bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 19.09.2019 | Vārda dienas: Muntis, Verners
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | Prokurors: Par klaju necieņu tiesai Lembergam jāpiemēro apcietinājums, nevis naudassods

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Advokāte Irina Kauke un Aivars Lembergs

Aivara Lemberga lietā tiesa vairākkārt ir konstatējusi pārkāpumus – gan klaju necieņu pret tiesnešiem, gan apzinātu debašu vilcināšanu. Tiesai nevajadzētu uzlikt naudassodu personai, kura var to nomaksāt, «aci nepamirkšķinot», bet gan apcietinājumu vismaz uz diennakti. Šāda piespiestā procesuālā sankcija mazinātu iespēju vilcināt kriminālprocesu, intervijā BNN komentē smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lietas prokurors Juris Juriss.

Diennakts aiz restēm?

Juriss uzsver, ka Kriminālprocesa likumā esošās soda sankcijas nav gana efektīvas. Proti, cilvēkiem ar «bieziem makiem» ir izdevīgi samaksāt sodu, nevis kā citādi uzņemties atbildību par klaju necieņu pret tiesu. Tikmēr, ja procesuālās sankcijas tiktu efektivizētas, piemēram, ar brīvības atņemšanu – tas palīdzētu procesu virzīt, jo apsūdzētā puse, visticamāk, nevēlētos pavadīt diennakti aiz restēm.

«Protams, noteikti jābūt gradācijai, kāda veida procesuālās sankcijas uz kāda veida pārkāpumiem attiecas. Piemēram, par klaju necieņu pret tiesu vai apzinātu kriminālprocesa vilcināšanu,» komentē prokurors.

 Lemberga «uzvedums» tiesā var atlikt kriminālprocesa izskatīšanu vēl uz pusgadu

Pašlaik Lembergam ir piešķirts valsts jurists Genādijs Ivankins. Paralēli Lembergs pats paziņojis, ka par savu jauno aizstāvi ir izvēlējies Aivo Leimani.

Lai gan Leimanis ir pārstāvējis Lembergu iepriekš, advokātam esot nepieciešams papildu laiks, lai iepazītos ar lietas materiāliem. Turklāt Leimanis uzsvēris, ka līdz 2.septembrim ir atvaļinājumā un septembris viņam ir noslogots.

«Tiesa bija izprintējusi Leimaņa grafiku, un pēc tā sanāk, ka viņam bez maz vai ir brīva tikai sestdiena un svētdiena,» atzīmē prokurors. Juriss šo situāciju komentē:

«Faktiski Lembergs noslēdza vienošanos ar tādu advokātu, kurš reāli nevar atnākt uz tiesu. Tas liecina par to, ka notiek apzināta tiesas vilcināšana.»

Tikmēr valsts nozīmētais Lemberga aizstāvis Ivankins norādījis, ka viņam ar kriminālprocesa materiāliem būtu jāiepazīstas aptuveni pusgadu, kas, pēc Jurisa paustā, nozīmē, ka šajā laikā tiesas sēdes nenoritēs. «Pašlaik  izskatās, ka esošā prognoze arī varētu piepildīties, un Lemberga tiesas sēde tiks atlikta uz vairākiem mēnešiem, jo viņam it kā nav aizstāvības. Tāpēc valsts apsūdzības uzturētāju puse ceļ trauksmi.»

Lai situāciju nepieļautu un vēl vairāk «neielaistu», Jurisa ieskatā, tiesai vajadzētu stingrāk izskatīt fragmentāras iesaistes aizstāvību jebšu to, kā tiek piešķirti advokātu orderi, un pie diviem aizstāvjiem tos aizliegt. Tas ļautu izvairīties no apzinātas kriminālprocesa novilcināšanas. «Būtu nepieciešams pieņemt līdztekus valsts piemērotu advokātu, kas motivētu šādas situācijas neatkārtošanos,» uzskata prokurors.

Gatavota sistēma?

«Tiesas novilcināšana pašlaik notiek ar attaisnojumiem par aizstāvības meklēšanu. Kaut gan «iedīgļi» šim scenārijam no mūsu puses tika novēroti jau iepriekš. Valsts apsūdzības uzturētāju ieskatā, viena no aizstāvēm pretēji likuma jēgai uz katru tiesas sēdi pilnībā nepamatoti sāka iesniegt atsevišķu orderi,» situāciju par Lemberga aizstāvi Irinu Kauki komentē Juriss.

Kauke ir piedalījusies gan pirmstiesas kriminālprocesā, gan tiesas iztiesāšanas laikā no paša sākuma. Tomēr pēdējo mēnešu laikā, pēc Jurisa paustā, advokāte veidoja mākslīgu scenāriju – apzināti pieteicās uz orderiem, kas attiecas it kā uz atsevišķām debašu fragmentu runām. Tādējādi Lembergs spēja attaisnoties, ka Kauke nav pilnvērtīga viņa aizstāve.

