LDTA: pārāk augstās naftas cenas negatīvi ietekmē pasaules ekonomiku

LDTA vadītājs Mārtiņš Stirāns

Naftas cenas patlaban ir pārāk augstas un atstāj negatīvu ietekmi uz kopējo pasaules ekonomiku, turklāt piekrītu ekspertu viedoklim, ka par 20 līdz 40% cena ir pārspīlēta un tā ir spekulatīva, uzskata jaunais Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas vadītājs Mārtiņš Stirāns.

Savā laikā pūta burbuļus ar nekustamajiem īpašumiem, ar akciju tirgiem, un zinām, ar ko tas beidzās. Tukša vieta nemēdz būt, un investīciju fondi, kuriem ir vēl līdzekļi, pēc krīzes vēlas guldīt fiziskās lietās, nevis papīros. Tāpēc naftas un naftas produktu cenas tiek dzītas uz augšu, un par to maksā patērētājs, skaidro Stirāns, vērtējot aprīļa situāciju, kad cenas turējās virs 110 ASV dolāriem (55 lati) par barelu.

Viņš skaidro, ka ASV prezidents Baraka Obama ir izveidojis valdības komisiju, lai izskatītu jautājumu, kāpēc ir tik krass benzīna cenu pieaugums. Tas varētu būt iemesls tam, ka cenas tomēr varētu nekāpt, bet kristies, viņš uzsver.

Eksperti uzskata, ka gada otrajā pusē naftas cenas varētu nokristies no 20 līdz pat 50 ASV dolāriem (10 līdz 25 latiem), un tad būtu sasniegts līmenis, kas bija pirms vairākiem gadiem.

Prognozēju, ka konkurence un tirgus ekonomika būs tie aspekti, kas liks cenai samazināties. No ekonomikas principiem augstajai naftas cenai ilgi nevajadzētu būt. Arī G-20 valstu pārstāvju tikšanās reizē tika runāts par pārspīlētajām naftas un naftas produktu cenām, kas negatīvi ietekmē ekonomiku, skaidro Stirāns.

Viņš secina, ka ASV vadības ietekme uz tirgiem tomēr ir lielāka nekā pie mums. Cenas var kristies lielvalstu valstisko, administratīvo spiedienu rezultātā, tirgus pats neattieksies no spēlēšanās ar cenu, uzskata Stirāns.

 

 

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas