bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 22.09.2018 | Vārda dienas: Maigurs, Mārica, Māris
LatviaLatvija

«Lemberga lieta»: Grasmane aizmirsusi, kāpēc sūtījusi miljonus vērtus maksājumu uzdevumus

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+8 vērtējums, 8 balsojumi)

Gita Grasmane

Gita Grasmane

Vai var gadīties, ka no sava e-pasta vairumā izsūtāt maksājumu uzdevumus un pēc tam jūs piemeklē atmiņas zudums? Var. Tā gadījies Ventspils tranzītbiznesa uzņēmuma administratorei Gitai Grasmanei, kura ceturtdien, 17.oktobrī, pratināta saistībā ar kukuļdošanas virkni, kas skar Aivara Lemberga kriminālprocesu un tā dēvēto «stipendiātu sarakstu».

Ilggadējā darbiniece, kas tiek dēvētā arī par «5% fonda grāmatvedi», jo tieši no viņas datora cietā diska iegūti Excel faili ar stipendiātu iesaukām, abreviatūrām un saīsinājumiem un paprāvām naudas summām, aizvien nemācēja paskaidrot, kādā veidā un ar kādu nolūku no viņas epasta uz ārvalstīm izsūtīti vairāki šifrēti maksājumu uzdevumi.

Prokuratūra uzskata, ka nauda no Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumiem «aizpludināta» uz ārzonas kompānijām un vēlāk sadalīta starp patiesajiem labuma guvējiem, tai skaitā arī krimināllietā apsūdzētajiem.

Prokurors Juris Juriss tiesā žurnālistiem pastāstīja, ka maksājuma uzdevumi, kas nāca no Grasmanes e-pasta, bija iespaidīgi, nereti to summas bija pat mērāmas miljonos ASV dolāru. Grasmane tiesā gan nespēja atcerēties, vai sūtījusi šos e-pastus, kā arī bilda, ka tad, ja to darīja, tad tas bija tiešā priekšnieka Laimoņa Junkera uzdevumā, vēsta portāls Delfi.

Jāatzīmē, ka Laimonis Junkers, kurš tiek dēvēts par Lemberga un Ventspils grupējuma «kasieri» 2009.gadā mira no sirds nepietiekamības. Saskaņā ar viņa līdzdalībnieku atzīšanos, viņš bija atbildīgs par tā sauktā 5% fonda ieņēmumiem un izdevumiem, kā arī nodarbojās ar politiķu uzpirkšanu.

Šajos sarakstos figurē tādi vārdi, saīsinājumi, kā Zemnieks, ZZS, Pleskavas šoseja, Zaļie, J.P., D.P., ZZS, Zvaigznīšu brīdis, Mācītāji, Krāsotājs, Āpsis, Izkapts, Šoferis, Arājs, J.Lor., V.Krišt, A.G., V.Birk.

2007.gadā Junkeram tika piemērots aizdomās turētā statuss Ventspils amatpersonu lietā, tomēr viņš drīz vien pazuda no Latvijas. Viņu izsludināja starptautiskajā meklēšanā. 2009.gadā kļuva zināms, ka viņš Paragvajā miris. Junkeru apglabāja Ventspilī, uz atvadu ceremoniju bija ieradies arī toreizējais pilsētas mērs.

Tajā pašā gadā, tās pašas kaites dēļ mūžībā aizgāja arī Krists Skuja, kuru uzskata par vienu no Lemberga «melnās» finanšu plūsmas koordinatoriem un cilvēku, kas nodrošināja Ventspils mēra saikni ar politiķiem.

BNN apkopotā informācija liecina, ka Aivara Lemberga «valdīšanas» laikā viņam tuvu stāvošu cilvēku lokā bijuši vismaz 13 nāves gadījumu. Kopumā līdz šim Lemberga lietā nopratināti 33 liecinieki no 102. Deviņu personu pratināšana šobrīd ir uzsākta, bet astoņi no 102 lieciniekiem ir miruši.

Grasmane ceturtdien tiesā stāstīja, ka Junkeram bijušas sliktas datorprasmes. Pati viņa e-pastus sūtījusi reti, bet labprātāk izmantojusi faksu. Taču prokuratūra norādīja, ka e-pasti no Grasmanes adreses sūtīti regulāri. Jautāta par sūtīto vēstuļu saturu, Grasmane sacīja, ka tajos neiedziļinājās.

Grasmane tiesā nevarēja paskaidrot, kas maksājuma uzdevumus sastādījis un kā tie nonākuši viņas datorā. Viņā arī teicās nezinām, kāpēc viņas darba vieta devusi uzdevumus par peļņas daļas izmaksu citām kompānijām, vēsta Delfi.