«Mūsu prognoze apstiprinājās pēc tam, kad advokāts Raimonds Krastiņš paziņoja par atkāpšanos slimības dēļ. Sanāk, ka Lembergs ir palicis bez aizstāvības, jo Kauke it kā neesot pilnvērtīga aizstāve Lembergam daudzo inscenēto orderu dēļ. Šeit valsts aizstāvības uzturētāju puse saskata ļaunprātību. «Augsne» tika gatavota apzināti – ar mērķi novilcināt kriminālprocesu ar atrunu par aizstāvības meklēšanu.»

Procesuālās kārtības īstenošana (orderu iesniegšana), viņa ieskatā, nevar būt iluzora, tai jābūt pamatotai ar likumu un reālo nepieciešamību, nepieļaujot kriminālprocesa novilcināšanu.

Juriss uzskata, ja pie šī scenārija nekas netiks kardināli atrisināts ar «aizstāvības jautājumu», tad spriedumu Lemberga lietā varēs dzirdēt ne ātrāk kā pēc diviem gadiem.

«Svarīgi saprast, ka mēs nevēlamies ierobežot, bet efektivizēt aizstāvības nodrošināšanu. Ir jāsaprot, ka arī cietušajiem tiek sniegta juridiska palīdzība, arī cietušajiem ir tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā.»

Latvijā nevajadzētu rasties situācijai, ka advokāti  attaisnojas aizņemtības dēļ

«Mūs dara uzmanīgus NRA publicētais Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja Jāņa Rozenberga viedoklis, ka advokātu Lemberga prāvā būs praktiski neiespējami atrast. NRA rakstā min Rozenberga pausto, ka pavisam Latvijā ikdienas krimināltiesību jomā nodarbināti aptuveni 350 advokātu, no kuriem 50 līdz 70 regulāri piedalās tiesvedībās.»

Tomēr, ja šāda situācija ir tik samilzusi, kā Rozenberga intervijā apgalvo NRA, tad valstij šis jautājums jāskata globāli un, iespējams, jāievieš valsts advokātu institūts, atzīmē Juriss.

Jurisa ieskatā, Latvijā pie tik liela esošā advokātu korpusa nevajadzētu rasties situācijai, ka advokāti attaisnojas aizņemtības dēļ un ka nav iespējams atrast advokātu, kas spētu nodrošināt nepārtrauktu klātbūtni tiesas sēdēs.

Jāatzīmē, ka Rozenbergs Lemberga prāvā aizstāv uzņēmēju Ansi Sormuli.


Pievienot komentāru

 1. Jānis. teica:

  Latvijā kā mauku mājā, viss ir pērkams un viss pārdodas.

 2. Velns teica:

  Tomēr, ja šāda situācija ir tik samilzusi, kā Rozenberga intervijā apgalvo NRA, tad valstij šis jautājums jāskata globāli un, iespējams, jāievieš valsts advokātu institūts, atzīmē Juriss.

  Rēciens nāk,tā jau saviests visādi kantoriun inspekcijas,un visasas visi RIJ NAUDU,NU TĀ VAR NOTIKT TIKAI latvijā,

 3. Vilnis Bruvelis teica:

  Kamdeelj taads naids uz Lemberga kungu-neskjiet pasjiem diivaini-Kamdeelj-Skjeeli taa necjakaree?Kur doma un kur politika.

 4. Vilnis Bruvelis teica:

  Nevienam nav diivaini,kad vinjsj ir Ventspils meers-un pilseeta ir par vinju?Jums neskjiet diivaini,kad vinjsj ir pilseetu paceelis pasaules liimenii?Jums neskjiet diivaini,kad Riigas satiksme ar saviem miljoniem,kuri tiesjaam nozakti paliek bez soda?

 5. Polis teica:

  Aivars nav vainigs,vinju attaisnos!

 6. Armands teica:

  Es patiesi esmu izbrīnīts-cik var ilgi čakarēt Lembergu,ja viņš,kā Ventspils mērs ilgus gadus pilsētu vedis labiekārtošanā,skaistumā u.t.t.! Liekat beidzot mieru Cilvēkam,kas kaut ko dara mūsu Latvijas labā,nevis meklējat utis kažokā!!! Padomājiet,atceraties Ventspili kaut vai 10.gadus atpakaļ… Man pajāt,ja Lembergs kādu eur.centu paņem sev,bet paskataties uz pilsētu!!! Darbs prasa savu,un tur jau nu fakts,ka tiem,kas neko nedara-Lemberga strādīgums,uzņēmība skauž…

 7. Vilis teica:

  Dīvaini tie cilvēki, kas aizstāv Lembergu, cilvēku kurš “nejauši” ieslidinājis savos kontos “pusi” Latvijas. Vienai Ventspilij bijis dāsns un iedevis grašus no sazagtā – utis no sava biezā kažoka. Bet viņi vēl desmit paaudzēs slavēs Aivara strādīgumu un uzņēmību… Žēl ka tā..

 8. Anonīms teica:

  Vai kādi ir IZPRATUŠI, cik ļoti ŠIS, smagos noziegumos apsūdzētais – visu LATVIJU vazā aiz deguna DAUDZUS gaus!!

 9. Par ko tās slavas dziesmas? teica:

  Viss ir jauki,sakārtota Ventspils….Sakārtota,kur tūrista acs redz,bet mazās ieliņas,pagalmi,kur atrodas valsts iestādes,tādi,ka varētu domāt,ka karš bijis un mīnu lauks bijis,bedres pie bedrēm…Nesaku,ka nav darīts,bet nav arī īpaši ko slavēt,tik daudz ventspilnieku izbraukuši ir uz ārzemēm strādāt,jo elementāri savas ģimenes nevar no Ventspils piedāvātajām darba vietu algām uzturēt,jo vairāk,vai mazāk,lielākā daļa maksā minimālo algu,ja jāmaksā pa divistabu dzīvokli ar visiem komunālajiem 260 eu,tad ir jāpadomā,vai viss ir tik spoži šai pilsētā,kā te ļoti slavina.Ir katrai maizei sava garoza un arī Ventspilī nav viss tik spoži kā izskatās ekskursantu acīm.Viens ir,ka centrs sakopts,puķītes un gotiņas saspraustas,bet otrs,ka pilsēta ir ļoti dārga,gan pārtikas ziņā,gan dzīvokļu īres ziņā,pārsit dažbrīd Rīgas cenas.Ne viss ir tik super pruper kā izskatās.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Siguldas pašvaldība vērsusies policijā par infekcijas gadījumiem bērnudārzos

Siguldas novada pašvaldība vērusies Valsts policijā, lai tā izmeklē saistību starp aizvadītajā nedēļā notikušajiem zarnu infekcijas gadījumiem un četros inficētajos atklāto salmonellas baktēriju.

Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas

Rīgas domes koalīcijas partiju – Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! – vidū varētu būt izveidojušās jaunas domstarpības, jo šīs nedēļas laikā kvoruma trūkuma dēļ komitejās nav izdevies pieņemt vairākus būtiskus lēmumus.

Konceptuāli atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts īstenot nepilngadīgo kriminālatbildības reformu.

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

FKTK komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, paudusi FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Pie Rietumāfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim

Rietumāfrikas piekrastē pie Konakri Gvinejā pirmdien, 16.septembrī, pirāti uzbrukuši noenkurotam Latvijas tankkuģim Ance, ziņo aģentūra Maritime and Crimean Shipping News.

Krievijā aiztur šamani, kurš vēlējies «izdzīt Putinu»

Sibīrijas šamanis, kurš devies kājām uz Maskavu ar nosprausto mērķi padzīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir aizturēts, tā pavēstījusi Krievijas policija. Šamanis izgājis no dzimtās pilsētas Jakutskas, lai kājām noietu aptuveni 5'000 kilometrus.

Saeima atbalsta ciešāku divpusējo sadarbību ar ASV tiesībaizsardzības jomā

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Kompensēs zaudējumus par preses izdevumu piegādēm

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Pasta likumā, ar kuriem nodrošinās abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumus 2020.gadā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim.

Lietuvas veselības ministrs noskuj matus, solidarizējoties ar sirgstošo premjeru

Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim ārstējoties no onkoloģiskās slimības limfomas, solidaritāti ar kolēģi vēlējies paust Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga un tādēļ noskuvis matus.

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Rosina samazināt vajadzīgo latviešu valodas prasmes līmeni vilcienu konduktoriem

Satiksmes ministrija rosina samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi pasažieru vilciena konduktoriem, liecina Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Igaunijā pašvaldībām piemaksās tūkstošus par militāro poligonu klātbūtni

300 000 eiro – tādu summu Igaunijas Aizsardzības ministrija apņēmusies ik gadu maksāt deviņām pašvaldībām, kuru teritorijā izvietoti Igaunijas Aizsardzības spēku mācību poligoni.

Puntulis paredz, ka nacionālā koncertzāle būs gatava pēc septiņiem gadiem

Nacionālā akustiskā koncertzāle varētu būt gatava pēc septiņiem gadiem, ja lēmumu par projekta attīstīšanu pieņems šajā rudenī, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Tele2: valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem

Valsts iestādes neefektīvi tērē budžeta līdzekļus, jo, izmantojot novecojušus un konkurenci kropļojošus iepirkumu noteikumus, pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem, uzskata mobilo sakaru operators Tele2.

Fukušimas nolaidības lietā attaisno uzņēmuma vadītājus

Tiesa Japānā, lietā par iespējamu nolaidību saistībā Fukušimas atomelektrostacijas katastrofu ir attaisnojusi atbildīgā enerģētikas uzņēmuma vadību.

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->