bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija
LatviaLatvija

«Lemberga lieta»: Grasmane aizmirsusi, kāpēc sūtījusi miljonus vērtus maksājumu uzdevumus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+8 vērtējums, 8 balsojumi)

Gita Grasmane

Gita Grasmane

Vai var gadīties, ka no sava e-pasta vairumā izsūtāt maksājumu uzdevumus un pēc tam jūs piemeklē atmiņas zudums? Var. Tā gadījies Ventspils tranzītbiznesa uzņēmuma administratorei Gitai Grasmanei, kura ceturtdien, 17.oktobrī, pratināta saistībā ar kukuļdošanas virkni, kas skar Aivara Lemberga kriminālprocesu un tā dēvēto «stipendiātu sarakstu».

Ilggadējā darbiniece, kas tiek dēvētā arī par «5% fonda grāmatvedi», jo tieši no viņas datora cietā diska iegūti Excel faili ar stipendiātu iesaukām, abreviatūrām un saīsinājumiem un paprāvām naudas summām, aizvien nemācēja paskaidrot, kādā veidā un ar kādu nolūku no viņas epasta uz ārvalstīm izsūtīti vairāki šifrēti maksājumu uzdevumi.

Prokuratūra uzskata, ka nauda no Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumiem «aizpludināta» uz ārzonas kompānijām un vēlāk sadalīta starp patiesajiem labuma guvējiem, tai skaitā arī krimināllietā apsūdzētajiem.

Prokurors Juris Juriss tiesā žurnālistiem pastāstīja, ka maksājuma uzdevumi, kas nāca no Grasmanes e-pasta, bija iespaidīgi, nereti to summas bija pat mērāmas miljonos ASV dolāru. Grasmane tiesā gan nespēja atcerēties, vai sūtījusi šos e-pastus, kā arī bilda, ka tad, ja to darīja, tad tas bija tiešā priekšnieka Laimoņa Junkera uzdevumā, vēsta portāls Delfi.

Jāatzīmē, ka Laimonis Junkers, kurš tiek dēvēts par Lemberga un Ventspils grupējuma «kasieri» 2009.gadā mira no sirds nepietiekamības. Saskaņā ar viņa līdzdalībnieku atzīšanos, viņš bija atbildīgs par tā sauktā 5% fonda ieņēmumiem un izdevumiem, kā arī nodarbojās ar politiķu uzpirkšanu.

Šajos sarakstos figurē tādi vārdi, saīsinājumi, kā Zemnieks, ZZS, Pleskavas šoseja, Zaļie, J.P., D.P., ZZS, Zvaigznīšu brīdis, Mācītāji, Krāsotājs, Āpsis, Izkapts, Šoferis, Arājs, J.Lor., V.Krišt, A.G., V.Birk.

2007.gadā Junkeram tika piemērots aizdomās turētā statuss Ventspils amatpersonu lietā, tomēr viņš drīz vien pazuda no Latvijas. Viņu izsludināja starptautiskajā meklēšanā. 2009.gadā kļuva zināms, ka viņš Paragvajā miris. Junkeru apglabāja Ventspilī, uz atvadu ceremoniju bija ieradies arī toreizējais pilsētas mērs.

Tajā pašā gadā, tās pašas kaites dēļ mūžībā aizgāja arī Krists Skuja, kuru uzskata par vienu no Lemberga «melnās» finanšu plūsmas koordinatoriem un cilvēku, kas nodrošināja Ventspils mēra saikni ar politiķiem.

BNN apkopotā informācija liecina, ka Aivara Lemberga «valdīšanas» laikā viņam tuvu stāvošu cilvēku lokā bijuši vismaz 13 nāves gadījumu. Kopumā līdz šim Lemberga lietā nopratināti 33 liecinieki no 102. Deviņu personu pratināšana šobrīd ir uzsākta, bet astoņi no 102 lieciniekiem ir miruši.

Grasmane ceturtdien tiesā stāstīja, ka Junkeram bijušas sliktas datorprasmes. Pati viņa e-pastus sūtījusi reti, bet labprātāk izmantojusi faksu. Taču prokuratūra norādīja, ka e-pasti no Grasmanes adreses sūtīti regulāri. Jautāta par sūtīto vēstuļu saturu, Grasmane sacīja, ka tajos neiedziļinājās.

Grasmane tiesā nevarēja paskaidrot, kas maksājuma uzdevumus sastādījis un kā tie nonākuši viņas datorā. Viņā arī teicās nezinām, kāpēc viņas darba vieta devusi uzdevumus par peļņas daļas izmaksu citām kompānijām, vēsta Delfi.

Oficiāli Grasmane komandītsabiedrībā Ventspils ekspedīcija loģistika KS pildīja administratores pienākumus. Tiesā viņa skaidroja, ka viņas pienākumos bija komunikācija ar klientiem, kravu izkraušanas uzdevumu saskaņošana, rēķinu noformēšana un sekošana to apmaksai.

Jau kopš 2006.gada prokuratūra izskata tā saucamo «stipendiātu lietu». Sarakstos iekļautie saīsinājumi un iesaukas atgādina vairāku politiķu un amatpersonu vārdus, tomēr šis fakts neliedz tiem turpināt darboties valdībā, piedalīties vēlēšanās un saņemt algas no valsts kases, kamēr tiesa nav atklājusi vainīgos. Pati Grasmane apmēram pusgadu pavadījusi ieslodzījumā, bet šobrīd viņai ir aizdomās turamās statuss. Kā viena no centrālajām personām šajā krimināllietā gan ir atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs. Tieši viņam tiek piedēvēta ideja par to, kā radoši uzskaitīt Ventspils — 5% fonda — naudas izlietojumu, lai tikai pašam «devējam» būtu skaidrs, kam un cik samaksāts.

BNN jau vēstījis, ka Aivaru Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs Lembergs un Ventspils tranzītbiznesa menedžeris Ansis Sormulis. Visi trīs norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Ref:103.000.103.2115


Pievienot komentāru

Ryanair piedzīvo peļņas kritumu par 20% un gatavojas streikiem

Īru lidsabiedrība Ryanair 2018.gada otrajā ceturksnī strādājusi peļņas kritumu 20% apmērā, ko uzņēmumā skaidro ar lielākām darbspēka izmaksām un citiem faktoriem. Lidsabierības pasažieri savukārt šonedēļ daudzviet Eiropā saskarsies ar atceltiem lidojumiem.

Turpinās apspriest grozījumus par LELB kā luteriskās baznīcas tiesību pārmantotāju

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai paredzēts septembrī turpināt apspriest likuma grozījumus par Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu kā tiesību pārmantotāju luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940.gadam, vēsta komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.

Mežaparka estrādes otrās kārtas pirmā posma iepirkumā saņemti divi piedāvājumi

Mežaparka Lielās estrādes otrās kārtas pirmā posma būvdarbu iepirkumā saņemti divi piedāvājumi, informē Rīgas domes Īpašuma departamentā.

Latvija lūgs starptautisku palīdzību plašā ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā

Latvija lūgs starptautisku palīdzību kūdras un meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā, pirmdien, 23.jūlijā, pēc Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes paziņoja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Šauļi plāno kopīgu atlaižu un pakalpojumu sistēmu ar Jelgavu

Šauļu pašvaldība plāno ieviest kopīgu atlaižu un pakalpojumu sistēmu ar Jelgavu.

Bildēs: Zviedrijā turpina degt vairāki tūkstoši hektāru meža

Daudzviet Zviedrijā, bet jo sevišķi valsts vidienē turpinās plaši mežu ugunsgrēki, kuriem labvēlīgu situāciju radījusi rekordaugsta gaisa temperatūra un ilgas nedēļas bez lietus.

Bankā: Rīga atpaliek no kaimiņvalstīm nekustamo īpašumu darījumos

Pieaugot iedzīvotāju ienākumu līmenim un uzkrājumu apjomam, aizvien vairāk iedzīvotāju lemj par labu mājokļa iegādei, liecina Swedbank apkopotie dati.

Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret diviem policistiem par krāpšanos ar azartspēlēm

Iekšējās drošības birojs lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret vairākām personām par datorkrāpšanu spēļu automātos, tostarp pret diviem policistiem.

Kanādā traģiska apšaude Toronto pilsētā

Kanādas lielākajā pilsētā Toronto noticis uzbrukums civiliedzīvotājiem ar šaujamieroci. Divi cilvēki nonāvēti, un vēl 13 cilvēki tikuši ievainoti.

Latvijā teju 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši

Latvija šobrīd ieņem līderpozīciju jaunatklāto HIV gadījumu skaitā Eiropas Savienībā – turklāt gandrīz 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši, norāda sabiedrības veselības speciāliste, Baltijas HIV asociācijas biedre Anda Ķīvīte.

Igaunijas zemnieki aktīvi piedalās Atvērto saimiecību dienā

Zemnieki Igaunijā aizvadījuši ceturto Atvērto saimniecību dienu, kad vairāk nekā 250 zemnieku saimniecības uzņēmušas savā sētā katru, kurš vēlas apskatīt klātienē, kā tiek audzēta un apstrādāta lauksaimniecības produkcija.

OCTA Garantijas fonda apmērs strauji samazinājies, tā apdrošinātāji

Neskatoties uz to, ka apdrošināšanas sabiedrības kopš 2016.gada oktobra atsāka iemaksu veikšanu OCTA Garantijas fondā, šobrīd tas samazinājies līdz vēsturiski zemākajam slieksnim kopš 2008.gada aprīļa, kad tas pārsniedza likumā noteiktos 20 miljonu eiro un iemaksas vairs nebija jāveic.

Valdgales ugunsgrēku notur iekšpus izveidotā perimetra; sasaukta Krīzes vadības padomes sēdē

Glābējiem nakts laikā izdevies noturēt Valdgales pagastā izcēlušos ugunsgrēku iekšpus izveidotā perimetra, uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Lursoft: Ēdināšanas joma Latvijā – cik apgroza, nopelna un nodokļos samaksā nozares līderi

Vai ēdināšanas nozares uzņēmumi Latvijā patiesi strādā ar zaudējumiem un kāds ir to nodokļu pienesums, pētījumā centies noskaidrot Lursoft, apkopojot datus par nozares uzņēmumu darbību pēdējo trīs gadu laikā.

Polijas Seims steidz nomainīt nepiekāpīgo Augstākās tiesas priekšsēdētāju

Polijā turpinoties reformām tiesu varā, ko asi nopēlusi daļa sabiedrības un Eiropas Komisija, likumdevēji nolēmši paātrināt Augstākās tiesas priekšsēdētājas, skaļas reformu pretinieces nomaiņu.

Olaines cietuma teritorijā plāno būvēt IeVP un VPD personāla mācību centru

Lai nodrošinātu visām Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta personāla grupām atbilstošu apmācību infrastruktūru un iespējas, Olaines cietuma teritorijā iecerēts izbūvēt ieslodzījuma vietas paraugkorpusu, kā arī mācību centru, liecina Tieslietu ministrijas sagatavotais Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas Korekcijas dienesti koncepcijas projekts.

Pēc žurnālistu materiāliem policija sākusi pārbaudi par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Valsts policija sākusi pārbaudi pēc žurnālistu publicētajiem materiāliem par pienākumu pildīšanas atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu.

Bulgārija noraida migrantu atpakaļuzņemšanu no Rietumeiropas

Bulgārijas parlaments pieņēmis tiesību normu, kas valdībai liedz parakstīt divpusējus nolīgumus ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par tādu ieceļotāju atpakaļuzņemšanu, kuri bloka teritorijā iekļuvuši caur Bulgāriju, bet pēcāk valsti pametuši.

Karstuma vilnis Latvijā turpināsies, vietām gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes

Šajā nedēļā karstums Latvijā neatkāpsies – dienas būs sutīgas un arī naktīs gaiss vietām neatdzisīs vairāk par +20 grādiem. Gandrīz katru dienu kādā no reģioniem varēs novērot lietu un pērkonu.

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.