bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 29.02.2020 | Vārda dienas:
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Prokurors: Par klaju necieņu tiesai Lembergam jāpiemēro apcietinājums, nevis naudassods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Advokāte Irina Kauke un Aivars Lembergs

Aivara Lemberga lietā tiesa vairākkārt ir konstatējusi pārkāpumus – gan klaju necieņu pret tiesnešiem, gan apzinātu debašu vilcināšanu. Tiesai nevajadzētu uzlikt naudassodu personai, kura var to nomaksāt, «aci nepamirkšķinot», bet gan apcietinājumu vismaz uz diennakti. Šāda piespiestā procesuālā sankcija mazinātu iespēju vilcināt kriminālprocesu, intervijā BNN komentē smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lietas prokurors Juris Juriss.

Diennakts aiz restēm?

Juriss uzsver, ka Kriminālprocesa likumā esošās soda sankcijas nav gana efektīvas. Proti, cilvēkiem ar «bieziem makiem» ir izdevīgi samaksāt sodu, nevis kā citādi uzņemties atbildību par klaju necieņu pret tiesu. Tikmēr, ja procesuālās sankcijas tiktu efektivizētas, piemēram, ar brīvības atņemšanu – tas palīdzētu procesu virzīt, jo apsūdzētā puse, visticamāk, nevēlētos pavadīt diennakti aiz restēm.

«Protams, noteikti jābūt gradācijai, kāda veida procesuālās sankcijas uz kāda veida pārkāpumiem attiecas. Piemēram, par klaju necieņu pret tiesu vai apzinātu kriminālprocesa vilcināšanu,» komentē prokurors.

 Lemberga «uzvedums» tiesā var atlikt kriminālprocesa izskatīšanu vēl uz pusgadu

Pašlaik Lembergam ir piešķirts valsts jurists Genādijs Ivankins. Paralēli Lembergs pats paziņojis, ka par savu jauno aizstāvi ir izvēlējies Aivo Leimani.

Lai gan Leimanis ir pārstāvējis Lembergu iepriekš, advokātam esot nepieciešams papildu laiks, lai iepazītos ar lietas materiāliem. Turklāt Leimanis uzsvēris, ka līdz 2.septembrim ir atvaļinājumā un septembris viņam ir noslogots.

«Tiesa bija izprintējusi Leimaņa grafiku, un pēc tā sanāk, ka viņam bez maz vai ir brīva tikai sestdiena un svētdiena,» atzīmē prokurors. Juriss šo situāciju komentē:

«Faktiski Lembergs noslēdza vienošanos ar tādu advokātu, kurš reāli nevar atnākt uz tiesu. Tas liecina par to, ka notiek apzināta tiesas vilcināšana.»

Tikmēr valsts nozīmētais Lemberga aizstāvis Ivankins norādījis, ka viņam ar kriminālprocesa materiāliem būtu jāiepazīstas aptuveni pusgadu, kas, pēc Jurisa paustā, nozīmē, ka šajā laikā tiesas sēdes nenoritēs. «Pašlaik  izskatās, ka esošā prognoze arī varētu piepildīties, un Lemberga tiesas sēde tiks atlikta uz vairākiem mēnešiem, jo viņam it kā nav aizstāvības. Tāpēc valsts apsūdzības uzturētāju puse ceļ trauksmi.»

Lai situāciju nepieļautu un vēl vairāk «neielaistu», Jurisa ieskatā, tiesai vajadzētu stingrāk izskatīt fragmentāras iesaistes aizstāvību jebšu to, kā tiek piešķirti advokātu orderi, un pie diviem aizstāvjiem tos aizliegt. Tas ļautu izvairīties no apzinātas kriminālprocesa novilcināšanas. «Būtu nepieciešams pieņemt līdztekus valsts piemērotu advokātu, kas motivētu šādas situācijas neatkārtošanos,» uzskata prokurors.

Gatavota sistēma?

«Tiesas novilcināšana pašlaik notiek ar attaisnojumiem par aizstāvības meklēšanu. Kaut gan «iedīgļi» šim scenārijam no mūsu puses tika novēroti jau iepriekš. Valsts apsūdzības uzturētāju ieskatā, viena no aizstāvēm pretēji likuma jēgai uz katru tiesas sēdi pilnībā nepamatoti sāka iesniegt atsevišķu orderi,» situāciju par Lemberga aizstāvi Irinu Kauki komentē Juriss.

Kauke ir piedalījusies gan pirmstiesas kriminālprocesā, gan tiesas iztiesāšanas laikā no paša sākuma. Tomēr pēdējo mēnešu laikā, pēc Jurisa paustā, advokāte veidoja mākslīgu scenāriju – apzināti pieteicās uz orderiem, kas attiecas it kā uz atsevišķām debašu fragmentu runām. Tādējādi Lembergs spēja attaisnoties, ka Kauke nav pilnvērtīga viņa aizstāve.

«Mūsu prognoze apstiprinājās pēc tam, kad advokāts Raimonds Krastiņš paziņoja par atkāpšanos slimības dēļ. Sanāk, ka Lembergs ir palicis bez aizstāvības, jo Kauke it kā neesot pilnvērtīga aizstāve Lembergam daudzo inscenēto orderu dēļ. Šeit valsts aizstāvības uzturētāju puse saskata ļaunprātību. «Augsne» tika gatavota apzināti – ar mērķi novilcināt kriminālprocesu ar atrunu par aizstāvības meklēšanu.»

Procesuālās kārtības īstenošana (orderu iesniegšana), viņa ieskatā, nevar būt iluzora, tai jābūt pamatotai ar likumu un reālo nepieciešamību, nepieļaujot kriminālprocesa novilcināšanu.

Juriss uzskata, ja pie šī scenārija nekas netiks kardināli atrisināts ar «aizstāvības jautājumu», tad spriedumu Lemberga lietā varēs dzirdēt ne ātrāk kā pēc diviem gadiem.

«Svarīgi saprast, ka mēs nevēlamies ierobežot, bet efektivizēt aizstāvības nodrošināšanu. Ir jāsaprot, ka arī cietušajiem tiek sniegta juridiska palīdzība, arī cietušajiem ir tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā.»

Latvijā nevajadzētu rasties situācijai, ka advokāti  attaisnojas aizņemtības dēļ

«Mūs dara uzmanīgus NRA publicētais Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja Jāņa Rozenberga viedoklis, ka advokātu Lemberga prāvā būs praktiski neiespējami atrast. NRA rakstā min Rozenberga pausto, ka pavisam Latvijā ikdienas krimināltiesību jomā nodarbināti aptuveni 350 advokātu, no kuriem 50 līdz 70 regulāri piedalās tiesvedībās.»

Tomēr, ja šāda situācija ir tik samilzusi, kā Rozenberga intervijā apgalvo NRA, tad valstij šis jautājums jāskata globāli un, iespējams, jāievieš valsts advokātu institūts, atzīmē Juriss.

Jurisa ieskatā, Latvijā pie tik liela esošā advokātu korpusa nevajadzētu rasties situācijai, ka advokāti attaisnojas aizņemtības dēļ un ka nav iespējams atrast advokātu, kas spētu nodrošināt nepārtrauktu klātbūtni tiesas sēdēs.

Jāatzīmē, ka Rozenbergs Lemberga prāvā aizstāv uzņēmēju Ansi Sormuli.


Pievienot komentāru

 1. Jānis. teica:

  Latvijā kā mauku mājā, viss ir pērkams un viss pārdodas.

 2. Velns teica:

  Tomēr, ja šāda situācija ir tik samilzusi, kā Rozenberga intervijā apgalvo NRA, tad valstij šis jautājums jāskata globāli un, iespējams, jāievieš valsts advokātu institūts, atzīmē Juriss.

  Rēciens nāk,tā jau saviests visādi kantoriun inspekcijas,un visasas visi RIJ NAUDU,NU TĀ VAR NOTIKT TIKAI latvijā,

 3. Vilnis Bruvelis teica:

  Kamdeelj taads naids uz Lemberga kungu-neskjiet pasjiem diivaini-Kamdeelj-Skjeeli taa necjakaree?Kur doma un kur politika.

 4. Vilnis Bruvelis teica:

  Nevienam nav diivaini,kad vinjsj ir Ventspils meers-un pilseeta ir par vinju?Jums neskjiet diivaini,kad vinjsj ir pilseetu paceelis pasaules liimenii?Jums neskjiet diivaini,kad Riigas satiksme ar saviem miljoniem,kuri tiesjaam nozakti paliek bez soda?

 5. Polis teica:

  Aivars nav vainigs,vinju attaisnos!

 6. Armands teica:

  Es patiesi esmu izbrīnīts-cik var ilgi čakarēt Lembergu,ja viņš,kā Ventspils mērs ilgus gadus pilsētu vedis labiekārtošanā,skaistumā u.t.t.! Liekat beidzot mieru Cilvēkam,kas kaut ko dara mūsu Latvijas labā,nevis meklējat utis kažokā!!! Padomājiet,atceraties Ventspili kaut vai 10.gadus atpakaļ… Man pajāt,ja Lembergs kādu eur.centu paņem sev,bet paskataties uz pilsētu!!! Darbs prasa savu,un tur jau nu fakts,ka tiem,kas neko nedara-Lemberga strādīgums,uzņēmība skauž…

 7. Vilis teica:

  Dīvaini tie cilvēki, kas aizstāv Lembergu, cilvēku kurš “nejauši” ieslidinājis savos kontos “pusi” Latvijas. Vienai Ventspilij bijis dāsns un iedevis grašus no sazagtā – utis no sava biezā kažoka. Bet viņi vēl desmit paaudzēs slavēs Aivara strādīgumu un uzņēmību… Žēl ka tā..

 8. Anonīms teica:

  Vai kādi ir IZPRATUŠI, cik ļoti ŠIS, smagos noziegumos apsūdzētais – visu LATVIJU vazā aiz deguna DAUDZUS gaus!!

 9. Par ko tās slavas dziesmas? teica:

  Viss ir jauki,sakārtota Ventspils….Sakārtota,kur tūrista acs redz,bet mazās ieliņas,pagalmi,kur atrodas valsts iestādes,tādi,ka varētu domāt,ka karš bijis un mīnu lauks bijis,bedres pie bedrēm…Nesaku,ka nav darīts,bet nav arī īpaši ko slavēt,tik daudz ventspilnieku izbraukuši ir uz ārzemēm strādāt,jo elementāri savas ģimenes nevar no Ventspils piedāvātajām darba vietu algām uzturēt,jo vairāk,vai mazāk,lielākā daļa maksā minimālo algu,ja jāmaksā pa divistabu dzīvokli ar visiem komunālajiem 260 eu,tad ir jāpadomā,vai viss ir tik spoži šai pilsētā,kā te ļoti slavina.Ir katrai maizei sava garoza un arī Ventspilī nav viss tik spoži kā izskatās ekskursantu acīm.Viens ir,ka centrs sakopts,puķītes un gotiņas saspraustas,bet otrs,ka pilsēta ir ļoti dārga,gan pārtikas ziņā,gan dzīvokļu īres ziņā,pārsit dažbrīd Rīgas cenas.Ne viss ir tik super pruper kā izskatās.

Ekonomisti: Latvijas ekonomikas izaugsme pērn kļuva krietni lēnāka

Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš atzina, ka galīgie 2019.gada pēdējā ceturkšņa un visa 2019.gada IKP dati apstiprina, ka ekonomikas pieaugums pērnā gada nogalē Latvijā gandrīz apstājās. 

