Levits: Neviens nedrīkst no ierēdņa pieprasīt prettiesisku rīcību

Valsts prezidents Egils Levits

Neviens nedrīkst no ierēdņa pieprasīt prettiesisku vai valsts interesēm neatbilstošu rīcību, paudis Valsts prezidents Egils Levits, atbildot uz valsts augstākās ierēdniecības vēstuli, kurā paustas bažas par politisku izrēķināšanos, nepildot, iespējams, prettiesiskus ministra uzdevumus.

«Šāda, visu augstāko valsts civildienesta ierēdņu parakstīta, vēstule ir nopietns signāls. Acīmredzot notiekošie procesi nav pietiekami caurspīdīgi un argumentēti,» atzīst Levits un mudina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) iespējami ātri noskaidrot radušos situāciju.

«Uzskatu, ka augstāko valsts civildienesta ierēdņu ierosinājumam izveidot vienotu un efektīvu mehānismu, kā ietvaros var konstatēt, vai valsts sekretāra vai citu augstāko ierēdņu rīcība ir atbilstoša valsts civildienesta būtībai, ir pamats,» norāda Levits.

«Nav pieņemama civildienesta ierēdņu neleģitīma ietekmēšana partijisku vai citādu politisku vai ekonomisku interešu dēļ. Savukārt ministram ir jānodrošina tiesības un iespēja ar ministrijas palīdzību īstenot savu (Ministru kabineta) politiku,» norāda Levits.

Prezidents izsaka atbalstu ierēdņu vēstulē izteiktajam aicinājumam, ņemot vērā līdzšinējo valsts civildienesta darbības pieredzi Latvijā, kā arī citās Eiropas Savienības valstīs, izvērtēt un konceptuāli izšķirties par optimālu modeli, kas regulētu ministra un augstākās ierēdniecības attiecības, un pēc tam konsekventi pieturēties pie izvēlētā modeļa.

Lasiet arī: Eglītis: Politiskā iejaukšanās Latvenergo padomes locekļu atlases konkursā bija tieša

«Uzskatu, ka spēcīgs valsts civildienests ar augstiem kvalitātes un tiesiskuma ievērošanas standartiem ir viens no modernas un ilgtspējīgas valsts balstiem,» pauž Levits un mudina valdību tuvākajā laikā ķerties pie visas valsts civildienesta sistēmas uzlabošanas.

Valsts augstāko ierēdņu vēstuli parakstījuši 11 ministriju valsts sekretāri un Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Valsts prezidentam un Ministru prezidentam adresētajā vēstulē paustas bažas par to, ka nepastāv mehānismi, kas pasargātu valsts sekretāru no politiskās izrēķināšanās, ja šis cilvēks atsakās pieņemt, iespējams, prettiesiskus lēmumus.

Jau ziņots, ka ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) februāra sākumā atstādināja no amata Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Ēriku Eglīti, kā iemeslu tam norādot iespējamus pārkāpumus obligātā iepirkuma komponentes uzraudzībā.

Tomēr pats Eglītis minēja, ka patiesais viņa atstādināšanas iemesls esot bijusi nevēlēšanās Latvenergo padomē iecelt ekonomikas ministra padomnieku Pāvelu Rebenoku. Eglītis ir iesniedzis atlūgumu.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Lai strādātu par ekonomikas ministru vajag ekonomista izglītību. Vai Nemiro ir tāda? Izskatās ,ka viņam par ekonomiju ir tumša bilde. Vājprāts ,kas notiek mūsu valdībā? Tīrais teātris, kauns par mūsu ministriem.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas