Levits: Padomju okupantu atstātais objekts Pārdaugavā  jādemontē

Lēmums demontēt «Okupācijas pieminekli» Pārdaugavā ir pareizs, taču būtu svarīgi, ka par tā demontāžu lemtu Saeima, ar atsevišķu likumu noņemot visus birokrātiskos šķēršļus Rīgas domes lēmuma izpildei, uzskata Valsts prezidents Egils Levits.

Pēc viņa teiktā, «objekts Pārdaugavā nav mēms vēstures liecinieks. Tas vienmēr ir bijis padomju okupācijas simbols. Sarkanā armija šeit izdzina nacistiskās Vācijas okupantus un vienlaikus pati iedibināja padomju okupācijas režīmu. Tas ilga vēl 45 gadus un prasīja desmitiem tūkstošu nevainīgu cilvēku upuru. Mēs nebijām aicinājuši pie mums nedz vienus, nedz otrus okupantus.»

«Šis objekts jau ilgstoši kļuvis par Krievijas autokrātiskā režīma instrumentu. Pie šī objekta ne tik daudz piemin kritušos, cik lepojas ar piederību Putina «krievu pasaules» ideoloģijai. Pie tā publiski manifestē Kremļa imperiālistiskos naratīvus un pasaules redzējumu. Taču pēc 24.februāra šis okupantu atstātais objekts Pārdaugavā ir ieguvis vēl papildu nozīmi. Pēdējās nedēļas notikumi arī parāda, ka tas spēj dažus iedvesmot uz ekstrēmu, Krievijas kara noziegumus glorificējošu rīcību publiskajā telpā,» uzsver Levits.

Viņš piebilst, ka «imperiālistiskās «krievu pasaules» ideoloģijas publiskai manifestēšanai un kara noziedznieku glorificēšanai nav vietas demokrātiskā sabiedrībā. Krievijas pastrādātie kara noziegumi un noziegumi pret cilvēci ir novilkuši skaidru robežlīniju. Latviešiem, visu tautību Latvijas patriotiem padomju krievu okupantu atstātais objekts Pārdaugavā ir kliedzošs simbols Latvijas okupācijai un Putina Krievijas militārajai agresijai pret kaimiņvalstīm.

Tas iemieso nicinājumu pret Eiropas vērtībām un mūsu valsts pamatiem. Demokrātiskā sabiedrībā ar kara noziedzniekiem nelepojas. Tos tiesā par pastrādāto un nosoda. Tādēļ šis Kremļa propagandas objekts ir jādemontē.»

«Tāpēc Rīgas domes lēmums to demontēt ir pareizs. Šī lēmuma savlaicīgumu apstiprina Latvijas sabiedrības reakcija, īsā laikā tā demontāžai saziedojot jau vairāk nekā 240 tūkstoš eiro, savukārt 20.maijā Latvijas patrioti organizē gājienu par mūsu valsts atbrīvošanos no visa veida padomju mantojuma. Šī objekta toksiskais starojums pārsniedz vienas pašvaldības mērogu. Tāpēc būtu svarīgi, ka par tā demontāžu lemtu Saeima, ar atsevišķu likumu noņemot visus birokrātiskos šķēršļus Rīgas domes lēmuma izpildei. Visiem iesaistītajiem – Rīgas domei, Saeimai un arī valdībai – ir jārīkojas saskaņoti, izlēmīgi un kopēja mērķa vārdā,» uzskata prezidents.

Lasiet arī: RD nobalso par «Okupācijas pieminekļa» demontāžu

Viņš turpina: «Mēs Latvijā nosodām nacistiskā un padomju totalitārā režīma pastrādātos noziegumus. Mēs Latvijā atceramies un godinām Otrā pasaules kara upurus, tostarp visu kritušo karavīru piemiņu. Mūsu viedoklis ir skaidrs: nav pieļaujama totalitāro režīmu attaisnošana, tāpat kā nav pieļaujama Krievijas agresīvā kara pret Ukrainu attaisnošana. Padomju okupantu atstātais objekts Pārdaugavā ir jādemontē.»

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. Tas nav padomu okupantu tas ir karavirem kas gaja boja aizarkajot savu tautu un savu ğimeni . Jūs visu s savus tautiešušus par sūdiem uskatāt un par stulbēņiem un idiotiem kā vergus mūmš cenšaties mutes aizērt . Bet mēs neesam vergi un tada demokrātija mums nav vaidzīga .

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas