bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 07.04.2020 | Vārda dienas: Helmuts, Zina, Zinaīda
LatviaLatvija

Levitam iesniedz lūgumu neizsludināt Rīgas domes atlaišanas likumprojektu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

likumprojekta izsludināšana, Rīgas dome, Rīgas domes atlaišana, pieci gadi, balsojums, Egils Levits, koalīcija, opozīcija, Saeima

Valsts prezidents Egils Levits

Saeimas 34 opozīcijas deputāti vērsušies pie Valsts prezidenta Egila Levita, lūdzot apturēt likumprojektu izsludināšanu un iespēju vākt parakstus par referenduma rosināšanu, lai atceltu grozījumus, kas ļautu Rīgas domi tās atlaišanas gadījumā ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Satversmes 71.pantā teikts, ka «desmit dienu laikā, skaitot no likuma pieņemšanas Saeimā, Valsts prezidents motivētā rakstā Saeimas priekšsēdētājam var prasīt likuma otrreizēju caurlūkošanu». Savukārt Satversmes 72.pantā teikts, ka Valsts prezidentam ir tiesības apturēt likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem un «viņam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu». Šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai, ja to parakstu vākšanā būs pieprasījuši ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis apliecināja, ka opozīcijā pārstāvētie politiskie spēki ir vērsušies pie Levita ar lūgumu apturēt likumprojektu izsludināšanu.

Deputāts Viktors Valainis (ZZS) iepriekš pastāstīja, ka Levits lūgts vai nu likumprojektus nodot otrreizējai caurlūkošanai parlamentā vai arī apturēt likumprojektu izsludināšanu uz diviem mēnešiem, lai šajā laikā tiktu vākti nepieciešamie paraksti par referenduma izsludināšanu par likumprojektiem.

Arī koalīcijā esošās partijas KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ēriks Pucens norādīja, ka Levitam tiks iesniegtas vairāk nekā 40 deputātu kopīgi parakstītas vēstules par likumprojekta izsludināšanas apturēšanu.

Partijas Saskaņa līderis Jānis Urbanovičs pastāstīja, ka opozīcijas partijas vērsušās pie Valsts prezidenta, lūdzot iespēju izsludināt vākt parakstus par grozījumu atcelšanu. Jautāts par iespēju Levitam lūgt likumprojektus neizsludināt, Urbanovičs sacīja, ka «labi zinām prezidenta pozitīvo noskaņojumu pret koalīciju neatkarīgi no tā, kādas kvalitātes likumus viņi ražo», tāpēc opozīcija vērsusies pie prezidenta ar minēto lūgumu.

Urbanovičs norādīja, ka viņš nesaskata iemeslus, kāpēc prezidents nevarētu akceptēt opozīcijas lūgumu, tāpēc politiskie spēki grib saņemt «adekvātu Satversmei rīcību». Politiķis gan brīdināja par «tiesiskas turbulences laikmetu» un «bezkompromisa beztiesiskumu», kur likums ir mazāk svarīgs par politisko izdevīgumu.

Lasiet arī: Noraida Saskaņas lūgumu Rīgas domes atlaišanas likumprojektu nodot Valsts pārvaldes komisijai

Aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu varētu netikt skatīts tik ilgi, kamēr spēkā nestāsies grozījumi likumā Par pašvaldībām un Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā. Līdz ar to, ja prezidents piekritīs opozīcijas lūgumam, likumprojektu par atlaistu pašvaldību ārkārtas domes vēlēšanām stāšanās spēkā, nesavācot nepieciešamo parakstu daudzumu, varētu tikt atlikta par vismaz diviem mēnešiem, kuru laikā Rīgas domes atlaišanas likumprojekts Saeimā varētu tikt «pieturēts».

Grozījumi likumos par pašvaldību ārkārtas vēlēšanām varētu tikt piemēroti uz Rīgas domi, ja tā tiks atlaista un ja tie stāsies spēkā pirms Rīgas domes atlaišanas likuma spēkā stāšanās. Koalīcijas partijas līdz šim gan bijušas izvairīgas, atbildot uz jautājumiem, vai minētie grozījumi virzīti tāpēc, lai nodrošinātu iespēju Rīgas domi tās atlaišanas gadījumā ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Sākotnēji ticis paredzēts, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas varētu notikt 29.februārī vai marta sākumā, taču vēlāk Latvijas Televīzija ziņojusi, ka politiķu vidū tiekot apsvērta iespēja vēlēšanas rīkot vēlāk – maija sākumā. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka šāds datums koalīcijā izskatīts, apzinoties iespēju uz laiku atlikt likumprojektu par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu kārtību stāšanos spēkā.

Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu.

Ja divu mēnešu laikā attiecīgais parakstu skaits netiks savākts, likums stāsies spēkā. Savukārt parakstu savākšanas gadījumā tautas nobalsošana tomēr nenotiek, ja Saeima vēlreiz balsotu par šo likumu un ja par tā pieņemšanu izteiktos ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem.

Šādā gadījumā Centrālajai vēlēšanu komisijai jārīko pilsoņu parakstu vākšana referenduma ierosināšanai par šo jautājumu. Divu mēnešu laikā savācot vismaz vienas desmitās daļas vēlētāju parakstu, būtu jārīko referendums. Tautas nobalsošana gan nenotiktu, ja izmaiņu pieņemšanu atbalstītu vismaz trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem.

Kā ziņots, neskatoties uz opozīcijas iebildumiem, kā arī vienas koalīcijas partijas pretēju nostāju, koalīcijas partijas 19.decembrī panākušas grozījumu likumos pieņemšanu, kas atlaišanas gadījumā Rīgas domi ļaus ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem. 

Opozīcijas deputāti asi kritizēja koalīcijas rīcību, akcentējot, ka tiek klaji ignorēti likumi un notiek varas uzurpācija. Deputāti notiekošo dēvēja par farsu, atzīstot, ka viņiem ir kauns par to, kas patlaban notiek parlamentā. 

Savukārt koalīcijas deputāts Daniels Pavļuts (AP) sacīja, ka, saglabājot pašreizējo regulējumu, Rīgas domi apmēram 15 mēnešus vadītu administratori, kas lielākās daļas valdību veidojošo partiju politiķu ieskatā, nav laba prakse. Pavļuts arī aicināja ar likumu grozījumu pieņemšanu viest skaidrību, kāda būs kārtība, kā tiks sarīkotas «šķiet, daudz maz neizbēgamās» Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. 

Saeima konceptuāli atbalstījusi valdības virzīto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu. Par to galīgajā lasījumā paredzēts lemt janvāra vidū.


Pievienot komentāru

Valdība atbalsta Zvidriņas sodīšanu ar atbrīvošanu no VZD ģenerāldirektores amata

Ministru kabinets atbalstījis Tieslietu ministrijas sagatavoto rīkojuma projektu, ar kuru atstādinātajai Valsts zemes dienesta ģenerāldirektorei Solvitai Zvidriņai piemērojams disciplinārsods – atbrīvošana no amata.

Austrālijā attaisno par pedofiliju notiesātu kardinālu

Tiesa Austrālijā ir attaisnojusi katoļu baznīcas kardinālu Džordžu Pelu, kurš pērn kļuva par augstāko katoļu amatpersonu, kura atzīta par vainīgu bērnu seksuālā izmantošanā, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Igaunijas valdībā nesaskaņas par taupības ieviešanu ekonomikas atbalstam

Vai valstij ir «jāsavelk josta», lai palīdzētu ekonomikai atgūties? Igaunijas valdībā pārstāvētajām partijām ir kardināli pretēji viedokļi, ziņo Igaunijas raidsabiedrība ERR.

KP pērn saņēmusi 75 iesniegumus par konkurences kropļojumiem

Vienlaikus 2019.gads ir zīmīgs ar to, ka pēc vairāku gadu diskusijām KP beidzot ir izcīnījusi efektīvākus rīkus cīņai pret publisku personu radītiem konkurences neitralitātes pārkāpumiem.

IZM apsver domu centralizētos eksāmenus neatcelt

Ja ārkārtējo situāciju pagarinās vēl uz mēnesi, pastāv iespējas, ka profesionālo skolu kvalifikācijas eksāmeni un centralizētie eksāmeni varētu notikt – ievērojot visus drošības pasākumus.

Polija prezidenta vēlēšanas rīkos ar pasta balsojumu

Polijā maijā gaidāmām prezidenta vēlēšanām ir jānotiek kā pasta balsojumam, tā lēmuši poļu likumdevēji. Ieceres pretinieki tikmēr norāda, ka tas nozīmētu sabiedrības veselības apdraudēšanu.

Lidosta Rīga plāno atlaist 500 darbinieku

Samazinot plānoto investīciju apjomu par 85% un saimnieciskos izdevumus par 60%, kā arī analizējot aviācijas nozares pēckrīzes atjaunošanās prognozes, lidosta spiesta pieņemt lēmumu par būtisku darbinieku skaita samazinājumu.

Latvijā sācies sējas laiks

Daba modusies neierasti agri, un arī lauksaimnieki pamazām uzsāk sējas darbus. Pirmos pašlaik sēj pupas un zirņus, ecē zālājus un veic ziemāju virsmēslošanu.

Akciju cenas kāpj cerībās par koronavīrusa krīzes mazināšanos

AvaTrade analītiķis Naīms Aslams sacīja, ka «investori atsakās no pesimisma», jo COVID-19 upuru skaita pieaugums ir palēninājies tādās Eiropas valstīs kā Itālija, Spānija un Francija.

Britu premjerministru no COVID-19 ārstē intensīvajā nodaļā

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, kurš jau nepilnas divas nedēļas sirgst ar COVID-19 slimnīcā pārvests uz intensīvās aprūpes nodaļu, bet valdības vadītāja pienākumi uzticēti ārlietu ministram Dominikam Rābam, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Jaunais TV kanāls Tava klase pirmajā dienā skatīts 50 valstīs

Izglītības un zinātnes ministrija ziņo, ka papildu Latvijai TV kanālu skatījušies cilvēki Igaunijā, Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Beļģijā, Krievijā, ASV, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā un citviet pasaulē.

Levits aicina nešķirot dīkstāves pabalsta saņēmējus pēc nodokļu parāda

Levits uzskata, ka dīkstāves pabalsts ir instruments, lai «pārziemotu». «Tas attiecas uz visiem, kuriem krīzes dēļ patlaban nav darba,» viņš uzsvēra.

ASV koronavīrusa nāves gadījumu skaits tuvojas 11 000

ASV, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko apstiprināto COVID-19 saslimšanu skaitu, nāves gadījumu kopskaits otrdien, 7.aprīlī, sasniedzis 10 986, ziņo ASV Džona Hopkinsa Universitāte un vācu raidsabiedrība DW.

COVID-19 inficēto skaits Baltijā. Latvijā – 548, Lietuvā – 880, Igaunijā – 1 149

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Ziemas sesijā Saeima pieņēmusi 42 likumus

Strādājot ar iesniegtajiem likumprojektiem – skatot tos otrajā un trešajā lasījumā –, Saeimā kopumā vērtēti 1 085 priekšlikumi.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas pārcels uz 5.septembri

Sākotnēji bija noteikts, ka ārkārtas vēlēšanas galvaspilsētā notiks 25.aprīlī, taču COVID-19 pandēmijas dēļ vēlēšanu datums tika pārcelts uz 6.jūniju, vienlaikus pieļaujot, ka vēlēšanu datums var tikt pārcelts tuvāk rudenim.

Kariņš: Neplānojam pastiprināt ierobežojošos pasākumus, bet arī atslābt vēl nevaram

Neplānojam vairāk pastiprināt ierobežojošos pasākumus, bet arī atslābt vēl nevaram – redzam, kā vētra vēl plosās, bet esam uz pareizās takas, intervijā Latvijas Radio sacīja premjers Krišjānis Kariņš (JV)

Klaipēdā slēdz slimnīcu koronavīrusa drošības pārkāpumu dēļ

Lietuvas trešajā lielākajā pilsētā ir slēgta slimnīca pēc atklātībā nākušas informācijas par drošības pārkāpumiem darbā ar COVID-19 inficēto ārstēšanu, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Spānijā ceturto dienu krītas letālo vīrusa gadījumu skaits

Spānijā ceturto dienu pēc kārtas ir samazinājies to COVID-19 saslimšanas gadījumu skaits, kuri reģistrēti ar letālu slimības iznākumu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Rebenoks pamet darbu Rīgas brīvostas valdē

Apšaubāmas reputācijas advokāts, kas iesaistīts Olainfarm sarunās, un bijušā ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieks Pāvels Rebenoks ir nolēmis pamest darbu Rīgas brīvostas valdē.

Līdz šim Latvijā izveseļošanās no koronavīrusa apstiprināta 16 cilvēkiem

Pacienti, kuriem laboratoriski apstiprināts COVID-19, pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās drīkst tikai ar ārsta atļauju.

Baltkrievija paziņo par astoņiem letāliem COVID-19 gadījumiem

Baltkrievijā no COVID-19 izraisītām komplikācijām ir miruši kopskaitā astoņi cilvēki, tā vēsta Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA pēc tam, kad Lietuvas amatpersonas paudušas aizdomas, ka Minska neziņo par uzliesmojuma patieso apmēru.

Mediju atbalstam novirzīs 2,04 miljonus eiro

COVID-19 radītās krīzes mazināšanai Latvijas mediju atbalstam no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem novirzīs 2,04 miljonus eiro.

Latviju šonedēļ plāno šķērsot kilometru garš kravas vilciena sastāvs no Ķīnas

Kravas vilciens galamērķi Kaļiņingradā sasniegs aptuveni deviņās diennaktīs, bet Latvijas teritoriju tas šķērsos desmit stundās, ieskaitot muitas un robežšķērsošanas procedūrām nepieciešamo laiku.

Medijs: Krievijas ārstu biedrības vadītāja arestēta, sista par aizsargaprīkojuma piegādi

Krievijas mediķu arodbiedrības Ārstu alianse vadītāju arestējusi un situsi policija pēc tam, kad viņa mēģinājusi piegādāt aizsardzības līdzekļus mediķiem, tā vēsta ziņu portāls Meduza.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!