Lemberga ieslodzījuma laika vēstule – kā tika doti rīkojumi pilsētas pārvaldīšanai?

Atrodoties cietumā saistībā ar apsūdzībām par koruptīvu shēmu īstenošanu un citiem smagiem noziegumiem, 2007.gadā Aivars Lembergs turpināja dot rīkojumus Ventspils pilsētas domei, tās deputātiem caur vēstulēm, kas sūtītas no Matīsa cietuma telpām. Vēstulēs izteiktas prasības deputātiem iepazīstināt viņu ar finanšu plāniem, dažādiem dokumentiem un turpmākajiem domes nodomiem pilsētas pārvaldīšanā.

BNN rīcībā nonākušas divas vēstules – viena tapusi, Lembergam atrodoties Matīsa cietuma telpās, otra rakstīta pēc tiesas lēmuma atbrīvot Lembergu no cietuma un piemērot viņam mājas arestu.

Abās vēstulēs figurē arī tādi deputāti, kuri joprojām atrodas Ventspils pilsētas domē, piemēram, Uldis Boitmanis, kurš saņēmis arī personīgu Lemberga vēstuli.

Jānorāda, ka vēstuļu transkripcijā atstāts oriģinālais valodas un gramatikas lietojums.

Lembergs, rakstot Boitmanim, lieto uzrunu: «Sveiks, Uldi un Ko!»

Vēstulē lasāms, ka Lembergs raksta:

«Sirsnīgs paldies Tev un Ko par atsūtīto vēstuli un fotogrāfijām. Man patiess prieks, ka viss iet pēc plāna, ko varēja apskatīt fotogrāfijās. Vienīgi nav pieminēta apkalpošanas māja. Ka ar to? Cik tālu pavirzījās domas par kur varētu būt? 
–viesnīcu 
–50m peldbaseinu.
Kur varētu būt. Kāds varētu būt projektēšanas tehniskais uzdevums?»

Vēstule, kas personīgi adresēta Boitmanim, rakstīta no Matīsa cietuma dažus mēnešus pēc viņa aresta un mazliet ilgāk par mēnesi pirms drošības līdzekļa piemērošanas. Iespējams, tāpēc beigās minēts: «Možais un optimisma, pārliecības pilnais Aivars L.»

Pēc vēstules satura noprotams, ka sarakste starp viņiem notikusi ilglaicīgi un Boitmanis Lembergam atskaitījies par veikumiem domē.

Atrodoties mājas arestā, Lembergs vairākkārt Ventspils pilsētas domes deputātiem uzsver, ka pašvaldība rīkojas nepareizi un, Lemberga prāt, vajadzētu citādi. Tas attiecas, piemēram, uz Latviešu biedrības nama būvi. Tāpat Lembergs vēstulē domes deputātus lūdz iepazīstināt viņu ar finansēm un dokumentiem.

Proti, vēstulē tiek rakstīts:

1.No publikācijām Ventas Balsī man kļuvis zināms, ka ir pieņemts lēmums (tiek plānots pieņemt?), ka Latviešu biedrības nams tiks renovēts un tajā tiks izvietots skolēnu jaunrades nams.

Apšaubu šāda lēmumu pareizību. Ka neiznāk kā ar amfībiju – nav īsti ne mašīna, ne motorlaiva (kuģis). Lūdzu atsūtīt materiālus uz kura pamata tika pieņemts (plānots?) šāds lēmums.

2.Tāpat no preses esmu uzzinājis, ka bijušās Pārventas slimnīcas telpās paredzēts ierīkot sporta internātu, to pārceļot uz Saules iela.

Domāju, ka šāds lēmums ir kļūdains, jo visas galvenās sporta bāzes ir pilsētas kreisajā krastā, tā pat kā augstskola un prestižākās skolas u.c. ārpusskolas iestādes. Lūdzu iepazīstināt ar dokumentiem uz kuru pamata tika pieņemts šāds lēmums, tai skaitā par profilu un finansēšanu, t.sk. No valsts (vai LOK) līdzekļiem.

3.Pirms vairākiem mēnešiem iepazinos ar pilsētas attīstības plāna aprakstošo daļu un risku analīzi.

Bija daudzas piezīmes. Lūdzu iepazīstināt ar šīm piezīmēm un pēdējo variantu.»

«Paldies. Dzīvojot par V-pili un ventspilniekiem. AL.»

Šādas BNN rīcībā nonākušās vēstules pierāda, ka, esot apcietinājumā, Lembergs turpina izrīkot domes deputātus.

«Cirka uzvedums» turpinās jau vairāk nekā desmit gadu. Proti, Ģenerālprokuratūra nav atcēlusi smagos finanšu noziegumos apsūdzētajam Lembergam piemēroto drošības līdzekli – liegumu pildīt Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumus.

Pēc likuma Lembergam ir aizliegums pildīt priekšsēdētāja pienākumus. Kam ir ticība, ka tas tiešām īstenojas ne tikai de iure, bet arī de facto?

Ņemot vērā, ka daudzu gadu garumā Lembergs nav ievērojis šo aizliegumu / mēģinājis to apspēlēt, Ventspils domes telpās rīkojot teātri, nešķiet, ka situācija varētu mainīties arī pēc tā, kad ASV sankciju sarakstā viņš atrodas trīs mēnešus. Šķiet, ka sankciju dēļ Lembergam vien maks ir kļuvis mazliet plānāks, kamēr ietekme ir joprojām saglabājusies.

Te var spēlēt spēli – kas vainīgs, tas bailīgs. Proti, ne apcietinājums, ne liegums, ne nonākšana ASV sankciju sarakstā Lemberga atbalstītajiem nav bijis pietiekams iemesls beigt akli sekot šim pelēkajam kardinālam, jo, iespējams, Lembergam pret viņiem arī ir gana daudz pierādījumu. Tas tā – ja kāds izdomā gremdēt hūti, tā nogremdētu sekotājus līdz ar sevi.

Lemberga varas saglabāšanos pierāda, piemēram, tas, ka pēc sankciju uzlikšanas Ventspils pilsētas domē tika pieņemts budžets, kas sagatavots Lemberga vadībā. Tāpat «teātra izrādes» turpinājumā Lembergs janvāra sākumā atstāja Ventspils pilsētas domes Pilsētas attīstības jautājumu komitejas vadību un sastāvu, tomēr tā paša mēneša beigās jau iekārtojās Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja amatā.

Vai tiešām VARAM ministrs Juris Pūce neredz (vai nevēlas redzēt), kā tiek apiets likums, lai faktiskā vara joprojām būtu Lemberga rokās? Kāpēc Latvijā, kad cilvēks ne vien tiek vainots korupcijas noziegumos, bet arī vēsturiski kā pirmais no Baltijas nonāk ASV sankciju sarakstā, tiesneši, prokurori, ministri, pilsētas iedzīvotāji un institūcijas cita pēc citas turpina pārlikt atbildību? Tikmēr pārējie noraugās no malas uz šo farsu…

Saistītie raksti

4 KOMENTĀRI

  1. Latvijā vispār kaut kas tie darīts ” de fakto”? Cietumos vietu nepietiktu vsiem , kuriem tur būtu jāatrodas ar korupciju saistītu noziegumu dēļ , ne vien Lembergam ! Ventspils dome acīmmmredzot tomēr atzīst Lembergu par atbilstošu savam amatam , ctādi metiktu vērā ņemti viņa ” rīkojumi ” , Bet ASV vēl pagaidām nav “pasaules valdniece ” , lai dotu rīkojumus sankcijām savešas valsts pilsonim !

  2. Ventspils dome pašreizējā sastāvā var tikai atzīt Lembergu. Bez variantiem. Cita lieta, ko kurš “pietuvinātais” patiesībā par viņu domā un ko vēlas. Nav grūti iedomāties atbildi.
    Kas attiecas uz ASV norādēm, izrādās, tās darbojas nevainojami. Pasaules valdniece ASV nav un kā tādai tai nav jābūt, bet ļoti ietekmīga lielvalsts gan. Censties to neredzēt ir mānīt pašiem sevi. Vai tad rezultāts nav redzams visā krāšņumā?

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas