Lembergs pērn lielākos ienākumus guvis no ASV sankcijām pakļautās Ventspils attīstības aģentūras

Aivars Lembergs

Arī pērn no pienākumiem atstādinātais Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs (Latvijai un Ventspilij) lielākos ienākumus guvis Ventspils attīstības aģentūrā, kas pagājušā gada izskaņā līdz ar pašu Lembergu nonāca ASV sankciju sarakstā, liecina Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija par 2019.gadu.

Pērn Lemberga kopējie ienākumi sasnieguši aptuveni 409 000 eiro, tajā skaitā 99 300 eiro bijusi alga Ventspils attīstības aģentūrā, 73 111 eiro – pensija, 41 317 eiro – alga Ventspils Brīvostas pārvaldē, 23 788 eiro – alga Latvijas Tranzīta biznesa asociācijā, bet 23 056 eiro – alga Ventspils pilsētas domē.

Lasiet arī: Kas ir ASV sankcijām pakļautā Ventspils Attīstības aģentūra, un ko darīs tās biedri?

Pērnā gada izskaņā ASV iekļāva Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā. ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojumā Lembergs tika nodēvēts par oligarhu. Līdz ar Lembergu sankciju sarakstā tika iekļautas četras organizācijas, kurās viņš bija guvis ienākumus – Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija. Ostas pārvalde vēlāk tika reorganizēta, Lembergs tajā amatu vairs neieņem un tā tika izņemta no sankciju saraksta.

Pērnā gada deklarācija liecina, ka politiķa meita no pirmās laulības Līga Lemberga tēvam uzdāvinājusi 86 000 eiro, par telpu nomu AS Valters un Rapa samaksājusi 61 911 eiro, bet no SIA Briežlejas pērn gūti saimnieciskās darbības ieņēmumi 351 eiro apmērā.

Lasiet arī: BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

LTV raidījums de facto pirms pāris dienām vēstīja, ka Lembergs savā valsts amatpersonas deklarācijā par pagājušo gadu pirmo reizi deklarējis arī patiesā labuma guvēja tiesības. Deklarācijā esot bijušas astoņas vienādas ailītes ar ierakstu «Patiesā labuma guvēja tiesības», un katrai pretī norādītā vērtība – viens cents. To, uz kādiem uzņēmumiem šīs tiesības attiecinātas, no deklarācijas publiskās daļas saprast neesot bijis iespējams.

VID tika skaidrojis, ka tā varētu nebūt Lemberga galīgā deklarācijas versija, jo to vēl varot labot. Šīs darba nedēļas sākumā Lemberga deklarācija VID publiskajā datu bāzē uz laiku nebija pieejama, bet pašlaik pieejamajā versijā norādes uz patiesā labuma guvēja tiesībām vairs neparādās.

Lemberga pagājušā gada ienākumu deklarācija liecina, ka skaidrā naudā viņš uzkrājis 120 000 eiro, un salīdzinājumā ar 2018.gadu šāda veida uzkrājumi ir palielinājušies par 50 000 eiro. Bezskaidrā naudā Lembergs uzkrājumos deklarējis 628 302 eiro un 30 487 ASV dolāru (27 743 eiro). Šie uzkrājumi viņam ir Swedbank un PrivatBank, bet līdz ar ASV sankcijām bankām tika liegts apkalpot Lembergu. Pērnā gada izskaņā Finanšu un kapitāla tirgus komisija skaidroja, ka Lembergs varot paturēt vienu kontu, lai saņemtu, piemēram, pabalstus un pensiju, maksātu nodokļus un veiktu pamatvajadzību apmierināšanai paredzētus maksājumus.

Lembergs pērn deklarējis četrus citus darījumus par kopējo summu 105 360 eiro.

No pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra deklarētās parādsaistības gada laikā nav mainījušās. Vienam kreditoram viņš joprojām ir parādā aptuveni 10,8 miljonus eiro, otram – 3,5 miljonus ASV dolāru (3 185 986 eiro), bet trešajam – aptuveni 1,77 miljonus ASV dolāru (1,6 miljonus eiro). Lembergs, savulaik runājot par parādsaistībām, bija norādīja, ka tie ir viņa parādi nevis kādai bankai vai kredītiestādei, bet gan saviem bērniem.

Savukārt viņš pats aizdevis 232 412 eiro.

Lembergam pieder seši nekustamie īpašumi Ventspilī, Puzē, Ugālē un Rīgā, kā arī trīs nekustamie īpašumi ir viņa valdījumā. Viņa īpašumā ir 11 transportlīdzekļi, no kuriem sešas ir dažādas laivas. Viņam lietošanā ir 2015.gadā ražota automašīna Porsche Cayenne un 2007.gadā ražota kravas automašīna Toyota Hilux.

2019.gada valsts amatpersonas deklarācijā Lembergs ir norādījis 11 amatus dažādās biedrībās, nodibinājumos un partijā. Pēc ASV sankciju izsludināšanas Lembergs atteicās no vairākiem amatiem, lai izvairītos no finanšu sankcijām šīm struktūrām.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Lasu, ka Lembergs saņem lielas summas no dažādām aģentūrām un asociācijām, un tad vēl “73 111 eiro – pensija”. No valsts? Vai tas ir reāli? Tad jau Latvijas ir Disneylande, nevis valsts, ja tādas cūcības tiek atļautas !

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas