bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 17.02.2020 | Vārda dienas: Donats, Konstance
LatviaLatvija

Levitam iesniedz lūgumu neizsludināt Rīgas domes atlaišanas likumprojektu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

likumprojekta izsludināšana, Rīgas dome, Rīgas domes atlaišana, pieci gadi, balsojums, Egils Levits, koalīcija, opozīcija, Saeima

Valsts prezidents Egils Levits

Saeimas 34 opozīcijas deputāti vērsušies pie Valsts prezidenta Egila Levita, lūdzot apturēt likumprojektu izsludināšanu un iespēju vākt parakstus par referenduma rosināšanu, lai atceltu grozījumus, kas ļautu Rīgas domi tās atlaišanas gadījumā ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Satversmes 71.pantā teikts, ka «desmit dienu laikā, skaitot no likuma pieņemšanas Saeimā, Valsts prezidents motivētā rakstā Saeimas priekšsēdētājam var prasīt likuma otrreizēju caurlūkošanu». Savukārt Satversmes 72.pantā teikts, ka Valsts prezidentam ir tiesības apturēt likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem un «viņam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu». Šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai, ja to parakstu vākšanā būs pieprasījuši ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis apliecināja, ka opozīcijā pārstāvētie politiskie spēki ir vērsušies pie Levita ar lūgumu apturēt likumprojektu izsludināšanu.

Deputāts Viktors Valainis (ZZS) iepriekš pastāstīja, ka Levits lūgts vai nu likumprojektus nodot otrreizējai caurlūkošanai parlamentā vai arī apturēt likumprojektu izsludināšanu uz diviem mēnešiem, lai šajā laikā tiktu vākti nepieciešamie paraksti par referenduma izsludināšanu par likumprojektiem.

Arī koalīcijā esošās partijas KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ēriks Pucens norādīja, ka Levitam tiks iesniegtas vairāk nekā 40 deputātu kopīgi parakstītas vēstules par likumprojekta izsludināšanas apturēšanu.

Partijas Saskaņa līderis Jānis Urbanovičs pastāstīja, ka opozīcijas partijas vērsušās pie Valsts prezidenta, lūdzot iespēju izsludināt vākt parakstus par grozījumu atcelšanu. Jautāts par iespēju Levitam lūgt likumprojektus neizsludināt, Urbanovičs sacīja, ka «labi zinām prezidenta pozitīvo noskaņojumu pret koalīciju neatkarīgi no tā, kādas kvalitātes likumus viņi ražo», tāpēc opozīcija vērsusies pie prezidenta ar minēto lūgumu.

Urbanovičs norādīja, ka viņš nesaskata iemeslus, kāpēc prezidents nevarētu akceptēt opozīcijas lūgumu, tāpēc politiskie spēki grib saņemt «adekvātu Satversmei rīcību». Politiķis gan brīdināja par «tiesiskas turbulences laikmetu» un «bezkompromisa beztiesiskumu», kur likums ir mazāk svarīgs par politisko izdevīgumu.

Lasiet arī: Noraida Saskaņas lūgumu Rīgas domes atlaišanas likumprojektu nodot Valsts pārvaldes komisijai

Aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu varētu netikt skatīts tik ilgi, kamēr spēkā nestāsies grozījumi likumā Par pašvaldībām un Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā. Līdz ar to, ja prezidents piekritīs opozīcijas lūgumam, likumprojektu par atlaistu pašvaldību ārkārtas domes vēlēšanām stāšanās spēkā, nesavācot nepieciešamo parakstu daudzumu, varētu tikt atlikta par vismaz diviem mēnešiem, kuru laikā Rīgas domes atlaišanas likumprojekts Saeimā varētu tikt «pieturēts».

Grozījumi likumos par pašvaldību ārkārtas vēlēšanām varētu tikt piemēroti uz Rīgas domi, ja tā tiks atlaista un ja tie stāsies spēkā pirms Rīgas domes atlaišanas likuma spēkā stāšanās. Koalīcijas partijas līdz šim gan bijušas izvairīgas, atbildot uz jautājumiem, vai minētie grozījumi virzīti tāpēc, lai nodrošinātu iespēju Rīgas domi tās atlaišanas gadījumā ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Sākotnēji ticis paredzēts, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas varētu notikt 29.februārī vai marta sākumā, taču vēlāk Latvijas Televīzija ziņojusi, ka politiķu vidū tiekot apsvērta iespēja vēlēšanas rīkot vēlāk – maija sākumā. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka šāds datums koalīcijā izskatīts, apzinoties iespēju uz laiku atlikt likumprojektu par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu kārtību stāšanos spēkā.

Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu.

Ja divu mēnešu laikā attiecīgais parakstu skaits netiks savākts, likums stāsies spēkā. Savukārt parakstu savākšanas gadījumā tautas nobalsošana tomēr nenotiek, ja Saeima vēlreiz balsotu par šo likumu un ja par tā pieņemšanu izteiktos ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem.

Šādā gadījumā Centrālajai vēlēšanu komisijai jārīko pilsoņu parakstu vākšana referenduma ierosināšanai par šo jautājumu. Divu mēnešu laikā savācot vismaz vienas desmitās daļas vēlētāju parakstu, būtu jārīko referendums. Tautas nobalsošana gan nenotiktu, ja izmaiņu pieņemšanu atbalstītu vismaz trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem.

Kā ziņots, neskatoties uz opozīcijas iebildumiem, kā arī vienas koalīcijas partijas pretēju nostāju, koalīcijas partijas 19.decembrī panākušas grozījumu likumos pieņemšanu, kas atlaišanas gadījumā Rīgas domi ļaus ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem. 

Opozīcijas deputāti asi kritizēja koalīcijas rīcību, akcentējot, ka tiek klaji ignorēti likumi un notiek varas uzurpācija. Deputāti notiekošo dēvēja par farsu, atzīstot, ka viņiem ir kauns par to, kas patlaban notiek parlamentā. 

Savukārt koalīcijas deputāts Daniels Pavļuts (AP) sacīja, ka, saglabājot pašreizējo regulējumu, Rīgas domi apmēram 15 mēnešus vadītu administratori, kas lielākās daļas valdību veidojošo partiju politiķu ieskatā, nav laba prakse. Pavļuts arī aicināja ar likumu grozījumu pieņemšanu viest skaidrību, kāda būs kārtība, kā tiks sarīkotas «šķiet, daudz maz neizbēgamās» Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. 

Saeima konceptuāli atbalstījusi valdības virzīto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu. Par to galīgajā lasījumā paredzēts lemt janvāra vidū.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Sejas masku deficīts. Pārbaudes par koronavīrusu. 160 000 eiro valsts popularizēšanas stratēģijai

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā izteikts aicinājums pārbaudīt, vai tie, kuri valstī ieceļojuši pa sauszemi, nav inficējušies ar koronavīrusu. Atklājies, ka iespējas tikt pie sejas maskām ir apgrūtinātas ar iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

Dānija grasās izdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Dānijas tiesa piektdien, 14.februārī, lēmusi neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā tiek vainota sava bērna nolaupīšanā.

Norāda uz nevienlīdzīgu konkurenci privātā un publiskā sektora kultūras pasākumu rīkotāju vidū

Kultūras pasākumu rīkošanas nozarē nepastāv pilnībā vienlīdzīgi konkurences nosacījumi starp privātā un publiskā sektora tirgus dalībniekiem, secinājusi Konkurences padome.

Šķīdoņa dēļ masas ierobežojumi ieviesti uz 76 grants ceļu posmiem

Patlaban jau 76 valsts grants ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par desmit tonnām.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijusi vājāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis mazāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Ķīnā ar koronavīrusu inficējušies 1 700 mediķi, no tiem seši miruši

Ķīnā mirušo skaits jaunā koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumā ir pieaudzis līdz 1 483 pēc 116 jaunu nāves gadījumu reģistrēšanas uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē.

Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie valdības noteikumu izstrādes OIK efektīvākai pārraudzībai

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Latvijas tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 1,6%

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,85 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 1,6% vairāk nekā 2018.gadā.

Orlen Lietuva vedīs pirmo kravu pa pērn atjaunoto Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmu

Polijas naftas koncerna PKN Orlen Lietuvas meitassabiedrība Orlen Lietuva vedīs savu pirmo kravu pa pērn atjaunoto dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe.

Apstiprināts risinājums Rail Baltica reģionālo vilcienu uzņemšanai Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā

Līdz šim paredzēto divu sliežu ceļu vietā projektētāji ir raduši risinājumu četru Eiropas platuma sliežu ceļu integrēšanai stacijas projektā, nodrošinot arī starppilsētu un piepilsētas vilcienu apkalpošanu.

Beness Aijo lūdz Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievija viņu atbrīvojusi

Latvijas meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Beness Aijo lūdz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas.

Akciju cenas krītas bažās par koronavīrusu

Akciju cenas pasaulē ceturtdien, 13.februārī, kritušās, atjaunoties bažām par jaunā koronavīrusa Covid-19 epidēmiju Ķīnā.

Kriminālprocesa likumā veiks plašus grozījumus par liecību patiesumu, žurnālistu iespējām un pierādījumu izmantošanu

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz noteikt pienākumu sniegt patiesas liecības, ja persona izmanto tiesības liecināt.

Nedēļas nogale būs sniegota, lietaina un vējaina

Nedēļas nogalē gaidāms spēcīgs vējš, kas piekrastē varētu sasniegt pat 25 m/s, bet gaisa temperatūra saglabāsies līdzšinējās robežās.

Maršruts nedēļas nogalei: Ziemsara Riekstukalnā, Kasešu nakts un Svaparapa

Februāra vidus parasti tiek sagaidīts sirsnīgās noskaņās, tuvojoties Valentīndienai.

Viļņa un Airbnb vienojas par tūristu nodokļa iekasēšanu

Populārā īstermiņa izīrēšanas platforma Airbnb, kas bieži kritizēta par regulācijas trūkumu, tomēr februāra vidū saņēmusi uzslavas, kad tā parakstīja vienošanos ar Viļņas pilsētas pašvaldību.

Nepietiekamās valsts valodas zināšanas pašvaldību deputātiem būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem

Pašvaldības deputātam, kuru Valsts valodas centrs būs aicinājis apgūt valsts valodu nepieciešamajā līmenī, latviešu valodas zināšanas būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem.

KNAB viesojies Rīgas domes Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvji ceturtdien, 13.februārī, bija ieradušies Rīgas domes Īpašuma departamenta Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē, lai veiktu procesuālās darbības.

Saeima atlaiž Rīgas domi

Saeima pieņēmusi lēmumu atlaist Rīgas domi. Dome gan vēl darbu turpina, jo Rīgas domes atlaišanas likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas, par ko lēmums desmit dienu laikā jāpieņem Valsts prezidentam Egilam Levitam.

Tiesa pēc nedēļas paziņos nolēmumu Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa pieņēmusi precizēto vienošanos starp apsūdzētajiem tā dēvētajā Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā un prokuroru un pēc tam devās pārtraukumā līdz 20.februārim, kad tiks paziņots nolēmums.

Rīgas domes vēlēšanās arī VL–TB/LNNK un JV varētu veidot dalītus sarakstus

Līdz ar Jaunās konservatīvās partijas lēmumu gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās startēt atsevišķi, visdrīzāk arī nacionālā apvienība Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK un Jaunā Vienotība veidos atsevišķus sarakstus.

Tallinas iedzīvotāji neatbalsta satiksmes ātruma ierobežošanu līdz 40 km/h

Tallinas iedzīvotāji neatbalsta pilsētas mēra ideju automašīnu ātrumu pilsētas ielās ierobežot līdz 40 km/h, līdz ar to pašvaldība meklē citus veidus, kā regulēt satiksmes ātrumu, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Komisija vērtēs ieceri noteikt katra būvniecības procesa dalībnieka atbildību

Saeima izskatīšanai komisijā nodevusi grozījumus Būvniecības likumā, kas noteiks katra būvniecības procesa dalībnieka atbildību, konkretizēs būvvaldes un Būvniecības valsts kontroles biroja kompetenci,

Dzīvnieku aizstāvji iemūžina nepieņemamos apstākļus kādā Lietuvas zvēraudzētavā

Dzīvnieku tiesību aizstāvji uzņēmuši video, kurā redzami nepieņemamie apstākļi, kādos mīt ūdeles kādā kažokzvēru audzētavā Lietuvā, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Gripas izplatība nedaudz samazinājusies

Pagājušajā nedēļā Latvijā ir kritusies gripas saslimstība un kopumā reģistrēti 60 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!