Līdz šim 67 826 iedzīvotāji deklarējuši savu izvēli par pensijas otrā līmeņa uzkrājuma nodošanu pēc nāves

Līdz šim kopumā 67 826 iedzīvotāji izdarījuši izvēli par pensijas otrā līmeņa uzkrājumu nāves gadījumā, no kuriem 66,9% izvēlējušies uzkrājumu nodod mantojumā, informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārstāve Iveta Daine.

Vienlaikus arī 31,9% izvēlējušies savas nāves gadījumā pievienot otrā līmeņa uzkrājumus kādas citas personas otrā līmeņa uzkrājumam. Vien 1,2% to ir izvēlējušies ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā.

No visiem, kas deklarējuši savu izvēli, vairāk nekā 9% iesnieguši iesniegumu personīgi, savukārt 90,2% izdarījuši to elektroniski portālā latvija.lv.

Daine klāstīja, ka no visiem izvēli izdarījušiem 34 personas ir mirušas. Septiņos gadījumos izvēle esot anulēta, jo izvēles iesniegtas pēc personas nāves dienas.

Jau vēstīts, ka no šī gada iedzīvotājiem ir iespēja pieteikties mantot otrā līmeņa pensijas, bet, ja izvēle netiks izdarīta, uzkrājums tā veicēja nāves gadījumā tiks ieskaitīts valsts pensiju speciālajā budžetā.

Iedzīvotājiem ir iespēja izvēlēties, vai pensiju otrā līmeņa uzkrājumu novēlēt mantojumā, pievienot citas personas pensiju otrā līmeņa kapitālam vai ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā.

Izvēli var izdarīt cilvēki, kuri vēl nav pieprasījuši vecuma pensiju, tādējādi nosakot, kā tiks izmantots viņa pensiju otrajā līmenī uzkrātais kapitāls gadījumā, ja viņš nomirst līdz vecuma pensijas piešķiršanai.

VSAA direktore Inese Šmitiņa iepriekš norādīja, ka pašlaik lielākajai daļa jeb 79% iedzīvotāju uzkrājumi otrā līmeņa pensiju fondā ir zem 5 000 eiro.

Pēc VSAA 30.septembra datiem, gandrīz puse jeb 49% no visiem 1 289 547 pensiju otrā līmeņa dalībniekiem bija uzkrājuši līdz 2 000 eiro, 29% – no 2 000 līdz 5 000 eiro, 16% – no 5 000 līdz 10 000 eiro, bet 6% – vairāk nekā 10 000 eiro lielu kapitālu.

Vēl par šo tematu: Sākot ar šo gadu, daļu pensijas var mantot – kā to pieteikt?

Kopējais iemaksu apjoms pensijas kapitālam (20% no ienākumiem) tiek pārdalīts starp pensiju sistēmas pirmo un otro līmeni. Kopš 2016.gada 14% nonāk pensiju 1.līmenī un 6% pensiju otrajā līmenī. Šie 6% no ikviena veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek ieguldīti finanšu tirgū un uzkrāti katra otrā līmeņa dalībnieka personīgajā kontā.

Pensiju līmeņa līdzekļus drīkst pārvaldīt ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, kuras ir reģistrētas valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldītāju reģistrā, kuru uztur un aktualizē Finanšu un kapitāla tirgus komisija. Portālā latvija.lv ikviens var noskaidrot, kuru līdzekļu pārvaldītāju un kuru pensiju plānu izvēlējies, kā arī cik liels ir uzkrājums pensiju otrajā līmenī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas