas drīkst apkalpot sankcionēto Lembergu

FKTK noteikusi gadījumus, kuros Latvijas finanšu tirgus dalībnieki drīkst apkalpot ASV sankcijām pakļauto Aivaru Lembergu un trīs ar viņu saistītās organizācijas.

Ministru prezidents ekonomikas ministram uzdod rast risinājumus dzīvojamā fonda jautājumā

«Gadiem nerisinātais novecojušā dzīvojamā fonda un nepietiekamo dzīvojamo platību jautājums skar lielu daļu mūsu sabiedrības. Tas kavē iedzīvotāju dzīves kvalitātes, sadzīves apstākļu uzlabošanos un ir steidzami jālabo.»

Martins Dukurs izcīna uzvaru Pasaules kausa piektajā posmā

Labākais Latvijas skeletonists Martins Dukurs piektdien, 17.janvārī, Austrijā izcīnījis uzvaru Pasaules kausa piektā posma sacensībās, Īglsas trasē izcīnot jau desmito panākumu pēc kārtas.

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasa no Irānas kompensācijas upuru tuviniekiem

Ukrainas lidmašīnas katastrofā bojāgājušo valstu valdības pieprasījušas Irānai uzņemties pilnu atbildību par tās notriekšanu un izmaksāt kompensācijas upuru tuviniekiem.

Atlaistajiem LDz darbiniekiem sola piemeklēt piemērotākās vakances

NVA atlaistajiem VAS Latvijas dzelzceļš darbiniekiem piedāvās viņiem piemērotākās vakances, nepieciešamības gadījumā dodot iespēju arī pārkvalifikācijas, paaugstināt kvalifikāciju vai apgūt jaunu profesiju.

Pērn Pasažieru vilciens pārvadājis par 2% vairāk pasažieru

Aizvadītajā gadā AS Pasažieru vilciens kopumā pārvadājis 18,5 miljonus pasažieru, kas ir par 2,05% vairāk nekā 2018.gadā, informē uzņēmumā.

Ukrainas premjerministrs iesniedz atlūgumu pēc balss ieraksta nopludināšanas

Ukrainas premjerministrs Oleksijs Hončaruks ir iesniedzis atlūgumu no amata pēc tam, kad viņš ticis saistīts ar atklātībā nonākušu audio ierakstu, kur kāds vīrietis dzirdams kritizējam Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un viņa zināšanas ekonomikā.

Latvijā decembrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Augstāka inflācija pagājušajā mēnesī bijusi Ungārijā, Rumānijā, Slovākijā un Čehijā, Bulgārijā, Polijā, Nīderlandē un Lietuvā. Pēc Latvijas seko Slovēnija, Austrija, Luksemburga un Igaunija, Zviedrija, Francija un Vācija.

Igaunijā imigrācija turpina veidot iedzīvotāju skaita pieaugumu

Igaunijā pērn reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums piekto gadu pēc kārtas un ir skaidrojams ar imigrāciju, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati par 2019.gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos gaida vairāk nekā 35 000 dalībnieku

Svētku dalībnieku vidū būs gan Latvijas skolu, gan profesionālās izglītības iestāžu, gan mūzikas skolu audzēkņi, latviešu diasporas pārstāvji, kā arī bērni ar īpašām vajadzībām.

BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Aizdomas, ka sankcionētais Aivars Lembergs «pārdevis» nekustamo īpašumu Raunas ielā 27, Rīgā, savai māsai «izskata pēc» vien. Tas varētu būt darīts, lai izvairītos no mantas konfiskācijas notiesājoša sprieduma gadījumā vai no iespējamā aresta uzlikšanas tai.

Dzēsts jau pirmais kūlas ugunsgrēks šajā gadā

Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad pirmais kūlas ugunsgrēks reģistrēts vairāk nekā mēnesi agrāk – 2019.gadā pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts 21.februārī Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā.

Austrālijā lietus palīdz apdzēst daļu ugunsgrēku

Austrālijas austrumus, kas cietuši apjomīgos un ilgos mežu ugunsgrēkos, ir sasnieguši lietus mākoņi. Ugunsdzēsēji pauduši cerību, ka lietus palīdzēs ierobežot liesmu izplatību.

Bordāns redz labus potenciālos AT priekšsēdētāja un ģenerālprokurora pēctečus

Redzu cilvēkus, kuri varētu godam mainīt Ģenerālprokuratūras un Augstākās tiesas darbības standartus, vaicāts, vai redz potenciālus kandidātus šo iestāžu vadībai.

Kariņš apstiprina naftas piegāžu iespēju Baltkrievijai caur Latviju

Pēc sarunas ar Lukašenko Kariņš žurnālistiem norādījis, ka abpusējo ekonomisko attiecību attīstīšanā pats loģiskākais ir pievērsties transportam un loģistikai, jo šajās nozarēs starp abām valstīm jau pastāv attiecības.

Nedēļas nogalē saglabāsies samērā silts laiks

Pūtīs mērens dienvidu, dienvidrietumu vējš, kas vietām brāzmās sasniegs 14 m/s. Gaisa temperatūra naktī būs 0…+5 grādu robežās, bet dienā termometra stabiņš pakāpsies līdz +3…+6 grādiem.

GKR palīdz gāzt Rīgas vicemērus un «pieliek punktu» līdzšinējai valdošajai koalīcijai

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova un vietnieks Druvis Kleins ārkārtas sēdē zaudējuši savus amatus, jo par viņu gāšanu kopā ar opozīciju nobalsoja arī vairāki valdošajā koalīcijā esošās GKR deputāti

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu

Arī studējošie kritizē IZM sagatavoto ziņojumu par augstskolu pārvaldības maiņu, tajā saskatot pārāk daudz nepilnību.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujākais ES

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 13,5%, kas ir straujākais kāpums no 27 ES dalībvalstīm.

Krievijā apstiprina amatā Putina jauno premjerministru

Krievijas Valsts dome ceturtdien, 16.janvārī, apstiprinājusi valdības vadītāja amatā Mihailu Mišustinu, kura kandidatūru ierosinājis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pērn SEB banka izsniegusi studentiem kredītos izsniegusi 9,4 miljonus eiro

Pērn SEB banka studentiem piešķīrusi 1 469 aizdevumus ar valsts galvojumu un to kopsumma ir aptuveni 9,4 miljoni eiro, informē bankā.

Saeima pieņem paziņojumu par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību

Saeima ceturtdien, 16.janvārī, pieņēmusi paziņojumu par Latvijas okupāciju un Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanas nepieņemamību.

Latvijas dzelzceļš plāno atlaist 1 500 darbinieku

VAS Latvijas dzelzceļš līdz šā gada beigām plāno pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar aptuveni 1 500 darbiniekiem.

Lietuvas vēlēšanu sliekšņa reformu aptur viena balss

Lietuvas vēlēšanu sistēmas reformēšanai valstī ir teju vispārējs atbalsts, taču mēģinājums pazemināt parlamenta vēlēšanu slieksni partijām no pieciem līdz trim procentiem šonedēļ cietis neveiksmi.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!