ST vērtēs vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta izmaksas kārtību priekšlaicīgi dzimušu bērnu vecākiem

Satversmes tiesa šonedēļ ierosinājusi lietu par vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta izmaksas kārtības priekšlaicīgi dzimušu bērnu vecākiem atbilstību Satversmei.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerību turpmāk vadīs Gints Miķelsons

Ar šī gada 1.martu Latvijas Būvuzņēmēju partnerību vadīs līdzšinējais Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomes vadītājs Gints Miķelsons. Reizē abas organizācijas tiks apvienotas, veidojot biedrību ar četrdesmit Latvijas būvuzņēmumiem.

PVO: Situācija ar koronavīrusu pasaulē prasa iestāžu rīcību, nevis bailes

Pasaules Veselības organizācija norādījusi, ka koronavīrusa uzliesmojums pasaulē ir nonācis izšķirošā punktā un tam ir potenciāls izplatīties tālāk, ja vīrusa skarto valstu valdības nerīkosies iedarbīgi, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Vienotības Rīgas nodaļu turpinās vadīt Ķirsis

Partijas Vienotība Rīgas nodaļas kopsapulcē, ceturtdien, 27.februārī, par nodaļas vadītāju atkārtoti ievēlēts Vilnis Ķirsis.

Kamēr Latvijas IKP audzis par 2,2%, Lietuvā pieaugums par 3,9%, bet Igaunijā – par 4,3%

Latvijā 2019.gadā IKP salīdzinājumā ar 2018.gadu, pēc sezonāli un kalendāri neizlīdzinātajiem datiem, salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2,2%, Igaunijā ekonomika augusi par 4,3%, bet Lietuvā IKP pieaudzis par 3,9%.

Latvijā janvārī mazumtirdzniecības apgrozījums audzis par 2,6%

Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 4,4%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielu, palielinājās par 4,7%, bet autodegvielas mazumtirdzniecība samazinājās par 7,2%.

Latvija un ASV ar kopīgu deklarāciju stiprinās 5G tīkla drošību

Tajā uzsvērts, ka ir būtiski aizsargāt sakaru tīklus pret traucējumiem vai manipulācijām, nodrošinot  gan Latvijas un ASV iedzīvotāju privātumu, gan drošību. 

Tallink grupai gada peļņas kāpums par 9,7 miljoniem eiro

Igaunijas prāmju satiksmes operators Tallink Grupp 2019.gadā strādājis ar neto peļņu 49,7 miljonu apmērā, tā rāda uzņēmumu grupas publicētie finanšu rezultāti, vēsta ERR.

Laikraksts: Jakrins slēpti ir labuma guvējs uzņēmumā, kas organizē Brasas un Deglava tiltu remontus

Portāla Firmas.lv dati liecina, ka 2011.gadā dibinātās SIA TecPro Construction vienīgais īpašnieks un patiesais labuma guvējs ir Artūrs Bergholcs. TV3 raidījums Nekā personīga savulaik vēstīja, ka Bergholcs ir Jakrina labs draugs.

Nodibinājums: Ārvalstu studenta pienesums Latvijas ekonomikai gadā ir ap 300 miljoniem

IT uzņēmuma Accenture vadītājs Latvijā Maksims Jegorovs diskusijas laikā pauda viedokli, ka izglītības eksportam svarīga ir pēctecība, tāpēc Latvijai ir svarīgi pozicionēt jomas, kur ārvalstu studenti var iegūt prakses un darba iespējas.

Obligātās deklarācijas var iesniegt līdz 1.jūnijam; VID aicina to darīt elektroniski

VID aicina nesniegt deklarācijas tieši marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties neadekvāti liels lietotāju skaits, tās darbība var tikt apgrūtināta un deklarācijas iesniegšana tajā brīdī vienkārši var nebūt iespējama.

Lielbritānija: Nepanākot vienošanos ar ES līdz gada beigām, pāriesim uz PTO noteikumiem

Londona brīdinājusi, ka, ja sarunās ar Briseli nepiekāpsies pretējā puse, tad no 2021.gada Lielbritānija ar ES tirgosies uz Pasaules Tirdzniecības organizācijas nosacījumiem, raksta The Guardian.

Sīrijā uzlidojumā nonāvē Turcijas karavīrus; Ankara atsakās kontrolēt bēgļu plūsmu uz ES

Sīrijas kara pašreizējā epicentrā Idlibas provincē ir nonāvēti 33 NATO dalībvalsts Turcijas karavīri, Sīrijas valdības aviācijai īstenojot uzbrukumus Turcijas militāriem posteņiem kaimiņvalstī, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Zemās temperatūras dēļ ceļi daudzviet apledojuši; autovadītājiem jāuzmanās

Uz reģionālajiem autoceļiem sniega un apledojuma dēļ 28.februārī apgrūtināti braukšanas apstākļi ir visā Latvijā, izņemot Rīgas un Jelgavas apkārtni.

Lietuvas robežsargi sāk informēt iebraucējus no Latvijas un Polijas par ieteicamo rīcību saistībā ar koronavīrusa situāciju

Eiropā turpinot izplatīties jaunajam koronovīrusam, Lietuvas robežsargi cilvēkiem, kas valstī iebrauc no Latvijas un Polijas, sākuši sniegt informāciju par ieteicamo rīcību slimības pazīmju parādīšanās gadījumā.

Nedēļas nogalē gaidāmi ziemīgāki laikapstākļi

Nedēļas nogalē gaidāmi ziemai raksturīgāki laikapstākļi – termometra stabiņš diennakts tumšajās stundās lielākajā daļā valsts teritorijas noslīdēs zem 0 grādu atzīmes, vietām neliels sals būs jūtams.

Arī Lietuvā apstiprināts pirmais koronavīrusa gadījums

Ar COVID-19 vīrusu ir inficējusies 39 gadus veca sieviete, kas 24.februārī ielidoja Kauņā, atgriežoties Lietuvā pēc Itālijas ziemeļu pilsētas Veronas apmeklējuma.

Lietuvai pērkot zemi Rail Baltica, daudziem īpašniekiem valsts maksātais atstāj rūgtumu

Lietuvā sirreāla vīzija par dzelzceļa satiksmi ar ātrumu 250 km/h jau 2026.gadā – ja tā piepildīsies – būs īstenota uz daudzu zemes īpašnieku rēķina. Valsts no viņiem atpērk zemi sliežu ceļa klāšanai, bet maksā, daļas īpašnieku skatījumā, cenu, kas ir būtiski zem tirgus vērtības.

Pērn ievērojami pieaudzis krimināllietu skaits noziedzīgu līdzekļu legalizēšanā

Ja 2017.gadā uzsākta kriminālvajāšana 16 krimināllietās pret 40 personām, tad 2019.gadā tās bijušas 65 krimināllietās, kā arī uzsākta kriminālvajāšana pret 118 personām.

Igaunijā novēro uzņēmumu apgrozījuma un ieguldījumu kāpumu

Igaunijas uzņēmumi 2019.gadā veikuši kopumā 3,2 miljardus lielus ieguldījumus, kas ir par vienu piektdaļu vairāk nekā gadu iepriekš, tā liecina sākotnējie dati par pagājušo gadu, ko publicējusi Igaunijas Statistikas pārvalde.

Grieķijā trešo dienu turpinās sadursmes, protesti pret migrantu nometņu celtniecību

Grieķijā vairāk nekā 60 cilvēki guvuši ievainojumus sadursmēs, kas norisinās Lesbas un Čiosas salās, cilvēkiem protestējot pret jaunu patvēruma meklētāju izmitināšanas centru būvniecību, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Latvijā būvniecības izmaksu kāpums janvārī bijis 2,8%

Strādnieku darba samaksa pieauga par 7,5%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,8%, bet būvmateriālu cenas pieauga par 1,6%.

Reģionālās slimnīcas norāda uz augstu pieprasījumu pēc aizsargtērpiem

Jaunā koronavīrusa COVID-19 uzliesmojumu dēļ pašlaik ir ievērojami audzis pieprasījums pēc individuālajiem aizsargtērpiem, līdz ar to ir palielinājušās arī to cenas, atklāj reģionālo slimnīcu vadītāji.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!