Līdz ar jauno kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtību pacientu maksājumi maijā samazinājušies par 52%

Ieviešot jauno kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību, pacientu kopumā veiktie maksājumi maijā samazinājušies par 52% jeb no 2,16 miljoniem eiro līdz 1,02 miljoniem eiro, vienlaikus vairāk nekā 300 medikamentiem ražotāji arī samazinājuši cenu, trešdienas preses konferencē paziņoja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.

No 1.aprīļa ir mainīta valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība – ārsts receptē tagad norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekas no vienādas iedarbības zālēm izsniedz lētākās kompensējamās zāles, kuras ir tikpat kvalitatīvas, efektīvas un drošas.

Šo izmaiņu dēļ pacientu kopumā veiktie maksājumi aprīlī samazinājušies par 47% jeb no 2,11 miljoniem eiro līdz 1,11 miljonu eiro, bet kopumā pirmajos divos pirmajos mēnešos pacienti ietaupījuši 2,14 miljonus eiro.

Tikmēr pacientu līdzmaksājums par vienu recepti vidēji samazinājies no 6,08 līdz 4,75 eiro.

Kopš jaunās kārtības stāšanās spēkā gandrīz 90% recepšu ārsti izrakstījuši ar starptautiski nepatentēto nosaukumu jeb aktīvo vielu.

Pēc Okmanes paustā, tas liecina par to, ka pāreja uz jauno sistēmu noritējusi veiksmīgi.

Aprīlī, maijā un jūnijā mediķi izrakstīto kompensējamo zāļu receptēs ir lietojušas aktīvās vielas nosaukumu attiecīgi 88%, 88% un 87% gadījumu, salīdzinājumam martā, kad jaunā kārtība vēl nebija stājusies spēkā, tikai 16% gadījumu tika lietots aktīvās vielas nosaukums.

Līdz ar brīdi, kad tapa zināms, ka ar 1.aprīli stāsies spēkā jaunā kārtība, šī gada aprīļa sākuma 250 kompensējamiem medikamentiem ražotājs ir samazinājis cenu, tostarp arī 50 medikamentiem ar pirms tam jau esošu zemāko cenu, norādīja Okmane. 1.maijā cenas samazinātas vēl 18 medikamentiem, bet 1.jūlijā – vēl 75 medikamentiem.

Līdz ar pacientu ietaupījumu samazinājušies arī valsts izdevumi. Tie sarukuši par 120 300 eiro mēnesī, kas ļaus izmantot ietaupīto finansējumu pacientiem inovatīvu medikamentu kompensācijai, atzīmēja ZVA pārstāve.

Laikā no 2019.gada 1.februāra līdz 1.jūlijam pirms sistēmas maiņas no kompensējamo zāļu saraksta svītrots 81 medikaments, savukārt pēc sistēmas maiņas laikā no 2020.gada 1.februāra līdz 1.jūlijam – 99 medikamenti. Tikmēr 70 jauni medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā.

Tādējādi, kā argumentēja Okmane, nav apstiprinājušās bažas, ka jaunā kārtība veicinās zāļu svītrošanu no kompensējamo zāļu saraksta, gluži pretēji, tā veicinājusi zāļu cenu samazinājumu un zemākas cenas zāļu pieejamību.

Vienlaikus Veselības ministrija (VM) aicina visus ārstus turpināt skaidrot iedzīvotājiem jauno kārtību, jo tieši viņi visefektīvāk var gan sniegt nepieciešamo informāciju, gan atspēkot dažādus iedzīvotāju vidū iesakņojušos mītus, piemēram, ka dārgāki medikamenti ārstē labāk un ir iedarbīgāki.

VM izsaka pateicību gan ārstiem, gan farmaceitiem, kas paralēli ministrijas, ZVA, Nacionālā veselības dienesta un Veselības inspekcijas īstenotajai skaidrojošajai kampaņai par valsts kompensējamo medikamentu jauno izrakstīšanas kārtību, palīdz iedzīvotājiem izskaidrot izmaiņas, ko šī kārtība paredz.

Šī gada septembrī tiks īstenota iedzīvotāju informēšanas otrā kārta, lai atgādinātu iedzīvotājiem par izmaiņām valsts kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtībā un akcentētu nepieciešamību saņemt informāciju pie sava ārsta.

Latvijas ģimenes ārsti, slimnīcas un aptiekas ir nodrošināti ar nepieciešamajiem informatīvajiem materiāliem gan elektroniskā, gan arī drukātā formātā. Kopumā līdz šim ir izplatīts viens miljons informatīvo materiālu 1 286 ģimenes ārstu praksēm, 37 Latvijas slimnīcām un septiņiem aptieku tīkliem visā Latvijā un profesionālajām organizācijām un asociācijām.

Jau ziņots, ka no 1.aprīļa stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība, kas paredz, ka, izrakstot kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautās zāles, vismaz 70% gadījumu no visu ārstniecības personas izrakstīto kompensējamo zāļu recepšu skaita gada laikā tiks norādīta zāļu aktīvā viela, nevis zāļu komerciālais nosaukums.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas