bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija
LatviaLatvija

Lemberga sarunas noklausītas arī Dānijā; neoficiālas ziņas par vēl viena liecinieka nāvi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aivars Lembergs

Tā dēvētajā Lemberga krimināllietā prokuratūra nākusi klajā ar jauniem pierādījumiem, kurus lūgts pievienot lietai. Tie ir visu trīs apsūdzēto – Aivara Lemberga, viņa dēla Anrija un par Ventspils tranzītbiznesa menedžeri dēvētā Anša Sormuļa – sarunu audioieraksti.

Tos, izpildot tiesiskās palīdzības lūgumu no Latvijas, ieguvuši Dānijas specdienesti. Ieraksti iegūti 2005.gada 16. un 17.jūnijā viesnīcā D’Angletere Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā, ziņo Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas interneta ziņu portāls.

Sarunas ierakstījis specdienests Dānijā, savukārt sadarbību organizējis Satversmes aizsardzības birojs. Sankciju sarunām devusi Augstākā tiesa, vēsta LETA.

Pēc prokuratūras domām Dānijas viesnīcās noklausītajās sarunās piedalījušies ne tikai apsūdzētie, bet arī virkne personu, kurām šobrīd tā dēvētajā Lemberga krimināllietā ir liecinieka statuss.

«Pārsvarā šie audioieraksti apliecina apsūdzētā Aivara Lemberga, kā arī viņa dēla Anrija īpašumtiesības dažādās ārvalstu un Latvijā reģistrētajās kompānijās,» saka prokurors Juris Juriss. «Šajos audioierakstos ir dzirdams, ka Aivars Lembergs apliecina savu īpašumtiesību daļu. Tāpat viņš izskaidro, ko nozīmē beneficiārs, ko nozīmē viņa ģimenes locekļi, un kam tad patiesībā pieder atsevišķi šie te uzņēmumi,» piebilst Juriss.

Prokurors uzsver, ka šie audioieraksti ir papildus pierādījums to ziņu patiesumam, kuras izmeklētājiem jau snieguši vairāki liecinieki. To, ka ierakstos dzirdamā balss, visticamāk, pieder minētajām personām, apliecinājusi arī ekspertīze. Spriežot pēc sarunu fragmentiem, kurus tiesas zālē nolasīja prokurori, galvenā šīs tikšanās tēma bijušas uzņēmuma Ventbunkers īpašumtiesības un iespējamās izmaiņas akcionāru struktūrā.

«Kā tiesa vērtēs šos pierādījumus, mēs nezinām. Mūsu ieskatā, tā ir pirmā reize, kad dzirdams, kā pats apsūdzētais Aivars Lembergs apstiprina savu īpašumtiesību daļu atsevišķās komercsabiedrībās, ko viņš līdz šim vienmēr ir noliedzis. Tiek runāts, piemēram, par Ventbunkeru, Latvijas naftas tranzītu, Ostas floti. Šie pierādījumi arī apstiprina, ka Lemberga bērni ir iesaistīti šajās struktūrās. Vienlaikus šajās audiosarunās ir dzirdams un saprotams, ka faktiski Aivars Lembergs kopā ar citu apsūdzēto Ansi Sormuli jau no paša sākuma zinājuši par naudas atmazgāšanas shēmu un paši to ir konstruējuši, piedāvājuši un apsprieduši,» prokuroru citē LETA.

Prokurors Juriss šīm sarunām piešķir papildu pierādījumu nozīmi, jo šie ieraksti apstiprinot liecinieku sniegtās liecības un dokumentus. «Ja līdz šim cilvēki ir liecinājuši un teikuši, ka Lembergam un viņa bērniem kaut kas tur pieder kādā kompānijā, un mēs to redzam arī no dokumentiem, tad šeit ir audiosaruna, kurā pats Lembergs par to spriež. Tas ir būtiski. Viņa advokāti bija samērā uzbrūkoši pret, piemēram, Jāni Blažēviču un cerēja sagraut viņa teikto, ka kādreiz viņš būtu kaut ko pārdevis Aivaram Lembergam saistībā ar Ventbunkeru, bet šajās sarunās Lembergs pats apspriež, par kādām summām viņš gatavojas pirkt no Jāņa Blažēviča «Ventbunkera daļu». Runāts bija par 50 miljoniem,» norādīja Juriss.

Sarunās atklājoties vēl kāda nianse, proti, Aivars Lembergs esot sazvanījies ar toreizējo premjeru Aigaru Kalvīti, kas, pēc prokuratūras domām, atspoguļojot Lemberga ietekmi. «Tas ir viens no pierādījumu kopumiem par viņa ietekmi ekonomiski politiskajās norisēs Latvijā, kas faktiski apliecina viņa iespējas ietekmēt tajā laikā nozīmīgu uzņēmējdarbību. Piemēram, viņš runā par politisko partiju finansējumu ar premjeru – tas tomēr kaut ko liecina,» uzsvēra Juriss.

Pats Aivars Lembergs pagaidām prokuratūras pieteikumu komentē izvairīgi. «To es nezinu. To es nezinu, vai ir notikusi. Bet.. Bet nu… Ja tas tā ir bijis, tad ļoti korekti. Nu varbūt divus vārdus esmu pateicis parupjus,» saka Lembergs.

Viņš norāda, ka nekad neesot noliedzis, ka ir Ventbunkera akcionārs, aicinot iepazīties ar savu amatpersonas deklarāciju. Tajā kā Aivaram Lembergam piederošo šīs kompānijas akciju skaits gan norādīta viena. Prokuratūra uzskata, ka Lemberga patiesā ietekme šajā un citos uzņēmumos ir daudz lielāka nekā viņš oficiāli atzīst.

Tikmēr neoficiāla informācija liecina, ka aizsaulē aizgājis vēl viens šīs krimināllietas liecinieks – Juris Šķibelis, vēsta LETA. Oficiāla apstiprinājuma prokuratūrai vēl nav, taču no Lemberga aizstāvjiem vakar tiesā izskanējusi informācija, ka viens no lieciniekiem Juris Šķibelis esot miris. Juriss stāstīja, ka Šķibelis ir viens no cilvēkiem, kas savulaik liecinājis pret apsūdzēto Ansi Sormuli. Šķibelis savulaik bijis AS Naftas parks vadītājs, bet nu jau bija pensionārs. «Viņš bija viens no lieciniekiem, kas liecināja par to, kā savā laikā Ansis Sormulis Aivara Lemberga uzdevumā prettiesiski pieprasīja kukuļa veidā atdāvināt viena uzņēmuma akcijas,» teica prokurors.

Viņš nedomā, ka Šķibeļa aiziešana aizsaulē negatīvi ietekmēs lietu un apsūdzības uzturēšanu, jo prokuratūra jau pirmstiesas izmeklēšanā šo personu vairākkārt pratinājusi, lai nodrošinātos ar nepieciešamajiem pierādījumiem.

Nākamā tiesas sēde šajā lietā nozīmēta otrdien, 13.augustā, bet paredzams, ka tiesa par prokuroru pieteikuma pieņemšanu vai noraidīšanu varētu izlemt dažu nedēļu laikā. Līdz šim šajā lietā nopratināti 33 liecinieki no 102. Deviņu personu pratināšana šobrīd ir uzsākta, bet astoņi no 102 lieciniekiem ir miruši. Aizstāvības puse arī iesniedza savu pieteikumu, kurā aicināja vairākus no lieciniekiem izsaukt uz pratināšanu nekavējoties, to pamatojot arī ar viņu vecumu.

Jau vēstīts, ka atbilstoši BNN apkopotajai informācijai, Aivara Lemberga «valdīšanas» laikā viņam tuvu stāvošu cilvēku lokā bijuši 13 nāves gadījumi. Tie visi bijuši vai nu pēkšņi, vai dīvaini, bet bieži vien gan pēkšņi, gan dīvaini vienlaikus (Lasīt šeit).

102.000.102.5054


Pievienot komentāru

Ryanair piedzīvo peļņas kritumu par 20% un gatavojas streikiem

Īru lidsabiedrība Ryanair 2018.gada otrajā ceturksnī strādājusi peļņas kritumu 20% apmērā, ko uzņēmumā skaidro ar lielākām darbspēka izmaksām un citiem faktoriem. Lidsabierības pasažieri savukārt šonedēļ daudzviet Eiropā saskarsies ar atceltiem lidojumiem.

Turpinās apspriest grozījumus par LELB kā luteriskās baznīcas tiesību pārmantotāju

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai paredzēts septembrī turpināt apspriest likuma grozījumus par Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu kā tiesību pārmantotāju luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940.gadam, vēsta komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.

Mežaparka estrādes otrās kārtas pirmā posma iepirkumā saņemti divi piedāvājumi

Mežaparka Lielās estrādes otrās kārtas pirmā posma būvdarbu iepirkumā saņemti divi piedāvājumi, informē Rīgas domes Īpašuma departamentā.

Latvija lūgs starptautisku palīdzību plašā ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā

Latvija lūgs starptautisku palīdzību kūdras un meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā, pirmdien, 23.jūlijā, pēc Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes paziņoja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Šauļi plāno kopīgu atlaižu un pakalpojumu sistēmu ar Jelgavu

Šauļu pašvaldība plāno ieviest kopīgu atlaižu un pakalpojumu sistēmu ar Jelgavu.

Bildēs: Zviedrijā turpina degt vairāki tūkstoši hektāru meža

Daudzviet Zviedrijā, bet jo sevišķi valsts vidienē turpinās plaši mežu ugunsgrēki, kuriem labvēlīgu situāciju radījusi rekordaugsta gaisa temperatūra un ilgas nedēļas bez lietus.

Bankā: Rīga atpaliek no kaimiņvalstīm nekustamo īpašumu darījumos

Pieaugot iedzīvotāju ienākumu līmenim un uzkrājumu apjomam, aizvien vairāk iedzīvotāju lemj par labu mājokļa iegādei, liecina Swedbank apkopotie dati.

Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret diviem policistiem par krāpšanos ar azartspēlēm

Iekšējās drošības birojs lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret vairākām personām par datorkrāpšanu spēļu automātos, tostarp pret diviem policistiem.

Kanādā traģiska apšaude Toronto pilsētā

Kanādas lielākajā pilsētā Toronto noticis uzbrukums civiliedzīvotājiem ar šaujamieroci. Divi cilvēki nonāvēti, un vēl 13 cilvēki tikuši ievainoti.

Latvijā teju 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši

Latvija šobrīd ieņem līderpozīciju jaunatklāto HIV gadījumu skaitā Eiropas Savienībā – turklāt gandrīz 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši, norāda sabiedrības veselības speciāliste, Baltijas HIV asociācijas biedre Anda Ķīvīte.

Igaunijas zemnieki aktīvi piedalās Atvērto saimiecību dienā

Zemnieki Igaunijā aizvadījuši ceturto Atvērto saimniecību dienu, kad vairāk nekā 250 zemnieku saimniecības uzņēmušas savā sētā katru, kurš vēlas apskatīt klātienē, kā tiek audzēta un apstrādāta lauksaimniecības produkcija.

OCTA Garantijas fonda apmērs strauji samazinājies, tā apdrošinātāji

Neskatoties uz to, ka apdrošināšanas sabiedrības kopš 2016.gada oktobra atsāka iemaksu veikšanu OCTA Garantijas fondā, šobrīd tas samazinājies līdz vēsturiski zemākajam slieksnim kopš 2008.gada aprīļa, kad tas pārsniedza likumā noteiktos 20 miljonu eiro un iemaksas vairs nebija jāveic.

Valdgales ugunsgrēku notur iekšpus izveidotā perimetra; sasaukta Krīzes vadības padomes sēdē

Glābējiem nakts laikā izdevies noturēt Valdgales pagastā izcēlušos ugunsgrēku iekšpus izveidotā perimetra, uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Lursoft: Ēdināšanas joma Latvijā – cik apgroza, nopelna un nodokļos samaksā nozares līderi

Vai ēdināšanas nozares uzņēmumi Latvijā patiesi strādā ar zaudējumiem un kāds ir to nodokļu pienesums, pētījumā centies noskaidrot Lursoft, apkopojot datus par nozares uzņēmumu darbību pēdējo trīs gadu laikā.

Polijas Seims steidz nomainīt nepiekāpīgo Augstākās tiesas priekšsēdētāju

Polijā turpinoties reformām tiesu varā, ko asi nopēlusi daļa sabiedrības un Eiropas Komisija, likumdevēji nolēmši paātrināt Augstākās tiesas priekšsēdētājas, skaļas reformu pretinieces nomaiņu.

Olaines cietuma teritorijā plāno būvēt IeVP un VPD personāla mācību centru

Lai nodrošinātu visām Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta personāla grupām atbilstošu apmācību infrastruktūru un iespējas, Olaines cietuma teritorijā iecerēts izbūvēt ieslodzījuma vietas paraugkorpusu, kā arī mācību centru, liecina Tieslietu ministrijas sagatavotais Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas Korekcijas dienesti koncepcijas projekts.

Pēc žurnālistu materiāliem policija sākusi pārbaudi par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Valsts policija sākusi pārbaudi pēc žurnālistu publicētajiem materiāliem par pienākumu pildīšanas atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu.

Bulgārija noraida migrantu atpakaļuzņemšanu no Rietumeiropas

Bulgārijas parlaments pieņēmis tiesību normu, kas valdībai liedz parakstīt divpusējus nolīgumus ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par tādu ieceļotāju atpakaļuzņemšanu, kuri bloka teritorijā iekļuvuši caur Bulgāriju, bet pēcāk valsti pametuši.

Karstuma vilnis Latvijā turpināsies, vietām gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes

Šajā nedēļā karstums Latvijā neatkāpsies – dienas būs sutīgas un arī naktīs gaiss vietām neatdzisīs vairāk par +20 grādiem. Gandrīz katru dienu kādā no reģioniem varēs novērot lietu un pērkonu.

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.