bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 19.01.2019 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Lemberga sarunas noklausītas arī Dānijā; neoficiālas ziņas par vēl viena liecinieka nāvi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aivars Lembergs

Tā dēvētajā Lemberga krimināllietā prokuratūra nākusi klajā ar jauniem pierādījumiem, kurus lūgts pievienot lietai. Tie ir visu trīs apsūdzēto – Aivara Lemberga, viņa dēla Anrija un par Ventspils tranzītbiznesa menedžeri dēvētā Anša Sormuļa – sarunu audioieraksti.

Tos, izpildot tiesiskās palīdzības lūgumu no Latvijas, ieguvuši Dānijas specdienesti. Ieraksti iegūti 2005.gada 16. un 17.jūnijā viesnīcā D’Angletere Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā, ziņo Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas interneta ziņu portāls.

Sarunas ierakstījis specdienests Dānijā, savukārt sadarbību organizējis Satversmes aizsardzības birojs. Sankciju sarunām devusi Augstākā tiesa, vēsta LETA.

Pēc prokuratūras domām Dānijas viesnīcās noklausītajās sarunās piedalījušies ne tikai apsūdzētie, bet arī virkne personu, kurām šobrīd tā dēvētajā Lemberga krimināllietā ir liecinieka statuss.

«Pārsvarā šie audioieraksti apliecina apsūdzētā Aivara Lemberga, kā arī viņa dēla Anrija īpašumtiesības dažādās ārvalstu un Latvijā reģistrētajās kompānijās,» saka prokurors Juris Juriss. «Šajos audioierakstos ir dzirdams, ka Aivars Lembergs apliecina savu īpašumtiesību daļu. Tāpat viņš izskaidro, ko nozīmē beneficiārs, ko nozīmē viņa ģimenes locekļi, un kam tad patiesībā pieder atsevišķi šie te uzņēmumi,» piebilst Juriss.

Prokurors uzsver, ka šie audioieraksti ir papildus pierādījums to ziņu patiesumam, kuras izmeklētājiem jau snieguši vairāki liecinieki. To, ka ierakstos dzirdamā balss, visticamāk, pieder minētajām personām, apliecinājusi arī ekspertīze. Spriežot pēc sarunu fragmentiem, kurus tiesas zālē nolasīja prokurori, galvenā šīs tikšanās tēma bijušas uzņēmuma Ventbunkers īpašumtiesības un iespējamās izmaiņas akcionāru struktūrā.

«Kā tiesa vērtēs šos pierādījumus, mēs nezinām. Mūsu ieskatā, tā ir pirmā reize, kad dzirdams, kā pats apsūdzētais Aivars Lembergs apstiprina savu īpašumtiesību daļu atsevišķās komercsabiedrībās, ko viņš līdz šim vienmēr ir noliedzis. Tiek runāts, piemēram, par Ventbunkeru, Latvijas naftas tranzītu, Ostas floti. Šie pierādījumi arī apstiprina, ka Lemberga bērni ir iesaistīti šajās struktūrās. Vienlaikus šajās audiosarunās ir dzirdams un saprotams, ka faktiski Aivars Lembergs kopā ar citu apsūdzēto Ansi Sormuli jau no paša sākuma zinājuši par naudas atmazgāšanas shēmu un paši to ir konstruējuši, piedāvājuši un apsprieduši,» prokuroru citē LETA.

Prokurors Juriss šīm sarunām piešķir papildu pierādījumu nozīmi, jo šie ieraksti apstiprinot liecinieku sniegtās liecības un dokumentus. «Ja līdz šim cilvēki ir liecinājuši un teikuši, ka Lembergam un viņa bērniem kaut kas tur pieder kādā kompānijā, un mēs to redzam arī no dokumentiem, tad šeit ir audiosaruna, kurā pats Lembergs par to spriež. Tas ir būtiski. Viņa advokāti bija samērā uzbrūkoši pret, piemēram, Jāni Blažēviču un cerēja sagraut viņa teikto, ka kādreiz viņš būtu kaut ko pārdevis Aivaram Lembergam saistībā ar Ventbunkeru, bet šajās sarunās Lembergs pats apspriež, par kādām summām viņš gatavojas pirkt no Jāņa Blažēviča «Ventbunkera daļu». Runāts bija par 50 miljoniem,» norādīja Juriss.

Sarunās atklājoties vēl kāda nianse, proti, Aivars Lembergs esot sazvanījies ar toreizējo premjeru Aigaru Kalvīti, kas, pēc prokuratūras domām, atspoguļojot Lemberga ietekmi. «Tas ir viens no pierādījumu kopumiem par viņa ietekmi ekonomiski politiskajās norisēs Latvijā, kas faktiski apliecina viņa iespējas ietekmēt tajā laikā nozīmīgu uzņēmējdarbību. Piemēram, viņš runā par politisko partiju finansējumu ar premjeru – tas tomēr kaut ko liecina,» uzsvēra Juriss.

Pats Aivars Lembergs pagaidām prokuratūras pieteikumu komentē izvairīgi. «To es nezinu. To es nezinu, vai ir notikusi. Bet.. Bet nu… Ja tas tā ir bijis, tad ļoti korekti. Nu varbūt divus vārdus esmu pateicis parupjus,» saka Lembergs.

Viņš norāda, ka nekad neesot noliedzis, ka ir Ventbunkera akcionārs, aicinot iepazīties ar savu amatpersonas deklarāciju. Tajā kā Aivaram Lembergam piederošo šīs kompānijas akciju skaits gan norādīta viena. Prokuratūra uzskata, ka Lemberga patiesā ietekme šajā un citos uzņēmumos ir daudz lielāka nekā viņš oficiāli atzīst.

Tikmēr neoficiāla informācija liecina, ka aizsaulē aizgājis vēl viens šīs krimināllietas liecinieks – Juris Šķibelis, vēsta LETA. Oficiāla apstiprinājuma prokuratūrai vēl nav, taču no Lemberga aizstāvjiem vakar tiesā izskanējusi informācija, ka viens no lieciniekiem Juris Šķibelis esot miris. Juriss stāstīja, ka Šķibelis ir viens no cilvēkiem, kas savulaik liecinājis pret apsūdzēto Ansi Sormuli. Šķibelis savulaik bijis AS Naftas parks vadītājs, bet nu jau bija pensionārs. «Viņš bija viens no lieciniekiem, kas liecināja par to, kā savā laikā Ansis Sormulis Aivara Lemberga uzdevumā prettiesiski pieprasīja kukuļa veidā atdāvināt viena uzņēmuma akcijas,» teica prokurors.

Viņš nedomā, ka Šķibeļa aiziešana aizsaulē negatīvi ietekmēs lietu un apsūdzības uzturēšanu, jo prokuratūra jau pirmstiesas izmeklēšanā šo personu vairākkārt pratinājusi, lai nodrošinātos ar nepieciešamajiem pierādījumiem.

Nākamā tiesas sēde šajā lietā nozīmēta otrdien, 13.augustā, bet paredzams, ka tiesa par prokuroru pieteikuma pieņemšanu vai noraidīšanu varētu izlemt dažu nedēļu laikā. Līdz šim šajā lietā nopratināti 33 liecinieki no 102. Deviņu personu pratināšana šobrīd ir uzsākta, bet astoņi no 102 lieciniekiem ir miruši. Aizstāvības puse arī iesniedza savu pieteikumu, kurā aicināja vairākus no lieciniekiem izsaukt uz pratināšanu nekavējoties, to pamatojot arī ar viņu vecumu.

Jau vēstīts, ka atbilstoši BNN apkopotajai informācijai, Aivara Lemberga «valdīšanas» laikā viņam tuvu stāvošu cilvēku lokā bijuši 13 nāves gadījumi. Tie visi bijuši vai nu pēkšņi, vai dīvaini, bet bieži vien gan pēkšņi, gan dīvaini vienlaikus (Lasīt šeit).

102.000.102.5054


Pievienot komentāru

Politiķi pārliecināti par tuvošanos valdības apstiprināšanai

Par spīti atsevišķu KPV LV deputātu izteikumiem politiķi pēc kārtējām sarunām uzskata, ka ir soli tuvāk valdības apstiprināšanai.

Latvijā mājokļu cenu kāpums bijis krietni straujāks nekā ES vidēji

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 8,6%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

NMPD: Dienesta darbinieku «masveida aizplūšana» patlaban ir apturēta

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā patlaban ir apturēta darbinieku «masveida aizplūšana», uzsver NMPD Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece Raita Krišjāne.

Kariņš ar partneriem sestdien turpinās darbu pie valdības deklarācijas

Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis Kariņš sestdien, 19.janvārī, plāno turpināt darbu pie valdības deklarācijas, sadarbības līguma un fiskālās disciplīnas līguma izstrādes, organizējot jaunveidojamās valdības darba sanāksmi.

CSP aptaujās iedzīvotājus par datoru un interneta lietošanu

Pirmdien, 21.janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanu mājsaimniecībās, informē pārvalde.

Kuģa īpašnieks: Advokāti paveikuši visu iespējamo Senator aizstāvības kontekstā

Arestētā Latvijas krabju zvejas kuģa Senator advokāti paveikuši visu iespējamo tā interešu aizstāvībai šajā lietā, pauž kuģa īpašnieks Pēteris Pildegovičs.

Barikāžu piemiņas pasākumi visā Latvijā

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī – barikāžu laikā, kad pieminam bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991.gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam.

Rīgas satiksme pārtrauc Skanstes tramvaja projekta iepirkumus

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumu komisija piektdien, 18.janvārī, pieņēmusi lēmumu pārtraukt iepirkumu par Skanstes tramvaja līnijas izbūvi, kā arī iepirkumu par 12 zemās grīdas tramvaju iegādi.

Rīgas domē: Komitejas priekšsēdētāja ziņo par nenotikušu komitejas balsojumu; notiks vadītājas pārvēlēšana

Olga Veidiņa, esot Rīgas domes Sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja, vienpersoniski ziņojumā mēram ierakstījusi, ka visa komiteja nobalsojusi par piemaksu Bāriņtiesas priekšsēdētājam Aivaram Krasnogolovam, lai gan komitejā šis jautājums vispār netika skatīts, telefonsarunā ar BNN pastāstīja RD opozīcijas deputāte Marija Balcere.

Zīle: Lielbritānijas neizstāšanās no ES vairs nav iespējama

Lielbritānijas neizstāšanās no Eiropas Savienības vairs nav iespējama, un to ir atzinuši pat tie britu politiķi, kuri iestājas pret Brexit, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma stāsta Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Roberts Zīle.

Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, Rīgā nekas nemainīsies

«Neatbrīvojot Rīgas domi un nenomainot Rīgas domes sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas. Darījumi, kas rada aizdomas par korupciju, nav [radušies] tikai šī sasaukuma laikā. To saknes cēlušās jau iepriekš. Tas nozīmē, ka tīrīšana un dezinfekcija jātaisa ļoti visaptveroša. Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, nekas nemainīsies. Ušakovs pats ir gan sistēmas uzturētājs, gan tās kalps,» sarunā ar BNN par kropļotās sistēmas saknēm Rīgas domē viedokli pauž opozicionārs Jānis Ozols. Viņš uzsver, ka notikums ar Rīgas satiksmi parāda to, ka domāšana un rīcības veids Rīgas domē ir «sapuvis». «Un šis sapuvušais rīcības veids ir iemesls, kādēļ Rīgā ir problēmas ar bērnudārziem, ar ceļiem, kādēļ mēs Rīgā joprojām mokāmies. Rīgas satiksme vienkārši ir tā vieta, kur esam ieraudzījuši to «īlenu», kas no maisa izlīdis ārā.»

Valsts kontrole aicina sabiedrību ziņot par nelietderīgiem objektiem pašvaldībās

Valsts kontrole aicina iedzīvotājus ziņot par, viņuprāt, nejēdzīgākajiem objektiem pašvaldībās – par sporta būvēm, kultūras centriem, izglītības iestādēm, rekonstruētiem ceļu posmiem un citiem objektiem, kuros ieguldīti lieli finanšu resursi, bet kuru lietderība un ilgtspēja jau sākotnēji ir bijusi apšaubāma.

VNĪ: Teritoriju Andrejostas ielā pārdos ievērojot sabiedrības un valsts intereses

Atbilstoši Latvijā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem VAS Valsts nekustamie īpašumi nav pamata atteikt līdzšinējā zemes nomnieka SIA IB Latvija pieprasījumam atsavināt zemesgabalu Andrejostas ielā 17, informē VNĪ juridiskās pārvaldes direktors Ojārs Valkers.

Šorīt Latvijā daudzviet slideni ceļi

Šorīt lielākajā daļā Latvijas teritorijas apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem. Pa reģionālajiem autoceļiem apgrūtināta braukšana ir visā Latvijā, izņemot Dobeles, Liepājas, Saldus un Valkas apkārtni.

Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām pašlaik neizskan būtiski iebildumi

Topošās valdības veidošanas sarunās pašlaik neizskan būtiski iebildumi satiksmes ministra amata kandidāta Tāļa Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām.

Topošā koalīcija sola būt atvērtāka opozīcijas ierosinājumiem

Topošā koalīcija varētu izvērtēt opozīcijas ierosinājumus un konstruktīvākos no tiem arī atbalstīt, ceturtdien, 17.janvārī, žurnālistiem sacīja premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš.

Nākamnedēļ temperatūra pazemināsies līdz mīnus 21 grādam

Pēc vējainākas un nokrišņiem bagātākas nedēļas, pastiprinoties anticiklona ietekmei, nākamajā nedēļā laika apstākļi kļūs stabilāki – laiks kļūs sausāks un termometra stabiņš slīdēs uz leju.

Apdraudot tiesiskumu, dalībvalstis varētu palikt bez ES naudas

Eiropas Savienības dalībvalstis, kas iejaucas tiesu darbā vai neapkaro korupciju, turpmāk varētu nesaņemt maksājumus no ES budžeta. To paredz ceturtdien, 17.janvārī, apstiprināts noteikumu projekts, par kuru BNN informējusi Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Facebook slēdzis simtiem ar Sputnik saistītu lapu un kontu, tostarp Baltijas valstīs

Sociālais tīkls Facebook ceturtdien, 17.janvārī, paziņoja, ka slēdzis vairākus simtus lapu un kontu, kas bijuši saistīti ar Krievijas propagandas mediju Sputnik un darbojušies Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā.

Lietuvas valdošā koalīcija aizskar preses brīvību, brīdina mediju eksperti

Starptautiskas mediju politikas notikumu pavēnī un bažās par apdraudējumu, kādu rada naidīga Krievijas rīcība, lietuviešu likumdevēji devušies savu Ungārijas un Polijas kolēģu pēdās un virza tiesību aktus, kur to ieviešanas gadījumā Lietuvā tiks iegrožota plašsaziņas līdzekļu brīvība un vārda brīvība.

NMPD pārtrauc ārkārtas situāciju Rīgas reģionālajā centrā

Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienests pieņēmis lēmumu par ārkārtas medicīniskās situācijas pārtraukšanu Rīgas reģionālajā centrā, BNN noskaidroja no dienesta pārstāves Ilzes Bukšas.

Ar Eigima partijas atbalstu par Daugavpils mēru ievēlēts jau reiz gāztais Elksniņš

Daugavpils mēra amatā ar bijušā domes priekšsēdētāja Riharda Eigima pārstāvētās Mūsu partijas atbalstu ceturtdien, 17.janvārī, ievēlēts savulaik no šī amata gāztais Andrejs Elksniņš.

IUB liedz slēgt 200 miljonus vērto NBS bruņoto automašīnu iegādes līgumu

Iepirkuma uzraudzības birojs aizliedzis Aizsardzības ministrijai slēgt vispārīgo vienošanos ar Somijas uzņēmumu Oy Sisu Auto AB par aptuveni 200 miljonus eiro vērto bruņotu automašīnu iegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī atcēlis iepirkuma komisijas lēmumu par sarunu procedūras rezultātiem.

Par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem jau vairāk nekā 140 pārkāpumu protokoli

Pēdējās nedēļas laikā Rīgas pašvaldības policija un Administratīvā inspekcija kopā konstatējuši 143 pārkāpumus par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem

Rīga pretendē uz Eiropas labākā tūrisma galamērķa titulu 2019.gadā

Latvijas galvaspilsēta Rīga ir izvirzīta prestižajam Eiropas labākā tūrisma galamērķa jeb European Best Destination titulam 2019.gadā.