Oficiāli Grasmane komandītsabiedrībā Ventspils ekspedīcija loģistika KS pildīja administratores pienākumus. Tiesā viņa skaidroja, ka viņas pienākumos bija komunikācija ar klientiem, kravu izkraušanas uzdevumu saskaņošana, rēķinu noformēšana un sekošana to apmaksai.

Jau kopš 2006.gada prokuratūra izskata tā saucamo «stipendiātu lietu». Sarakstos iekļautie saīsinājumi un iesaukas atgādina vairāku politiķu un amatpersonu vārdus, tomēr šis fakts neliedz tiem turpināt darboties valdībā, piedalīties vēlēšanās un saņemt algas no valsts kases, kamēr tiesa nav atklājusi vainīgos. Pati Grasmane apmēram pusgadu pavadījusi ieslodzījumā, bet šobrīd viņai ir aizdomās turamās statuss. Kā viena no centrālajām personām šajā krimināllietā gan ir atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs. Tieši viņam tiek piedēvēta ideja par to, kā radoši uzskaitīt Ventspils — 5% fonda — naudas izlietojumu, lai tikai pašam «devējam» būtu skaidrs, kam un cik samaksāts.

BNN jau vēstījis, ka Aivaru Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs Lembergs un Ventspils tranzītbiznesa menedžeris Ansis Sormulis. Visi trīs norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Ref:103.000.103.2115


Pievienot komentāru

Tiesa Zeiļu patur apcietinājumā

Rīgas apgabaltiesa piektdien, 21.septembrī, nolēma paturēt apcietinājumā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri Pāvelu Zeiļu, kurš tiek turēts aizdomās par seksuālu vardarbību un cilvēktirdzniecību.

Saeimas komisija vienojas par pensiju regulējumu Diasporas likumā

Saeimas Ārlietu komisija piektdien, 21.septembrī, vienojās par pensiju regulējumu Diasporas likumā. Komisija iesniegtos priekšlikumus šajā jautājumā skatīja jau iepriekšējā sēdē, taču komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks-Kalniņš norādīja, ka jautājums ir sarežģīts, tādēļ nepieciešamas tālākas diskusijas, kas norisinājās piektdien.

RAKUS uzlabojušās ārstēšanas iespējas Krona slimības pacientiem

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā ir uzsākta pacientu ārstēšana ar pašlaik pasaulē pieejamo pēdējās paaudzes medikamentu Krona slimības ārstēšanai, kas no 2018.gada ir iekļauts arī kompensējamo zāļu sarakstā Latvijā.

Viesmīlības nozarei nākamgad varētu piemērot PVN 12% apmērā

Viesmīlības nozarei no nākamā gada janvāra varētu piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā, līdzšinējo 21% vietā, paziņo finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

No 25.septembra sāks izsniegt vēlētāja apliecības

No otrdienas, 25.septembra līdz 6.oktobrim vēlētāji, kuriem ir tikai personas apliecība, bet nav pases, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajās nodaļās varēs izņemt vēlētāja apliecību dalībai 13.Saeimas vēlēšanās.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā palielinājās par 1,0%

Šī gada augustā salīdzinājumā ar jūliju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 1,0%.

Gapoņenko veselības stāvokļa dēļ tiesa pārceļ viņa krimināllietas izskatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pasludināja pārtraukumu krimināllietas skatīšanā, kurā par nacionālā naida kurināšanu apsūdzēts nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadonis Aleksandrs Gapoņenko.

Aptauja: Latvijā smēķē puse jauniešu 18 – 24 gadu vecumā

Latvijā smēķē puse jauniešu 18 –24 gadu vecumā, turklāt 28% no viņiem smēķē regulāri, liecina jaunākais Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss.

Bīskaps: Aizdomās turētajam priesterim Zeiļam slimnīcā veiks smagu operāciju

Seksuālās vardarbības un cilvēktirdzniecības lietā aizdomās turētajam Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesterim Pāvelam Zeiļam piektdien, 21.septembrī, slimnīcā tiks veikta smaga operācija.

Pētījums: Bankomātos naudu izņem retāk, bet lielākas summas

Sabiedrībā ik pa laikam uzvirmo diskusija par atteikšanos no fiziskas jeb skaidras naudas izmantošanas, respektīvi, no banknošu un monētu lietošanas.

Dodoties uz Aglonu jārēķinās ar intensīvu satiksmi un papildu laiku ceļā

Dodoties uz Aglonu sakarā ar Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīti, autobraucējiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi un ilgāku ceļā pavadītu laiku, kā arī ar remontdarbiem atsevišķos ceļu posmos.

ASV soda Ķīnu par ieroču iegādi no Krievijas

Amerikas Savienotās Valstis ir paziņojušas par sankciju ieviešanu Ķīnas bruņotajiem spēkiem, jo tie no Krievijas iegādājušies iznīcinātāju lidmašīnas un raķešsistēmas. Vašingtonas skatījumā darījumos ir pārkāpts ASV likums, ar ko Krievijai noteiktas plaši soda pasākumi par jaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanās.

Karavīriem mācību komandējumu laikā nodrošinās ģimenes atbalsta pasākumus

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Tie nosaka vienādas sociālās garantijas valsts drošības dienestā esošām personām, kā arī ģimenes atbalsta pasākumus karavīriem ilgstošā mācību komandējumā.

ES draud britiem ar šķiršanos bez vienošanās, prasa drīzu pretimnākšanu

Eiropas Savienības dalībvalstu līderi ir iecerējuši censties panākt, lai strīdi, kas saistīti Lielbritānijas izstāšanos tiktu atrisināti oktobra laikā.

VUGD priekšnieka vietnieku Sēli tur aizdomās par piesavināšanos nelielā apmērā

Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības birojs aizturējis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieku Intu Sēli un vēl vienu dienesta amatpersonu – vecāko inspektoru.

Latvijas skolās šogad par 309 audzēkņiem mazāk nekā pērn

Vispārējās izglītības programmās no 1. līdz 12.klasei šogad mācās par 309 skolēniem mazāk nekā pērn, liecina Valsts izglītības informācijas sistēmas dati uz šī gada 1.septembri.

Tuvākajās dienās vasara noslēgsies un iestāsies rudenīgi laika apstākļi

Latvijā piektdien, 21.septembrī, vēl saglabāsies karsts laiks. Saule mīsies ar mākoņiem, tomēr būtiski nokrišņi nav gaidāmi. Pastiprināsies dienvidu puses vējš, kas rietumu un centrālajos rajonos brāzmās sasniegs 15-17 m/s.

Lietuvas premjers pievērsies pārtikas dārdzībai, cenšas saasināt konkurenci

Daudzkārt veltījis kritiku pārtikas mazumtirdzniecības ķēdēm par augstām pārtikas cenām, Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) ir pievērsies šim jautājumam. Viņš saskata kūtrumu konkurences uzrauga darbā un vēlas aicināt tirgū ienākt jaunus ārzemju mazumtirgotājus, vienlaikus pabalstot mazos vietējos veikalus.

Konceptuāli atbalsta ieceri stingrāk kontrolēt pakalpojumu sniegšanu internetā

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas nodokļu nomaksas jomā paredz stingrāk kontrolēt preču tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu internetā.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā būs jāiestāda jauni

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, ceturtdien, 20.septembrī, trešajā lasījumā lēma Saeima. 

Eksperti: Laika apstākļi reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, neuzmanība gan

Analizējot kopējos ceļu satiksmes negadījumu iemeslus Rīgas reģionā 2016.gadā, konstatēts, ka lielākā daļa jeb 65% ceļu satiksmes negadījumu notiek pilsētās, vairumā – tieši skaidros vai saulainā laikā (43%). Tomēr laika apstākļi ļoti reti veicina ceļu satiksmes negadījumus, lielākajā daļā gadījumu vainojama ir autovadītāja neuzmanība vai nevērība.

Tiesa noraida LDz lūgumu mainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Iesalnieku 

Tiesas procesā starp VAS Latvijas dzelzceļš un Valsts dzelzceļa administrāciju par Ventspils depo ēkas izmantošanu Administratīvā rajona tiesa noraidījusi LDz lūgumu nomainīt Valsts dzelzceļa administrācijas pārstāvi Juri Iesalnieku, kurš vienlaikus ir arī administrācijas direktors, liecina tiesas lēmums.

Pieņem grozījumus pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu

Saeima ceturtdien, 20.septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā, kas nepieciešami jaunā izglītības satura pakāpeniskai ieviešanai – pārejai uz kompetenču pieejā balstītu mācību saturu.

Brexit: finiša taisnē, bet bez finiša līnijas

Līdz Lielbritānijas oficiālas izstāšanās no Eiropas Savienības ir palikušas nedaudz mazāk nekā 200 dienas. Statuss, kurā šobrīd atrodas vienošanās gan starp Lielbritāniju un ES, gan pašā Lielbritānijas valdībā, rada aizvien lielāku starptautisko haosu, kurā ieguvēji nav ne Lielbritānija, ne ES, ne Latvija.