Lemj par Kariņa valdību – politiķu argumenti «par» un «pret»

Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis Kariņš

Pašlaik norit debates pirms balsojuma par Jaunās Vienotības politiķa Artura Krišjāņa Kariņa veidotās valdības apstiprināšanu. Kāpēc opozīcija balsos «pret» un pozīcija «par» un kādēļ, deputātu prāt, priekšvēlēšanu solījumi netiek ietverti valdības deklarācijā?

Kariņš savā runā pirms balsojuma teica: «13.Saeimas vēlēšanas – kāds ir rezultāts? No vienas puses, cilvēki saka, ka nav nekādas skaidrības, bet [no otras puses] tauta ir iebalsojusi jūs tādus, kāda ir mūsu tauta. Tauta ir mūsu atspulgs. Atslēga mūsu valdības darbā būs nevis pieņemt cits citu ar varu, bet runāt par kopīgiem mērķiem un vienoties. Viens nav karotājs, spēki jāapvieno.»

Tāpat viņš uzsvēra, ka jaunā valdība ir gatava izvērtēt jebkuru opozīcijas priekšlikumu pēc būtības. «Mēs nebūsim tie, kas izslēdz opozīcijas priekšlikumus tikai tāpēc, ka tie nāk no opozīcijas.»

Kariņš pauda, ka ir septiņas lietas, uz kurām valdība fokusēsies: finanšu sistēmas sakārtošana, taisnīguma un tiesiskuma stiprināšana, iepriekšējās valdības darba veselības un izglītības un zinātnes reformu turpināšana, OIK likvidācija, teritoriālo reformu veikšana, kā arī demogrāfijas jautājumu risināšana.

«Darot šīs lietas, mēs īstenosim fiskālas disciplīnas principus, skaidri turpināsim valsts uzsākto eiroatlantisko kursu,» pauda Kariņš. Viņš atgādināja, ka nenovirzīsies no tā, bet to tikai stiprinās.

Kariņš savā uzrunā pauda arī to, ka «mūsu kaimiņvalsts Krievija ir kļuvusi agresīva», piebilstot, ka «šis ir izaicinājums ne tika Latvijai, bet visai pasaulei».

Partijas Saskaņa Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis bijis ļoti skeptisks par Kariņa izveidoto deklarāciju. Viņaprāt, Kariņa valdība šķeļ sabiedrību. Tāpat Saskaņas deputāta ieskatā, deklarācijā nav iespējams atrast vismaz 99% no priekšvēlēšanu dotajiem solījumiem.

Dombrovskis pauž neizpratni par to, kas notiks ar OIK, vai tiešām izdosies to likvidēt. Tāpat viņš ir ļoti skeptisks, ka Kariņš nav kandidējis 13.Saeimas vēlēšanās: «Kā jūs domājat, ja jūs kandidētu, jūs vispār tiktu ievēlēts?»

«Kas reāli vadīs Kariņa valdību, kas jūs vada? Imants Parādnieks, vai kāds cits? Kariņa kungs, es balsošu pret jūsu valdību,» savu runu noslēdza Dombrovskis.

Savukārt nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars no Saeimas tribīnes pauda atbalstu Kariņam, tanī pašā laikā paužot, ka vairāku ZZS politiķu palikšana opozīcijā ir zaudējums. Dzintars sacīja paldies Kučinskim, jo esot «jutis viņu kā visas valdības komandas līderi».

AP Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts savā runā pauda pilnīgu pārliecību stabilam Saeimas balsojuma atbalstam. Deputātam šī esot svētku diena.

Pavļuts arī atgādināja valdības deklarācijā ierakstītu solījumu pabeigt pašvaldību reformu. Tāpat viņš pauda: «Es aizstāvēšu Saskaņas un ZZS tiesības ieņemt amatus, kā arī līdzvērtīgi piedalīties Saeimas darbā.»

Tāpat kā Dombrovskis arī ZZS frakcijas vadītājs Armands Krauze kritizē koalīcijas partiju pirmsvēlēšanu izvirzītos solījumus. Viņaprāt, šie solījumi nav valdības deklarācijā.

Tikmēr Bordāns ir pozitīvi noskaņots par ilgo valdības veidošanas procesu, sakot: «Kas lēni nāk, tas labi nāk.» Viņa noskaņojums arī esot «jauks un pozitīvs», raugoties nākotnē. Tāpat Bordāns sacīja: «JKP nāks nevis vienkārši ar saviem uzstādījumiem, bet mēs nesīsim savu maizes klaipu pie kopējā galda.»

Pie frakcijām nepiederošā Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko sacīja: «Es atbalstīšu Kariņa valdību, ja tajā nebūs Edgars Rinkēvičs, ja tajā nebūs izvirzītā veselības ministre Ilze Viņķele, kas turpina zaudēt vēlētāju atbalstu. Es atbalstīšu jauno valdību, ja nebūs aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Atbalstīšu, ja tajā nebūs Jānis Reirs.»

Tāpat, runājot par to, kā būtu jānorit valdības darbam, viņa teica, ka atbalstīs Kariņa vadīto Ministru kabinetu, ja tā prioritāte būs cīņa ar nabadzību nevis ideoloģiskās cīņas par viendzimuma laulībām: «Nevienlīdzība ir cilvēku maciņos, nevis dzimtsarakstu nodaļās.»

Savukārt KPV LV politiķis Aldis Gobzems savā runā poētiski teica: «Mēs balsosim par valdību, kuras premjers ir zaudējis vēlēšanās, mēs balsosim par premjeru, kuram bija bail startēt šajās vēlēšanās, kurš ticēja ka viņa partija zaudēs šajās vēlēšanās. Mēs balsosim par premjeru, kurš pat pārspēj Solvitu Āboltiņu. Mēs balsosim par Viņķeļu klanu kā Āfrikā. Mēs balsosim par zaudētāju Imantu Parādnieku, kā jūsu padomdevēju, kuram, protams, ir pieredze demogrāfijas jautājumos. Mēs balsosim par zaudētāju Juri Pūci.»

Viņš arī piebildis: «Cilvēks, kurš zaudējis draudzību un zaudēs arī tautas uzticību, mans bijušais cīņu biedrs Artuss Kaimiņš, arī balsos par valdību». Gobzems pauda vilšanos par KPV LV pozitīvo nostāju jaunajai valdībai.

Savukārt Gobzemam Kaimiņš veltīja komentāru: «Sievieti vajag mīlēt bezprātīgi, kaislīgi, bet varu mīlēt nevajag,» atgādinot Gobzemam, kā viņš pats zvanījis Pavļutam, lai apspriestu Bondara kandidatūru. «Mums bija 33 komunisti, tagad ir mazāks pa deviņi, jūs domājat, ka tas nav progress?» 

Tāpat viņš par savu lēmumu balsot «par» Kariņa veidoto valdību, paužot atzinību par samazināto komunistu skaitu jaunajā Saeimā, teica, ka neesot «Viņķeles fans, bet labāk Viņķele nekā Brigmanis».

Tikmēr Saskaņas politiķis Boriss Cilēvičs Kariņa valdību nosauc par «kapitulācijas valdību».

Atnākot uz darbu, uzzinu, ka viens no mūsu sadarbības partneriem.

Jau vēstīts, ka iepriekš Kariņš lēsa, ka valdību varētu atbalstīt 61 deputāts – tātad stabils labēji centrisks vairākums.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas